porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
250
 
249
 
248
 
247
 
246
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2477
visibility czytano 332 razy

Ocieplenie domu i tynki wewnętrzne późną jesienią


Panie Jerzy
czy wykonanie elewacji przed tynkami w okresie jesienno zimowym może mieć jakieś negatywne skutki? Obecnie jesteśmy świeżo po etapie wylewek cementowych. Następnie za miesiąc planowaliśmy tynki c-w a miesiąc po tynkach ocieplenie. Niestety okazało się, że tynkarze mogą dotrzeć do nas dopiero końcem listopada.

W tej sytuacji planujemy wykonanie ocieplenia przed tynkami, jednak trochę obawiamy się czy to dobry pomysł, szczególnie, że tynki przypadłyby na przełom listopada/grudnia. Nasze ściany to beton komórkowy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2476
visibility czytano 204 razy

Wentylacja pomieszczenia biurowego na ostatniej kondygnacji


Pewne pomieszczenie biurowe będzie remontowane. Straż pożarna wydając odstępstwo od przepisów wymaga wykonania wentylacji, architekt także ją zaprojektował. Pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji przekryte stropodachem niewentylowanym zbudowanym z płyt żelbetowych, a pokrycie dachowe to styropapa. Nawiew realizowany będzie nawiewnikiem okiennym. Czy będzie dobrym rozwiązaniem wykonanie bezpośredniego otworu w stropodachu i wykonanie wentylacji kominkiem wentylacyjnym? Czy nie wystąpi skraplanie się wilgoci przez taką wentylację? Czy nie będzie wychładzania pomieszczenia? Czy lepiej wykonać przez ścianę działową na klatkę schodową i tam kolankiem z okapnikiem przez stropodach? Wentylacja typu Z nie może być wykonana z innych powodów bardziej estetycznych. Proszę o Pańską opinię na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne mostki cieplne mikroklimat pomieszczeń remonty porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

Sylwia.La.temat nr 308-2475
visibility czytano 311 razy

Wypełnienie wolnych przestrzeni w murze przy przebiciu instalacjami


Dzień dobry,
czym wypełnić miejsca po wykuwaniu ścian pod podejścia wody i kanalizacji?
Hydraulik zaproponował piankę ale nie jestem przekonana do trwałości tego rozwiązania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. mury tynki porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2474
visibility czytano 388 razy

Błędy przy układaniu ogrzewania podłogowego


Dzień dobry,
W kilku miejscach przez dylatacje progowe przechodzą wężownice podłogówki, jak na załączonym zdjęciu. W jaki sposób prawidłowo wykonać dylatacje progowe? Jastrych będzie wykonany z miksokreta (z plastyfikatorami).
Już kilku wykonawców powiedziało mi, że dylatacje wykonują nacinając jastrych więc chciałabym wykonać wszystkie dylatacje progowe przed rozpoczęciem prac przez ekipę. Oczywiście będzie również ułożona dylatacja obwodowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2473
visibility czytano 319 razy

Konsekwencje słabszego styropianu EPS niż wynika z analizy c-w


Witam,
mam pytanie odnośnie analiz cieplno wilgotnościowych ściany. W moich analizach jest napisane aby użyć styropianu eps 80. Niestety u mnie wyszła taka sytuacja, że wykonawca chciał wejść 3 tygodnie wcześniej niż był umówiony, mi to było bardzo na rękę ale musiałem w związku z tym na szybko załatwić styropian i nie miałem, wyboru, musiałem kupić to co udało mi się załatwić na już. W ten oto sposób styropian nie jest klasy EPS80 tylko dużo gorszy. Ciężko nawet powiedzieć jaki dokładnie jest bo w karcie technicznej cisza. Czy to rujnuje całą analizę? Wg mnie gęstość tego styropianu jest znacznie niższa niż styropianu eps80.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń ocieplenia porady inwestorom

Amciektemat nr 308-2472
visibility czytano 286 razy

Przyklejanie pociętej cegły na ociepleniu ściany styropianem


Dzień dobry,
Jestem po budowie domu według analiz 2040/2019. Wykonałem już ocieplenie styropianem 20cm, wnęki (wysokość ok 2,5m) widoczne na zdjęciu mają być wypełnione plastrami starej cegły z odzysku. Cegłę już mam pociętą na ok 2cm grubości (wymiar ok 25x6), waga waha się w granicach 0,7-0,8kg/szt. Na metr kwadratowy wychodzi mi ok 57 cegiełek co daje wagę ok 45kg/m2.
W jaki sposób przykleić te cegły do elewacji, jakiego kleju użyć, czym zaimpregnować i jak nie doprowadzić do oberwania się styropianu? Jakie powinny być teraz kroki klejenia takiej cegły?
Styropian nie był kołkowany, ściana jest z gazobetonu, była odkurzana przed gruntowaniem, używaliśmy kleju do styropianu firmy STO (niestety nie pamiętam dokładnie którego), na styropianie jest siatka z klejem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2471
visibility czytano 590 razy

