porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2409


 
 
242
   ...  
238
 
237
 
236
 
235
 
234
   ...  
1
 
 
RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2361

Boniowanie po wykonaniu ocieplenia metodą BSO


Na ocieplonej już elewacji z siatką i klejem inwestor wraz z architektem wymyślili (po fakcie) wykonanie dużej ilości boni przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego. Bonie mają iść przez całą wysokość i szerokość elewacji tworząc pewnego rodzaju podziały.
Czy może Pan podpowiedzieć jaką zastosować technologię, aby nie pogorszyć parametrów elewacji oraz aby dało się takie bonie wykonać. Jak rozpoznałem się po technologiach jest kilka metod wykonania: bonie wypalane, rowkowane, bruzdowane, listwy. Ale wszystkie te metody prowadzą do zniszczenia siatki i kleju nie mówić o utworzeniu mostka liniowego. Można też wykonać "pseudobonie" czyli nakleić taśmę przy nanoszeniu warstwy tynkowej i zrobić ją grubszą "np. baranek" ale zmienia to parametry cieplno-wilgotnościowe. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

visibility czytano 73 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Sz.

dział 308
temat nr 2360

Zbyt gęsta masa hydroizolacyjna polimerowo-cementowa


Panie Jerzy,

Po rozrobieniu Bornit ES dwukomponentowego szlamu zgodnie z kartą produktu produkt jest dosyć gęsty - bardziej jak zaprawa a nie ciasto do naleśników. Proszę o informację czy można go rozrabiać wodą dla poprawienia konsystencji do nanoszenia?
Sprawa pilna. Z góry dziękuję za odpowiedź.visibility czytano 78 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 2359

Dom z elewacją wentylowaną - budowaną samodzielnie


Witam panie Jerzy,
jestem na etapie budowy domu, stan surowy zamknięty z częściowo wykonanymi instalacjami, tynkami, bez wylewek, z zamiarem wykonania elewacji (wykonywał Pan dla mnie analizy CW ściany wentylowanej). Do czego zmierzam, mam kilka takich punktów, które wymagają dalszych konsultacji i chciałbym założyć kronikę budowy od tego stanu, który jest obecnie. Sytuacja ekonomiczna zmusiła mnie do samodzielnego wykonania niektórych etapów prac i mam obawy, czy sprostam temu zadaniu (bez błędów). Z drugiej strony, nie chciałbym zadawać indywidualnych pytań, gdyż jest wiele elementów które są od siebie zależne i tworzą jeden obraz.
Pozdrawiam
Marcin

visibility czytano 49 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje wentylowane porady inwestorom

Przemysław Jankowski

dział 308
temat nr 2358

Żelbetowy basen w ogrodzie


Dzień dobry,
W planach jest budowa basenu ogrodowego z pomieszczeniem technicznym wykonanym w technologii konstrukcji żelbetowej. Niecka basenu będzie wyłożona folia basenową. Zastanawiam się nad wykonaniem basenu z betonu napowietrzonego bez stosowania hydroizolacji na zewnątrz i wewnątrz basenu. Konstruktor basenu wskazuje klasę betonu C25/30 W8. Zapoznając się z Pana komentarzami, wiem, że oznaczenie W8 nic nie wnosi i nie ma już klasyfikowania betonu w odniesieniu do wodoszczelności. Myślę o zastosowaniu klasy betonu C 30/37, S4 z klasą ekspozycji XC4 XF3 z ziarnem o średnicy do 8 mm. Warunki gruntowe miejsca budowy basenu: piasek, poziom wód gruntowych 1,3 m.

Czy takie wykonanie basenu bez zastosowania hydroizolacji jest możliwe i zasadne?

Czy wskazana klasa betonu jest właściwa czy ewentualnie należałoby ją w przypadku basenu wzbogacić jeszcze o mieszankę napowietrzającą?

Czy wylewając płytę denną z betonu napowietrzonego można byłoby wykonać ją z pominięciem betonu podkładowego, który wskazał konstruktor?

Czy po wylaniu płyty dennej, a przed wylaniem ścian betonu styk ścian basenu z płytą denną należałoby dodatkowo zabezpieczyć?

Niecka basenu byłaby wykonana w najbliższym czasie, końcowe wykończenie (wyłożenie folią, uzbrojenie w technologię basenu) odbyłoby się po upływie 1,5-2 lat. Czy upływ okresu przejściowego może nieść za sobą jakieś negatywne konsekwencje? Czy należy na czas okresu przejściowego w jakiś sposób zabezpieczyć nieckę basenu?

Jeżeli wykonanie basenu z powyższymi założeniami jest możliwe, to czy jest coś o czym nie napisałem a na co należy na coś zwrócić szczególną uwagę?

visibility czytano 129 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

igmalion

dział 308
temat nr 2357

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda, a grubość materiału


Dzień dobry,
Dlaczego lambda teoretycznie jednorodnego materiału rośnie wraz z jego grubością?
Pozdrawiam:
Kajetan Sadowski

visibility czytano 94 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wilgoć porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

januk87

dział 308
temat nr 2356

Przerwa w budowie domu na 3 lata - zabezpieczenia hydroizolacyjne


Witam Panie Jerzy.

