porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2921


 
 
294
   ...  
271
 
270
 
269
 
268
 
267
   ...  
1
 
 
sławektemat nr 308-2684
visibility czytano 186 razy

Murowanie ścian na płycie


Panie Jerzy,

Aktualnie jestem na etapie prac związanych z murowaniem pierwszej warstwy ścian z bloczków silikatowych na płycie fundamentowej (ocieplenie na górze płyty). Po sprawdzeniu informacji w książce oraz przeczytaniu Pańskich odpowiedzi w serwisie BDB chciałbym się upewnić, że warstwy hydroizolacji, które zamierzam wykonać w miejscu występowania ścian nośnych oraz działowych są prawidłowe i mają sens zastosowania.

Płyta fundamentowa z betonu W8 - pomiędzy betonem podkładowym, a płytą fundamentową występuje papa podkładowa w celu hydroizolacji (od wylania płyty minęło już 5 tygodni).

Warstwy na płycie fundamentowej:
1. W przekrojach rdzeni - hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna wychodząca po 5 cm z przekroju rdzenia - odczekać 2 dni
2. W miejscu ścian - grunt do pap bitumicznych - odczekać 24 h
3. Papa podkładowa samoprzylepna SBS zachodząca na hydroizolację rdzeni 5 cm
4. Zaprawa cementowa klasy M15 pod pierwszy bloczek silikatowy.

Mam jeszcze dodatkowe pytania:
5. Czy papa powinna wystawać w jakimś stopniu poza bloczek silikatowy? Jeżeli w późniejszym czasie będzie nakładana masa polimerowo-bitumiczna na zewnątrz ścian nośnych.
6. Czy bloczek silikatowy powinien być zmoczony przed ułożeniem na zaprawie?
7. Czy grunt do pap bitumicznych jest tutaj konieczny? Czy można go pominąć przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne mury posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Szajwajtemat nr 308-2683
visibility czytano 203 razy

Naprawa wadliwego balkonu


W moim rodzinnym domu pojawił się problem na elewacji, odchodzi tynk pod balkonem. Obawiam się, że to cieknący balkon. Niestety nie wiem jak był wykonany i nie mam jak się dowiedzieć, jedyna osoba, która wiedziała niestety już nie żyje.

Nad miejscem gdzie występuję problem fuga miedzy płytkami jest spękana. Jak mogę naprawić taką usterkę?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze zacieki uszkodzenia porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2682
visibility czytano 513 razy

Otwory dekompresyjne w ramie okna z PCV


Witam,
Zamówiłem okna PCV w okleinie drewnopodobnej. Wykonawca montujący okna na sam koniec montażu wykonał małe otwory w ramie zewnętrznej okna. Gdy zapytałem się dlaczego tak zrobił odpowiedział, że okna tego typu mocno się nagrzewają i w trakcie upałów może powstawać wysokie ciśnienie i okno może ulec odkształceniu.
Czy faktycznie tak jest? Czy jest to poprawnie wykonane? Jeżeli nie powinno tak być to jak teraz podejść do tematu?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV błędy wykonawcze porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2681
visibility czytano 217 razy

Układanie jastrychu cementowego i anhydrytowego


Ponieważ na pytanie wstępne otrzymałem już odpowiedź, jednak postanowiłem zadać je również tu wraz z pytaniami dodatkowymi aby innym służyło.
1. Jaki czas odczekać przed wejściem na jastrych anhydrytowy?
2. Czy w każdym przypadku należy usuwać mleczko z anhydrytu? W przypadku układania paneli również? Kiedy należy je usunąć? Niektórzy wykonawcy radzą zrobić to po trzech dniach, wtedy mleczko schodzi zwykłą miotłą.
3. Czy w przypadku układania paneli podłogowych również należy gruntować jastrych? Ponoć warto, niby ogranicza to ilość kurzu w mieszkaniu.
4. Kiedy można zagruntować posadzkę? Po wygrzewaniu?
5. W pomieszczeniach mokrych będę wylewał jastrych cementowy. Grubość jastrychu 65-70mm. Pod jastrychem ogrzewanie podłogowe, pod spodem XPS. Czy zbrojenie wylewki cementowej siatką jest konieczne? Jeśli faktycznie siatka powinna być ułożona w 1/3 górnej wysokości wylewki to wylewanie posadzki może nastręczać trudności w chodzeniu biorąc pod uwagę siatkę, rurki ogrzewania itp. Wymiary pomieszczeń to 240cm x 175cm (brak ogrzewania podłogowego), 240cm x 165cm, 365cm x 295 cm.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady wykonawcom porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2680
visibility czytano 298 razy

Co o wełnie mineralnej wiedzieć trzeba


Panie Jerzy mam kilka pytań odnośnie wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia poddasza użytkowego w domu jednorodzinnym.

1. Jaka wełna możliwie dobrze zabezpieczy nas przed potrzebą jej wymiany na wypadek jej zawilgocenia lub zalania na skutek awarii dachu itp.? Na rynku wiele producentów reklamuje wełnę hydrofobizowaną, zastanawiam się jednak czy nie jest to zabieg bardziej marketingowy niż faktycznie działający?

2. Czy różnice we współczynniku przewodzenia ciepła pomiędzy wełną np. 0.030 a 0.033 W/mK mogą mieć istotny wpływ na izolacyjność? Poprzez istotny mam na myśli ekonomicznie sensowny - czy warto dopłacać i szukaćwełny z jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła?

