porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
282
 
281
 
280
 
279
 
278
   ...  
1
 
 
Kot

dział 308
temat nr 2805

Schemat kotłowni w domu jednorodzinnym


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie mojej kotłowni a mianowicie pojemności zbiornika c.w.u w projekcie zastosował Pan zbiornik TESY EV 9S 160 i jego pojemność była dobierana przy założeniu użytkowania domu przez 4 osoby a co w przypadku jak liczba użytkowników będzie wynosić 6 to trzeba zwiększyć pojemność tego zbiornika czy zostaje bez zmian?
I drugie pytanie czy można zastąpić zbiornik z firmy Tesy np zbiornikiem firmy Galmet lub Kospel i jeśli tak to pomógł by Pan w doborze odpowiedniego bo akurat takie są dostępne od ręki w okolicznych hurtowniach.
I trzecie pytanie jaką zastosować pojemność zbiornika hydroforowego w moim przypadku (zasilanie w wodę ze studni głębinowej) dodam że zmianie ulegnie źródło zasilania na kocioł Wolf fbg 28 zasilany propanem
I czwarte mógłby Pan rozwinąć skróty IS,OS oraz NWK które są w projekcie ale nie są opisane jak pozostał.

visibility czytano 325 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane porady inwestorom

dimidino

dział 308
temat nr 2804

Wnioski z analizy energetyczno-ekonomicznej dla domu


Dzień dobry!

Panie Jerzy - po zapoznaniu się z analizami dla projektu w Ratowcu (nazwisko: Pastuszak) poniżej kilka pytań:

1. W obliczeniach nie widzę nigdzie analizy dla zastosowania rozwiązania termoizolacji dachu pianą PUR lub PIR. Czy w przypadku naszego domu jest to inwestycja nieuzasadniona - stąd ją Pan pominął?
2. W wyniku analizy przedstawił Pan jako zasadne 2 różne rozwiązania w zakresie termoizolacji ścian zewnętrznych - dla ścian pokrywanych elewacją z cegiełek - styropian, a dla ścian pokrywanych szalówką - wełnę mineralną.
Z opisu wynika, że do rozwiązania z wełną mineralną (dla ściany pokrywanej szalówką) uwzględnił Pan jednak również kuchnię - której ściany w rzeczywistości będą pokrywane elewacją z cegiełki. Wzbudziło to mój niepokój czy na pewno dobrze się telefonicznie zrozumieliśmy, które ściany mają być pokryte cegiełką. Załączam skany parteru i poddasza z zaznaczonymi ścianami, które podlegać będą elewacji z cegiełki. Proszę o weryfikację czy w analizie faktycznie uwzględnił Pan właśnie te ściany dla tego rozwiązania elewacyjnego. Jeśli obliczenia były przeprowadzane przy innych założeniach - prośba o informację czy wymagają one sprostowania.
3. W analizie wskazuje Pan, że niektóre z rozwiązań w zakresie wyboru systemu ogrzewania nie spełniają warunków WT2021 w zakresie wskaźnika Ep. Rozwiązania te jednak są jednymi z najbardziej ekonomicznie opłacalnych. W e-wykładzie słyszę, że krytycznie odnosi się Pan do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej wartości wskaźnika Ep - gdzie przedstawione tam przez Pana argumenty potwierdza analiza dla naszego domu. Jako inwestor - oczywistym jest, że również nie jestem pocieszony tym wskaźnikiem Ep - proszę jednak o informację - czy wybranie rozwiązania, które zgodnie z Pana analizą nie spełnia wymagań WT2021 w zakresie wskaźnika Ep w rzeczywistości powoduje jakieś realne problemy (np. odmowa odbioru domu lub inne problemy natury biurokratycznej?).
4. W rozdziale 4-tym analizy - we wstępie wskazuje Pan, że analizy są przeprowadzone przy założeniu wykonania budynku w wersji szczelności powietrznej. Proszę o potwierdzenie, czy oznacza to, że krotność wymian nie przekracza 1 w przeciągu godziny?
5. Rozwinięcie punktu 4 - jak w wypadku wyboru rozwiązania z wentylacją grawitacyjną/hybrydową prawidłowo zaprojektować rozkład nawietrzaków oraz ilość i rozkład kratek wentylacyjnych aby nie osiągnąć zbyt wysokiej krotności wymian powietrza (oraz jednocześnie aby nie otrzymać zbyt niskiej tej wartości)? Czy z Pana doświadczenia wynika, że wystarczającym będzie zastosowanie się do wymagań opisanych w WT2021 czy może jednak w celu prawidłowego działania wentylacji należałoby je jednak skorygować (antresola w domu, duża otwarta przestrzeń połączona z kuchnią)?

