porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1741

 
 
176
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
Niszczu

dział 308
temat nr 1694

Wentylacja dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym i strychem


Dzień dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w rozstawie kominków wentylacyjnych do wentylowania połaci. Z analizy CW wynika, że powierzchnia wylotu nie większa niż 1/200. Zgodnie z analizą zastosowałem kontrłaty o grubości 40mm. Taśma kalenicowa została zastosowana. Połać niedeskowana. Z moich obliczeń wynika, że potrzeba mi do zamontowania około 20 kominków wentylacyjnych (zakładając średnicę fi 125), czy słuszna jest ilość i średnica kominków? Jak je rozstawić?
nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy

Maraton

dział 308
temat nr 1693

Remont częściowo podpiwniczonego murowanego domu sprzed 33 lat


Panie Inżynierze.
Remontuję dom z 1987 roku, zakupiony 3 lata temu. Ściany trójwarstwowe z K065-2W z pustką powietrzną. Dom jest specyficzny, podłogi parteru są na 3 poziomach. Najniższy poziom to właśnie remontowany salon (cokół wokół salonu ma tylko 7 cm) i jako jedyne pomieszczenie nie ma pod nim piwnicy. (piwnica tylko w małej części zaznaczonej na zdjęciu). Otóż w salonie ma być ogrzewanie podłogowe i ze względu na fatalną jakość chudziaka (zapadnięty beton na luźnym gruzie ceglanym) skułem wszystko i teraz nie wiem co dalej. Izolacja pozioma jest: 2 warstwy papy na lepiku. Fakt w różnym stanie, ale jest. Niestety dwie ściany zewnętrzne są grubsze niż ściana fundamentowa i powstał wewnątrz pomieszczenia uskok nawet 10 cm tam już papy nie ma.
Moje pytanie jest szerokie. Po prostu nie wiem co po kolei dalej zrobić. Jakie warstwy i jakiej grubości dać. Czy wystarczy wylać chudziak 10 cm na to co jest, położyć folię PE,10 cm styropianu i potem folia pod rurki ogrzewania podłogowego i 7 cm posadzki? Nie sądzę.Włożyłem już tyle pracy i chciałbym zrobić wszystko jak należy. Jak to się powinno zrobić kompleksowo? Żeby zachować wysokość pomieszczenia (300 cm przy powierzchni salonu 40 m2) musiałbym zejść ze wszystkimi warstwami (oprócz posadzki) na równo z wysokością fundamentu. Tak można? Mam co do tego tematu mnóstwo pytań, ale ich nie zadam, bo to będzie na Bolka oko. Liczę na to, że po prostu pomoże mi Pan i wypisze wszystkie etapy prac po kolei. Tak będzie prościej niż odpowiadać na moje pytania laika. A i może pytanie około tematu: muszę poprowadzić przez salon rury c.o. do pionu prowadzącego na piętro. W jakiej warstwie posadzki je dać?
Zależy mi w tej chwili na czasie jeśli chodzi o ten etap, dlatego proszę o odpowiedź. Generalnie chciałbym poprowadzić całość remontu domu w oparciu o Pana wskazówki. Czy jest na to szansa?

nr 1 Zdjęcia poglądowe. Remontowany salon od frontu.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 2 Podłoże po skuciu chudziaka, piasek i miejscami trochę gliny.Myślę,że to grunt rodzimy
autor: Mirosław Jabłoński
nr 3 Uskok zaznaczony strzałką.Ściana szersza od fundamentu o 7 do 10 cm.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 4 Zdjęcie styku fundamentu i ściany. Izolacja pozioma jest tylko na fundamencie, izolacja pionowa się zachowała.Całość raczej mało dokładna.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 5 Ściana salonu od zewnątrz. Cokół salonu jest tylko ok 10 cm od powierzchni cementowej opaski domu.
autor: Mirosław Jabłoński
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1692

