porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
247
 
246
 
245
 
244
 
243
   ...  
1
 
 
Budowlaniec-Programistatemat nr 308-2443
visibility czytano 463 razy

Jednorodność jastrychów, a tynki


Mieszkanie na parterze od dewelopera 89m2, ~40m2 wylewka cem., ~49m2 anhydryt. Rzut w załączeniu. Na kondygnacji -1 pod mieszkaniem znajdują się komórki lokatorskie.

Proszę o informację ile czasu należy odczekać od wykonania jastrychu cementowego w pokojach sypialnianych mieszkania lub jaką powinien mieć wilgotność, aby móc wykonać jastrych anhydrytowy w pozostałych pomieszczeniach, tak aby nie chłonął on niepotrzebnie wilgoci z jastrychu cementowego i tym samym nie zwiększał swojej objętości? Tynki gipsowe na ścianach będą już przynajmniej 4 dni w dniu wykonywania wylewek. W przypadku tynków cementowych przeczytałem, że potrzebne jest średnio 21 dni i zastanawiam się jak ta wartość ma się do wylewek, które są grubsze, lecz mają mniejszą powierzchnię? Czy lepiej zamienić kolejność i pierwsze wykonać anhydryt, a później cementową?

Anhydryt chcę wylać ze względu na ogrzewanie podłogowe. Czy jest sens wylać anhydryt na całej powierzchni mieszkania tym samym rezygnując z pojemności cieplnej wylewki cementowej? Wiem, że wymagałoby obliczeń, jednak mieszkanie jest od dewelopera, nie mam na niektóre sprawy bezpośredniego wpływu, więc wolałbym tego uniknąć, a skoro zaprojektowana jest cementowa to przy tym zostać, z 2 strony dla ustandaryzowania robót na mieszkaniu zastanawiam się nad wylaniem całości.

P.S. Jestem świadom wad dużego przeszklenia w salonie, jednak brak tu możliwości montażu grzejników kanałowych, a stolarka jest już wyprodukowana (okno przesuwne HS).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki gipsowe tynki cem-wapienne jastrychy ogrzewane jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2442
visibility czytano 389 razy

Montaż wężownicy grzejnej w podłodze do szkieletu ażurowego


Panie Jerzy,
z uwagi na mnogość rur rekuperacji oraz instalacji wody w warstwie styropianu musiałem zastosować szkielet ażurowy do ogrzewania podłogowego.
Zastanawiam się czy powinienem na coś zwrócić uwagę podczas wykonywania wylewek cementowych. Czy ekipa od wylewek powinna w tym wypadku zastosować jak najbardziej płynną mieszankę na ile jest to możliwe z miksokreta?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom

7sebol7temat nr 308-2441
visibility czytano 347 razy

Ocieplenie ściany z ozdobami na elewacji


Dzień dobry,
chciałbym ocieplić ścianę zewnętrzną bardzo cienką warstwą materiału (około 5 cm), ze względu na chęć zachowania ozdobnych elementów elewacji. Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej zastosować w tej sytuacji. Styropian o grubości 4 cm? Tynk ciepłochronny? Znalazłem też produkt tynk aeroputz, którego producent podaje dużo niższą lambdę niż dla pozostałych tynków ciepłochronnych (rzędu 0,027 W/mK), jednakże z tego co wyczytałem w niektórych postach, jest Pan przeciwny produktom typu ,,aerożel".



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2440
visibility czytano 491 razy

Hydroizolacja ław i rdzeni, gdy fundament z pustaków szalunkowych


Dzień dobry,
Zgodnie z opisem z książki "Sekrety..." i zamieszczonych porad na rdzenie wystające z ławy zastosuję hydroizolację polimerowo-cementową sztywną (szlam mineralny). Natomiast martwi mnie nierówna powierzchnia betonu w okolicach prętów, gdyż ze względu na niewielkie odstępy pomiędzy prętami beton w tych obszarach nie był prawidłowo zatarty i występują duże nierówności na jego powierzchni. Czy na taką powierzchnię można bezpośrednio nakładać szlam, czy też należy najpierw wyrównać tę powierzchnię nanosząc jakiś dodatkowy materiał (np. cement, lub inny)? Na pozostałych powierzchniach ławy fundamentowej planuję zastosować papę podkładową SBS.