Pozdrawiam,
Damian Pastuszak

visibility czytano 272 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

KarolM

dział 308
temat nr 2803

Folia paroizolacyjna w dachu


W osobnych tematach (wełna i wiatroizolacja) wskazał mi Pan produkty lub istotne parametry którymi mam się kierować przy wyborze. Pozozstała jeszcze paroizolacja. Z analiziy cieplno-wilgotnościowej wynika, że mam zastosować paroizolacje o oporze Sd ≥ 72 m. Przeglądając forum BDB natrafiłem na taki produkt https://www.isover.pl/folia-paroizolacyjna/stopair-1104#opis-produktu.

Pytanie czy może Pan wskazać coś odpowiedniejszego dla mojego przypadku czy ta będzie dobra?

visibility czytano 312 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom dachy domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane

KarolM

dział 308
temat nr 2802

Dylatacja budowanej posadzki w garażu i jej zabezpieczenie na zimę


Dzień dobry,

Podczas budowy fundamentów pod dom postanowiliśmy wykonać przy okazji fundamenty pod garaż - wiatę. W posadzce co około 4,5 metra wykonałem nacięcia na głębokość około 5 cm (grubość posadzki 12 - 13 cm). Mam dwa pytania:
1. Czym wypełnić szczelinę?
2. Jak i czy jakoś zabezpieczać posadzkę i fundament na zimę?

visibility czytano 212 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki gospodarcze porady inwestorom porady wykonawcom posadzki betonowe dylatacje

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2801

Temperatura ujemna po wylaniu jastrychu


Panie Jerzy 
nawiązując do tematu 2796. Beton lany w temperaturze 8-10 stopni. Prognoza dot. pogody na najbliższy czas powyżej 5 stopni (tak jak Pan pisał). A teraz prognoza jest taka że z wtorku na środę na zewnątrz będzie minus 5. Oczywiście w domu takiej nie będzie ale czy możemy coś zrobić by tą temperaturę w domu zachować? Dom uszczelniliśmy jak mogliśmy.

Beton jest przykryty folią. Wylewanie zakończone w czwartek.
Co możemy zrobić? Czy jakaś dmuchawa, farelka... nie mam pojęcia.

visibility czytano 320 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe porady inwestorom piece

Seweryn Kaminski

dział 308
temat nr 2800

Błędnie zaprojektowany dach domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
Czy układ warstw na tym rysunku jeśli chodzi dach jest prawidłowo? Z tego co widzę to membrana powinna być na płycie osb a nie pod płytą. I czy nie lepiej zastosować deski zamiast płyty osb gdzie można je ułożyć z przerwami na wentylację pomiędzy deskami? W przypadku płyty osb nie da się takiej wentylacji uzyskać.

visibility czytano 253 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

Radosław

dział 308
temat nr 2799

Ocieplenie dachu, a murłata


Żałuję, że tak późno znalazłem Pana portal jak i książkę, no ale nic nie zrobię. Błędy, które popełniłem „chcąc dobrze” już są dokonane. Muszę prosić o pomoc w sprawdzeniu pomysłu / doborze rozwiązania.

Temat dotyczy wykonania sufitów na poddaszu użytkowym. Sama wysokość poddasza od jastrychu do wys. Spodu Kleszcza ma 286 cm. Dach o skosie 40 st. Murłata niestety usytuowana na środku wieńca. Przed okresem letnim zostały wykonane tynki na ścianach i chwilę przed tym konsultowałem się z wykonawcą, który mi doradził, abym zamiast obijać murłatę styropianem czy bloczkiem, po prostu zwiększył grubość wełny na skosie i dociągnął dach do styku ze ścianą. No cóż.. nie sprawdziłem jego wyliczeń ile cm potrzebowałbym na odejście od krokwi, powiedział mi, że 15. Niestety prawda jest zupełnie inna i potrzebuję ok. 23 cm… Uważam to za niemożliwe do wykonania (proszę mnie poprawić) i wydaje mi się, że muszę jednak tą murłatę obudować. Jednakże zgodnie z ww. ustaleniami z wykonawcą koncepcja przed tynkowaniem była taka, że skos łączy się ze ścianą, a przy murłacie będzie po prostu wełna. Murłata była dość mocno powyginana i miała w niektórych miejscach spore nieszczelności. Wypełniłem je pianką, na całej długości przykleiłem taśmę wewnętrzną soudala i jeszcze jej brzegi przesmarowałem płynną membraną Soudala, chcąc zapewnić sobie usunięcie tej nieszczelności. Wykonawca założył narożniki aluminiowe no i tak to zostało zatynkowane.

