porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1832

 
 
185
   ...  
162
 
161
 
160
 
159
 
158
   ...  
1
 
 
Joanna_Hotloś

dział 308
temat nr 1594

Podmurowanie ścian pod okna


Proszę o podanie technologii podmurowania przeszkleń, z tych od ziemi do standardowego okna. Czy konieczne będzie stosowanie zbrojenia, w którejś warstwie bloczków?
Chciałabym również przypomnieć o podaniu technologi naprawczych, popełnionych błędów na mojej budowie. Moje analizy: nr 2076/2019.

nr 1
komentarze: 24
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna porady inwestorom

Tomekk

dział 308
temat nr 1593

Modelowanie bryły budynku - ważny etap jego tworzenia


Dzień dobry,
Zakładając, że manipulujemy tylko typem domu (parterowy, z poddaszem, piętrowy) jestem ciekawy:
a) który jest najłatwiejszy w wykonawstwie?
b) którego z tych domów optymalizacja ekonomiczna przyniesie najlepsze efekty?komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 1592

Efekty braku przygotowania zawodowego monterów stolarki


Witam serdecznie po zimowej przerwie.
Jak zwykle potrzebuję Pana pomocy, bo chyba tylko tutaj będę mógł uzyskać rzetelną odpowiedź. Ekipa montażowa zamontowała mi stolarkę okienną na podwalinie systemowej, która jest wykonana z xps 700. Wszystko pięknie poszło, taśmy, podwaliny na idealnie wypoziomowanych przeze mnie podlewkach tak żeby nie trzeba było podwaliny klinować, taśmy, okna na dyblach i na końcu EPDM który uwaga! przykleili na kleju illbruck ct113 który jest na rozpuszczalniku (z tego co mi się wydawało każdy powinien wiedzieć, że wchodzi w reakcję ze styrodurem) w wyniku czego rozpuścił/utlenił podwalinę na głębokość około 2/3 cm. Całkowita grubość podwaliny to 7,5 cm.

Proszę o pomoc i odpowiedź czy rozpuszczalnik nadal będzie powodował degradację podwaliny? Czy to co miał to już "zżarł" i proces powinien się zatrzymać? Czy takie nadżerki będą mieć istotny wpływ na nośność tych podkładów? Czym ewentualnie je naprawić, jak wzmocnić i uzupełnić ubytki? Może Pan zaproponować jakiś produkt którym można to zreperowć?

Dołączam zdjęcia żeby zobrazować sytuację. Obawiam się wymiany podwalin ponieważ wiąże się to z demontażem okien które same jak i ponowny montaż na tym ucierpi.

nr 1 Reakcja kleju z xps
autor: Pm
nr 2 Reakcja kleju z xps 2
nr 3
nr 4 Widok ogólny
nr 5
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi porady inwestorom

gryzly

dział 308
temat nr 1591

Wentylacja mechaniczna w stropie podwieszanym czy w podłodze?


Dzień dobry,
mam możliwość rozłożenia kanałów wentylacji mechanicznej pod stropem i na stropie w warstwie styropianu. Dom z poddaszem użytkowym, kanały wentylacyjne parteru.
Pod stropem będzie sufit podwieszany. Jest ok 15 centymetrów wolnej przestrzeni. Na stropie będzie 10 cm styropianu (wstępnie przygotowane pod kanały wentylacyjne). Pozostawione są również przepusty - więc nie trzeba wiercić. Które rozwiązanie jest lepsze? Wydaje mi się, że oba są poprawne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

MK

dział 308
temat nr 1590

Dziwny grzyb na suficie


Szanowny Panie
Chciałbym prosić o opinię na temat tego, co mogło być przyczyną takiego zjawiska, jak obrazują załączone zdjęcia?
Nie jest to budynek, w którym miałem okazję być. Pytam jedynie na podstawie zdjęć. Przypuszczam, że jest to pomieszczenie typu garaż, o czym świadczy sposób zaizolowania sufitu - płyty z wełny mineralnej, ułożone od dołu (czyli domniemam, że od strony pomieszczenia "zimniejszego"). Zakładając, że płyty izolacyjne charakteryzują się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego na poziomie 1,0 [-] zjawisko to, według mnie, prawdopodobnie nie wynika z właściwości samej izolacji. Szczególnie, że grzyb wychodzi spomiędzy płyt. Dziwi mnie osobiście, że problem pojawił się w jednym miejscu. Być może doszło tam do jakiejś nieszczelności, a następnie woda uległa kondensacji? Z drugiej strony nie wiemy też jakie warunki środowiskowe panują w pomieszczeniu górnym - jeżeli byłoby ono nieużytkowane, a temperatura tam byłaby niższa od temperatury w garażu, to mielibyśmy sytuację jak izolacja od wewnątrz, bez bariery paroizolacyjnej.
Nie wiem czy zgadza się Pan z moimi tezami. Byłbym wdzięczny za opinię i podania ewentualnych możliwych przyczyn, jakie spowodowały przedstawioną sytuację (jedynie na podstawie zdjęć).
Z wyrazami szacunku

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania mykologiczne zagrzybienia

