porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2141

 
 
216
   ...  
213
 
212
 
211
 
210
 
209
   ...  
1
 
 
MarekB

dział 308
temat nr 2103

Czy każda termorenowacja budynku jest opłacalna?


Dom z lat 70. w środkowej Wielkopolsce, z dachem dwuspadowym, usytuowany ścianami szczytowymi w osi północ-południe. 10 lat temu podczas remontu elewacji została wykonana termoizolacja (15 cm, styropian) ścian wschodniej i zachodniej ponieważ na północna i południowa (ściany szczytowe) dach był wykonany na równo z murem. Teraz przy okazji remontu dachu kalenica jest wydłużana, powstaje więc miejsce na termoizolacje. Planowane jest wykonanie jej tylko na ścianie północnej "bo od południa przecież i tak grzeje".
Mogę prosić o komentarz i argumenty, które przekonają właściciela że to być może niewłaściwa droga?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termoizolacje termorenowacja porady inwestorom

Maraton

dział 308
temat nr 2102

Samodzielne wykonanie jastrychu cementowego w remontowanym domu


Dzień dobry.
Mam kilka pytań dotyczących przygotowania termoizolacji i jastrychu cementowego na podłodze ogrzewanej.
1.Czy wolno uzupełniać ubytki między płytami styropianu pianką niskoprężną ?
2.Jakie są proporcje cementu expert 42,5 w stosunku do żwiru ? Ile kg tego cementu na 1m2 dla grubości 1cm jastrychu?
3.Czy z miksokreta nie można zrobić dobrego jastrychu pod ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czego pilnować? Czy to karygodny błąd korzystać z miksokreta przy ogrzewaniu podłogowym?
Na tym pytaniu bardzo mi zależy. Mam wstępnie zamówiony cement, plastyfikator i upłynniacz i ekipę.Czytałem opinie na grupie i wiem,że jest to odradzany sposób.Przy moim domu remontowanym muszę jednak zawierać kompromisy. Nie wiem tylko czy iść aż tak daleko.
4. Czy jastrych cementowy też się wygrzewa?
5.Ile cm zostawić na posadzkę z płytek podłogowych ,łącznie z klejem ?Będzie niski próg, więc muszę potwierdzić, czy 1,5 cm będzie ok.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik

dział 308
temat nr 2101

Ratowanie hydroizolacji płyty, podmurowania pod drzwiami i bramą garażu


Szanowny Panie Jerzy
Potrzebuję Pana porady, sprawa dotyczy hydroizolacji. Mianowicie beton podkładowy został najpierw zagruntowany gruntem Bornit fundament grunt a następnie hydroizolacją polimerowo bitumiczną Bornit fundament flex 2K. Hydroizolacja ta została nałożona uczciwie zgodnie z Pana zaleceniami. Sprawa polega na tym, iż beton podkładowy został zlicowany z płytą fundamentową. Hydroizolacja jest widoczna po całym obwodzie.

1. Proszę o poradę jak zespolić hydroizolację wychodzącą z pomiędzy warstw by tworzyła szczelną jedność. Proszę o poradę jak się do tego zabrać by spać spokojnie. Oczywistością jest, iż należy zastosować grunt oraz dwie warstwy hydroizolacji, natomiast czy dodatkowo powinienem zastosować siatki wzmacniające na połączeniu betonu podkładowego i płyty fundamentowej oraz płyty fundamentowej i bloczków betonu komórkowego? Jeśli tak to jak ten proces powinien wyglądać?

2. Dodam, iż z racji braku okien oraz dachu na tamtą chwilę (2 tygodnie temu) wewnątrz domu utworzyły się zastoiny wodne od których pojawiły się wysolenia na pierwszym rzędzie bloczków ceramicznych. Zastoiny szybko odparowały nie mniej jednak fakt ten również powinien być wzięty pod uwagę by beton nie był zbyt wilgotny przy nakładaniu hydroizolacji. Obecnie jest już dach więc deszcz nie powoduje już zastoin wodnych. Czy te wysolenia wymagają jakiegoś dodatkowego traktowania przed tynkami, czy po prostu je zmywać?

3. Z racji, iż stolarka okienna oraz brama garażowa zostanie zamontowana przed wylewkami, chciałbym zapytać Pana o podpowiedź czy pod oknami na górnej kondygnacji (przed ich zamontowaniem) podmurować na wysokość wylewki bloczkiem z betonu komórkowego, czy proponuje Pan inne rozwiązanie? Generalnie będzie 5cm styropianu oraz 7 cm wylewki. To samo pytanie jeśli chodzi o bramę garażową. Czy mogę zlicować bloczek o odpowiedniej wysokości (12cm eps 200 plus 7cm wylewka) z płytą fundamentową tuż przy krawędzi wjazdu do garażu by móc nałożyć hydroizolację pionową fundamentu, czy proponuje Pan inne rozwiązanie?