No i teraz mam 2 warianty do wyboru – pierwszy – z dołączeniem skosu do ściany, wariant z wieloma minusami i dodatkowo znacznie zmniejszający dostęp do ściany zew.

A także drugi – jednak z zabudowaniem tej murłaty. W tym wypadku pomysł jest taki, że musiałbym te narożniki usunąć, dociąć XPS, tak aby ten przylegał do murłaty (z uwzględnieniem docięcia na wyoblony narożnik przez taśmę) i był lekko cofnięty względem ściany wew. Do murłaty chciałbym przykleić XPS pianoklejem do styropianu, a na styropian nałożyć klej, wpasować siatkę i na to nałożyć tynk. Czy jest to dobry sposób? Bardzo bym prosił o doradztwo jakie kroki tu poczynić, aby to połączenie było szczelne oraz aby od środka miało to ręce i nogi.

Druga sprawa dotyczy stropu poziomego poddasza, czyli podłogi strychu. Przesyłam kilka wariantów i prosiłbym o pomoc w wyborze lub ich zmianie. Założenie jest takie, że wykończeniem podłogi jest płyta OSB. Muszę zdecydować czy lepiej przybić ją bezpośrednio do kleszczy i sufit obniżać na dłuższych wspornikach na taką wysokość, aby zmieściła się rekuperacja, a pod nią jeszcze trochę izolacji albo dołożyć wsporniki na kleszcze i dopiero przytwierdzić płyty OSB podnosząc podłogę, a podwieszony sufit wykonać zaraz pod skrzynką rozprężną rekuperacji. Wariantem 3 natomiast jest schowanie skrzynki rozprężnej pomiędzy krokwiami, przymocowanej do wsporników poprzecznych i wypuszczenie jedynie już rur idących pod kleszczami do konkretnych skrzynek. W tym wypadku nie musiałbym obniżać aż tak sufitu

Do powyższych zagadnień zrobiłem proste rysunki, aby bardziej to rozjaśnić.

visibility czytano 252 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

igla126

dział 308
temat nr 2798

Szalunek zwykły czy tracony przy wylewaniu płyty?


Dzień dobry Panie Jerzy. 
Od maja zaczynam w końcu długo wyczekiwaną budowę własnego domu. Niedługo będę zakładał dziennik budowy w tym serwisie ale na początek mam kilka pytań.
1. Szalunki tracone XPS. Odpisywał Pan już komuś że szalunek tracony jest zły ale był tam grunt gliniasty. U mnie są piaski z kamieniami i też może tak być (będzie) że ściana pionowa się będzie odspajała od poziomej? Czy lepiej jest zastosować zwykłe szalowanie?
2. Jeśli również warto szalunki tracone zastosować to poniżej przesyłam screeny firm X,Y,Z aby doradził Pan który system jest lepszy? Nazwy firm zamazałem aby nie podawać ich nazw i nie reklamować ich tutaj.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

visibility czytano 224 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

s.k.

dział 308
temat nr 2797

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

visibility czytano 263 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2796

Rozterki przed wykonaniem jastrychu betonowego


Witam, Panie Jerzy 
po wylaniu mixokreta należy następnego dnia zalać wszystko wodą i przykryć szczelnie folią budowlaną. Przynajmniej tak wywnioskowałem z wcześniejszych wpisów.

Natomiast:
1. Czy zawsze stosujemy przykrycie folią świeżego jastrychu ?
2. Od jakiej minimalnej temperatury przykrywamy jastrych ?
3. Po jakim czasie przykrywamy jastrych ?
4. Jak dużą ilością wody powinniśmy zalać jastrych ?
5. Jak długo jastrych powinien być przykryty folią?
6. Co w sytuacji gdy jastrych jest wylewany w temperaturze dodatniej a w trakcie schnięcia temperatura zbliży się lub przekroczy zero stopni? Folię trzeba zdjąć ?
7. Czy podczas schnięcia jastrychu okna, drzwi mają być pozamykane ? Czy można wietrzyć pomieszczenia gdy na zewnątrz panują temperatury do 10 stopni celciusza ?
8. Jeśli jastrych lany jest w trzech częściach ( duża powierzchnia budynku ) to każdą z części traktujemy jak osobną podłogę i stosujemy procedurę lania wody przykrywania itd... czy czekamy aż będzie wylany cały jastrych i dopiero lejemy i przykrywamy itd...

visibility czytano 253 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
285
   ...  
282
 
281
 
280
 
279
 
278
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.