porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1231
 
 
125
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
klocki

dział 308
temat nr 993

Ścianki działowe na wylewkach w łazience


Jak w budynku, w stanie deweloperskim (zrobione tynki i wylewki) prawidłowo wymurować ściankę działową w łazience przy prysznicu. Przykład ścianki na zdjęciu.

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 992

Organizacja wylewania betonu podkładowego i ław


Dzień dobry, chciałem poprosić o odpowiedź dotyczącą betonu podkładowego (pod ławą), mianowicie
1. Jak przygotować podłoże do wylania pierwszej warstwy fundamentów czyli betonu podkładowego? Musi to być zagęszczona pospółka, żwir czy zupełnie co innego? Na działce mam teren gliniasty także chciałbym się jak najlepiej przygotować do wylania betonu podkładowego. Jaki rodzaj betonu wylać? B15 wystarczy?
2. Czy jeśli mam glinę 40 cm poniżej gruntu a beton podkładowy(pod ławą) jest 130 cm poniżej gruntu muszę wymienić grunt w całej objętości budynku (pod podłogą) do wysokości chudego betonu i zamienić glinę na pospółkę i zagęścić na mokro co 20 cm i dalej tak jak w książce?
3. Jak dalej postępować z otworami w ławie po szalunku który był usztywniany za pomocą rurek pcv? Zostawiać te rurki jak są, uszczelnić jakąś pianką, nie wiem-zgłupiałem? (przykładowe zdjęcie w załączniku). Może zastosować inne rozwiązanie szalunkowe żeby ława była mocniejsza a nie z otworami po pcv?
4. Można użyć do szalunków płytę osb 18 mm czy lepiej dopłacić do 22 mm
5. Rurki ścigające szalunek umieszczać co ok 40 cm?

Proszę o odpowiedź. Jeśli takie informację już są to bardzo przepraszam, nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof

nr 1
komentarze: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 991

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Piotrek W

dział 308
temat nr 990

Co zrobić ze starym fundamentem przed budową nowego?


Dzień dobry,
Jestem na etapie wyboru działki, a tak na prawdę to znalazłem działkę która mi się podoba tylko jest pewien mankament. Otóż kilkanaście lat temu ktoś na tej działce wylał ławy fundamentowe i wymurował ścianki z bloczków do poziomu 0. Grunt po badaniu geotechnicznym pod warstwą humusu okazał się gliniasty (piaski gliniaste przewarstwione gliną i gliną pylastą w stanie półzwartym o uogólnionym stopniu plastyczności IL(n) = 0.
I teraz pytanie: WZ określają położenie nowego budynku w dużej mierze na tych starych fundamentach. Czy te stare fundamenty będą dużym utrudnieniem podczas wylewania nowych? Oczywiście będę musiał wyrwać praktycznie wszystko co tam jest i zostanę z dużą dziurą w ziemi. Czy zrobienie fundamentu w takiej dziurze będzie bardzo komplikować sprawę i podniesie koszty? Działki jeszcze nie kupiłem, więc jest czas na zmianę decyzji, ale nie ukrywam, że chciałbym ją nabyć.
Załączam zdjęcia i z góry dziękuję za podpowiedź.

nr 1 Stary fundament 1
nr 2 Stary fundament 2
nr 3 Stary fundament 3
nr 4 Stary fundament 4
nr 5 Stary fundament 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 989

Renowacja cokołu obłożonego cegłą klinkierową


Ściana piwnicy ponad poziom terenu jest wykończona cegłą licową. Brak hydroizolacji pionowej i poziomej dla części podziemnej budynku. Hydroizolacje nie będą wykonywane ani odtwarzane.
Czym najlepiej wyczyścić cokół z cegły?
Metodami chemicznymi? Jakimi środkami?
Piaskowanie przy użyciu ścierniwa z mączki lub pucolany?
Czy spoiny należy wykuwać i uzupełnić tynkiem podkładowym WTA?
Czym zabezpieczyć cegły przed czynnikami atmosferycznymi przy aktywnym podciąganiu kapilarnym z gruntu?

nr 1 Widok cokołu z cegły licowej.
autor: Tomasz Turkoniak
komentarze: 2
Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli renowacje cokoły porady inwestorom porady wykonawcom

Amciek

dział 308
temat nr 988

Wykonanie jastrychu ogrzewania podłogowego


Witam,
W moim domu przewidziano ogrzewanie podłogowe. Wykonawca chce położyć warstwę styropianu EPS200, na to folię z warstwą aluminium, rury będzie rozmieszczał wedle projektu. Rury chce mocować do folii i styropianu za pomocą klipsów - dziurawiąc folię i styropian. Na to wylewka z mixokreta. Czy to jest poprawna metodologia mocowania rury w ogrzewaniu podłogowym?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 987

Problem ze starą studnią obok budowanego domu


Dzień dobry, piszę do Pana bo mam problem. Na działce na której będę budował dom jest stara studnia, która jest położona obok miejsca w który będzie stał dom - odcinek od studni do budynku 1,75 m (załączniki/zdjęcia). Czy owa studnia która jest blisko przyszłego budynku nie spowoduje osiadania budynku/pękania ścian na jej stronę, trochę się tego boję. Dom jest bez piwnicy, chudziak jest na głębokości 1,3 m od gruntu. Potencjalny przyszły kierownik budowy sugeruje zostawienie studni (nic się nie stanie wg niego) i instalacje drenażową wokół budynku i podłączenie rynien na deszczówkę, żeby tam sobie woda spływała, dodam że kręgi w studni są stare ok 80 lat, ale nic się z nimi nie dzieje, grubość kręgu to ok. 7,5 cm. Nie wiem czy zostawić tą studnie czy zakopać ziemią i mieć spokój. Co Pan o tym myśli, proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysztof

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

magda710

dział 308
temat nr 986

Wybierać ugięcie styropianów 2% czy 10%?


Witam serdecznie - proszę o wyjaśnienie oznaczenia styropianu. Obecnie szukam styropianu na podłogę na gruncie. W książce wyraźnie pisze, że należy brać pod uwagę oznaczenie min cs(2)150 (czyli naprężenie ściskające przy 2 % odkształceniu). Natomiast na styropianach znajduje się oznaczenie cs(10) nawet przy styropianach parking eps 200 i xps. Jak mam to rozumieć? Dziękuję
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12

dział 308
temat nr 985

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

nr 1 1
autor: SL
nr 2 2
autor: SL
nr 3 3
autor: SL
nr 4 4
autor: SL
komentarze: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Tomek W

dział 308
temat nr 984

Masa mineralna na płytę cementowo-włóknową


Witam.
Czy masę polimerowo-cementową można nakładać na płytę gipsowo-włóknową fermacell od zewnątrz budynku? Jeśli tak to czy proces jest identyczny jak dla podłoży murowych?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje elewacje wentylowane porady inwestorom porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
125
   ...  
102
 
101
 
100
 
99
 
98
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.