porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
68
 
67
 
66
 
65
 
64
   ...  
1
 
 
Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-652
visibility czytano 661 razy

Rakotwórcze właściwości tynków "z worka" - mit czy prawda?


Czy to prawda, że gotowe tynki gipsowe, czy też cementowo-wapienne z gotowych mieszanek, posiadają w swym składzie domieszki uznawane za szkodliwe dla zdrowia? Fachowcy starej daty uważają, że najzdrowsze są tynki tradycyjne bez dodatków w formie tylko podstawowych składników: woda, piasek, wapno, cement. Krążą głosy, że producenci w ramach sprzedaży, nie mówią głośno o składnikach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie. Co o tym myśleć, czy prowadzone są badania na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe

Piotr Marektemat nr 308-651
visibility czytano 662 razy

Beton podkładowy zalany ulewą podczas układania


Przegraliśmy walkę z czasem. Będąc w połowie zalewania betonu podkładowego spadł intensywny deszcz. Dodatkowo po 12 godzinach przyszła kolejna ściana deszczu która wypełniła wykop na wysokość betonu podkładowego (miejscami nawet został zalany wodą).
Podczas wykopu pod dom podpiwniczony napotkaliśmy sporo utrudnień. Zwykła koparka nie dała rade sobie poradzić z gliniastym urobkiem, dodatkowo natrafiliśmy na małą kurzawkę - do akcji musiał wkroczyć spycharka gąsienicowa która mocno rozruszała grunt rodzimy który za pomocą koparki został następnie usunięty w wyniku czego warstwa betonu podkładowego pod 1/3 wykopu to nawet 55 cm betonu. Proszę o pomoc jak dalej postąpić z zalanym gruntem w wykopie, jak sprawdzić grunt pod betonem podkładowym który został częściowo wylany podczas deszczu a następnie zalany wodą opadową. Czy mogło to poważnie zaszkodzić 26 m3 betonu podkładowego klasy b20. Czy w takiej sytuacji grunt pod betonem mógł zostać upłynniony? Myślę nad lekkim odkopaniu betonu podkładowego po bokach i zalać gruntu zaczynem cementowym a na zalany wodą beton podkładowy wylanie kolejnej warstwy 5 cm np betonu napowietrzonego. Proszę o ocenę czy to ma sens, jak uratować aktualną sytuację...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady wykonawcom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-650
visibility czytano 328 razy

Drewno impregnowane opalaniem albo ścinane przy Księżycu


Witam
Co Pan myśli o sposobie zabezpieczenia drewna poprzez opalanie jego wierzchniej części "ShouSugiBan" https://www.homebook.pl/artykuly/1715/deska-wypalana-ogniem-poznajcie-nowy-trend-prosto-z-japonii
Czy tak zabezpieczone drewno, bez dodatkowych zabiegów sprawdzi się jako wykończenie elewacji jak podają w artykułach przez 50-60 lat?
Co Pan sądzi o tzw. "drewnie księżycowym" czyli drzewie ścinanym w odpowiedniej fazie księżyca, dzięki czemu nabiera niesamowitych właściwościowi potwierdzonych badaniami http://domdrewno100.pl/nagrody-i-certyfikaty.html ,To że drzewa należy ścinać w okresie zimowym gdy nie ma krążenia soków jest rzeczą oczywistą ale czy fazy księżyca mają też wpływ na właściwości drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-649
visibility czytano 132 razy

Zagrożenie wysadzinami posadowienia domu na płycie


W poradniku "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów", w pkt.1.5.3, omówił Pan posadowienie domu na płycie. Mam pytania:

1. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej, w gruncie piaszczystym, przy wysokim poziomie wody gruntowej (vide: rys.1), czy może dojść do wysadzin spowodowanych zamarzaniem wody w nawodnionych gruntach niespoistych?

2. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej w gruntach spoistych, w obrębie budynku oraz pod nim, glinę wymienia się na żwir. Stworzone zostanie w ten sposób zagłębienie w gruncie rodzimym spoistym, wypełnione gruntem niespoistym (mówiąc obrazowo, powstanie tzw. "wanna" z gliny wypełniona zagęszczonym żwirem, vide: rys.2). Gdy niniejsza niecka wypełni się wodą opadową i zamarznie, czy może to spowodować wysadziny mrozowe?
Jeśli tak to jak temu przeciwdziałać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady inżynierom porady architektom posadowienia na płycie

