porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2869


 
 
288
   ...  
260
 
259
 
258
 
257
 
256
   ...  
1
 
 
Mruk

dział 308
temat nr 2581

Samodzielne tynkowanie komina od kominka i jego ocieplenie


Witam,
mam pytanie odnośnie komina. Komin jest systemowy (keramzytobeton, wełna, ceramika), docelowo do kominka. Całość będzie zabudowana. Czytałem jednak, że zaleca się w każdym wypadku otynkować komin, przy czym nie jest zalecany tynk gipsowy. Problem w tym, że w domu będą tynki właśnie gipsowe. Czy są jakieś gotowe zaprawy, którymi można by samemu "zaciągnąć" czy też "otynkować" komin? Kolejna sprawa, czytałem również opinie, że komin winien być ocieplony wełną nie tylko ponad dachem, ale również na poddaszu nieużytkowym a w niektórych przypadkach również na niższych kondygnacjach. Mógłby się Pan do tego odnieść?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
visibility czytano 350 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

KarolM

dział 308
temat nr 2580

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

visibility czytano 424 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Maraton

dział 308
temat nr 2579

Gładź wapienna i farba wapienna na starym tynku.


Panie Jerzy,
zamierzam na stary tynk cementowo-wapienny pozbawiony warstw farby jakie zostały naniesione przez czterdzieści lat, zastosować gładź wapienną i na koniec pomalować ściany farbą wapienną. Chciałbym sam przygotować zarówno gładź jak i farbę, ale brakuje mi informacji o składzie i przygotowaniu oraz barwieniu. Czy może mi Pan polecić literaturę z tego zakresu, bądź podzielić się własnym doświadczeniem?
W piwnicy z powodzeniem zastosowałem farbę na bazie ciasta wapiennego z Ekowap Pilica z dodatkiem oleju lnianego i mleka. Jednak ściany pokoi mieszkalnych wymagają najpierw cienkiej warstwy gładzi (wgłębienia po szpachelce którą usuwałem stare powłoki itp.) a jeśli chodzi o farbę, to nie chciałbym popełnić błędów w składzie trudnych do naprawienia. Jeśli o produkty dostępne w handlu, to nie znam takich, którym można zaufać, że nie zawierają np. popiołu z elektrociepłowni i innych dodatków nie mających nic wspólnego z naturalnymi.

visibility czytano 455 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje wykonawstwo wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Czarek

dział 308
temat nr 2578

Obsadzenie drzwi wejściowych i schody z kostki


Dzień dobry Panie Jerzy.
Proszę o analizę załączonego rysunku, przedstawienie błędów i może lepszych rozwiązań.
Czy szczegół dot. posadowienia drzwi na klocku XPS jest poprawny wraz z izolacją? Mógłby pan podać, jakie powinny być wysokości takich klocków dla drzwi oraz okien? Pomysł wydaje mi się dużo lepszy od zastosowania np. ciepłych parapetów, które są dużo droższe.

Z wyrazami szacunku Cezary.

visibility czytano 530 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drzwi porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze schody

Marcin Drabik

dział 308
temat nr 2577

Okładzina z kamienia lub klinkieru na elewacji ocieplanej


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym Pana zapytać czy mam pole manewru w odniesieniu do analiz jeśli chodzi o obłożenie fragmentów elewacji kamieniem, klinkierem, etc. Czy mogę takie coś bezpiecznie wykonać? Czy też pozostać przy wyprawie silikonowej zgodnej z analizami a zagrać kolorystyką. Jeśli tak to proszę o poradę jakich materiałów wolno mi użyć (grunt, klej, kamień, klinkier,etc , fuga ). Dodam, iż wejście główne do budynku jest od północy, druga część budynku jest od strony południowej.
Bardzo dziękuję i życzę zdrowia

Z wyrazami szacunku
Marcin Drabik

visibility czytano 225 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Czarek

dział 308
temat nr 2576

Obliczenia NPV oraz Uek przegród tracących ciepło


Dzień dobry Panie Jerzy.
Proszę o pomoc w sprawie wyznaczenia NPV, Uek, dek. W załączniku zamieszczam plik w formacie Excel. Podstawiając dane, jakie Pan podał w poradzie nr 126, niestety moje wyniki są inne. Zastanawiam się, gdzie popełniam błąd?

