porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2365

 
 
238
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
Marek Malek

dział 308
temat nr 135

Wymiana gruntu, posadowienie na płycie czy ławach?


Jak optymalnie przeprowadzić proces wymiany gruntu pod fundamenty? Z badań geotechnicznych wynika iż w moim przypadku (dom 2 kondygnacyjny) konieczne będzie wybranie plastycznych gruntów pylastych miejscami do głębokości 2m i wykonanie posadowienia fundamentów po wymianie gruntu, wykonanej z piasków i kruszywa stabilizowanych cementem. Alternatywą jest posadowienie na płycie fundamentowej.
Kolejnym utrudnieniem jest wysoki poziom wód gruntowych który stabilizuje się na głębokości od 1,0 do 1,3 m p.p.t. i szybko reaguje na opady atmosferyczne i roztopy.

Moje pytanie sprowadza się do tego jak przeprowadzić ten proces wymiany gruntu przy tak wysokim stanie wód nie narażając się na ogromne koszty? Obawiam się, że podczas prowadzenia wykopów powstanie w nich basen i nie będzie możliwe zasypywanie i utwardzanie podłoża kruszywem. Czy jest możliwe wykonanie jakiś otworów technicznych do których odprowadzana była by woda? Czy w grę wchodzi tylko odwodnienie wykopów za pomocą igłofiltrów?

nr 1 Przekrój geotechniczny I - I
autor: Marek Malek
nr 2 Profil otworu O-1
autor: Marek Malek
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wzmacnianie gruntu

Harlley

dział 308
temat nr 134

Remont po odkopaniu fundamentu


W moim domu wybudowanym w 1984r. zerwałem posadzkę betonową i odkopałem aż do poziomu ławy fundamentowej. Chciałbym się dowiedzieć czy mógłbym usunąć część ławy około 20-30cm tak żebym mógł wylać beton podkładkowy i zrobić izolację poziomą i połączyć ja z tą izolacją która znajduje się na ławie. Ława fundamentowa znajduje się około 10-12cm poniżej poziomu gruntu (niebieska kreska pokazuje poziom gruntu). Problem jest taki ze woda spływająca po zewnętrznej elewacji dostaje się do środka (brak izolacji pionowej) w przyszłym roku zamierzam ocieplić dom i wtedy pewnie problemy znikną gdyż woda nie będzie spływać bezpośrednio na izolacje poziomą znajdującą się na ławie.

nr 1 Widok po odkopaniu.
autor: Harlley
nr 2 Widok po odkopaniu.
autor: Harlley
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty

Jochimiak

dział 308
temat nr 133

Ocieplenie komina nad dachem, odpowietrzenie oczyszczalni


Zakupiłem kominy prefabrykowane murowane do kominka i do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania - w środku pomiędzy nimi chciałbym wstawić komin wentylacyjny tej samej firmy dwukanałowy też murowany. Mam pytanie o wykończenie komina ponad dachem (dachówka cementowa). Wykonawca doradza przyklejenie do bloczków twardej wełny mineralnej na to siatka z klejem a następnie płytki klinkierowe. Góra komina ma być wykończona wylaniem czapki betonowej. Czy to właściwy wybór?
Jeszcze jedno pytanie - czy odpowietrzenie z przydomowej oczyszczalni wystarczy poprzez dachówkę wentylacyjną na dachu czy musi być wyprowadzone inaczej?

komentarze: 81
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy oczyszczalnie ścieków ocieplenia ochrona elewacji

Stefan M.

dział 308
temat nr 132

Odpadająca wyprawa elewacyjna


Prowadzę niewielką firmę handlową. Jesienią w moim pawilonie firma specjalistyczna wykonała ocieplenie ścian styropianem a jako elewację położono tynk cienki baranek 1 mm. Przez 2 miesiące był spokój ale teraz ten tynk całymi płatami odpada! Czego to jest powodem?

nr 1 Widok ściany frontowej.
autor: Stefan M.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: docieplenie elewacje ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 131

Beton napowietrzony na budowie


W książce wielokrotnie pojawia się informacja o zaletach stosowania betonu napowietrzonego, do tego jednak nieco zniechęcająca uwaga o tym, że można go przygotować wyłącznie na budowie.

Jak ma wyglądać w praktyce przygotowanie betonu napowietrzonego na budowie (np w skali robót polegających na wylaniu ław domu jednorodzinnego)? Czy np można dodać domieszkę napowietrzającą w betonowozie tuż przed wylaniem/pompowaniem betonu?

komentarze: 89
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Muszyński Jan

dział 308
temat nr 130

Wyłożenie płytkami niecki basenu przydomowego


Dwa lata temu fachowcy zbudowali żelbetową nieckę basenu kąpielowego u mnie w ogrodzie. Ma wymiary 4 x 10 m. Na wiosnę mam zamiar wykończyć basen. Nie będzie zadaszenia. Wynająłem nowych fachowców, którzy będą układać płytki ceramiczne basenowe na kleju cementowym (mają swoje płytki i klej) i twierdzą że się na tym znają.

Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy bezpośrednio na ten beton (przesyłam fotografię ścianki basenu) od razu można układać te płytki czy najpierw trzeba coś z tym betonem zrobić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ciesząc się że wreszcie jest portal gdzie można pytać i uzyskać konkretne odpowiedzi bez błędów. Książkę Pana czytam i już wiem, że mój dom ma mnóstwo błędów a budowali go ponoć fachowcy. Brak mi słów.

nr 1 Obraz betonu ściany niecki basenu z bliska po dwóch latach przerwy w pracach.
autor: Jan Muszyński
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe hydroizolacje błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady wykonawcom porady inwestorom

Mateusz

dział 308
temat nr 129

"Sztukowanie" ścianki działowej murowanej


Czym zabudować pion instalacyjny, aby zminimalizować ryzyko powstania pęknięć na tynku cementowo-wapiennym? Zabudowa z jednej strony ma łączyć się z słupkiem żelbetowym, a z drugiej z murem z silikatów. Przestrzeń, która wymaga zabudowy to 25x12 cm. Będzie w niej m.in. rura kanalizacyjna fi75 otulona wełną 1cm. Stąd pozostaje po 1 cm z każdej strony na jakąś płytę, aby całość zlicowała się z ścianą działową. Odrzucam użycie płyty gk ze względy na inną rozszerzalność cieplną niż tynk cw. Na rynku znalazłem płytę cementową zbrojoną siatką z włókna szklanego o gr. 8 mm. Taką płytę zamierzam przykręcić do profili, a miejsce łączenia wypełnić masą do spoin i wzmocnić siatką z włókna szklanego. Całość będzie otynkowana. Czy taki sposób jest odpowiedni?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil D.

dział 308
temat nr 128

Smoła na ściankach komory spalania w kotle


Ogrzewam swój dom z kotła gazowego a w rezerwie mam stary piec żeliwny tzw. śmieciuch. Od czasu do czasu odpalam go sobie i palę różnego rodzaju drewno, które mam za darmo,najczęściej ze starych palet. Jestem z niego zadowolony poza jednym drobiazgiem. Na ściankach wewnątrz pieca zbiera mi się po prostu coś bardzo podobnego do smoły a czasami spływa nawet do popielnika. Czy to jest normalne w przypadku palenia drzewem iglastym i czy używając takiego drzewa jak do kominka lub węgla uniknę tego zjawiska?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy kominki kotły piece porady inwestorom

Darek C

dział 308
temat nr 127

Remont starego domu wg bubla projektowego


Remontuję i rozbudowuję niedawno kupiony poniemiecki dom jednorodzinny. Na potrzeby tej inwestycji sporządzony został projekt budowlany,który zakładał przemurowanie niektórych ścianek działowych, wymianę tynków,impregnację belek stropowych itp. Po zerwaniu drewnianych podłóg okazało się,że muszę wymienić grunt, wyburzyć wszystkie ściany wewnętrzne, szczytowe,kolankowe, strop. Zostały 4 ściany zewn. gr 38 cm z cegły białej i to nie całe  z czym założenia projektowe niejako przestały obowiązywać stąd moja prośba o kilka porad:
1. Jak prawidłowo wykonać strop drewniany? Poddasze będzie użytkowe, w środku wykonałem ścianę nośną na ławie fundamentowej z pustaka 24cm i na niej oraz dookoła ścian zewn. zbrojoną opaskę betonową. Podparcie belek stropowych będzie więc w odległości 4,5mb i 3,9mb. Na strop kupiłem już belki 12/20cm o przewidzianym rozstawie co 60cm.
2. Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów od zewnątrz, które zbudowane są z kamienia polnego, fugi wypełnione są gliną. Zastanawiałem się też nad ich wzmocnieniem zbrojoną wylewką betonową. Zaznaczam, że budynek stoi na górce inie ma problemu z wilgocią czy przenikaniem wód gruntowych.
3. Jak wykonać hydroizolację posadzki (i czy w ogóle) jeśli nie ma prawidłowej hydroizolacji poziomej fundamentów (na kamieniach widać papę jednak nie ma możliwości prawidłowego połączenia z nią izolacji bitumicznej)?
4. Projekt przewidywał ocieplenie ścian gr 38 cm z cegły na zaprawie wapiennej styropianem gr. 5cm - czy to nie za mało? Ściany szczytowe i kolankowe chcę wymurować z pustaka 24 cm (nie przewidziane w projekcie) Jakiej gr ocieplenie wykonać na nich?
5. Zauważyłem, że coraz bardziej popularna staje się metoda ocieplania poddaszy pianką natryskową. Jaka jest Pana opinia na jej temat(jest to stosunkowo nowa metoda i nie ma jednoznacznych opinii na ten temat w internecie). Czy warto w nią zainwestować. Zastanawiałem się ocieplić w ten sposób poddasze (krokwie16cmx8cm membrana dachowa, pustka 2,5cm wyznaczona kontrłatą, deskowanie, papa,pokrycie dachówką ceramiczną) oraz strop.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 126

Jak obliczać mostki cieplne?


Mam pytanie dotyczące ustalania warunków brzegowych w programie do obliczania przepływu ciepła, a dokładnie:
1) W warunkach brzegowych dla powierzchni zew.(nr 1) i wew.(nr 2) należy wpisać temperaturę oraz współczynnik przejmowania ciepła. Wiem, że w normie mamy podane Rsi (chyba dla t=18st. ?) oraz Rse (chyba dla t=0st. ?) i z tych wartości mogę wyliczyć potrzebne dane, ale czy wraz ze zmianą temperatury zmienia się znacząco wsp. przejmowania ciepła?

2) Warunki brzegowe dla gruntu.
Wydaje mi się, że należy ustalać warunki na dolnej krawędzi gruntu nr3. Ale gdzie znajdę odpowiednie dane do wpisania: temperaturę na odpowiedniej głębokości i odpowiadającej jej współczynnik przejmowania ciepła.


nr 1 Schemat mostka cieplnego.
autor: Rafał Wierzbicki
komentarze: 30
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne badania cieplne badania i pomiary błędy projektowe błędy wykonawcze ekspertyzy fizyka budowli mostki cieplne


 
 
238
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.