porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2959


 
 
297
   ...  
293
 
292
 
291
 
290
 
289
   ...  
1
 
 
gggtemat nr 308-2914
visibility czytano 183 razy

Obudowa kominka z uwagi na przegrzewanie jego ścian


Dzień dobry,

w nowo wybudowanym domu w salonie postawiłem kominek i chciałbym obłożyć go płytkami. Ma wymiary 100 x 55 x 270 cm.
Wkład kominkowy (Hitze Albero9 - prosty, nie narożny) do wysokości ok 2 m jest obudowany płytami akumulacyjnymi Akuplate TPS o wymiarach 40 x 40 x 5 cm, klejonymi klejem Vitcas HB60. Natomiast komora dekompresyjna jest zbudowana z kolei z płyt izolacyjnych Skamol. Całość zaciągnięta siatką z klejem HB60.

Postanowiłem obudować kominek płytami akumulacyjnymi ze względu na przegrzewanie się pomieszczeń w dobrze ocieplonych i nagrzanych już domach podczas palenia w kominku, zwłaszcza zbudowanym w tradycyjnej zabudowie, czyli izolacyjnej. Taki problem ma mój teściu i w ogóle nie używa już kominka - to mnie zniechęciło do tego rozwiązania.
Wiem, że to nie rozwiąże problemu całkowicie, ale przynajmniej zmniejszy ten efekt.
Dodatkowo zrobiłem DGP na nieużywany strych z dwoma przepustnicami (ta wyżej z uszczelką silikonową) aby nadmiar ciepła wyprowadzać poza pomieszczenie.

Do czego zmierzam?
Otóż po rozpaleniu przednia ściana nad drzwiczkami nagrzewa się do wysokich temperatur - ponad 130 st. Celsjusza. Przy narożnikach pod komorą dekompresyjną dochodzi do ok 70. Te temperatury osiągnąłem zamykając górną kratkę z ruchomą żaluzją - w celach testowych, aby sprawdzić do jakiej temperatury nagrzeje się obudowa.Tymczasem poniżej paleniska spada poniżej 40 st.

Chciałbym wykończyć obudowę płytką gresową. Myślałem o tzw dużym formacie - czyli 1 płytka na ścianie od sufitu do podłogi, ewentualnie 2 x 120 i mała docinka na dole. I tu pojawiają się wątpliwości.
1) Czy takie formaty nie popękają od różnicy temperatur w obrębie jednej płytki?
2) Czy płytki nie odpadną?
3) Jakiego kleju użyć ( znalazłem Vitcas HRTA do 1000 st. C). A może - pewnie zabrzmi to idiotycznie - przykleić silikonem wysokotemperaturowym?
4) Jaką fugą wypełnić spoiny. Może silikonem (silikon WIM wytrzymuje do 180 *C)

Niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, pewnie z powodu bardzo małej popularności tego typu rozwiązania.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki porady inwestorom porady wykonawcom wykończenia

Roman Osinskitemat nr 308-2913
visibility czytano 257 razy

Ocieplenie cokołu w strefie tarasu naziemnego


Panie Jerzy,

zabieram się za ocieplenie budynku. Mam dwa duże przeszklenia jak na zdjęciach - jedno z nich to drzwi tarasowe. Opaska z kruszywa będzie szła równo z poziomem ściany fundamentowej. Taras z legarów i deski kompozytowej planuje posadzić na szklankach. Od poziomu gruntu wejście na taras będzie na 66 cm (40 cm wystająca ponad grunt ściana fundamentowa i 26 cm wysokość podłogi/poszerzenia systemowego). Ocieplenie właściwe ścian zgodnie z projektem ma grubość 20 cm.

Będę wdzięczny za komentarz odnośnie planowanych prac:
Na ocieplenie fundamentów dokładam wysoki na 26 cm XPS o grubości 15 cm (taki sam jak na ocieplenie fundamentów, uskok wyniesie więc 5 cm). Używam kleju mineralnego flex. Wcześniej docinam piankę i izolację poziomą z papy, tak żeby pomiędzy dwiema warstwami XPS nie było przerwy. Robię więc cokół na całą wysokość poszerzeń systemowych. Na XPS wykonuję warstwę szpachlową z masy klejowo-szpachlowej do styropianu i naklejam siatkę zbrojącą szklaną. Wykańczam tynkiem mozaikowym.

