porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1742

 
 
176
   ...  
173
 
172
 
171
 
170
 
169
   ...  
1
 
 
alex

dział 308
temat nr 1705

Koszmarne błędy w fundamentowaniu domu


Witam serdecznie Panie Jerzy,
Kiedyś pomógł mi Pan wpisem na pewnym forum za co dziękuję, a teraz chciałbym poprosić już o bardziej konkretną konsultację. Kupiłem Pana poradnik ale wcześniej wykonano fundamenty podczas mojej nieobecności (wyjazd). Syn wykonywał zdjęcia w czasie robót i mam dowody.

Badania gruntowe wykazały że można posadowić dom, ale może nierówno osiadać (soczewka z gliny z jednej strony). Okresowo wody gruntowe podchodzą na 80cm ppt. W efekcie podjęta została decyzja przez kierownika budowy że poszerzamy ławy z 70 do 90cm i stosujemy beton B-25 (zamiast B20). Dodane zostały również 2 pręty zbrojeniowe (górą i dołem na środku ław). Wykonawca zastosował wylewanie ław w gruncie na folii. Zamiast chudziaka ława została pogrubiona do 50cm wysokości. Tuż po betonowaniu spadł deszcz (45 minut średniego padania).
Błędy które zostały popełnione:
Z przodu domu na długości 7m ława ma 68cm (mniej niż w oryginalnym projekcie!) zamiast 90cm. Z przodu garażu na długości 6m, jest 73cm zamiast 90cm. W pozostałej części jest 84cm zamiast 90cm.
Ułożone bardzo rzadko dystanse pod zbrojeniem (raz na 3-5m) i użycie nierówno pokruszonych bloczków spowodowały że miejscami zbrojenie pospadało podczas betonowania na folię i przesuwało się od osi ławy na 10-15 cm. Stało się tak w 2 miejscach.
Pod czterema słupami żelbetowymi w obrębie budynku BRAK jest SIATKI ZBROJENIOWEJ, która jest w projekcie. Co gorsze, w miejscu słupa żelbetowego w salonie nie tylko brakuje siatki, ale zbrojenie obsunęło się z kawałka podłożonego bloczka i leży na folii 10 cm poza osią ławy. Na tym słupie opiera się nadproże nad parterem, duża część masy piętra i środek konstrukcyjny dachu.
 
W jednym miejscu ława jest niższa o 8cm niż powinna bo woda zalegała tam po opadach przez praktycznie 72h i wymyła zaczyn cementowy.  Oś C jest przesunięta o 10cm względem projektu i tyczenia. Ktoś z ekipy wyjął gwóźdź wbity przez geodetę i potem wbił 10cm dalej. Tak też zostały wylane fundamenty. Zbrojenia pionowe słupa który jest w tej osi są wbite pod kątem i przesunięte o kolejne 10cm względem osi ławy. W efekcie krzywe zbrojenia na słup wychodzą 20 cm od miejsca gdzie powinny być. Na tym słupie trzyma się strop, piętro i jest to punkt podporu dachu.
 
Pręty zbrojeniowe krzyżują się na rogach, ale nie ma „L-ek”. Majster zobowiązał się że zostaną zamocowane. Niestety przed wylewaniem okazało się że ekipa zrobiła to tylko w kilku miejscach. W dwóch rogach oprócz tego że nie ma założonych „L-ek”, nawet nie wszystkie pręty się ze sobą krzyżują!  W kilku rogach pręty zbrojeniowe wystają poza narożniki i dotykają folii (są zbyt długie)
 
Pręty zbrojeniowe pionowe słupów nie były połączone strzemionami i przygotowane przed laniem betonu, tylko były wbijane na oko pionowo w ziemię podczas betonowania. Przebiły folię i od spodu leżą w wodzie gruntowej i będą korodować.