Zgodnie z zaleceniami pytam tutaj nie na portalu społecznościowym. Izolacja w strefie cokołowej - Na to pytanie już mi Pan odpowiedział. Zdecydowałem się nie wykonywać teraz tej izolacji z racji iż budynek będzie stal w SSO przez kolejne 3 lata wiec powyższa izolacja w strefie cokołowej była by narażona na czynniki atmosferyczne chyba zbyt długo? Może jest coś co by warto zastosować w międzyczasie?

Pytanie odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej, monolitycznej przed pierwszą warstwą pustaka. Na ścianie fundamentowej mam naniesiony Unibit (3 warstwy). Wykonawca tak się rozpędził iż użył Unibitu również poziomo.Teraz ma tam być położona papa termo (przed pierwszą warstwą pustaka). Co w tym wypadku zrobić? Papa zgrzeje się dobrze z Unibitem? czy pasowało by to oczyścić?

Pytanie odnośnie rdzeni, w przekroju rdzeni chcę dodatkowo zastosować Ceresit cr65. Z tego co pamiętam to byłjeden z produktów które Pan polecał?

Pytanie odnośnie dachu płaskiego. Część dachu nad garażem jest plaska. Nie wiem czy będzie mnie stać teraz docelowo wykończyć ten dach. Czy jest coś czym można by było zabezpieczyć beton na tym dachu na okres powiedzmy 2 lat? Chciałbym by była to jakaś lekka hydroizolacja która mogła by zostać już na później przed wykonaniem docelowego wykończenia.

Dziękuję, pozdrawiam

visibility czytano 93 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Uzo

dział 308
temat nr 2355

Wydzielanie się szkodliwych związków lotnych z hydroizolacji typu KMB


Panie Jerzy
mam kilka pytań odnośnie izolacji betonu podkładowego masą KMB podłogi na gruncie:

1 Czy przy wykonywaniu izolacji poziomej, w moim przypadku produktem BORNIT Fundamentdicht 2K, należy odczekać jakąś ilość czasu przed przykryciem tej izolacji folią PE i położeniem styropianu? Czy jeżeli masa ma już tydzień i wydaje się wyschnięta czy mogą się z niej wydzielać jakieś substancje i należy odczekać dłużej? Masa wydaje się nie mieć żadnego zapachu, jednak jedna sprawa to odczucie a druga to stan faktyczny.

2 Jakie jest ryzyko ulatniania się jakichś związków z tej masy w długim okresie i czy istnieje możliwość aby się przed tym ewentualnie zabezpieczyć, np. uszczelnieniem folią PE która zostanie na nią położona?

3 W jaki sposób najlepiej usunąć wspominaną masę w przypadku gdy przez przypadek została zastosowana za wysoko w kilku miejscach, gdzie docelowo będzie już tynk cem-wapienny?


visibility czytano 102 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

mrpiter

dział 308
temat nr 2354

Zakurzone ściany przed tynkowaniem, folia w płynie


Witam,
W przyszłym tygodniu będę tynkował ściany wewnętrzne w domu. Wilgotność ścian prawidłowa. Mam dwa pytania:

1. Z jastrychu wyszło mleczko, które ścierałem papierem ściernym na szlifierce. Przy takiej robocie nie da się uniknąć kurzu. Myślę teraz czy nie powinienem zagruntować ścian przed tynkowaniem. Czy to dobry pomysł czy są jakieś przeciwwskazania? Po jakim czasie od gruntowania przystąpić do tynkowania?

2. Na późniejszym etapie prac, na wyschnięty już tynk i jastrych chciałbym nałożyć folię w płynie w łazienkach i kuchni. Czy taka folia przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie w niczym przeszkadzać? Nie będzie ona hamowała podgrzewania posadzki? Ponadto, czy taką folię w płynie mogę nakładać na sufity z płyty GK? Strop jest z wiązarów więc sufity muszą być podwieszane.

visibility czytano 62 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

MarekZ

dział 308
temat nr 2353

Zbyt wysokie ściany działowe w stropie z wiązarów


Dzień dobry Panie Jerzy
Ściany nośnie są spięte wieńcem zalanym w keramzytowych kształtkach U, o grubości ścianki 4cm. Ściany działowe są wymurowane nieco za wysoko. Sufit zamierzam zaizolować celulozą o grubości 30-40 cm.

W sytuacji, jak na rysunku, sufit byłby na wysokości 253 cm od gotowej podłogi. Przy nasypaniu 30 cm celulozy, ścianki działowe były by pokryte warstwą o grubości 10-12 cm, a ściany nośne na 2-3 cm. Przy nasypaniu 40 cm, analogicznie o 10 cm więcej.
Zastanawiam się, na jakiej wysokości zabudować sufit by ograniczyć straty ciepła, nie ukrywam, że chciałbym go podnieść o kilka cm względem tego co na szkicu. Czy dodatkowo obsypywać miejsca gdzie występują ściany, a może obłożyć je pasami wełny o grubości 20-30 cm?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek

visibility czytano 60 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe stropy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

MJkb

dział 308
temat nr 2352

Wykwity na elewacji


Dzień dobry,
wg informacji od właściciela: dom z 1996r, ściana trójwarstwowa (Silka+10 cm wełny+cegła), na stropodachu wełna i papa. Projektu brak.
1. Czy jest Pan w stanie określić skąd te zabrudzenia na elewacji?
2. Czy jest ryzyko, że na stropodachu występuje tzw. szlaka (mimo innych informacji od właściciela)?

visibility czytano 97 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne elewacje porady inwestorom


 
 
242
   ...  
238
 
237
 
236
 
235
 
234
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.