porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
262
 
261
 
260
 
259
 
258
   ...  
1
 
 
Paweł Rodak

dział 308
temat nr 2602

Budowa domu na zboczu odwrotnym


Dzień dobry Panie Jerzy.

Załączam mapę z planem zagospodarowania mojej działki oraz projektowanym przekrojem terenowym (koncepcja 5).

Będę budował w systemie gospodarczym, co w moim przypadku rozumiem jako pełnienie roli kierownika projektu (zlecam i organizuję kolejne etapy robót), wykonanie we własnym zakresie instalacji elektrycznej i PV (posiadam uprawnienia elektryczne i do montażu PV) oraz części prac wykończeniowych.

Chciałbym ustalić prawidłową kolejność wykonywania prac przygotowawczych przed rozpoczęciem budowy, którą chcę rozpocząć na jesień 2023 lub wiosnę 2024.

Stan aktualny:

Działka jest ogrodzona tymczasowym ogrodzeniem (siatka na drewnianych słupkach). Teren jest zarośnięty i niewyrównany. Grunt gliniasty. Lustro wody wysoko (najmniej ok. 1 m pod poziomem gruntu). Mam docelowe przyłącze elektryczne, jestem podłączony do sieci, mogę korzystać z prądu. Do przyłącza wodnego mam wydane warunki przyłączenia, woda jest w granicy mojej działki (nie trzeba dodatkowych uzgodnień). Projekt przyłącza wody jest w trakcie przygotowywania. Kanalizacji na razie nie ma, będzie szambo.

Spodziewam się, że pozwolenie na budowę będę miał pod koniec 2 kw. br. Projekt jest już w 90% gotowy. Pewnie zwrócę się do Pana z prośbą o wykonanie analiz cieplno-wilgotnościowych przegród zewnętrznych jak tylko architekt dokończy projekt.

Na pewno będzie konieczne ukształtowanie gruntu zgodnie z projektem, co oznacza m.in. ukształtowanie skarp na początku i na końcu działki (gdzie początek to granica działki po stronie drogi dojazdowej).

Moje pytania brzmią:

1. Jakie prace i w jakiej kolejności powinienem wykonać zanim na plac budowy wejdzie ekipa odpowiedzialna za wykonanie stanu "0"? Np. czy już teraz zająć się pracami ziemnymi czy może lepiej zrobić to przy okazji wykopów związanych z budową fundamentu?
2. Jak zorganizować plac budowy? - jak widać na planie działka w stosunku do domu jest niewielka. W związku z tym myślę, że trzeba przewidzieć np. gdzie będą składowane materiały budowlane. Chciałbym uniknąć sytuacji w której np. budowa stanie, bo nie będzie dało się podjechać ciężkim sprzętem pod plac budowy, rozstawić sprzętu czy wyładować materiałów budowlanych.
3. Wspomniałem o dwóch potencjalnych terminach rozpoczęcia prac tj. jesień 2023 lub wiosna 2024. Kiedy lepiej zacząć?
visibility czytano 224 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Mruk

dział 308
temat nr 2601

Zmiana średnicy rur w ogrzewaniu podłogowym


Witam.
Mam pytanie z zakresu hydrauliki. Jestem tuż przed wykonaniem ogrzewania podłogowego w nowo budowanym domu. Mam wstępny projekt, który zakłada wykonanie instalacji z rur 16x2. U kolegi natomiast na podobnym projekcie wykonawca zrobił z rur 17x2 tłumacząc, że będą lepsze przepływy. Marka preferowana przez mojego wykonawcę ma w ofercie rury 16x2 i 18x2 przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Czy wybór większej średnicy byłby zasadny? Nadmienię, że dom będzie ogrzewany pompą ciepła.
Z góry dziękuję za pomoc.
visibility czytano 219 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

toio

dział 308
temat nr 2600

Składowanie bloczków fundamentowych na budowie na dłuższy czas


Witam,
pytanie dotyczy składowania bloczków fundamentowych lub innych materiałów budowlanych na działce.
W załączniku zdjęcia.
Czy któraś z wersji składowania jest poprawna czy żadna? Bloczki stoją na paletach i są zafoliowane folią strech od producenta.

Moje pytanie bierze się stąd, iż muszę opóźnić budowę o jakiś rok do dwóch i nie wiem czy lepiej ten materiał teraz sprzedać później kupić nowy i świeży, czy jednak go zostawić i nic mu nie będzie?

