porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
246
 
245
 
244
 
243
 
242
   ...  
1
 
 
Kordiantemat nr 308-2433
visibility czytano 289 razy

Sufity podwieszane na parterze i poddaszu


Witam, Panie Jerzy.
Jako, że przymierzam się do robienia sufitów podwieszanych, chciałbym prosić o poradę jak najlepiej wykonać stelaż pod owe sufity na parterze i poddaszu. Interesuje mnie również sposób wykonania stelażu przy oknach dachowych (szukałem w serwisie informacji jednak ich nie znalazłem). Chciałbym wiedzieć jakie użyć profile, wieszaki, sposób mocowania wieszaków (kołki czy dyble). Czy jest sens stosować taśmy wygłuszeniowe lub antywibracyjne.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego sufity podwieszane porady inwestorom porady wykonawcom

GrzegorzM temat nr 308-2432
visibility czytano 243 razy

Papa podkładowa obustronnie foliowana pod ścianki działowe


Dzień dobry,
Czy trzeba stopić folię zabezpieczającą papę dwustronnie foliowaną (vedatect) położoną jako izolacja pozioma pod ścianami z bloczków z betonu komórkowego przed wymurowaniem pierwszego rzędu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom ściany działowe

kayutemat nr 308-2431
visibility czytano 359 razy

Hydroizolacja mineralna na betonie podkładowym zabrudzonym tynkiem gipsowym


Dzień dobry
planuję wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową podkładu betonowego podłogi na gruncie w domu jednorodzinnym szlamem Sopro DSF523 (szlam jednoskładnikowy, elastyczny). Beton B20, zbrojony mikrowłóknami, grubość 10-12 cm. Niezacierany, niestety niezbyt równo ułożony przez wykonawcę, wysezonowany - układany 9 miesięcy temu. W trakcie tynkowania beton zabrudzony tynkiem gipsowym (zdjęcie w załączniku). Proszę o wskazówki czy te zabrudzenia z tynku trzeba usunąć, a jeśli tak do to jakiego stopnia - czy szlifować aż do czystego betonu, czy tylko zedrzeć strupy z tynku i nie przejmować się resztkami pozostającymi w porach betonu. Połączenie izolacji DSF523 z papą wystającą spod ścian (i zgrzaną do betonu) odbędzie się poprzez nakładkę z masy KMB jak to zostało omówione w komentarzach do porady 323.
Z góry dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2430
visibility czytano 432 razy

Ocieplenie garażu: wełną czy styropianem?


Czy nieogrzewany garaż domu jednorodzinnego przyległy jedną ścianą do pomieszczeń mieszkalnych oraz stropem nad którym jest pomieszczenie mieszkalne musi zgodnie z przepisami być ocieplony wełną? Czy może być to styropian? Chodzi mi głównie o przepisy przeciwpożarowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2429
visibility czytano 325 razy

Sposób gruntowania na murze z betonu komórkowego


Witam Pana,
Mam dość nietypowe pytanie. Otóż czy gruntowanie ścian gruntem "wodnym" (pod tynki, gładzie itp) można dokonywać metodą natryskową? Przeważnie czyta się o pędzlu, wałku. Czy to ma jakieś znaczenie? Chodzi mi głównie o ściany z betonu komórkowego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

glntemat nr 308-2428
visibility czytano 219 razy

Warstwa poślizgowa na fundamencie w strefie szkód górniczych


Dzień dobry.
Zwracam się do Pana z prośbą o wskazówkę jakie grupy materiałów mogę rozważyć do zastosowania jako warstwę poślizgową pomiędzy fundamentem a tzw. poduszką poślizgową. Chodzi o sytuację na szkodach górniczych, gdzie projektuje się możliwość przesuwu poziomego między fundamentem właściwym. Zagadnienie to było analizowane głównie w literaturze technicznej i instrukcjach ITB z końca XX wieku i początku XXI wieku, które posiadam i z którymi jestem zaznajomiony. Niestety zazwyczaj wskazywano tam tylko, że jako warstwę poślizgową można zastosować papę podkładową, nie wskazując w ilu warstwach, jak układać, czy w ogóle kleić do podłoża itd.

Obecnie muszę zaplanować taką robotę i zastanawiam się jak się do tego zabrać.
Będę wdzięczny za Pańską opinię.

Nie rozważam w tym przypadku aspektu izolacyjnego. Mamy dwa bloki fundamentowe jeden na drugim, obciążone pionowo, podzielone poziomą przekładką wykonaną z X, mającą na celu umożliwić przesuw bloku dolnego w poziomie względem bloku górnego.

P.S. To samo zagadnienie jest rozwiązywane przy budowie domów jednorodzinnych na wysokich kategoriach szkód górniczych przy stosowaniu przepony fundamentowej, więc może komuś się przyda w przyszłości.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia szkody górnicze

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 386 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

AndrzejMtemat nr 308-2426
visibility czytano 391 razy

Mocowanie płatwi dachowych


dzień dobry,
chciałbym się zapytać odnośnie podparcia i mocowania płatwi. mam płatew opartą na dwóch ścianach szczytowych oraz na dwóch wew. słupach żelbetowych.
na ścianach szczytowych będzie wykonana poduszka pod płatew. Przy oparciu na poduszce czy na słupie żelbetowych będzie zastosowana papa do oddzielenia. moje pytanie brzmi czy wypuszczać szpilki do łączenia płatwi z murem czy słupem żelbetowym, czy pozostawić płatew tzw. "pływającą" ze względu na wysuszanie drewna i jej ruchy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Budremtemat nr 308-2425
visibility czytano 383 razy

Minimalny spadek pokrycia tarasu


Szanowny Panie Bogdanie,

mam konflikt z deweloperem, dotyczący minimalnego spadku na tarasie (nad garażem). Projekt dewelopera przewidział spadek 0,1%. W wyniku czego na tarasie ciągle są zastoiny wody.
WT mówią wprost o konieczności wykonania spadków umożliwiających odpływ wód opadowych, ale czy jest jakiś zapis mówiący o minimalnym spadku np 1%. Choć takie minimum wydaje się być wręcz intuicyjne.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe tarasy porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2424
visibility czytano 481 razy

Wymagana grubość jastrychu anhydrytowego z ogrzewaniem podłogowym


Witam,

Mam następujący problem. Jastrych anhydrytowy został wykonany w całym domu na jednakowym poziomie co powoduje, że jak położę panele i płytki to zrobi mi się schodek. Chodzi o to, że panele wraz z podkładem mają 11mm (celowo tak mało bo w całym domu jest podłogówka i nie chcę izolować ciepła), zaś płytka z klejem 20mm. W związku z tym zabrałem się za skuwanie 10mm jastrychu. Wylewka ma wysokość 45mm. Na samym dole tej wylewki są rurki od podłogówki o średnicy zewnętrznej 16mm. Jeżeli ja teraz skuję te 10mm to wysokość wylewki w miejscach gdzie nie ma rurek będzie wynosiła 35mm, zaś tam gdzie idzie rurka to tylko 19mm nad rurką. Pytanie brzmi: czy to rodzi jakieś zagrożenie, że przy załączeniu ogrzewania podłogowego tak niska wylewka jest bardziej narażona na pękanie lub inne niepożądane zachowanie?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
246
 
245
 
244
 
243
 
242
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.