BobBud

dział 308
temat nr 1589

Przygotowanie podłoża pod posadowienie na płycie


Witam,
planuję budowę domu na płycie. Warunki geologiczne jednak nie są najlepsze. poniżej screen. Jak najlepiej poradzić sobie z posadowieniem płyty fundamentowej? Czy wykopać i zrobić 30 cm podsypkę piaskową? Bardzo proszę o radę.
Planuję pod płyty dać również XPSa. Czy pionowa opaska przeciwwysadzinowa to dobry pomysł? Zaoszczędzi to miejsce na zagospodarowaniu ternu przy domku.
Czy jest dobrym pomysłem dać 10cm XPS pod płytą a nad płytą 10cm EPS100?
Pozdrawiam serdecznie

nr 1 warunki gruntowe
autor: Piotr
nr 2 warunki gruntowe
autor: Piotr
nr 3 opaska
autor: Tomasz
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne fundamenty płytowe posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom

peper

dział 308
temat nr 1588

Zagęszczanie podłoża pod posadowienie na płycie


Mam kilka pytań związanych z wykonaniem płyty fundamentowej.
1. W jaki sposób wykonać zagęszczenie ukośnych powierzchni nasypu pod płytę (w miejscu opaski przeciwwysadzinowej)? Czy zagęszczarka 500 kg (którą będzie zagęszczany nasyp) nadaje się do ukośnych powierzchni?
2. W pytaniu 1172 na pierwszym zdjęciu ( https://www.bdb.com.pl/zdjecia/308/201906051249271.jpg ) widać spawany stelaż, który jak sądzę, ma pomóc w wyrównywaniu betonu podkładowego. Pomysł mi się podoba. Czy to prawidłowe rozwiązanie?
3. Jaką zaleca Pan metodę badania wskaźnika zagęszczenia nasypu pod płytę? Lekka płyta dynamiczna? Lekka sonda dynamiczna? A może jakieś metody "domowe" (np. zrzucenie kamienia, albo wbijanie pręta) są wystarczające?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadowienia na płycie zagęszczanie gruntu

peper

dział 308
temat nr 1587

Przejścia rur wodociągowych i kanalizacyjnych przez posadowienie na płycie


W serwisie znalazłem wiele informacji odnośnie przejścia rur przez fundamenty, ale nie udało mi się znaleźć pełnego opisu dla płyty fundamentowej. W związku tym mam kilka pytań odnośnie przejścia rur wodociągowych i kabli:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla wody i prądu na rysunku 1 jest prawidłowy?
2. Jaką rurę osłonową należy zastosować dla rury PE 40? Gdyby miała to być rura o jedną dymensję większa, do wyszłaby PE 50, więc przy ściance 3.7 mm zostałoby <3 mm luzu, czyli <1.5 mm po obwodzie. Czy to nie za mało, żeby przecisnąć potem rurę właściwą (szczególnie przy łuku 90stopni)?
3. Wody gruntowe będą okresowo powyżej dolnego końca rur. Czy w związku z tym należy zrobić uszczelnienie pomiędzy rurą osłonową a właściwą przy dolnym końcu? Jak je wykonać przy rurach o takiej średnicy - sznur chyba się tu nie zmieści; czy wystarczy uszczelniacz poliuretanowy/silikonowy?
4. Czy jako uszczelnienie między rurą osłonową a fundamentem wystarczy zmatowienie rury nad betonem podkładowym i naniesienie hydroizolacji fundamentu 5 cm na rurę? Czy nie trzeba tu żadnej fasetki?

Odnośnie pionów kanalizacyjnych:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla pionów kanalizacyjnych na rysunku 2 jest prawidłowy?
2. Czy rura ma (może) iść przez podbudowę (kliniec) aż do kielichów w poziomach kanalizacyjnych?
3. Czy na dole należy wykonać uszczelnienie przy użyciu sznura dylatacyjnego o zamkniętych porach i masy poliuretanowej/silikonowej/bitumicznej?

nr 1 rys. 1. - rura osłonowa dla wody i kabli
nr 2 rys. 2. - rura osłonowa dla pionu kanalizacyjnego
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom instalacje kanalizacyjne instalacje wody zimnej hydroizolacje

John Peel

dział 308
temat nr 1586

Dobór masy fugowej do płytek w strefie cokołowej i na tarasach


Trzeba coś do wypełnienia fug, czyli np. StoColl FM-S lub StoColl FM-K. Prosiłbym o wyjaśnienie różnicy między wersją S a wersją K tak na chłopski rozum.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły tarasy tarasy naziemne schody zewnętrzne betonowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GT

dział 308
temat nr 1585

Ocieplenie i hydroizolacja podłogi w starym domu


Dzień dobry,
Zamierzam wykonać samodzielnie docieplenie podłogi na parterze domu (bez podpiwniczenia i bez docieplenia) wybudowanego w latach 70-tych.
Nie stwierdziłem żadnych śladów zawilgoceń, pleśni czy innych wykwitów na ścianach wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Chciałbym wykonać docieplenie podłogi wraz wykonaniem hydroizolacji (poziomej) i tu nasuwają mi się dwa pytania:
- jak wykonać hydroizolację istniejących fundamentów aby osiągnąć ciągłość zabezpieczenia przeciwwodnego?
- czy można użyć zagęszczarki do pospółki (po wybraniu warstwy gruntu spod obecnej podłogi) jeśli nie, to jaka jest technologia naprawy?
dziękuję za odpowiedź,
TG

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne docieplenie remonty podłogi porady inwestorom


 
 
185
   ...  
162
 
161
 
160
 
159
 
158
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.