Pytanie może z tych mało inteligentnych ale kompletnie nie mam pojęcia co będzie lepsze.

visibility czytano 222 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom

Marcin Auguścik

dział 308
temat nr 2599

Zbiornik na deszczówkę pod garażem


Panie Jerzy
Otóż jestem na etapie dobudowy garażu do budynku mieszkalnego, i zastanawiam się nad tym by zbiornik na deszczówkę wybudować pod garażem dwustanowiskowym 6x6m. Tu rodzi się pytanie czy można w ogóle tak zrobić i jeśli tak to czy stosować w środku zbiornika jakieś ściany wsporcze do posadzki garażu czy może też na stropie zbiornika wykonać termoizolację i dopiero posadzkę garażu? Myślałem by zbiornik wykonać na miejscu, gdyż zbiorniki gotowe nie są tak dużej pojemności a zebraną wodę chcę wykorzystywać zarówno w domu do spłuczek, do podlewana ogrodu i oprysków w gospodarstwie rolnym. Woda zbierana będzie z trzech dachów o łącznej powierzchni 1200 m2.

visibility czytano 266 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody deszczowej wykonawstwo porady inwestorom porady wykonawcom

GrzegorzM

dział 308
temat nr 2598

Przydatność systemu Tytan WINS przy montażu stolarki


Dzień dobry,
Proszę o wyrażenie opinii na temat montażu okien z zastosowaniem systemu folii w płynie zabezpieczających pianę montażową typu Tytan wins.

visibility czytano 277 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sergio

dział 308
temat nr 2597

Szambo z tworzywa w gruncie o wysokim poziomie wody


Mam pytanie tyczące się szamba z tworzywa. Jaki rodzaj tworzywa jest dopuszczalny?
Jaka minimalna wysokość takiego szamba? Mam wysoki poziom wód gruntowych (90 cm) i nie chcę się za bardzo zagłębiać.
Czym i jak obciążyć szambo z tworzywa?
Według projektu potrzebuję szambo 10 m3. Czy można zrobić szambo, łącząc 2-3 zbiorniki mniejsze? Jak je połączyć?

visibility czytano 184 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: szamba szczelne porady inwestorom porady wykonawcom

sławek

dział 308
temat nr 2596

Paroizolacja w stropodachu niewentylowanym pokrytym membraną PVC


Panie Jerzy,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie konieczności zastosowania paroizolacji z wkładką AL w stropodachu niewentylowanym (dach płaski) domu jednorodzinnego.

W Pana książce, w tego typu dachu, konieczne jest zastosowanie paroizolacji z wkładką AL w celu wyeliminowania kondensacji pary wodnej w warstwie termoizolacji, co jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku rozwiązań przedstawianych przez producentów pokryć dachowych. Na przekroju warstw stropodachu wyszczególniają oni kilka różnych możliwości zastosowania paroizolacji - od paroizolacji bitumicznej z wkładką AL aż do zwykłej folii PE.

Jeżeli chodzi o samych wykonawców dachów płaskich - w ofertach jakie od nich otrzymuję również wyszczególniają oni jako paroizolacje tylko folię PE i są nieco zdziwieni jeżeli pada z mojej strony pytanie o paroizolację z wkładką AL.

W wrześniu tego roku planuje wykonanie stropodachu pokrytego membraną PVC w swoim domu i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy jeżeli hydroizolacja jest wykonana z membrany PVC, którą cechuje duża paroprzepuszczalność to konieczne jest stosowanie paroizolacji z wkładką AL ?

2. Czy możliwe w tym przypadku jest mechaniczne mocowanie termoizolacji do stropu? (przebicie paroizolacji)?

3. Co jest lepszym rozwiązaniem - membrana PVC czy standardowa hydroizolacja bitumiczna?

4. W Pana książce znalazłem informacje, że w warstwie izolacji należy stosować styropian prasowany gładki z frezowanymi krawędziami - ma Pan na myśli np. styropian EPS? Prosiłbym o jakiś przykład jeżeli jest to możliwe.

Dodatkowo załączam zrzuty ekranu z przekroju projektu budowlanego oraz rozłożenie warstw jednego z producentów pokryć dachowych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

visibility czytano 222 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe stropodach porady inwestorom porady inżynierom

Linebaker

dział 308
temat nr 2595

Obrzeża trawnikowo-chodnikowe na gruncie gliniastym


Witam panie Jerzy.
Mam pytanie odnośnie obsadzania obrzeży betonowych przy trawniku czy ścieżce ogrodowej. Zazwyczaj brukarze korytują i obsadzają je na betonie, ale biorąc pod uwagę że takie obrzeże ma najczęściej 20 cm wysokości, więc nijak nie leży poniżej strefy przemarzania. Chyba że posadowienie będzie na grubym na 60 cm betonie. W jaki sposób należy rozwiązać tą kwestię, zwłaszcza jeśli teren jest gliniasty?

visibility czytano 353 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa chodniki i przejścia podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

Damian Karasiński

dział 308
temat nr 2594

Prowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej w stropie poddasza


Panie Jerzy
czy taki system montażu kanałów od wentylacji jest właściwy? Wełnę jaką zakupiłem - 18 cm miedzy jętki i krokwie oraz 15 cm wełny pod krokwie i jętki. Czy rozwiązanie jakie zaproponował mi wykonawca na montaż przewodów rekuperacji jest właściwe?

visibility czytano 231 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom poddasza użytkowe

Kowalikus

dział 308
temat nr 2593

Obniżenie nadproża nad drzwiami wejściowymi


Obniżenie nadproża nad drzwiami wejściowymi. Potrzebowałbym obniżyć o 12 cm otwór, jak do tego podejść?

visibility czytano 259 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
285
   ...  
262
 
261
 
260
 
259
 
258
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.