porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1139
 
 
115
   ...  
111
 
110
 
109
 
108
 
107
   ...  
1
 
 
TomaszJ

dział 308
temat nr 1091

Chłodna piwniczka w domu pod schodami


W jaki sposób uzyskać niższą temperaturę w pomieszczeniu "piwniczki" pod schodami w domu? Piwniczka obniżona co do poziomu posadzki na parterze mieszcząca się pod klatką schodową na piętro. Czy ściany takiej piwniczki powinny być jakoś izolowane by nie następowała wymiana ciepła z pomieszczeniami grzanymi z którymi sąsiaduje? Czy jeśli chodzi o wylewki czy w takiej piwniczce umieszczać styropian pod wylewką czy wylać samą wylewkę na hydroizolację? Czy w ogóle jest możliwe i zasadne utrzymanie niższej temp. w takim pomieszczeniu w domu by wykorzystać na przechowywanie przetworów czy warzyw?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

Szymon Z.

dział 308
temat nr 1090

Dostęp do szerszych informacji o fizyce budowli


Piszę w imieniu mojego sąsiada, który chwali sobie serwis BDB że jest bardzo interesujący i przydatny ale nie ma on dostępu do interesujących go materiałów jak: Higroskopijność, Kapilarność, Mrozoodporność, Nasiąkliwość, Opór dyfuzyjny wobec pary wodnej, Pełne wysychanie, Pojemność cieplna, Przepuszczalność pary wodnej, Przewodność cieplna, Stopień nasycenia, Zawartość wilgoci, Dyfuzja pary wodnej, Kondensacja pary wodnej w przegrodach, Rozkład wilgoci w przegrodzie - to są informacje w ABC fizyki budowli. Pyta więc czy istnieje możliwość uzyskanie tych artykułów od Pana?

czytaj odpowiedź

patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1089

Strefa cokołowa błędnie zagruntowana - co teraz?


Proszę o pomoc - zagruntowałem bitumem cały fundament - moje niedopatrzenie że pod szlam nie idzie grunt. Ok rozumiem że muszę położyć teraz masę kmb. Mam pytanie czy ma sens położenie teraz szlamu na pozostałej części cokołu czyli na pustakach ceramicznych wysokość około 25 cm. Czy już zaciągnąć kmb?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

stanl12

dział 308
temat nr 1088

Rurki ogrzewania podłogowego pod meblami stałymi


Zakładając wykonanie ogrzewania podłogowego w całym domu - czy rury od tej instalacji powinny znajdować się także pod stałą zabudową? Stałą to dla mnie znaczy zabudowa kuchenna pod wymiar, która nie będzie już przestawiana nigdy. Teraz meble są na nóżkach ale zawsze są listwy zaślepiające.
Z różnymi opiniami się spotkałem np. - nie, bo to bez sensu, po co marnować pieniądze na rury i grzanie, częściowo pod meblami na wejściu zrobić aby komfort pod nogami był przy meblach albo że jedną pętle przy ścianę aby nie działo się tam nic złego to jest skraplanie pary wodnej (grzyb itd).
Nad innymi miejscami też się zastanawiam: spiżarnia, wyspa kuchenna.

komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 1087

Podłączenie kominków wentylacyjnych dachowych


Jak ja mam teraz połączyć wywietrzniki z kominkami? Tam nie ma miejsca między więźbą ...

nr 1 autor: diakon88
nr 2 autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
nr 4 autor: diakon88
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze wentylacja kanalizacja porady inwestorom

