porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
Ekspedytkatemat nr 308-2643
visibility czytano 377 razy

Fuszerka i niechlujstwo podczas budowy domu


Mieszkam w znacznej odległości od mojej inwestycji i nie mogębyć tam obecna codziennie, ale po ostatniej mojej wizycie dostałam szoku. Załączam kilka fotek i chciałabym poznać pańską opinię na temat tego co Pan obejrzy, bo może ze mną jest coś nie tak, że było to dla mnie szokiem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-2642
visibility czytano 253 razy

Płyty chodnikowe z betonu architektonicznego wykonane samemu


Panie Jerzy
mam pytanie o płyty chodnikowe z betonu architektonicznego, ale wykonane samemu. Pytałem już wcześniej o ułożenie kupionych płyt i tu wszystko jest jasne. Ale koszty tych prac (ciężar płyty) plus sam transport bardzo windują koszty i zastanawiam się jak samemu uzyskać taki efekt, jakich materiałów użyć, jak pielęgnować beton?

Wstępnie myślałem, żeby zrobić korytko takiej wielkiej płyty - 120cmx180cmx8 cm, ale układać już bezpośrednio na gruncie by już nic nie przenosić i tylko takimi korytkami wykonać ścieżkę ogrodową. Grubość może być większa jeśli rozmiar płyty by tego wymagał.

Mając już zagęszczony grunt kruszywem łamanym co dalej powinienem zrobić, by chociaż spróbować przeliczyć finansowo, czy ma to sens.
1. Ułożyłbym na kruszywie folię, by mleczko nie wchłonęło się w grunt.
2. Na tą folię ułożyłbym korytko.
3. Największą zagadką dla mnie jakich materiałów użyć, jakiego cementu, jakiego kruszywa, w jakich proporcjach, jakich użyć plastyfikatorów dostępnych dla zwykłego Kowalskiego, jedynie nasuwa mi się wniosek, że musi być drobne kruszywo i piasek, na pewno środek do napowietrzenia mieszanki.
4. Sama też pielęgnacja, normalnie beton przykrywałem czarną folią na okres 21 dni, a tutaj raczej ta folia nie powinna się stykać, a jednocześnie sam proces wiązania musi być na tyle powolny by nic się nie stało z płytą.
5. Gdyby udało się wykonać taką płytę, czym ją zabezpieczyć?
6. Płyty jak sądzę powinny być wykonane najlepiej w podobnych warunkach atmosferycznych by zachowały podobny kolor, jaka pora roku i pogoda byłaby najlepsza do wykonania takich płyt?

Jak mógłbym prosić o odpowiedź jak Pan zabrałby się do tego procesu.



Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa chodniki i przejścia porady inwestorom porady wykonawcom

Danuta M.temat nr 308-2641
visibility czytano 353 razy

Szkodliwe dyskusje o hydroizolacjach na forach budowlanych


Dzień dobry.
Zapewne zdziwi Pana mój wpis, ale jestem pod wrażeniem. Składam podziękowania za szereg informacji jakie Pan przedstawia tu na tym forum.
 
Dziwi mnie, że na innych forach w sieci informacje nieprawdziwe trafiają do użytku codziennego. A chodzi przede wszystkim o informacje, które mówią, że przy izolacjach wystarcza tylko folia. No i właśnie tu zaczyna się mój problem. Rok temu znalazłam firmę (oczywiście reklamuje się w internecie na forach i ma swoją stronę) teren wokół budynku. I mam wrażenie, że "facet" z tej firmy występuje w programie "Mój pierwszy raz". Na moje uwagi dotyczące np. ułożenia folii, drenażu, głębokości wykopu, no i przede wszystkim konieczności zastosowania izolacji, np., masy bitumicznej, ten pan twierdzi, że dawniej owszem - tak robiono, ale dzisiaj w internecie podaje się nowsze metody. Wg niego informacje z tego forum, które rozpowszechnia niejaki p. Brzęczkowski to novum w budownictwie.
Nasze "stosunki" są napięte. Przerzucamy się tylko argumentami, chociaż moje do tego człowieka nie docierają. Do dnia dzisiejszego "kopię się" z tym panem. Ostatnio poprosiłam właściciela jednej z firm (zajmuje się osuszaniem budynków, remontami generalnymi), no i potwierdził konieczność izolacji masą bitumiczną, następnie folia kubełkowa (odpowiednio ułożona, odpowiedniej szerokości), wskazał na pewne standardy w zakresie odwodnienia.
I tu chylę czoło przed Panem: skoro w internecie będą takie bzdury wypisywane, to pseudofachowcy zrobią więcej szkody niż pożytku. Ale pretensje mogę mieć tylko do siebie. Sama wybrałam, jeszcze zapłaciłam. haha. A teraz muszę prosić, by skontrolował mój znajomy jakość tych robót.
Uparcie trzymam się tego, co Pan zaprezentował w książce i tu na forum. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom remonty