Serdecznie dziękuję za porady
Marcin D.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Bartek

dział 308
temat nr 2100

Podest na wejściu wyłożony płytami betonowymi


Dzień dobry,
Panie Jerzy, potrzebuję Pana podpowiedzi w kwestii progu wejściowego do domu. Czuję, że jest to konkretnie spaprana robota, stąd zwracam się z pytaniem - jak prawidłowo wykończyć połączenie pomiędzy progiem drzwi, a w przyszłości - płytami betonowymi (jako wykończenie chodnika). Wystający styropian elewacyjny jest połączony ze styropianem (chyba XPS) na fundamencie. Drzwi i próg są osadzone na klinarycie.
W książce znalazłem tylko informacje o progu i podjeździe do garażu, a o drzwiach wejściowych niestety nie. Chyba, że coś przeoczyłem?

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podesty porady inwestorom porady wykonawcom tarasy naziemne

Linebaker

dział 308
temat nr 2099

Trwałość budynków z wielkiej płyty


Witam
Panie Jerzy, jaka jest pańska opinia budownictwa z wielkiej płyty? Czytałem, że trwałość tego typu bloków wynosi więcej niż zakładano i sięga powyżej 100 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe badania i pomiary badania wytrzymałościowe konstrukcje korozja stali degradacja docieplenie

Marcin Drabik

dział 308
temat nr 2098

Zamiana nawiewnika EXR w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy

1. Z analiz wynika, iż do termoizolacji pionowej płyty fundamentowej należy użyć 16cm eps 100, kiepsko z dostępnością 16cm eps 100, znacznie łatwiej o 15cm, pytanie brzmi czy15cm będzie wystarczające czy też muszę użyć 2x 8cm.

2. W projekcie wentylacji hybrydowej wyszczególniony jest nawiewnik exr.304 5-30m3, ciężko go znaleźć jutro będę dzwonił do producenta czy nadal jest dostępny, gdyby jednak nie był, czy exr.306 o wydajności 7-30m3 mógłby być użyty?

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Marcin D.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja hybrydowa ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

kayu

dział 308
temat nr 2097

Zastosowanie preparatu Grundbit pod hydroizolację


Dzień dobry,
czy na mur ściany fundamentowej z bloczka betonowego i żelbetowy wieniec w razie zabraknięcia Fundamentgrund można użyć Grundbit (którego na pewno mi zostanie) w celu zagruntowania powierzchni pod Fundamentdicht 2K? Jeśli tak to czy trzeba go rozcieńczać wodą?
Z góry dziękuję
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Zbizag

dział 308
temat nr 2096

Ratowanie hydroizolacji fundamentu


Szanowny Panie Jerzy

Zanim przejdę do istoty mojego problemu, chciałbym Panu podziękować za Pański wysiłek włożony w propagowanie i tłumaczenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym budownictwem. Potrafi Pan w sposób rzetelny, jasny i prosty przedstawić zjawiska fizykochemiczne oraz ich konsekwencje.

Niestety, za późno dostałem Pana książkę i dostęp do wiedzy na portalu, ale cóż zrobić? Przynajmniej wiem, co do tej pory zrobiłem źle. Mogę, patrząc w projekt budynku wyłapać błędy projektowe (takie jak zlewozmywak w kuchni pod oknem). O perypetiach z hurtownikami, wykonawcami nie będę wspominać. Czytając wiele porad budowlanych na portalu, nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Z tego powodu proszę Pana o pomoc.

Na początku przedstawiam stan budowy na dziś:
W terenie gliniastym został zrobiony szeroki wykop pod ławę fundamentową z odejściem do studzienki odwadniającej, w związku z możliwością zalania deszczem. Z jednej strony wykop jest dość głęboki, ponieważ teren jest pochylony (nachylenie 4%). Sama głębokość posadowienia fundamentów została określona po badaniach geologicznych na jednorodnej warstwie. Oczywiście został spełniony warunek usadowienia ławy poniżej poziomu przemarzania. Ława ma wysokość 35 cm i szerokość 65 cm. Poza tym planowane jest wymurowanie 9 warstw bloczków o wysokości 14 cm. Wokół budynku planuję zrobić drenaż.

Na dno wykopu dzięki poradzie KB wylałem beton chudziak. Na tę warstwę (niestety bez izolacji) wylałem ławę fundamentową (c20/25 w8). Po ok. 10 dniach została nałożona tylko na wierzchu warstwa Izohandysperbitu. Malowałem to 3 razy dzień po dniu, wyszło ok 55kg na 35m2. Co daje 1,57kg/m2.

