porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2932


 
 
295
   ...  
292
 
291
 
290
 
289
 
288
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowskitemat nr 308-2897
visibility czytano 160 razy

Naprawa betonowych schodów na gruncie


Panie Jerzy 
proszę o wskazanie technologii naprawy schodów betonowych (zdjęcia w załączeniu). Schody zostały wykonane ponad dekadę temu, bezpośrednio na gruncie, z betonu „zwykłego” C16/20.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze schody zewnętrzne betonowe remonty naprawy porady architektom porady wykonawcom

Mr_Harrytemat nr 308-2896
visibility czytano 175 razy

Bakterie Legionella w instalacji wody zimnej


Wykonując instalację wody zimnej w domu jednorodzinnym staramy się uniknąć tzw. martwych lub sporadycznie używanych odnóg instalacji w których mogą namnażać się groźne dla zdrowia bakterie – brak ruchu wody. Jednak jest kilka takich miejsc, które budzą mój niepokój, a wiele osób nie zastanawia się nad problemem – zarówno inwestorów jak i wykonawców instalacji.
Przykłady: odejście od przyłącza wody na licznik wody ogrodowej – kilka lub nawet kilkadziesiąt centymetrów rurociągu zamkniętego na czas zimowy, kran w kotłowni, kran w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym – który może być okresowo nieużywany nawet długie miesiące – tutaj już można liczyć metry takiej odnogi. W przypadku wody zimnej zwykle nie ma cyrkulacji. Czy należy się tym przejmować, a jeżeli tak to w jaki sposób rozwiązać problem – zawory antyskażeniowe lub zawory zwrotne montowane jak najbliżej głównej nitki rurociągu?
W przypadku obiektów użyteczności publicznej wykonuje się (lub powinno) odpuszczanie zalegającej wody przynajmniej raz w tygodniu – w domu jednorodzinnym raczej nikt nie pamięta lub nie ma na to czasu.
Proszę o opinię i poradę w tej kwestii – jest to szukanie problemu na siłę czy w przypadku wody zimnej nie ma potrzeby się tym przejmować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. porady inwestorom

Jacek Wietechatemat nr 308-2895
visibility czytano 169 razy

Hydroizolacja ław, gdy są rdzenie lub słupy żelbetowe


Witam Panie  Jerzy!

Mieliśmy przyjemność korespondować w latach 2009 - 2011, byłem  jednym  z pierwszych  użytkowników  serwisu BDB-  budowa domku Kornelia na Podkarpaciu.  Może Pan pamięta- było robione studium/analizy i wiele porad. 

Z domkiem wszystko OK, najważniejsze piwnica sucha jak pieprz -   sam  robiłem wszystkie prace na środkach Torgglera zgodnie z Pana wytycznymi.


Teraz  buduje  się brat i ma podobny dom - w połowie podpiwniczony, ławy 60x40cm schodkowe i kierownik budowy nie zgadza się na izolowanie ław papą bo teraz już  ponoć tak  się  nie robi - nie można odcinać ław od ścian fundamentowych (będzie 25cm  beton  lany). Z  ław wystaje mu ok 30 słupów w postaci  4  prętów fi12  i  te słupy  będą  kontynuowane wyżej potem zalewane w fundamencie- u mnie ławy bez słupów były więc izolacja papą była prosta i nic nie przeszkadzało.

 

Chciałem tylko  podpytać  czy  ma kierownik racje bo dla mnie to jest dziwne żeby   zrezygnować  z   izolacji   z papy  na  ławie- jak to potem połączyć z pionową izolacją  na ścianie? Coś tam mu proponował jakieś  blachy  jako odcięcie lub izolacje na cemencie ale to chyba ławy musiałyby  być  kompletnie suche/związane? Wypadłem trochę z tematyki

budowy  ale  czy coś  faktycznie jest na rzeczy z tym nie odcinaniem ławy od fundamentu?

 

Pozdrowienia,

Jacek Wietecha


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

D Stemat nr 308-2894
visibility czytano 123 razy

Zabezpieczenie ściany silikatowej przed wodą słoną


Panie Jerzy 
mam pytanie o preparat do zabezpieczenia ściany z silikatów nad zbiornikiem wody słonej. Według wymagań technologicznych ściana ma być dyfuzyjna, wodoodporna, odporna na opary słone w pomieszczeniu, odporna na niszczące działanie czasteczek kwasu solnego.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki technologiczne zbiorniki wody technologicznej porady inwestorom porady architektom

DragMZtemat nr 308-2893
visibility czytano 218 razy

Naprawa balkonu wykonanego z błędami, pokrytego płytkami


Dzień dobry, 
mam pytanie w sprawie remontu balkonu. Problemem jest odspajanie skrajnych płytek poziomych oraz pionowych, którymi wykończone jest czoło.