Weglintemat nr 308-2640
visibility czytano 311 razy

Zakupiony dom jednorodzinny z wadami ukrytymi


Dzień dobry,
jakiś czas temu kupiłem gotowy 3-letni dom. W okresie jesień-wiosna dwa narożniki domu są lekko chłodniejsze niż pozostała część ściany. Na szczęście nie wykrapla się wilgoć na ścianach. Podczas montażu podlewania ogrodu odkryłem narożniki w takim stanie jak na zdjęciach. W jaki sposób można to naprawić oraz czy takie wykonanie jest zgodne z prawem budowlanym i czy można pociągnąć poprzedniego właściciela do naprawy usterki?

Pozdrawiam
Paweł Węgliński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku fundamenty porady inwestorom

Ekspedytkatemat nr 308-2639
visibility czytano 151 razy

Utwardzenie nawierzchni gliniastej kamieniami polnymi na czas budowy


Przeszukałam treść, brak takiego tematu.
Kupiłam garaż blaszak, jako schowek na czas budowy, a potem na coś się wykorzysta. Postawili go na gruncie i porządnie zakotwiczyli, (jest stabilny z pełnych profili) ale grunt jest gliniasty więc trzeba czymś tę powierzchnię pokryć. Mam na działce mnóstwo kamieni polnych i pomyślałam, że do tego celu je wykorzystam. Ponieważ jak to kamienie, są nierówne i nie chce mi się ich szorować, więc pomyślałam że położę na całej powierzchni i zaleję równo betonem i gotowe. Dobrze, czy źle? Proszę o poradę i poradę jak to ma być prawidłowo wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki gospodarcze podjazy i wjazdy porady inwestorom

Rafitemat nr 308-2638
visibility czytano 322 razy

Zabytkowy kamienny mur oporowy popękał i się wali


Jest sobie mur. Kiedyś był w całości, dzisiaj już niekoniecznie. Podczas mojego mieszkania od 2016 roku obserwowałem, że stopniowo odchyla się od pionu i kwestią czasu było, kiedy coś się wydarzy. No i się wydarzyło - mur spadł na drogę.

Pytanie jest jedno: co dalej z tym począć? Jak widać - od razu "odbijanie piłeczki": gmina do powiatu, powiat do gminy - a za chwilę mur całkiem fiknie na ulicę i winny będzie właściciel/mieszkaniec domu. Mur sprzed 150. lat, stał przez ponad 100, zaczął się sypać jakiś czas po ingerencji ciężkiego sprzętu. Tak, znany mi jest temat projektu przez konstruktora, pozwolenia na budowę...

Nauczony wskazówkami Pana Jerzego nigdzie nie dzwoniłem, z nikim nie rozmawiałem - wszystko pisemnie (przez e-PUAP). Cała historia korespondencji w załącznikach. Identyczne pismo poszło wcześniej do Urzędu Gminy. Nie załączam, bo nie ma sensu. Pismo sygnowane przez moją żonę, bo to ona ma tu prawa do tego domu. Danych osobowych nie wymazuję - nie mam nic do ukrycia.