Bresland

dział 308
temat nr 1086

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

bszwiec

dział 308
temat nr 1085

Pęknięty tynk cem-wapienny po dwóch dniach od wykonania


Witam, po ok dwóch dniach od tynkowania, na ścianie pojawiła się rysa jak na załączonych zdjęciach. Okna pozamykane, niezbyt wietrzone (oprócz otwartej bramy po drugiej stronie domu). Tynki cementowo-wapienne. Tynkarze z doświadczeniem długoletnim, teoretycznie znajomi więc oglądałem ich prace w kilku domach po 2 i więcej miesiącach, a nawet po roku, dwóch i nigdzie nie było problemu z pękaniem.
Rysę spróbowali zatrzeć, ale tak jak myśleliśmy wspólnie - nic to nie dało. Po 2 dniach stan obecny na zdjęciu. Po zewnętrznej stronie muru znalazłem taką "rysę" prawie dokładnie w tym samym miejscu co rysa wewnątrz. Wygląda to tak jakby zaprawa oddzieliła się od pustaków. Nigdzie więcej dookoła domu nie znalazłem czegoś takiego.
Pomijając przyczynę tego pęknięcia między zaprawą, a pustakami - co zrobić teraz aby tej rysy wewnątrz się pozbyć i już jej nie było?
Mój pomysł (pewnie błędny) - wykuć w miejscu rysy - oczywiście szerzej razem z częścią pustaków, zapianować (piana teoretycznie nie pęknie? :) ), na to siatka i tynk.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

nr 1 wewnątrz
nr 2 wewnątrz 2
nr 3 Zewnątrz
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 1084

Dobór warstw elewacyjnych na ociepleniu styropianem


Panie Jerzy, po konsultacji z ekspertem firmy STO, wybrałem system do wykonania tynku cienkowarstwowego na styropian EPS-80 grub. 20 cm według analiz:
1. Klej StoIspo Duo mi=25
2. Wyprawa mineralna StoMiral 1.0 mm, mi = 20
3. Farba Silikonowa StoLotusan z technologią Lotus efekt, mi = 50

Problem polega na tym, że:
1. Expert nie wycenił mi podkładu pod wyprawę mineralną a z wcześniejszej rozmowy kojarzę, że wspominał iż na ten klej nie koniecznie trzeba podkład. Tak się zastanawiam czy przez omyłkę nie dodał do tabeli z cenami podkładu czy nie uważa za koniecznie jego zastosowanie. Co Pan na to ?
2. Z analiz wynika że wyprawa mineralna ma mieć mi < 11 a w produkcie tej firmy mi = 20, czy mogę jednak zastosować ten produkt skoro w warstwie kleju i farby współczynnik mi wyszedł sporo niższy?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

KrystianZ

dział 308
temat nr 1083

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 1082

Wykonanie faset z zastosowaniem hydroizolacji typu KMB


Przymierzam się do wykonania dwóch faset. Pierwsza w pachwinie pomiędzy betonem podkładowym (na którym jest naniesiona izolacja KMB z wypełniaczem styropianowym) a płytą fundamentową (na której się znajdzie ta sama masa polimerowo-bitumiczna). Druga w pachwinie, pomiędzy płytą fundamentową a ścianami z żelbetu.
Proszę o informację z czego najlepiej będzie wykonać pierwszą fasetę w moim przypadku. Taśm DB (Bornit) czy masa KMB wymieszana z piaskiem kwarcowym wg Pana przepisu? Chciałem klin bitumiczny ale obawiam się, że podczas jego zgrzewania ( wtapiania) palnikiem mogę uszkodzić naniesioną na betonie podkładowym już izolację KMB (Fundamentflex 2k) a przy masie KMB wymieszanej z piaskiem kwarcowym znów mam obawy, że można łatwiej popełnić błąd np. zbyt gruba warstwa która może popękać. Dodatkowo są wżery w tej pachwinie (szalunek PF nie przylegał idealnie do betonu podkładowego) na samym styku plyty fundamentowej z betonem podkładowym które rozumiem, że mam wypełnić masą PCC Sperrmortel i później dopiero na to faseta?
Druga faseta (ta na połączeniu płyty fund. z żelbetowymi ścianami) może zostać wykonana z ww produktu czyli Sperrmortel czy musi być elastyczna?
Dodatkowo jeszcze chciałbym zapytać jak poprawnie łączyć izolację KMB na płaskiej powierzchni jeśli została wykonana przerwa podczas nanoszenia masy KMB, czy w ogóle jest dopuszczalne wykonanie izolacji np jednej ściany a po kilku dniach kolejnej tzn częściowe nanoszenie KMB na obiekt? jeśli tak to w którym miejscu najlepiej robić takie przerwy?

Z góry za tą i wszystkie poprzednie porady bardzo Panu dziękuję.
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
115
   ...  
111
 
110
 
109
 
108
 
107
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.