Zużycie paliwa na c.o., wentylację i c.w.u. dla domu


Panie Jerzy
mam pytanie odnośnie źródła ogrzewania domu a mianowicie wykonywał Pan dla mnie komplet analiz nr 2125/2021 i za podstawę ogrzewania był przyjęty piec gazowy tylko teraz jak chciałem podpisać umowę na przyłącz to dostałem odmowę i alternatywą jest piec zgazowujący drewno lub zbiornik na propan i miałbym prośbę jak by Pan mógł mi podać jeśli chodzi o propan ile mój dom by go zużywał w litrach w ciągu roku żebym wiedział ewentualnie jaki zbiornik zamontować i przy okazji przeliczyć koszt paliwa na cały rok patrząc na aktualne ceny oraz jeśli chodzi o piec zgazowujący drewno ile bym potrzebował drewna na cały rok podając ilość w metrach sześciennych bo w analizach mam to podane w kWh ale nie wiem np. ile muszę spalić drewna czy propanu aby tą 1 kWh uzyskać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne energochłonność porady inwestorom

Maratontemat nr 308-2470
visibility czytano 225 razy

Wykorzystanie nieczynnych kanałów kominowych


Dzień dobry.
Mój dom ma aż trzy kominy i kilka kanałów dymowych, kiedyś używanych do ogrzewania, już do niczego potrzebnych. Czy mogę zasypać je perlitem aby ograniczyć straty ciepła? Czapa kominowa będzie przykryta blachą.
Drugie pytanie. Czy mogę wykorzystać kanał dymowy, nieużywany od kilkunastu lat, na potrzeby wentylacji jeśli uda mi się poprowadzić w nim rurę spiro Al do wentylacji i oczywiście wszystkie połączenia wykonać szczelnie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom kominy wentylacja

mariosofttemat nr 308-2469
visibility czytano 292 razy

Kurpiowskie połączenie krokiew-murłata


Próbowałem szukać informacji w sieci i literaturze drukowanej na temat połączenia krokwi i murłaty za pomocą zamka kurpiowskiego, ale żadnego opracowania nie znalazłem. Tylko ogólne informacje, że to solidne ciesielskie połączenie. Na pewno takie połączenie inaczej przenosi siły z krokwi na murłatę niż połączenie na zacios. Siły pionowe i poziome przekazywane przez krokiew na murłatę znajdują się bliżej osi murłaty. Wydaje się, że to połączenie dobrze przenosi wszelkie obciążenia i jest solidniejsze. Wadą takiego połączenia jest pewne osłabienie murłaty i koszt czasowy potrzebny do wykonania wrębów.

Na temat połączenia krokiew-murłata, krokiew-płatew, w projekcie próżno szukać. O detalach nie wspomnę. Chciałbym się dopytać, czy przepisy regulują lub wymuszają rodzaj połączenia krokiew-murłata w zależności od ustroju konstrukcyjnego więźby, ewentualnie kąta nachylenia dachu?
Czy mogę wykonać takie połączenie ciesielskie, opierając się na znalezionej informacji ogólnej dla takiego połączenia, że głębokość wrębu w murłacie 140x140 (odcinek a na rysunku) powinna wynosić od 3 do 5 centymetrów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady wykonawcom porady inwestorom murłaty

Clavotemat nr 308-2468
visibility czytano 276 razy

Fundamenty na jesień czy całość na wiosnę?


Dzień dobry,
Rozmawiając z kilkoma ekipami budowlanymi wszyscy mówią, że są 2 szkoły, albo fundamenty na jesień, żeby postały przez zimę i poleżały a potem na wiosnę ściany, dach, okna itd. albo poczekać do wiosny i zrobić całość za jednym zamachem.

Czy z punktu widzenia fizyki budowlanej ma to jakieś znaczenie?

Pozdrawiam,
Grzesiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom


 
 
289
   ...  
250
 
249
 
248
 
247
 
246
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.