Kolejna kwestia która mnie bardzo niepokoi to trwałość szlamu mineralnego (sztywny) na styku pręt-beton. Na ławach będą układane pustaki szalunkowe zalewane betonem, rdzenie wchodzą w środek pustaków. Czy jeśli dojdzie do trącenia prętów rdzenia lub co gorsza do ich odginania podczas nakładania pustaków to czy szlam popęka i straci szczelność? Jeśli tak to, czy można już po założeniu pustaków szalunkowych w okolicach styku prętów z betonem nanieść dodatkową warstwę szlamu mineralnego, aby doszczelnić ewentualne spękane miejsca? Pustaki będą układane w 3 warstwach ok. 72 cm wysokości, pędzlem tzw. kaloryferowym powinno się sięgnąć już po ich nałożeniu na rdzenie.
Prosiłbym o poradę, jak sobie poradzić z montażem tych pustaków, aby mieć pewność, że szczelność hydroizolacji na rdzeniach nie została naruszona, a może jakiś inny preparat elastyczny mógłby zostać użyty?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia ławy fundamentowe

Mariusz Głowackitemat nr 308-2439
visibility czytano 554 razy

Fatalnie wylana mieszanka betonowa na fundament


Dzień dobry.
Wylane ławy fundamentowe, beton b25 w8, beton w jednej z beczek przyjechał bardzo suchy, dodatkowo murarz za grubo wylał i nie można było wyrównać. Co teraz z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty posadowienia porady inwestorom

7sebol7temat nr 308-2438
visibility czytano 363 razy

Bezskuteczne naprawy domu istniejącego


Dzień dobry,
mam na elewacji domu dwa problemy.
1) Zabrudzony i miejscami głuchy tynk w strefie cokołowej. Prawdopodobnie problem pochodzi od wody rozbryzgowej. Prawdopodobnie powinienem wykonać tam izolację wodochronną pod tynkiem, załączam dodatkowo przekrój tego miejsca (w pewnym momencie do fundamentów kamiennych był dolewany beton pokryty dysperbitem. Jak wykonać naprawę w tej strefie cokołowej? Mogę tam nawet zamienić tynk na płytki klinkierowe, jeżeli jest to w ogóle warte, chcę żeby było estetycznie na koniec. Jak Pan widzi, w ścianie występują również wystające filarki ceglane, jest sens je pokrywać na jakąś wysokość środkiem hydrofobowym?
2) Zacieki pod parapetami. Być może woda dostaje się przez fugi między płytkami parapetowymi, jak powinienem to teraz naprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady inwestorom porady wykonawcom naprawy zawilgocenia zasolenia

Wojtek Wtemat nr 308-2437
visibility czytano 351 razy

Błędnie zaprojektowany stropodach wentylowany z attyką


Dzień dobry,
chciałem zapytać o kwestie związane z dachem i attyką (konkretnie jej ociepleniem).

Mam w projekcie dach płaski wentylowany, z attyką dookoła budynku o wysokości 78 cm. Dach jest o konstrukcji drewnianej, ocieplony wełną, która znajduje się na stelażu sufitu podwieszanego z płyt G-K, konstrukcja sufitu zamocowana do krokwi na wieszakach. Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych, ocieplonych 20 cm styropianem.

Czy na przekrojach nie została źle rozwiązana izolacja termiczna attyki? Wydaje mi się, że przede wszystkim ważna jest ciągłość izolacji. W związku z tym czy styropian nie powinien być również na górnej krawędzi attyki (pod obróbką blacharską) oraz od strony wewnętrznej dachu, pociągnięty aż do izolacji poziomej z wełny (na rysunku zaznaczone żółtym kolorem)?