Mateusztemat nr 308-648
visibility czytano 550 razy

Ściana murowana i wyłożona płytą OSB, a ocieplenie metodą BSO


Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pęknięć tynku na linii styku dwóch materiałów? Mur z silikatów, a ściany szczytowe to wiązary kratowe obite płytą OSB3 22mm na równi z licem muru. Detal projektu nie zawiera żadnego szczególnego rozwiązania. Na fotografii zaznaczyłem czerwoną linią miejsce gdzie mogą wystąpić naprężenia wynikające z tego, że drewno "bardziej pracuje". Czy podczas wykonywania ocieplenia należy przedsięwziąć jakieś szczególne środki? Do głowy przychodzi mi, aby w miejscu styku nie wypadała pozioma linia łączenia płyt styropianowych lub zastosowanie systemowej listwy dylatacyjnej do ociepleń dookoła domu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Gitestemat nr 308-647
visibility czytano 579 razy

Niedokładność pomiarów na budowie


Zastanawia mnie kwestia tolerancji wymiarów przy tyczeniu budynku (ław). Żeby nie operować procentami, dla przykładu posłużmy się niewielkim budynkiem na planie prostokąta o wymiarach 7m x 10m. Z twierdzenia Pitagorasa łatwo obliczyć, że przekątne powinny wynosić 12,206m. Sprawdzając przekątne mamy gwarancję że nie postawimy sobie rombu. I tutaj pytanie:
Ile wynosi dla tego budynku dopuszczalna odchyłka wymiarów? Nie chodzi mi oczywiście o spełnienie wymogów formalnych narzuconych przez przepisy ale wyłącznie o poprawność geometrii, która pozwoli nam jeszcze postawić "prosty" budynek. Wiem, że najłatwiej powiedzieć "musi się zgadzać co do milimetra" ale mając na uwadze niedokładność takich przyrządów jak chociażby taśma miernicza logika podpowiada, że nie da się uzyskać takiej dokładności. Zatem gdzie leży granica tolerancji wymiarów? +/- 5mm a może +/- 1cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia fundamenty szalunki porady inwestorom

aneczka85mtemat nr 308-646
visibility czytano 399 razy

Receptura zaprawy do murowania fundamentu


Witam
W związku z sytuacją wykruszania się spoin u jednego z wykonawców jakie proporcje są odpowiednie zaprawy do bloczka fundamentowego? U mnie ściana będzie miała 1 m wysokości - ok 50 cm w ziemi i 50 cm nad powierzchnią gruntu. Proszę o napisanie konkretnych proporcji aby uniknąć takiego niechcianego efektu. Bloczki mam 25 cm z firmy betax, mocne z b20.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Deeztemat nr 308-645
visibility czytano 427 razy

Błędny pomysł na podłogę


Panie Jerzy czy widzi Pan jakies przeciwskazania dla takiego uładu?
Grunt
Folia kubelkowa
Wylewka 6cm
Hydroizolacja kmb
Styropian 16cm
Posypka keramzytowa
Suchy jastrych lub cos innego?

Mam problem ze znalezieniem ekipy, ktora zrobi wylewki na mokro i chcialbym zrobic suchy jastrych chyba, ze ma Pan jakas inna propozycje. Uprzedzajac pytanie bede mial ogrzewanie na podczerwien, ktore uklada sie w postaci folii grzewczych na jastrychu.
Najprawdopodobniej zrobie tez suche tynki w tym wypadku jezeli to ma znaczenie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze

tomektemat nr 308-644
visibility czytano 407 razy

Zasolenie ścian wewnętrznych


Budynek gospodarczy został przebudowany na budynek mieszkalny. Na ścianach wewnętrznych pojawiło się zasolenie murów. Ściany z cegły ceramicznej pełnej, budynek zbudowany w latach 60-tych, zmodernizowany w 2012 roku. Jestem przekonany. że nie ma izolacji poziomej pod ścianami.
W jaki sposób dokonać napraw, by jak najdłużej powstrzymać ponowne pojawienie się tych wykwitów? Czy wykonanie hydroizolacji w murze za pomocą iniekcji i wykonanie napraw pozwoli zatrzymać ten proces na stałe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty naprawy porady inwestorom wykwity zasolenia zawilgocenia

michutemat nr 308-643
visibility czytano 283 razy

Komin do kotła kondensacyjnego


Witam, mam pytanie dot. budowy komina. W projekcie jest komin systemowy spaliny 160 + 2xwentylacja. Komin spalinowy ma współpracować z kotłem gazowym kondensacyjnym. Z informacji uzyskanej od instalatora wynika, że jeżeli wybuduję komin zgodnie z projektem, będzie go trzeba wyposażyć dodatkowo w rurę kwasoodporną o odpowiedniej średnicy (60-80mm). Jaki komin powinienem zrobić na potrzeby kotła gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania?

Instalator sugeruje:
1. 3 kanały wentylacyjne w tym do jednego z nich wpuszczona zostanie rura kwasoodporna na potrzeby odprowadzenia spalin z kotła.
2. Gotowy (prefabrykowany) komin z wkładem ceramicznym o średnicy 80mm.

A może jest inne, prawidłowe rozwiązanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły gazowe kominy porady inwestorom


 
 
290
   ...  
68
 
67
 
66
 
65
 
64
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.