porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2875


 
 
289
   ...  
241
 
240
 
239
 
238
 
237
   ...  
1
 
 
Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 406 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2386
visibility czytano 516 razy

Wstawki z szalówki drewnianej na elewacji ocieplonej styropianem


Proszę doradzić jak poprawnie wykonać taki detal na elewacji, przyjmując że będzie to z elementów drewnianych. Chodzi o montaż do elewacji o tej samej grubości jak styropian, powinien być mocowany do jakiegoś rusztu? Czyli w miejscu tego detalu drewnianego styropian powinien być mniejszej grubości niż w pozostałej części ściany? Jak przymocować ten ruszt, aby nie było mostków liniowych? Jakiego drewna użyć, jak to wszystko zamocować do ściany z porotermu?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne elewacje elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2385
visibility czytano 479 razy

Błędnie naniesiona hydroizolacja polimerowo-cementowa flex


Panie Jerzy,
podczas nakładania drugiej warstwy produktu CR166 na beton podkładowy podłogi w dwóch pomieszczeniach musiało dojść do zaburzenia proporcji składników ponieważ w odróżnieniu od innych pomieszczeń po tygodniu podłoga jest wyczuwalnie klejąca podczas chodzenia. Zastanawiam się czy konieczne będzie powtórne nałożenie czy można przejść do zabezpieczania folią budowlaną PE?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2384
visibility czytano 297 razy

Karygodne błędy w projekcie domu szkieletowego posadowionego na płycie


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący zaproponowanego przez autora projektu układu warstw posadzki przyziemia, budynku mieszkalnego jednorodzinnego o konstrukcji drewnianej szkieletowej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-2383
visibility czytano 337 razy

Zamknięcie zbędnego przepustu przez beton podkładowy podłogi


Dzień dobry,
na etapie fundamentów i betonu podkładowego wykonano przepust, zabezpieczono z dwóch stron przed wodą. Teraz okazało się, że jest zbędny. W jaki sposób wypełnić przepust przed wykonywaniem hydroizolacji i termoizolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego remonty porady inwestorom porady wykonawcom

krzysiekSTWtemat nr 308-2382
visibility czytano 419 razy

Wykwity pleśni na płycie OSB stanowiącej poszycie dachu


Mam dom w stanie SSZ z wykonanym ociepleniem budynku, natomiast bez ocieplenia dachu (obecnie warstwy dachu to tylko płyty OSB pokryte papą i dachówką). Wykonane są odpowiednie szczeliny wentylacyjne i nacięcie w kalenicy.
Na czas zimy jednak, w trakcie prowadzonych prac z instalacjami wewnątrz budynku większość otworów wentylacyjnych w dachu zostało zasłoniętych, aby nadmiernie nie wychładzać budynku (jednocześnie pracując wewnątrz z nagrzewnicami gazowymi). Niestety, pozostały one zbyt długo zasłonięte i na niektórych płytach OSB od wewnątrz (w szczególności na łączeniach) pojawiły się małe wykwity pleśni.

Oczywiście, teraz wiem, że był błąd, aktualnie szczeliny wentylacyjne są udrożnione i raczej proces zawilgocenia nie postępuje. Pytanie jednak, jak bez innych błędów pozbyć się pleśni i zabezpieczyć płyty OSB na przyszłość?

Z góry dziękuję za rady lub ewentualne przekierowanie do istniejącej porady (bo nie udało mi się odnaleźć niczego na zbliżony temat).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

januk87temat nr 308-2381
visibility czytano 535 razy

Hydroizolacja ław pod ścianą fundamentową monolityczną


Witam Panie Jerzy .
Niestety nie miałem u siebie betonu podkładowego pod ławą. Na ławie użyto papy podkładowej pod ścianą fundamentową. W przekroju rdzeni szlam. Na ścianie fundamentowej ponownie papa podkładowa i szlam.
Wywiązała się dyskusja z pewnym kierownikiem który twierdzi iż papy na ławie nie może być ponieważ przerywa to ciągłość i dom będzie „jeździł„. Zgłupiałem.
Czy kierownik niedouczony czy to ja zawaliłem dając papę podkładową na ławę pod ścianę fundamentową monolityczną?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Agnieszka Urbantemat nr 308-2380
visibility czytano 302 razy

Ciągi kanalizacyjne pod fundamentem płytowym


Dzień dobry Panie Jerzy.
Mam problem z kanalizacją pod płytą fundamentową. Instalatorka zaproponowała rozwiązanie - wariant 1 - gdzie wszystkie łączenia są pod płytą. Poprosiłam ją o rozwiązanie bez połączeń rur pod kątem i wyprowadzenia wszystkich rur do studzienek przed domem, ale ze względu na odległość nie da się uniknąć łączenia rur prostych - wariant 2. Wychodzi wtedy też 5 studzienek pod domem.
Pytanie, czy w razie awarii kanalizacji w wariancie nr 2 łatwiej jest usunąć tą awarię? Czy może przez to, że są łączenia rur w obu wariantach tak samo trudno będzie usunąć awarię?
Planowana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków usytuowana przed domem ze względu na dostęp techniczny do urządzenia - od tej strony jest droga dojazdowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanalizacja instalacje kanalizacyjne posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-2379
visibility czytano 298 razy

Wyeksponowana krokiew przy stosowaniu nadbitki


Początkowym założeniem było wysunięcie nadbitki o 10 cm za krokiew w dachu dwuspadowym, tak aby zabezpieczyć ją przed bezpośrednim opadem zacinającego deszczu, jednak rozmiar dachówki był tak niekorzystny, że trzeba było przyciąć nadbitkę 2 cm za krokwią - teraz bok dachówki krawędziowej wystaje poza zewnętrzną pionową płaszczyznę krokwi o ok 5 cm i pozwala na to aby zacinający deszcz padał bezpośrednio na drewno - czy to tak można zostawić, czy też należałoby przykryć ten bok np. struktonitem/łupkiem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-2378
visibility czytano 360 razy

Komin spalinowy i nasada wentylacji hybrydowej na jednym trzonie kominowym


Zastanawiam się, czy można montować wylot z komina spalinowego (nasada obrotowa - kierunkowa z kominka opalanego drewnem) i nasady wentylacji hybrydowej wyciągowej na jednym poziomie, czy też trzeba to zróżnicować (jedno wyżej, drugie niżej - co architektonicznie wygląda gorzej i jest trudniejsze w wykonaniu). Teoretycznie wentylacja hybrydowa nie powinna nigdy zaciągnąć spalin, ale jak nie będzie prądu, a kominek będzie rozpalony, to w jakiś niesprzyjających warunkach może mogłoby do tego dojść.
Jak to "ugryźć"?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
289
   ...  
241
 
240
 
239
 
238
 
237
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.