Schemat ideowy fundamentów mojego domu przedstawia rysunek 1.9.-10 ze strony 162 pana książki. Poza kilkoma szczegółami. W moim projekcie nie ma wieńca. Na to miejsce mamy „pustak cokołowy izolacyjny”. Ściana powyżej tego pustaka jest jednorodna. U Pana, jak mi się wydaje, pierwszy pustak nad wieńcem powinien mieć lepsze parametry cieplne. Logika zabezpieczenia termicznego budynku podobna. Przekrój w kolejności od zewnątrz to folia kubełkowa, polistyren 10cm, dysperbit x3, bloczek, dysperbit x3. Pod bloczkami na ławie papa termozgrzewalna. Ja jednak zrobię ścianę fundamentową zgodnie z pana propozycją z rysunku umieszczonego w książce (masa polimerowo-bitumiczna, wewnętrzna termoizolacja ściany, itd.).

Nasuwają się następujące pytania:

1. W tym momencie wierzch ławy fundamentowej jest pomalowany dysperbitem. (Jak rozumiem, dysperbit jest emulsją bitumiczną?) Czy powinienem w jakiś sposób zabezpieczyć boczne ściany ławy? Skoro nie ma hydroizolacji od dołu na chudziaku. Prawdopodobnie nie ma to sensu?

2. Czy mogę na taką ilość dysperbitu ok. 1,57kg/m2 położyć papę termozgrzewalną?
Jeśli tak to jaką? Niestety nie doszukałem się konkretniejszych informacji. Czy chodzi o papę modyfikowaną SBS? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

3. Czy papa powinna pokrywać cały wierzch ławy? Czy może lepiej będzie podłożyć tylko pod bloczki plus kilka cm, aby zmieścić fasetę?

4. Na papę powinienem nałożyć folię hdpe gładką. Jaką grubość?

5. Na rysunku hydroizolacja pionowa oznaczona jest jako 7. Czyli masa polimerowo-bitumiczna po zagruntowaniu emulsją bitumiczną. Owa emulsja to dysperbit?

6. Kwestia wieńca. Jeszcze tego nie konsultowałem z KB. Myślę, że przy takiej wysokości ściany fundamentowej (ok. 135 cm) a co za tym idzie ilości warstw bloczków, powinniśmy zrobić wieniec. Mam rację? Przy okazji równomierne obsypywanie ścian od wewnątrz i zewnątrz.

7. Ściany domu planuję zrobić z silikatu. Z informacji uzyskanych z Pana portalu, w miejscu łączenia podłogi i ścian może pojawić się problem za niskiej temperatury i skraplania się wody. Pan doradza, aby nie kombinować z powiększaniem grubości termoizolacji w strefie cokołowej. Lepiej jest użyć odpowiednich materiałów na pierwsze warstwy ściany. Co Pan poleca w tej sytuacji?

8. Ostatnie pytanie dotyczy fasety i papy. Czy pod fasetę na papę i warstwę istniejącego już dysperbitu powinienem nałożyć masę polimerowo-bitumiczną? Po czym wszystko jeszcze raz zabezpieczyć masą? To znaczy pomalować masą polimerowo-bitumiczną ścianę z bloczków, fasetę oraz papę pokrytą wcześniejszą warstwą?

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan wyjaśnić powyższe kwestie. Z góry dziękuję.

nr 1 Przekrój przez fundamenty i podłogę.
autor: Zbizag
nr 2 Spis przegród budowlanych.
autor: zbizag
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 2095

Wykonanie tarasu naziemnego przy budynku wyłożonego kostką


Witam,
Na starcie jak zdrówko Panie Jerzy? Dawno mnie nie było, zdrowia życzę.

Chce zrobić sobie taras. Nasypuję ziemię ubijam i na koniec chce zrobić krawężniki i wyłożyć kostką. Moje pytanie, czy taras mogę zrobić tak wysoko jak pokazałem kreską. Czy mogę zasłonić odcinanie wody jak leci po strukturze to na końcu styropianu jest odcięcie wody i spada w dół, czy to można zasypać? Czy później nie będę miał od odbijającej wody od kostki brudnej struktury jak obecnie widać jaka jest brudna od piasku, lub woda nie będzie gdzieś podciekać pod mur? Czy może nie można zakrywać tej części i muszę taras zrobić niżej ze schodkiem do domu? To odcięcie to zagięcie na listwie startowej na której oparty jest styropian.

nr 1 kreska dokąd bym chciał mieć taras - wysokość
autor: diakon88
nr 2 na murze troche za wysoko jest kreska bardziej patrz pod drzwiami.
autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
nr 4 autor: diakon88
nr 5 autor: diakon88
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom

kia

dział 308
temat nr 2094

Hydroizolacja płyty IZODOM 2000, gdy są słupy


Gdzie wykonać hydroizolację płyty fundamentowej w technologii IZODOM 2000 Polska jeżeli z płyty wyprowadzam pionowe pręty do zbrojenia ścian i słupów?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie


 
 
216
   ...  
213
 
212
 
211
 
210
 
209
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.