porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
253
 
252
 
251
 
250
 
249
   ...  
1
 
 
Grzegorz Btemat nr 308-2503
visibility czytano 349 razy

Hydroizolacja fundamentu i możliwość zasypania wykopów gruntem rodzimym


Dzień dobry,
Mam pytania dotyczące szczegółów wykonawczych związanych z pracami przy fundamencie.
1. Fasetę pomiędzy ścianą fundamentową, a ławą (na ławie papa) będę wykonywał zgodnie z zaleceniami z „Książki … „ i wielu porad znajdujących się na portalu BDB. Masa KMB dwuskładnikowa będzie zmieszana z piaskiem kwarcowym frakcji 0.2-0.8 mm w proporcji 1:1 objętościowo. Zastanawia mnie czy kolejność mieszania ma znaczenie, tzn. czy w pierwszej kolejności należy zmieszać składniki masy KMB: składnik A masy bitumicznej ze składnikiem B proszkiem „utwardzającym”, a następnie dodać piasek kwarcowy. Czy też może najpierw piasek kwarcowy zmieszać ze składnikiem A masa bitumiczna i dopiero do tak przygotowanej masy dodać składnik B – proszek „utwardzający”.
Wydaje mi się, że pierwszy wariant będzie lepszy ze względu na dokładniejsze zmieszanie dwóch składników masy KMB. Drugi wariant natomiast o tyle może być lepszy, że później dodajemy „utwardzacz” i będzie więcej czasu na ułożenie fasety.

2. Planuje, że przed zimą budowa zatrzyma się po etapie zasypania fundamentów, wylanie betonu podkładowego pod posadzki chyba będzie lepiej odłożyć do wiosny. Mam jednak pytanie jak zabezpieczyć na czas zimy szczyt ściany fundamentowej. Czy należy również szczyt ściany fundamentowej pokryć jakimś preparatem bitumicznym lub szlamem mineralnym, aby zapobiec przed wnikaniem wilgoci? Ściana fundamentowa jest wykonana z betonowych pustaków fundamentowych i zalana betonem.

3. Temat zasypywania wykopu fundamentu pod domem i na zewnątrz. Aktualnie mam taką sytuację: humus był zdjęty z całej powierzchni wykopu i składowany na oddzielnej górce. Pod spodem znajduje się piach (załączam fragment badania geotechnicznego – odwierty 2,3,4 przy domu) i w nim wykopy zostały zrobione w postaci szerokich pasów wzdłuż osi fundamentów, w strefie pomiędzy ścianami został pozostawiony grunt rodzimy (piach) – mniej więcej wygląda to tak jak na załączonym fragmencie projektu. Piach z tak zrobionych wykopów jest składowany w większości dookoła wykopu i pewna część w strefach pomiędzy ścianami (w obrysie domu). Generalnie wiem, że najlepszym materiałem zalecanym do zasypu jest pospółka.
Pospółka zgodnie z PN może mieć dość dużą rozpiętość, jeśli chodzi o zawartość frakcji żwirowej i kamienistej, pomiędzy 10 a 50%. Patrząc na piach z mojego wykopu szacuję, że frakcji kamienistej w tym piachu może być nawet powyżej 10% - dołączam zdjęcia.
Chciałbym zapytać, czy taki piach można użyć do zasypania wykopu pod podłogi domu i na zewnątrz? Czy jest szansa uzyskać odpowiedni wskaźnik zagęszczenia?
Nie ukrywam, że ten piach chciałbym w jakiś sposób wykorzystać do zasypywania, gdyż pozbycie się go w inny sposób będzie problematyczne.
Jeśli ten piach jest niewłaściwym materiałem na zasypywanie (zbyt mała ilość frakcji kamienistej), to czy dokupienie samego żwiru i mieszanie z tym piachem w trakcie zasypywania nie poprawi odpowiednio właściwości tego piachu? Zasypywanie będzie ręczne.

4. Zagęszczanie zasypu - w wielu źródłach podaje się, że zasyp należy zagęszczać warstwami co 10 cm do nawet 30 cm. Jest to dość duża rozpiętość. Jakie są kryteria doboru grubości warstwy zagęszczanej? Czy zależy to tylko od masy zagęszczarki i ewentualnie rodzaju zagęszczanego gruntu? Jak ta zależność wygląda?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

micmac23temat nr 308-2502
visibility czytano 251 razy

Balustrada francuska po wykonaniu ocieplenia ścian


Mam wykonaną elewację styropian 20cm, ściany z betonu komórkowego, dom z poddaszem użytkowym. Dom posiada okna balkonowe na piętrze i chcę zamontować tam barierki francuskie. Niestety podczas wykonywania elewacji barierki jeszcze nie były gotowe. Jak zamontować je teraz? Planowałem wyciąć styropian na szerokość płaskownika, który jest przygotowany do montażu barierek, następnie przykręcić barierki. Czym uzupełnić powstały otwór?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe elewacje balkony francuskie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Adam_1210temat nr 308-2501
visibility czytano 257 razy

Czy doszczelniać pianką ocieplenie fundamentu?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie prawidłowego przebiegu prac wykonania ocieplenia fundamentów. Dom niepodpiwniczony. Fundament z bloczków betonowych. Hydroizolacja z masy KMB.
W najbliższym czasie będę wykonywał ocieplenie styropianem XPS gr. 12cm, frezowanym na krawędziach. Będę go przyklejał do ściany fundamentowej za pomocą masy KMB.
Moje pytanie dotyczy miejsc, które należy doszczelnić pianką niskoprężną.