Przepusty kabli elektrycznych przez fundament


Czy można zamiast wykonywać przepusty przez ścianę fundamentową do rozprowadzenia instalacji elektrycznej na teren ok. 8-9 rur średnicy 110, położyć rury arota z pilotem o mniejszej średnicy ale w większej ilości pod ławami fundamentowymi i wejść bezpośrednio do pomieszczenia technicznego przez posadzkę na gruncie przepustem w rurze gładkiej?
Chciałbym uniknąć wykonania ok 17 przepustów przez ściany fundamentowe.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

stanl12

dział 308
temat nr 1691

Błędnie i bezmyślnie ułożona paroizolacja i rury wentylacyjne nad poddaszem


Nie dopilnowałem ,,majstra" przy okazji wykonywania poddasza (tydzień przedurlopowy i spora ilość pracy). Myślałem, że pewne rzeczy są oczywiste ale tak nie jest. Okazuje się, że paroizolacja dobrej marki (lepsze Sd niż wykazane w analizie) została układana od góry ku dołowi ale wyłącznie z zakładem 10 cm bez zaklejania łączeń. Tak samo do ścian też nie jest paroizolacja przyklejona (ściany nie będą gładzone zostaje zacierany tynk CW). Będzie wentylacja mechaniczna. Strych nad poddaszem dobrze wentylowany zgodnie z analizą.

Jakie konsekwencje mogą wyjść przez brak klejenia na łączeniach oraz przy ścianach. Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Od ściany płyty mają 5 mm odstępu. Nie ma termoizolacji w dachu bo dopiero będzie robiony nasyp celulozy. Dojście z góry z poziomu jętek jest ale bardziej teoretyczne bo ciężko od drugiej strony zakleić coś taśmą gdy ma się przestrzeń 26 cm od profilu do membrany.

Osobna kwestia to też uszczelnienie paroizolacji w miejscu przejścia rur od wentylacji w pokoju.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna paroizolacje

mrpiter

dział 308
temat nr 1690

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
komentarze: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

Magdalen

dział 308
temat nr 1689

Jak określać powierzchnię kratki wentylacyjnej?


Dzień dobry,
jeszcze jedno pytanie odnośnie wentylacji nieogrzewanego strychu. W analizach napisał Pan, że otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych mają mieć powierzchnię przelotu 2410 cm każdy i powinny być zabezpieczone żaluzją przeciw deszczom i siatką przeciw owadom o oczkach 3 x 3 mm. Czy żaluzja ma być ruchoma czy stała? Czy podana powierzchnia dotyczy wielkości otworu czy powierzchni czynnej żaluzji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wentylacja grawitacyjna poddasza nieużytkowe

Magdalen

dział 308
temat nr 1688

Wentylacja grawitacyjna garażu


Dzień dobry,
wentylacja hybrydowa według Pana konsultacji w realizacji. Bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie ale pojawiają się kolejne problemy wykonawcze. Mamy problem z umieszczeniem kratki wentylacyjnej 800 cm2 w miejscu wskazanym w garażu. Musiałaby być bardzo wąska, bo dodatkowo w tym samym rogu przechodzi rura odpływowa kanalizacji (zaznaczyłam ją na rysunku na niebiesko). Musimy też umieścić 12 cm styropianu (wg analiz). Pytanie brzmi czy zamiast jednej kratki wlotowej można zrobić 4 o powierzchni 200 cm2 każda i umieścić je w różnych miejscach? Potencjalne miejsca zaznaczyłam na rysunku na żółto. Czy szukać do tej wentylacji kratek z żaluzją stałą czy ruchomą? Czy te 800 cm2 to ma być powierzchnia czynna czy wymiar kratki? Jak zapewnić odpowiednią powierzchnię czynną zestawu kratka żaluzjowa + kratka wewnętrzna?

nr 1 Potencjalne miejsca rozmieszczenia kratek wlotowych w garażu
autor: Magdalen
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna garaże porady inwestorom

dsladek

dział 308
temat nr 1687

Kiedy można murować na stropie betonowym?