Na razie wstrzymałem budowę, ale co mam robić z tym co wykonano?
Pozdrawiam,
nr 1 autor: alex
nr 2 autor: alex
nr 3 autor: alex
nr 4 autor: alex
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe fundamenty posadowienia porady inwestorom

Marek J.

dział 308
temat nr 1704

Co nieco o grzejnikach centralnego ogrzewania


Dzień dobry,
Piszę bo nie znalazłem tego tematu w dziale.

1. Czy będzie różnica w zużyciu gazu (piec na paliwo gazowe) jeżeli stare grzejniki żeliwne zostaną wymienione na nowe (stalowe, aluminiowe – chodzi mi o to że będzie mniej wody do podgrzania w instalacji) przy czym same przewody do C.O. są wykonane z rur typu PEX.

2. Proszę opisać temat grzejników bo tego w ogóle niema na stornie:
a. materiał z jakiego są wykonane
b. sposób oddawania ciepła do pomieszczenia
c. metodę zasilania

3. Jakie wg Pana grzejniki są najlepsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze.

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: grzejniki porady inwestorom remonty

Michał D.

dział 308
temat nr 1703

Montaż listew sztukaterii na suficie z płyt GK


Mam pytanie odnośnie montażu listew sufitowych, chciałbym zamontować listwę sufitową o głębokości 12 cm na 12 cm wysokości. Zastanawiam się czy są dodatkowe wymagania tak by nic później nie popękało.
Sufit podwieszany na stropie drewnianym, sufit karton gips, już pomalowany farbą Sto Isol W, zagruntowany. Ściana tynk cem-wapienny, zagruntowany gruntem Sto i ta sama farba. Producent zaleca przyklejenie klejem montażowym do obu powierzchni i ewentualne puste przestrzenie wypełnienie akrylem elastycznym i pomalowanie. Ze względu na sufit podwieszany na stropie drewnianym mam pytanie czy to wystarczy czy powinienem jeszcze coś przewidzieć. Może jakiś rodzaj odpowiedniego kleju?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mariusz D.

dział 308
temat nr 1702

O betonach TBW


Szanowny Panie Jerzy
Jestem deweloperem i chciałbym doprecyzować Pana uwagi. Otóż w projekcie jaki mam realizować przewidziano posadowienie na płycie z betonu TBW. Na moje uwagi do projektu otrzymałem od autora odpowiedź, że beton TBW jest wodoszczelny i nie wymaga hydroizolacji. Zaznaczam że budynek wielorodzinny ma płytę pod kondygnacją garażową a poziom wody gruntowej jest ponad 1,7 m nad płytą. Jakie jest Pana zdanie i jakich mam użyć argumentów by projektant przewidział hydroizolację na płycie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom betony specjalne posadowienia na płycie

DarekJ

dział 308
temat nr 1701

Balkon wyłożony deskami kompozytowymi


Witam
Posiadam balkon na płycie wspornikowej będący przedłużeniem stropu. Chcę na nim ułożyć deskę kompozytową. Czy powinienem balkon wykonać tak jak na stronie 232 w książce tylko zamiast płytek położyć legary i deskę czy jednak w tym przypadku należy to zrobić inaczej? A jeśli inaczej to jak? Czy zastosować legary również kompozytowe czy poleca Pan jakieś inne?

I drugi temat to wentylacja grawitacyjna w garażu. Mam zostawione poziome otwory w ścianach, jeden nad podłogą i drugi pod sufitem. Chcę w te otwory wstawić rury PCV lub stalowe. Czy powinienem je zaizolować cieplnie czy biorąc pod uwagę fakt, że będzie to zaledwie 24 cm rury w ścianie nie ma takiej potrzeby?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Darek

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony garaże porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 1700