1. W serwisie znalazłem informację, że jeżeli płyty przylegają do siebie bez szczelin to nie trzeba stosować piany na ich łączeniach. Czy nie ma obawy, że w trakcie zasypywania fundamentu, płyty XPS się przesuną, a między nimi utworzy się szczelina? Czy z biegiem czasu nie będą się tam dostawać jakieś zanieczyszczenia stwarzając mostki cieplne? Czy przed łączeniem/układaniem poszczególnych płyt dla pewności po ich obwodzie nanieść pianę/klej? Czy ograniczyć się tylko do widocznych szczelin?

2. Czy należy zamknąć szczelinę pianą między ostatnią, górną płytą ocieplenia i ścianą fundamentową przy pomocy piany? Producent masy KMB zastrzega w KT iż, ta szczelina ma zostać otwarta i zakryta jedynie okresowo w przypadku wystąpienia opadów w trakcie wysychania masy.

Pozdrawiam Adam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Rozpędzkitemat nr 308-2500
visibility czytano 237 razy

Zamiana słupów podpierających belkę kalenicową na grzędy w więźbie dachowej


Panie Jerzy,
piszę ponieważ chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z więźbą dachową. W projekcie mam więźbę krokwiowo jętkową z płatwią kalenicową. Pierwotnie płatew kalenicowa miała się opierać na słupach żelbetowych w ścianach szczytowych oraz trzech słupach drewnianych pod którymi w stropie teriva były przewidziane wzmocnienia w postaci HEB-ów. (Rys. 1 )
Na etapie adaptacji strop teriva nad parterem został zamieniony na monolityczny oraz zaprojektowany został strop ze skosami żelbetowymi nad poddaszem, wówczas słupy podpierające płatew kalenicową miały oprzeć się na nadciągu biegnącym równolegle do kalenicy, będącym elementem stropu nad poddaszem.
Ze względu na koszty i długi czas wykonania finalnie zrezygnowałem ze stropu nad poddaszem i pojawił się problem z podparciem płatwi kalenicowej. W stropie nad parterem nie ma podciągów czy wzmocnień w miejscach gdzie wcześniej były HEB-y (przed adaptacją), a miejsca oparcia słupów podtrzymujących płatew nie zostały w żaden sposób dozbrojone.
Po konsultacjach z projektantką i kierownikiem budowy stanęło na tym, że zrezygnujemy z jednego słupa (nr 3), a w zamian za to zastosujemy grzędy o przekroju 5x12 pod płatwią kalenicową (po dwie na każdej parze krokwi) oraz płatwie pośrednie na łączeniu pomiędzy jętkami a krokwią, które nie będą w ogóle podparte.
Szukam jednak niezależnej opinii, ponieważ mam pewne wątpliwości:
1. Czy strop w miejscu oparcia słupa nr 1 wytrzyma dodatkowe obciążenie? (projektantka nie przeprowadziła żadnych obliczeń uwzględniających dodatkowe obciążenie, pod słupem nr 2 jest słup żelbetowy, więc zakładam że tu nie będzie problemu).
2. Czy zastosowanie grzęd zamiast słupa nr 3 będzie wystarczające?
3. Czy grzędy stosować na każdej parze krokwi czy tylko na kilku parach w miejscu gdzie miał być słup nr 3 (skoro wcześniej ich nie było, to po co stosować je w miejscach gdzie płatew będzie podparta słupami nr 1 i nr 2?)
4. Czy płatwie pośrednie mają jakikolwiek sens jeśli nie będą podparte?
Co Pan o tym myśli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa konstrukcje porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2499
visibility czytano 319 razy

Tynk cem-wapienny czy gipsowo-wapienny do wnętrz?


Panie Jerzy,
Zastanawiam się nad wyborem rodzaju tynku. Początkowo zdecydowany bylem na tynki cementowo-wapienne. Obecnie wykonawca zaproponował równieżopcję tynku gipsowo-wapiennego, dokładnie Alpol AG T32. Nie planuję gładzi, więc tynkowanie wykonane będzie bezpośrednio pod malowanie lub pod płytki (kuchnia, łazienka). Zastanawiam się który tynk jest "zdrowszy" oraz który daje lepszy mikroklimat?