Murowanie na stropie
Jako że nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak długo trzeba odczekać żeby zacząć murować na stropie, to chciałbym zapytać z czego wynika czekanie 7/14/28 dni? Nie mówię o obciążeniu paletami, tylko o samym murowaniu. Dla przykładu: strop został zalany przez firmę (gruszka/wyciąg). Zgodnie z informacjami uzyskanymi z betoniarni użyty cement to Górażdże CEM II BS/42,5 N. Patrząc na kartę http://www.polskibeton.pl/download/cement/cement_portlandzki_zuzlowy_pn_en_197_1_cem_iib_s_425n/karta_katalogowa.pdf widzę, że po 28 dniach osiągnie on zgodnie z normami 42,5 do 62,5 MPa (wynik z laboratorium, 54,MPa) co zgodnie z ich wykresem przedstawia się
1 dzień min 14,2/42,5=34% max 14,2/62,5=23%
2 dzień min 21,3/42,5=50% max 21,3/62,5=34%
3 dzień min 28,1/42,5=66% max 28,1/62,5=44%
5 dzień min 33,1/42,5=77% max 33,1/62,5=52%
7 dzień min 36,5/42,5=85% max 36,5/62,5=58%
z tego wynika że po 7 dniach ma wytrzymałość na ściskanie od 85% min normy do 58% max normy. Wiec jaki jest sens czekania dłużej niż 7 dni? Wiadomo że to warunki laboratoryjne, ale przy obecnych temperaturach 20C, oraz pielęgnacji przez podlewanie + folia, te wyniki aż tak nie powinny odbiegać.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom stropy uszkodzenia

Michał Em

dział 308
temat nr 1686

Zawyżony kosztorys powykonawczy firmy budującej dom


Dzień dobry.
Podpisałem z firmą umowę na budowę domu jednorodzinnego pod klucz za 1 mln plus VAT. Podstawą ustalenia ceny był kosztorys ofertowy firmy. Dom powstał. Po zakończeniu prac firma miała przedstawić kosztorys powykonawczy. Firma nie skończyła prac, a skasowała już (trochę podstępem, trochę szantażem) 1,4 mln. Nie zrobiła większości wykończeniówki, a stan deweloperski. Trochę wykończeniówki zaczęła i nie skończyła.
Przygotowała za to kosztorys powykonawczy za to co robiła na ponad 1,6 mln.
 
Chcę wystąpić do sądu przeciw firmie o zwrot tego, co zapłacone ponad 1 mln plus VAT i zwrot kosztów tego, czego nie zrobili. Konsultowałem u adwokata i okazuje się że przed sądem ciężar dowodu będzie po mojej stronie i muszę udowodnić, że kosztorys powykonawczy jest zawyżony. Adwokat chce zawnioskować o biegłego, ale preferowałbym zrobić to po uzyskaniu wytycznych od Pana. Jak Pan to widzi?
 
Z poważaniem,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane roszczenia porady inwestorom

iz

dział 308
temat nr 1685

Warstwy stropu w letniskowym domu nad łazienką i kuchnią


Dzień dobry,
Mam istniejący budynek rekreacji indywidualnej w technologii murowanej, ogrzewany sporadycznie grzejnikami elektrycznymi, użytkowany głównie w sezonie letnim. Pytanie odnosi się do projektowanego stropu drewnianego pomiędzy łazienką i kuchnią a pokojami na poddaszu. Warstwy stropu od góry:

2cm podłoga (parkiet, płytki)
2,0 cm płyta ognioodporna,
2,2 cm płyta OSB zagruntowana do NRO
10x20 cm belki konstrukcyjne zaimpregnowane ogniochronnym preparatem spełniającym warunki NRO 
10 cm wełna mineralna w przestrzeni pomiędzy belkami (funkcja akustyczna)
3,0 cm ruszt instalacyjny metalowy, zimnogięty
1,5 cm płyta ognioodporna,

Wiem, że paroizolacji nie stosujemy w przegrodach wewnętrznych. Sufit w łazience i kuchni będzie zabezpieczony płynną hydroizolacją. Jednak czy muszę jeszcze jakoś zabezpieczyć strop drewniany nad łazienką przed penetracją wilgoci?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź!
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane


 
 
176
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.