Kominek wentylacji hybrydowej w dachu krytym dachówką ceramiczną


Dzień dobry,
kolejne pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej dotyczy kominków wentylacyjnych zintegrowanych z dachówkami. Sprzedawca upiera się przy formie z pierwszego zdjęcia, twierdząc, że pionowy kominek (zdjęcie drugie) nie jest dostępny dla dachówek, które kupiliśmy, i że działanie obu typów kominków jest identyczne. Producent z kolei twierdzi, że dostępne są obie opcje zarówno w wersji 125 mm jak i 150 mm. Proszę o potwierdzenie który rodzaj kominka mamy zamówić. W opracowaniu napisał Pan tylko TANDEM NW 125.

nr 1 Kopia dachówki z kominkiem typu 1 z katalogu firmy Meyer Holsen
autor: Magdalen
nr 2 Kopia dachówki z kominkiem typu 2 z katalogu firmy Meyer Holsen
autor: Magdalen
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

arthurn

dział 308
temat nr 1699

Co na posadzkę betonową w garażu?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie posadzki w garażu. Co Pan poleca by było na lata? W chwili obecnej do poziomu zero mam wylany beton który ma ładnie wykonany spadek do liniowego odwodnienia oraz jest ładnie zatarty. Zastanawiam się nad żywicą epoksydową ale usłyszałem od znajomego by tylko zagruntować dobrym gruntem i nic więcej nie trzeba z tym robić.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom posadzki betonowe posadzki z płytkami ceramicznymi powłoki chemoodporne

peper

dział 308
temat nr 1698

Dziurki w hydroizolacji po naniesieniu masy typu KMB


Panie Jerzy,
Na betonie podkładowym pod płytę miałem robioną hydroizolację z Bornit Fundamentdicht 1K. Był kładziony najpierw Fundamentgrund, potem jedna warstwa KMB, w niej siatka szklana, a na to (dobę później) druga warstwa. Krótko po przeschnięciu drugiej warstwy pojawiły się w niej małe dziurki o średnicy ok. 0.5-1 mm. Mam wrażenie, że po pewnym czasie takich dziurek pojawiło się więcej. Trudno powiedzieć, czy sięgają one tylko pierwszej warstwy czy samego betonu, ale wyglądają na dość głębokie.
Co mogło być przyczyną i czy należy podjąć jakieś działania?

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

MarcinMar

dział 308
temat nr 1697

Mokre kominy wentylacyjne wewnątrz domu


Witam
Po ostatnich bardzo obfitych opadach, na piętrze, na ścianie komina pokrytego tynkiem i pomalowanego pojawiła się spora plama wody. Komin jest zbudowany z bloczków keramzytowych. Wkład dymowy jest z ceramiki, a obok przebiega kanał wentylacyjny. Góra komina zwieńczona jest jakąś rurą metalową (dym) a otwór wentylacyjny obok "patrzy" sobie w niebo. Drugi komin na moim dachu to tylko wentylacyjny, ale mocno zalazł mi za skórę! Po ostatnich opadach pojawił się zaciek na skosie z płyt G-K, które stykają się z kominem, dokładnie na granicy styku!
Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

MPS

dział 308
temat nr 1696

Pęcherze na elewacji zachodniej


Witam
Mam następujący problem. W kwietniu 2016 ociepliłem dom (kamienica przedwojenna zbudowana z cegły pełnej). Do ocieplenia użyłem 12 cm styropianu - fasada, kleju i tynku akrylowego kornik 2 mm. W zeszłym roku zauważyłem tworzące się na ścianie pęcherze na tynku. W tym roku proces się pogłębił - wybrzuszenia są większe, ale tynk nie odpada. Chyba jest to kwestią czasu. Dziwne ale zjawisko to obserwuję tylko na zachodniej ścianie budynku. Wydaje się że położenie tynku było prawidłowe a jednak coś się dzieje.
Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić i podanie prawdopodobnych przyczyn zaistniałej sytuacji.
Z poważaniem

nr 1 Pęcherze na elewacji zachodniej
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
176
   ...  
173
 
172
 
171
 
170
 
169
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.