Wcześniej, przewidywaną strefę cokołową pokrywam hydroizolacją polimerowo-cementową flex. Wątpliwości mam co do poszerzeń systemowych: planowałem je wysmarować EPDM w płynie np. Illbruck OS925

Czy o czymś zapomniałem?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne cokoły porady wykonawcom porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2912
visibility czytano 163 razy

Hydroizolacja boczna płyty i cokołu


Wykonawca robót na płycie fundamentowej wykonał mur z pustaków ceramicznych, a jako izolację poziomą pod ww. ścianą ułożył papę podkładową (papa została ułożona do zewnętrznej krawędzi ściany). Płyta fundamentowa posiada odsadzkę poza krawędź ściany i nie została na niej wykonana hydroizolacja, na ścianie również brak jest jakiejkolwiek hydroizolacji.

Panie Jerzy, czy w Pana ocenie wystarczającym rozwiązaniem (celem wykonania stosownej hydroizolacji) będzie ułożenie w połączeniu ściany z płytą fasety o promieniu około 2cm z masy asfaltowej modyfikowanej polimerami (KMB) np. IZOHAN WM 2K (po wcześniejszym zagruntowaniu fragmentu ściany oraz płyty fundamentowej), następnie wykonanie warstwy gruntującej np. IZOHAN DYSPERBIT rozcieńczonej wodą 1:1 oraz wykonanie warstwy hydroizolacji np. IZOHAN WM 2K - grubość izolacji min. 3mm i przyklejenie płyt np. XPS (klej do płyt ocieplających IZOHAN WM 2K)?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje cokoły posadowienia na płycie naprawy porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom

s.k.temat nr 308-2911
visibility czytano 186 razy

Budowa garażu wolnostojącego nieogrzewanego


Panie Jerzy.
Próbowałem sobie poukładać informacje które udało mi się zebrać z niektórych porad budowlanych znalezionych w tym serwisie (424, 106, 162, 308, 430, 593, 665), pytałem też o możliwość rezygnacji z termoizolacji w przypadku nieogrzewanego garażu. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, chciałbym jednak jeszcze to posumować i prosić Pana o weryfikację.

Do zbudowania jest budynek wolnostojący, roboczo nazywany garażem, ale załóżmy że jest to mały budynek gospodarczy. Brak ogrzewania. Wymiar około 5x6 m. Grunt to humus i dalej do głębokości 3m "piasek drobny, żółty" - ID(n) gr.sypkie = 0,59. Prosta konstrukcja murowana, przypuszczam, że błędów popełnić tu się nie da za wiele. Chciałbym jednak mieć pewność, że płyta fundamentowa będzie zrobiona możliwie najlepiej (i w miarę możliwości optymalnie kosztowo).

Wychodząc od rysunku z Pana książki: 1.9.-13 i rezygnując z termoizolacji zakładam, że może to wyglądać tak:
- 30 cm kruszywo łamane 0-31,5, zagęszczane
- folia PE 0,2 mm
- 10 cm beton C16/20
- masa polimerowo-bitumiczna 2x
- folia PE 0,2 mm
- płyta wg projektu, po bokach masa polimerowo-bitumiczna 2x połączona z masą na betonie
- pod ścianami membrana HDPE gładka
- ściana silikat z 20cm obszarem cokołowym z masą polimerowo-cementową flex

I kilka pytań:
1. czy potrzebna jest tu geowłóknina między gruntem a kruszywem, lub między kruszywem a folią PE?
2. jaka jest rola folii PE między masą na betonie a płytą?
3. czy masę bo bokach płyty trzeba w jakiś sposób zabezpieczyć przed obsypaniem ziemią jeżeli teraz nie ma termoizolacji?
4. wykonawca chcąc zredukować ilość przyjazdów betoniarki pyta, czy beton podkładowy jest potrzebny? czy zamiast tego akceptowalne jest dodanie dodatkowej warstwy kruszywa/żwiru i wyłożenie tego folią kubełkową kubełkami do płyty?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże porady wykonawcom porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2910
visibility czytano 182 razy

Wymiana silikonu w kabinie prysznicowej


Nie znalazłem w wynikach wyszukiwania. Proszę o poradę, jestem zmuszony, po 17 latach użytkowania kabiny prysznicowej do usunięcia silikonów i położenia nowych. Silikony mechanicznie zostały usunięte z płytek ceramicznych, ale ciężko jest usunąć z elementów kabiny. Jaki zastosować środek, aby je usunąć i czy przed położeniem nowych silikonów, konieczny jest dodatkowy zabieg, np. odtłuszczenia tych miejsc?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty kabiny natryskowe porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-2909
visibility czytano 161 razy