Rozumiem, że dane wejściowe na teraz będą inne, ale najpierw chciałbym stworzyć szablon, a dopiero później ustalić prawidłowe dane wejściowe na rok 2023.

Druga sprawa to „eta o” ustalamy na podstawie: „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej”, wzór (16) oraz tabelami nr 2, 3, 6, 8 ?

Jeśli tak, to gdybym chciał przyjąć, że w domu będzie ogrzewanie w postaci bufora ciepła (ładowanie bufora nocną), 100% ogrzewania podłogowego — regulacja indywidualna, maszynownia ogrzewana, to jakie wskaźniki powinienem przyjąć?
"eta o" = 1,00*(0,89+1,0)*0,96*0,93 - tak będzie dobrze?

Wskaźnik "r" i "s" wyznaczamy ze strony NBP, a cenę za energię bezpośrednio od dostawcy, tak?

Nie ukrywam, że wiele razy kombinowałem jak obliczyć NPV oraz pozostałe wskaźniki. Uek i dek są w pobliżu Pana wyniku, jednak nadal nie jest to wynik poprawny, chyba że pozostaje kwestia zaokrągleń Excela. Analizowałem „ITB 334-2002 - Bezspoinowy system ocieplania ścian budynków” załącznik nr 2, ale i tam wychodzą mi błędne wyniki.

Z wyrazami szacunku Cezary.
visibility czytano 491 razy forum komentarzy: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie

TP

dział 308
temat nr 2575

Podpiwniczenie budynku, a warunkowy zakaz w MPZP


Dzień dobry,
W MPZP mam informację, że jest zakaz budowania piwnicy, gdy poziom wód gruntowych występuje na głębokości niższej niż 2m.
Kiedy najlepiej wykonać takie badania? Czy woda na takiej wysokości jest już podstawą do rozważenia zastosowania płyty fundamentowej?
Pozdrawiam!

visibility czytano 328 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

Adu

dział 308
temat nr 2574

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

visibility czytano 311 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

BobBud

dział 308
temat nr 2573

Obłożenie belki stalowej deskami


Witam Panie Jerzy,
ot taką ciekawostkę mam. Obudowano belkę stalową belką drewnianą. Czy będzie niebezpieczeństwo skraplania się tam wody? Belka jest w pomieszczeniu. Dach jest ocieplony. Ściany również, więc belka nie ma kontaktu z zimnym powietrzem.

visibility czytano 302 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom drewniane

M-K

dział 308
temat nr 2572

Deskowanie dachu nieimpregnowanymi deskami przed zimą


Witam,
Zwracam się z pytaniem co mógłbym teraz zrobić z dachem zadeskowamym nie zabezpieczonym. Dach miał być zapapowany na zimę jeszcze w grudniu ale przez poślizg majstra który budował dekarz nie wyrobił się przed deszczami i mam teraz obawy co do papowania tego co na zdjęciach.
Może obicie membraną na listwach będzie jakimś wyjściem? Żeby gorzej nie było.

Dostałem radę żeby zaimpregnować przed membraną. Jest sens opryskiwaczem nanieść środek impregnujacy? Jeśli membrana była by jakimś wyjściem i zabezpieczeniem, co można zrobić później od środka z więźbą i deskami w tej sytuacji?

Więźba schła od marca na paletach poskręcana wkrętami ciesielskimi, nie była impregnowana.
Deski były świeże w 2/3 z tartaku impregnowane, reszta była z budowy pędzlem potraktowana.

Aktualne zdjęcia dachu więźby i desek
Z góry dziękuję za odpowiedź

visibility czytano 249 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
288
   ...  
260
 
259
 
258
 
257
 
256
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.