Wykonawca twierdzi:
a) By nie dawać styropianu pod obróbkę bo jak metal się nagrzeje to styropian i tak się stopi.
b) Wewnętrzny styropian jest niepotrzebny (dach i tak będzie dobrze ocieplony) i podobnie jak wyżej styropian stopi się przy mocowaniu papy. To jak mocuje się taki styropian do attyki, wykonawca chyba chce oszczędzić sobie roboty? Wydaje mi się, że najpierw papa podkładowa mocowana mechanicznie (klejona, kołkowana?), a dopiero później grzejemy na nią papę nawierzchniową? Przecież jakoś wykonuje się stropodachy niewentylowane o układzie klasycznym
🙂

Chciałem jeszcze zapytać jak wykonać paroizolację wełny jeżeli będą przez nią przechodzić podwieszenia z rusztu G-K? Każdy taki wieszak będzie dziurawił izolację. No chyba, że taką paroizolację daje się między płytę G-K a ruszt? Tylko czy wtedy nie mamy podobnego problemu z wkrętami mocującymi płytę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego stropodachy attyki ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-2436
visibility czytano 192 razy

Posadzka na stropie Ackermana


Budynek mieszkalny jednorodzinny z lat dwudziestych ubiegłego wieku, konstrukcja stropu w oparciu o pustaki Ackermana wzmocnione dodatkowymi żebrami. Wysokość żeber - 15 cm, szerokość żeber - 100 cm, rozstaw osiowy żeber - 105 cm. Górna powierzchnia żeber jest już 5 cm wyżej niż posadzka na korytarzu, która nie podlega remontowi. Planowane jest wykonanie podłogi. W przestrzeni międzyżebrowej do ułożenia XPS gr. 12 cm, na całej powierzchni wykonanie jastrychu cementowego o grubości 7 cm w przestrzeni międzyżebrowej i 4 cm nad żebrami. Pozostały 1 cm przewidziany jest na posadzkę z wykładziny.
1. Czy na krawędzi żebra nie dojdzie do spękania jastrychu?
2. Czy z uwagi na różną grubość jastrychu nie dojdzie do jego spękania z uwagi na skurcz?
3. Czy na połączeniu żeber i jastrychu ułożyć warstwę poślizgową?
4. Czy podatność płyt z polistyrenu ekstrudowanego nie jest zbyt mała w funkcji naprężeń rozciągających jastrych tuż na krawędzią żebra?
5. Czy ułożenie siatki stalowej w połowie grubości jastrychu, tj. 0,5 cm nad żebrem i 3,5 cm nad płytami XPS pozwoli przejąć naprężenia rozciągające i ograniczy powstanie rys?
6. W jaki sposób mocować siatki, aby podczas wykonywania jastrychu nie doszło do ich przemieszczenia?
7. Czy siatki zatapiać podczas wykonywania jastrychu?
8. Jaka może być minimalna grubość jastrychu nad żebrem? Czy zależy to od rodzaju jastrychu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom remonty posadzki betonowe

MJkbtemat nr 308-2435
visibility czytano 540 razy

Pustaki Alfa z lat 80-tych


Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie bloczków widocznych na zdjęciu. Co to za materiał? Dom z lat 80-tych, w projekcie jest wpisany żwirobeton "Alfa". W betonie widać domieszki, czy faktycznie tak wygląda żwirobeton?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady wykonawcom porady inwestorom remonty

Saper75temat nr 308-2434
visibility czytano 534 razy

Odspajający się grunt bitumiczny od betonu


Zamierzam pokryć beton podkładowy piwnicy papą termozgrzewalną ( jest zamontowana studzienka zbiorcza z drenami, nie ma parcia wody, piwnica sucha) papa bez posypki 4mm fundamentowa na sbs) Jako grunt - jedno pomieszczenie pomalowałem Grundbit (Bornit). Po wyschnięciu Grundbit jeszcze o odrobinę się klei. Zauważyłem że po przejściu po tak zagruntowanej powierzchni miejscami Grundbit wraz z drobinkami betonu odrywa się i przykleja do buta. Beton w miarę mocny (nie chudziak) odpylony, "smarki" odkute. A pomimo to miejscami odrywa się z drobinami betonu.
Pytanie:
1. Czy nie martwić się tym i dalej gruntować Grundbitem a potem przygrzać papę.
2. Czy zamiast Grundbit użyć Ceresit CO81 ( mam akurat kupiony) który lekko wzmocni podłoże, a potem przygrzać papę.
3. Czy po zastosowaniu Ceresit CO81 papa termozgrzewalna będzie przylegać do takiej powierzchni, czy przez proces krzemianowania betonu nie straci on całkowicie przyczepności do pap bitum- sbs.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
247
 
246
 
245
 
244
 
243
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.