Co z tym począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady inwestorom remonty

BobBudtemat nr 308-2637
visibility czytano 256 razy

Izolacja istniejącego fundamentu kamiennego


Dzień dobry, Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie fundamentu kamiennego: czym zaizolować taki fundament? wewnątrz chciałbym zrobić pomieszczenie użytkowe i mieć gwarancję, że mi wilgoć nie wyjdzie. Izolacji poziomej niestety brak ;)
z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr M.temat nr 308-2636
visibility czytano 248 razy

Termomodernizacja fumdamentu 120-letniego domu


Witam Panie Jerzy.

 

Przeszukując zasoby Internet-u napotkałem temat, który mnie interesuje a mianowicie sposób izolacji kamiennego fundamentu domu. Gdzieś na forum trafiłem na bardzo pochlebne opinie o Panu i o Pana książce. Zakupiłem i jestem pod wrażeniem. 


Mam taki oto temat. Dom ok 120-letni, nie podpiwniczony, na kamiennym fundamencie, grunt wokół domu to głównie piasek. Przymierzam się do wykonania termomodernizacji, i mam dylemat co zrobić z fundamentem. Nad fundamentem gdzieniegdzie na powierzchni cegły pojawiają się zielone wykwity. Nie chciałbym robić sobie dodatkowej roboty albo generować niepotrzebne koszty robiąc coś co nie ma sensu.


Z Pana odpowiedzi na tym portalu wynika, iż jest Pan doświadczony w takich domach i wie jak postępować, dlatego też proszę o poradę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe termorenowacja porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane fundamenty

Luketemat nr 308-2635
visibility czytano 298 razy

Kolejne "cudowne" maty termoizolacyjne


Dzień dobry.
Ostatnio słyszałem dobre opinie o ocieplaniu poddasza użytkowego matami termoizolacyjnymi/termorefleksyjnymi, np firmy Termolock. Zainteresowałem się tym ponieważ deklarują, że układ 3-4 takich mat pozwala osiągnąć pożądane parametry termoizolacyjne oraz ochronę przed nagrzewaniem się poddasza latem.
Jestem laikiem, więc proszę o weryfikację. Mam też obawy odnośnie bezpieczeństwa dla więźby dachowej. Ogólnie w całym internecie tylko same zalety, a o wadach jakoś cicho...
pozdrawiam ŁK

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2634
visibility czytano 248 razy

Bubel mieszkania od dewelopera


Panie Jerzy,
odebrałem mieszkanie od developera.

Ścianki działowe zostały wymurowane z bloczków gipsowych, ale powierzchnia tych ścian nie została otynkowana (zgodne z projektem). Na ściance działowej widoczne są pęknięcia spoin. W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć pęknięcia przed malowaniem? Czy taką ściankę wystarczy zaimpregnować i pomalować, czy konieczne są dodatkowe zabiegi?

Na balkonie hydroizolacja została wykonana z papy z posypką (zdjęcie w załączniku). Papa została wyklejona na warstwie izolacji (XPS), pod którą jest (wg projektu) membrana EPDM na warstwie spadkowej z betonu. Jak widać na załączonych zdjęciach papa jest wyklejana w kawałkach, po deszczach stoi woda. Czy taka technologia jest poprawna? Czy mogę na papę wysypać warstwę kamienia płukanego, aby zabezpieczyć papę, a balkon wyłożyć deską tarasową na konstrukcji na legarach na podkładkach z tworzywa, bez ingerencji w papę?

Obróbka blacharska murku (attyki) klatki schodowej. Wg mnie, daszek (opierzenie) jest za blisko muru, przez co woda zacieka na betonowy mur. Zdjęcie w załączniku.

Klatka schodowa jest prefabrykowna, zewnętrzna. W instrukcji użytkowania od dewelopera jest informacja, schody powinny być impregnowane impregnatem Nisiwa SN, nie rzadziej niż przewiduje instrukcja impregnatu. Czy to poprawne rozwiązanie?

Bardzo proszę o komentarz.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe balkony porady inwestorom


 
 
290
   ...  
267
 
266
 
265
 
264
 
263
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.