porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2927


 
 
294
   ...  
268
 
267
 
266
 
265
 
264
   ...  
1
 
 
Sipiotemat nr 308-2659
visibility czytano 202 razy

Błędy podczas remontu starego budynku z fundamentem z kamienia


Dzień dobry
Nie znalazłem na tym portalu bliższego opisu mojego problemu więc postanowiłem napisać do Pana celem uzyskania "porady" jeśli taka możliwości istnieje.
Sprawa dotyczy dokładnie fundamentów z kamienia (stare budownictwo). Z tego co zauważyłem izolacji poziomej niestety nie ma. Od wewnątrz budynku wybrałem ziemię - wylałem chudziaka, położyłem folię, styropian i posadzkę wylałem. Tak mam wszędzie tylko w jednym pokoju miałem od samego początku wylany beton i nie wiem co tam jest. Najprawdopodobniej to jest piach i 15-20 cm betonu. W tracie zimy i na wiosnę miałem do czynienia z grzybem na ścianie akurat w tym pokoju. Zamierzam ocieplać cały dom i zastanawiam się nad tymi fundamentami. W tym miejscu od zewnętrznej strony fundament jest odkryty tak z 50 cm (ukształtowanie terenu takie).
Dodam tylko że Pana książkę kupiłem dopiero kilka dni temu i widzę że chyba wszystko mam źle zrobione. Kierowałem się poradami z filmików na yt.

Pytanie brzmi co teraz zrobić aby pozbyć się grzyba?
Odkopać fundament i położyć warstwę bitumiczną potem folię kubełkową czy bez foli czy coś innego? Czy dołożyć styropian a później folię kubełkową?

Dodam że jestem amatorem. W kwestii fundamentów przyznam, że zagubiłem się a nie chciałbym popełnić więcej błędów aby kolejnej zimy ponownie w pokoju pojawił się ten grzybek :).

Z góry dziękuję za poświęcony czas.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje

Maciej Kuleszatemat nr 308-2658
visibility czytano 295 razy

Dom z bala od roku 2021


Szanowny Panie,
miałem ostatnio zapytanie od klienta w sprawie domu z bali. Lekko zdębiałem bo wg mojej skromnej wiedzy, żeby spełnić aktualne wymagania współczynnika U dla przegrody jaką jest ściana i żeby ta przegroda nie wytracała szybko ciepła, musimy mieć ścianę grubości ca. 50 cm. Czy ma Pan "na koncie" analizy domów z bali i mógłby czysto informacyjne podać jaką min. grubość miałaby ściana takiego domu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne zagrzybienia domy z bala korozja biologiczna porady architektom porady inwestorom

Jantemat nr 308-2657
visibility czytano 303 razy

Instalacja kanalizacyjna rozwojowa w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,

mam problem, który sam sobie sprawiłem - kazałem wykonawcy zrobić kanalizę dłuższą"na zapas" i teraz jest dylemat. Na załączonym rysunku jest widoczny schemat końcówki instalacji kanalizacyjnej, rzut boku i z góry - rury fi110 mm w tym miejscu, spadek 2%.
Ostatni punkt nr 3 to właśnie zapasowe wyjście w razie gdyby w przyszłości trzeba to pomieszczenie przerobić na kuchnię (obecnie to sypialnia - dom projektowaliśmy tak aby część pomieszczeń można bardzo łatwo "odciąć" i zrobić z nich niemalże całkowicie osobne mieszkanie dla starzejących się rodziców - gwoli wyjaśnienia). Punkt nr 2 to ma być odpowietrzenie kanalizacji a punkt nr 1 to sedes. W projekcie oczywiście ostatni punkt to nr 2 a ja sam dodałem ten dodatkowy nr 3. Teraz jeszcze się okazało, że odpowietrzenie można zrobić rozgałęzieniem znad sedesu (czyli punktu nr 1) co oznacza, że w ogóle niepotrzebny był punkt 2. Natomiast o co chodzi - kierownik budowy twierdzi, że skoro jest punkt 3 to z niego musi być pion odpowietrzający (bo odpowietrzenie ma być na końcu instalacji) a jeśli nie chcę tam go zrobić (nie chcę, nawet nie mogę, bo nad nim stać będzie łóżko) to powinienem rozciąć chudziaka przy punkcie nr 1 (sedesie) by tam zmienić dwójnik na prostą rurę i tym samym całkowicie odcinając punkty nr 2 i 3 (które mogą zostać w gruncie, pod chudziakiem) a w przyszłości mam jakąś fi50 podpiąć się do punktu nr 1 z odprowadzeniem wody z nowej kuchni.
I tu pytanie do Pana - czy kierownik ma rację, że powinienem to odciąć (fragment z punktami 2 i 3) czy może to zostać (czyli czy odpowietrzenie kanalizacji będzie spełniać swoją rolę jeśli będzie wychodziło z dwójnikiem z ostatnim używanym punktem czyli punktem nr 1 sedesem gdy punkty 2 i 3 nadal będą ciągiem kanalizacyjnym tylko nie używanym)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Bartosz J.temat nr 308-2656
visibility czytano 236 razy