3. Czy istnieją jakieśprzeciwwskazania do łączenia wełny mineralnej szklanej różnych producentów, np. wełna Knauff pomiędzy krokwie oraz wełna Isover jako druga warstwa?

4. Na co warto zwrócić uwagę wybierając producenta wełny mineralnej, czy może Pan jakiegoś polecić lub odradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2679
visibility czytano 266 razy

Dylatacje i fugi przy stosowaniu płytek 120x20 cm


Dzień dobry,
Mamy płytki gresowe drewnopodobne o wymiarach 120x20cm, grubość 10mm. Chcemy je ułożyć wzdłuż z przesunięciem nieregularnym. Niestety dylatacje od posadzki w trzech miejscach wypadają nam w poprzek do planowanego ułożenia płytek. Wszystkie dylatacje na rysunku zaznaczone na kolor czerwony. Płytki i kierunek ułożenia na kolor niebieski.
Płytkarz zaproponował nam po położeniu płytek nacięcie ich zgodnie z dylatacją posadzki i powstałą szczelinę wypełnić silikonem podłogowym, ale wizualnie nie będzie to dobrze wyglądać. Czy mógłby Pan doradzić jak położyć płytki aby uniknąć tego nacięcia?

Druga sprawa to szerokość fugi. chcielibyśmy zastosować fugę możliwie najwęższą. 2 tygodnie temu zakończyliśmy wygrzewanie jastrychu. Ogrzewanie podłogowe mamy cały czas uruchomione. Z obserwacji parametrów temperatura na wyjściu z bufora ma średnio 22 stopnie. Czy możemy zrobić fugę 1,5-2mm jeżeli będziemy cały czas utrzymywać temperaturę w domu tak jak planujemy użytkowo 20 stopni?

Pozdrawiamy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki ogrzewane posadzki mieszkaniowe posadzki z płytkami ceramicznymi porady wykonawcom porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2678
visibility czytano 223 razy

Pajacowanie doradców technicznych producenta pustaków ceramicznych


Proszę o pomoc.
Na budowę zamówiono Porotherm 25 P+W, a dostarczono Porotherm 25 3x1/3 P+W. Doradcy techniczni przez telefon informują, że nie ma różnicy i bez problemów można murować z nich ściany nośne, natomiast oficjalne stanowisko firmy Wienerberger jest takie, że są to pustaki uzupełniające do budowy naroży i otworów okiennych, jednak szczegółowe informacje udzielają konsultanci telefonicznie. Dwie różne informacje i obawiam się, że w przypadku wystąpienia rys lub spękań odpowiedzialności nie wezmą. Proszę o Pańskie przemyślenia w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

KamilOtemat nr 308-2677
visibility czytano 202 razy

Rozmyślania przed rozpoczęciem produkcji domów szkieletowych drewnianych


Witam

Piszę w takiej sprawie ponieważ pracowałem troszkę przy produkcji domów drewnianych min. szkieletowych i niedawno zacząłem myśleć nad budową własnego domu oraz o otwarciu firmy zajmującą się tym kierunkiem.
Problem jaki się pojawia to czy i jak zapuścić drewno by ew. nie mogła się rozwijać korozja biologiczna lub żeby przyniesiony z zewnątrz szkodnik nie zaczął się tam rozwijać (szkodników jest bardzo szeroka gama i mają różne upodobania).
Szczególnie jest to ważne czym i jak to robić ponieważ drewno jest wysuszone do ok. 8% wilgotności i tworzy się sytuacja w której lanie po nim wodą może (nie musi) zmienić wymiar kształtownika bądź go zwichrować.
Z obserwacji starych konstrukcji i z rozmowy ze starym człowiekiem co budował kiedyś domy z bala - dawniej impregnowano gdy nie było nic innego roztworem soli - jak się okazuje jest to skuteczna metoda a do tego bardzo tania, tylko czy to zatrzymuje korozję? Czy nie ma to szeregu minusów? Jeżeli chodzi o szkodliwość to można powiedzieć że jest to duży plus.

Piszę do Pana ponieważ spotkałem w internecie kilka odmiennych opinii od Pana. Opinie Pana których kierunek bym powiedział logicznego myślenia zgadza się z moim podejściem. Ja jednak nie mam w tym kierunku zbytniego doświadczenia ani również wiedzy.

Niestety w internecie są skrajnie różne rozwiązania i wg mnie nikt tego nie przelicza tak jak Pan to głosi. Stąd wynikają właśnie moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

kpmtemat nr 308-2676
visibility czytano 218 razy

Lokowanie przewodów wentylacji mechanicznej na stropie strychu


Dzień dobry,
dom piętrowy, strop betonowy. na stropie ma być rozkładana rekuperacja: rury, skrzynki. Następnie strop będzie ocieplony wełną. Czy folię paroizolacyjną należy rozłożyć przed rozłożeniem rekuperacji. Nadmieniam, że rekuperacja będzie przytwierdzana do stropu.
pozdrawiam
Paweł

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna stropy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2675
visibility czytano 277 razy

Ocieplenie murłaty


Dzień dobry.
Jak należy prawidłowo wykończyć pustą przestrzeń po obu stronach murłaty? Czy przestrzeń zaznaczoną na rysunku (1 i 2) należy pozostawić tak jak jest czy dodatkowo docieplić? Jeśli tak, to czym?
Druga prośba, czy mógłby Pan zaznaczyć na rysunku gdzie powinien zaczynać się styropian a gdzie kończyć wełna? Czy połączenie wełny i styropianu powinno być specjalnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
294
   ...  
271
 
270
 
269
 
268
 
267
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.