Zastanawia mnie również kwestia łazienki, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania tynku gipsowo-wapiennego w łazienkach (ściany, sufity) jeśli całość nie będzie pokryta płytkami. Rodzaj docelowej wentylacji-mechaniczna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2498
visibility czytano 330 razy

Ocieplanie domu późną jesienią - jak uniknąć wpadki


Panie Jerzy,
Czy wykonywanie docieplenia budynku i przerwanie jej w momencie kiedy temperatura spadnie poniżej +5 stopni może mieć jakieś negatywne konsekwencje? Przykładowo wykonuję ocieplenie w październiku i zdążę wykonać jedynie połowę ścian do momentu obniżenia się temperatur, czy przerwanie prac i ich kontynuacja po kilku miesiącach np. w marcu kiedy temperatura znów zacznie utrzymywać się powyżej +5 stopni może nieść za sobą jakieś negatywne skutki?
Nie chciałbym tracić czasu, ponieważ dodatnie temperatury mogą się utrzymać nawet do połowy listopada.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

tomek.ktemat nr 308-2497
visibility czytano 230 razy

Remont tarasu na gruncie


Dzień dobry,
proszę o poradę jak poprawnie wykończyć taras na gruncie - połączony z domem. Poprzednie rozwiązanie nie zdało egzaminu (klej, izolacja w płynie, płytki przyklejone), dodatkowo zaciągnęło wilgoć do ściany domu.

Wykonawca odkuł wszystko, także wyciął zawilgniętą część ocieplenia. Proponuje układ:
2x Dysperbit Dn
3 warstwa: Masa asfaltowo-kauczukowa Styrbit 2000 - z wyrównaniem spadków wciągnięta na budynek
na to posypka kamienna zerówka 0-4 mm, kilka cm
Wykończenie: płyty 61*30*3 cm Trawertynn

W miejscach wyciętego ocieplenia - styrodur.
Wokół tarasu jest wysypany kamyk- z drenażem do odprowadzenia wody.
Czy takie rozwiązanie będzie poprawnie funkcjonować? Na co zwrócić uwagę przy wykonaniu?

Dziękuje za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-2496
visibility czytano 356 razy

Opór dyfuzji farby wewnętrznej


Mam analizy 1994/2018
Na ścianach tynk cementowo-wapienny zagruntowałem gruntem cersit ct 17 następnie, szpachla firmy kleib grubości ok 3 mm. Na to jeszcze farba gruntującą kleib Q8.
I teraz szukam farb ale nie mam napisanych wartości Sd.
Tak wiem na produktach sto, tikurila są ale ceny tych produktów także są wysokie.
Może Pan coś polecić żeby nie zbankrutować a ceny teraz wiadomo jakie są wszystkiego. A tu urządzenie wnętrza też trochę pochłonie.
Dodam że na zewnątrz zakupiłem styropian swisspor ale 22 cm (nie jak w analizach 21cm ale o tym już z Panem rozmawiałem).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego farby porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil Sawickitemat nr 308-2495
visibility czytano 256 razy

Błędne rozwiązania więźby dachowej drewniano-stalowo-żelbetowej


Projekt budynku jednorodzinnego przewidywał więźbę dachu z wiązarów drewnianych, stalowych krokwi oraz dwóch ram żelbetowych. Projektant nie przewidział docieplenia zarówno krokwi stalowych, jak i ram żelbetowych od zewnętrznej strony. Po zwróceniu mu uwagi na błąd, zaproponował zastosowanie "aerożelu"...
Ostatecznie, na krokwiach drewnianych i stalowych została wykonana nadbitka z kontrłat wysokości 5 cm, a na ramach żelbetowych ułożono 2-5 cm stryroduru od strony zewnętrznej (pod deskowaniem).
Załączam wycinek z projektu z opisem warstw dachu (w rzeczywistości doszło pełne deskowanie), projekt konstrukcji dachu oraz zdjęcia więźby. Profile stalowe mają wymiary 200 x 100 x 4 mm.

Proszę o Pana opinię w temacie możliwości naprawy popełnionych błędów związanych z mostkami cieplnymi na ramach żelbetowych i krokwiach stalowych bez konieczności przerabiania już wykonanych prac. Jeśli nie będzie Pan w stanie udzielić odpowiedzi bez obliczeń cieplno-wilgotnościowych, proszę o wycenę ich wykonania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Ekspedytkatemat nr 308-2494
visibility czytano 349 razy

XPS czy szkło piankowe do izolacji fundamentów?


Czy do izolacji fundamentów lepsza jest pianka szklana, czy styrodur, jakie wady i zalety? A może jest coś jeszcze lepszego, bo do styropianu nie jestem przekonana, widzę co się dzieje na elewacji bloku w którym mieszkam.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fundamenty fundamenty płytowe glony i porosty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wykwity wyprawy elewacyjne


 
 
290
   ...  
253
 
252
 
251
 
250
 
249
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.