Jeśli dobrze rozpoznaję warstwy na zdjęciu, to widać tam:
1. Płytki + klej
2. Warstwa spadkowa
3. Obróbka blacharska
4. Płyta balkonowa

Porównując położenie obróbki blacharskiej do ilustracji z książki, dochodzę do wniosku, że albo błędnie rozpoznaję warstwę spadkową albo obróbka jest wykonana nie tam gdzie powinna, t.j. pod warstwą spadkową zamiast na niej.

Wykonawca remontu zaproponował żeby obróbkę blacharską pozostawić tam gdzie jest, skuć płytki z klejem z balkonu, nanieść hydroizolację, położyć płytki, a czoło obrobić zaprawą i pozostawić bez płytek. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne? 
Dziękuję.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony naprawy remonty porady inwestorom

Jantemat nr 308-2892
visibility czytano 149 razy

Montaż schodów drewnianych wewnętrznych


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonania schodów drewnianych w domu.
Widok projektowanych schodów załączam.
I pytanie - czy w obrębie miejsca połączenia schodów z posadzką na parterze można zrobić standardowo warstwy (1. chudziak, 2. styropian EPS 100, najlepiej 150, 3. wylewka ok. 7 cm z miksokreta [oczywiście przewody do ogrzewania podłogowego nie będą w tym miejscu w ogóle kładzione])?
Tu moje pytanie czy nie powinien być w tym miejscu XPS zamiast EPSa lub czy w ogóle nie powinno go być a tylko sama wylewka z miksokreta na chudziaku?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: schody porady wykonawcom porady inwestorom schody drewniane wewnętrzne

Maciej Kuleszatemat nr 308-2891
visibility czytano 207 razy

Okapnik na tarasie naziemnym wyłożonym płytkami


Wykonuję taras na gruncie. Płyta żelbetowa 25 cm posadowiona na warstwie tłucznia łamanego. Na płytę nanoszę izolację przeciwwodnąflex webertec Superflex D3.

Pytanie o profil narożny/okapowy. Na tarasie będą płytki gresowe gr. 8 mm. Jak wiemy płytka + fuga nie są 100% wodoszczelne. Czy profil okapowy wklejony pod płytkami powinien mieć otwory? Czy też ze względu na to że jest to płyta na gruncie można pominąć ten aspekt i tak układać płytki aby wystawały poza profil 0,5 mm?
Szukam i trudno znaleźć prosty okapnik - z tego tarasu będzie schodziło się bezpośrednio na trawę z każdej strony więc odpadają klasyczne okapniki balkonowe z ukośna długą "płetwą". Na ściance frontowej płyty będzie tynk mineralny - kontynuacja strefy cokołowej budynku.
Nie chciałbym widzieć frontu płytki stąd poszukiwania profilu który zasłania jednocześnie front płytki.

Najbliższa mi estetycznie listwa jak na załączonym zdjęciu. (https://listwyonline.pl/pl/p/Profil-balkonowy-CPNV45-Szary-antyczny/7296)

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy naziemne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MacGyvertemat nr 308-2890
visibility czytano 192 razy

Ocena wykonania ocieplenia i hydroizolacji ławy schodkowej


Witam, 
chciałem się upewnić czy takie wykonanie jest zgodne ze sztuką a przede wszystkim czy jest bezpieczne? A więc, ekipa wykonująca ocieplenie fundamentów (dom z piwnicą) podkopała pod kątem prostym (w dół, w obrysie chudziaka) część ławy fundamentowej. Podkopanie jest poniżej chudziaka, tak jak na foto (część zabezpieczona czarnym preparatem to ława schodkowa, ten surowy beton to chudziak). Jest to ława schodkowa. Moje obawy są głównie o wodę z rynien i obsypujący się piach podczas okresów bez opadów. Ekipa utrzymuje, że nic nie powinno się stać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2889
visibility czytano 142 razy

Wprowadzanie do obrotu materiałów budowlanych w UE


Czy byłby Pan uprzejmy opisać obowiązki producentów i wykonawców, kierownika budowy, inspektora w sprawie wprowadzania do obrotu i znakowania wyrobów budowlanych? Czy wprowadzany do obrotu materiał budowlany musi posiadać znak CE, B? Czy musi posiadać deklarację zgodności, atest higieniczny, oświadczenie producenta? Czy te dokumenty mają jakiś "termin ważności" (np. czy deklaracja wystawiona 10 lat temu jest ważna?). Jaki dokument powinien posiadać materiał sprowadzony z poza UE np. z Ukrainy? Temat trudny i skomplikowany, można się w tych zagadnieniach pogubić.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: prawo budowlane projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Danytemat nr 308-2888
visibility czytano 192 razy

Błędnie zaprojektowana hydroizolacja fundamentu domu


Chciałbym zapytać się o hydroizolację pionową ścian piwnicy. W projekcie jak widać na zdjęciu mam dwie warstwy. Chodzi mi głównie o tą warstwę na XPS, czy to ma rację bytu, bo do tej pory nie spotkałem się z takim rozwiązaniem? Pomijając oczywiście fakt, że dysperbit nie jest hydroizolacją.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
295
   ...  
292
 
291
 
290
 
289
 
288
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.