Betonowy podest schodów wejściowych wyłożony płytkami


Dzień dobry,

między schodami wejściowymi a ścianą domu jest dylatacja, by zachować ciągłość ocieplenia zrobiliśmy 20 cm. I teraz przyszedł czas wykończyć schody - wybrałem sposób wykończenia płytkami. O samym położeniu płytek zew. już było opisane chyba wszystko co jest mi potrzebne. Ale nie wiem jak mam przygotować ten pasek długości drzwi wejściowych i szerokości 20 cm, który jest w tej chwili na równo z betonem schodów. Zamierzam nanieść hydroizolację (CERESIT CR 65) i chyba na styropianie na tym pasku nie będzie się trzymała. Styropian to XPS 300.
Jak powinienem przygotować ten styropian czym go pokryć by nie było później problemów. A może coś muszę wyciąć z 1 cm i zrobić tam innym produktem jakąś warstwę?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex porady wykonawcom porady inwestorom

blazejtemat nr 308-2908
visibility czytano 183 razy

Ocieplenie najwyższego stropu domu przedwojennego


Dzień dobry,

Czy można prosić o poradę w jaki sposób poprawnie ocieplić strop przedwojennego domu ze stropem drewnianym i polepą?

Warstwy patrząc od pomieszczeń mieszkalnych wyglądają następująco:

-sufit w pokoju z płyt k-g.
-deskowanie
-belki
-polepa gliniana około 5-7cm na deskach
-strych nieużytkowy
-dach deskowany nieocieplony
-papa i blachodachówka

Błażej Mazurek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom remonty

Mikolaj127temat nr 308-2907
visibility czytano 180 razy

Wykorzystanie ciepła wyrzucanego za rekuperatorem


Panie Jerzy,

Jeden z inwestorów w PL wykonał w swoim domu kilka rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii do minimum. M. in. zastosował GWC do wstępnego podgrzania powietrza zimą, a także zastosował dodatkowo niewielką pompę ciepła, wykorzystującą energię zużytego powietrza wyrzucanego z domu.

Chodzi o to, że powietrze po opuszczeniu rekuperatora i tak ma te kilkanaście stopni, co w okresie występowania ujemnych temperatur jest bardzo dużą stratą energetyczną. Zastosowanie tego rozwiązania wydaje się więc bardzo słuszne, zwłaszcza, że wg pomiarów owego inwestora pompa ciepła jest niewielka i działa z wysoką sprawnością przy wykorzystywaniu ciepłego (zużytego) powietrza z rekuperacji i ostatecznie przy temp. minus 11 stopni na zewnątrz, do domu wpada powietrze o temp. około 8 stopni, za rekuperatorem temp. powietrza zużytego ma około 12, natomiast po przejściu przez pompę ciepła faktycznie wyrzucane z budynku powietrze ma temperaturę prawie 0 stopni.

Oczywiście taki układ wymaga bardzo dokładnego dopasowania ale czy jest sens iść w tę stronę? Pomysł wydaje się być bardzo dobry.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne energochłonność porady inwestorom

Wa Mitemat nr 308-2906
visibility czytano 182 razy

Błędnie zaprojektowany taras nad wykuszem jadalni


Witam Panie Jerzy
Przesyłam zdjęcie. Czy warstwy tarasu podane w projekcie są poprawne?
Wykonawca twierdzi, że tak, ale z tego co czytam w Pana książce i tu w poradach to wydaje mi się że są błędne.
Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

Justyna HAtemat nr 308-2905
visibility czytano 159 razy

Ocieplanie kamienicy od wewnątrz


Dzień dobry
Mamy do zaprojektowania ocieplenie kamienicy, ale z uwagi, że kamienica jest wpisana do miejskiego rejestru zabytków, to konserwator wyraża zgodę na ocieplenie tylko od wewnątrz.
Na rynku jest sporo materiałów przeznaczonych do takiego ocieplania i sporo zapewnień producentów o ich skuteczności w materiałach reklamowych.
Czy jest konieczne wykonanie analiz c-w czy można te materiały stosować bez tych analiz?

Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom


 
 
297
   ...  
293
 
292
 
291
 
290
 
289
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.