Grubość kontrłat dla dachu mało pochylonego


Dzień dobry,

Czy dla dachu o nachyleniu 35 st. zastosowanie kontrłat grubości 25mm zamiast zalecanych standardowo 40mm jest wystarczające dla prawidłowego wentylowania dachu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne dachy wentylacja porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2655
visibility czytano 515 razy

Czy można dobrać zamiennik dla kotła zgazowującego drewno?


Panie Jerzy
mam pytanie do schematu kotłowni który Pan dla mnie wykonał a mianowicie chodzi o piec gdzie podany jest Blaze Harmony 18 czy Blaze Comfort również wchodzi w grę bo nie wiem jakie są różnice między nimi a druga rzecz czy kotły innych producentów można stosować zamiennie w tym przypadku wiem że nie wszystkie tylko te które mają odpowiednią automatykę do sterowania. Podaje kilka linków do takich i czy któryś z nich może być zastowany.
https://www.fuego.pl/opop-h4eko-d-16-kw.html,
https://kotly.com.pl//produkt-kociol-zgazujacy-drewno-attack-dpx-15-kw-6717.html?l=pl,
https://www.fuego.pl/metal-fach-semax-opti-16-kw.html,
https://www.fuego.pl/atmos-dc-15gs.html,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotłownie wbudowane kotły zgazowujące drewno porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2654
visibility czytano 375 razy

Naprawa błędnego obsadzenia progu drzwi tarasowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie, w jaki sposób w strefie progu drzwi prawidłowo wykonać połączenie tarasu naziemnego, wykonanego z kostki betonowej na podsypce cementowo-piaskowej. Załączona dokumentacja fotograficzna wskazuje, iż pod progiem mamy do czynienia z mostkiem cieplnym i w pierwszej kolejności należy wykonać podwalinę z XPS, brak jest jednak również w tym obszarze hydroizolacji. Inwestorowi zależy na tym, aby do ramiaka dolnego okna „dochodziła” kostka betonowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy tarasy naziemne

Uzotemat nr 308-2653
visibility czytano 307 razy

Hydroizolacje podpłytkowe na jastrychach ogrzewanych


Panie Jerzy,
czy na izolację podpłytkową w łazience odpowiednim środkiem będzie zarówno Ceresit CL51 jaki i Ceresit CR166?

Czy przed wykonaniem hydroizolacji należy zagruntować powierzchnię np. gruntem Ceresit CT17?

Czy problemem nie jest tutaj ogrzewanie podłogowe? Zastanawiam się czy CT17 może być używany na jastrych z ogrzewaniem podłogowym, czy nie będą tutaj wydzielać się jakieś substancje lotne pod wpływem temperatury?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane łazienki ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2652
visibility czytano 293 razy

Strefy wiatrowe w Polsce i ich wpływ na projektowanie budynków


Panie Jerzy,
mam pytanie, z czego wynikają różnice w przyjętych w Polsce strefach wiatrowych, których rozróżniamy I, II oraz III strefę) wg normy PN-77/B-02011) oraz w rysunku 2.4-21 w Pana książce?

Podaje Pan średnie statyczne prędkości wiatru, gdzie w górach są one dość niskie, natomiast nad morzem najwyższe, podział strefowy z kolei przyjmuje nad morzem II strefę wiatrową, zaś w obu pasmach górskich III, czyli najwyższą.

Pytam, ponieważ dom buduję w Gorlicach niedaleko Nowego Sącza, gdzie wg normy jest III strefa wiatrowa, przez co niektórzy producenci odmawiają wykonania np. drzwi tarasowych w konkretnym rozmiarze, natomiast z rysunku wynika, że średnie statystyczne prędkości wiatru są najmniejsze w Polsce.

Oczywiście rozumiem pojęcie statystyczne, jednak którą metodologię powinniśmy przyjmować? Jeśli budynek lub dany jego element powinien być odporny na wiatr, nie powinno się chyba przyjmować wartości statystycznych, a maksymalne? Czy w tym przypadku te maksymalne wartości określa właśnie wspomniana norma?

Czy jednak się mocno mylę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane energia wiatru fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

Rafitemat nr 308-2651
visibility czytano 276 razy

Poprawne rozwiązanie dachu deskowanego i pokrytego blachodachówką


Dzień dobry

Oczywiście wiem, że podstawą jakichkolwiek czynności dotyczących prac przy przegrodach budowlanych powinna być analiza c-w. Moje pytanie dotyczyć będzie jedynie zarysu teoretycznego. Na budynku jest dach z pełnym deskowaniem, pokryty blachodachówką. Obecnie istnieje poddasze użytkowe (pokój dzienny i dwie sypialnie) - ale jest hipoteza, aby strych nad tymi pomieszczeniami przekształcić w antresolę, likwidując całkiem nieprzydatny do niczego metrowej wysokości strych. Prawdopodobieństwo wykonania tych prac to 50% - na zasadzie: albo się to zrobi, albo nie. Strych nie ma żadnej izolacji termicznej - ale jej wykonanie jest w planach. Docelowym wykończeniem wewnętrznej połaci będzie pomalowana płyta regipsowa, w jednym pomieszczeniu - ozdobne deski grubości 2 cm. Czy jest sens wykonywania izolacji termicznej styropianem? Jeśli tak - jaki powinien być jego prawidłowy układ w warstwach połaci - w sensie jaka jest zasada wykonywania takich prac od strony fizyki budowli?
1. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, stelaż, regips/deski
2. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski
3. blachodachówka, deskowanie, styropian, stelaż, regips/deski
4. blachodachówka, deskowanie, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski. Jako że styropian nie przepuszcza pary wodnej, wydaje mi się, że prawidłowym rozwiązaniem byłaby opcja nr 2: wentylacja pod deskowaniem oraz wentylacja między regipsem a styropianem, żeby nie dopuścić do jego zawilgocenia. Jednak to, że coś mi się wydaje - nie oznacza, że jest prawidłowym rozwiązaniem. Dodatkowo: oczywiście w kalenicy jest zaplanowana szczelina nawiewno-wywiewna o powierzchni 1/200 powierzchni dachu.

pozdrawiam
Rafał

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2650
visibility czytano 245 razy

Remont żelbetowego zbiornika wody deszczowej


Proszę poradzić jak przeprowadzić remont takiego zbiornika, czym uszczelnić przestrzenie między elementami betonowymi? Czy samą powierzchnię betonową także należy pokryć hydroizolacją lub inną nawierzchnią? To jest zbiornik zbierający wodę deszczową z placów i dróg wewnętrznych będący jednocześnie zbiornikiem p.poż.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje zbiorniki wody deszczowej żelbet - naprawy porady architektom


 
 
294
   ...  
268
 
267
 
266
 
265
 
264
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.