porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1672

 
 
169
   ...  
165
 
164
 
163
 
162
 
161
   ...  
1
 
 
Grzegorz

dział 308
temat nr 1625

Instalacja cyrkulacyjna c.w.u.


Czy cyrkulacja ciepłej wody może być zrobiona na zasadzie dwóch rozdzielaczy jak w ogrzewaniu podłogowym? Woda z rozdzielacza zasilającego do odbiornika/trójnik na odejście do np. umywalki/powrót do rozdzielacza powrotnego. Połączenie zaprasowywane w ścianie.
Zamysł powstał w celu zapewnienia komfortu oraz cyrkulacji na każdy odbiornik osobno. Pompa obiegowa sterowana czujnikiem ruchu i przekaźnikiem czasowym.

komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.w.u. porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1624

Ścianka działowa szkieletowa obłożona GK - na jastrychu, czy stropie?


Witam, czy ściany z gk powinno się instalować przed czy po wykonaniu posadzki?
Podczas procesu budowlanego w domu jednorodzinnym zdecydowaliśmy o dostawieniu ścianki wolno stojącej z gk w kuchni, połączonej jedną krawędzią ze ścianą nośną z silikatu m15 pełniąc funkcję zabudowy połączeń instalacji co i cwu. Czy można ją wykonać po wylewkach? Czy ugięcie styropianu nie spowoduje pęknięć? Płyty nie będą przykręcane do profili obwodowych. W miejscu ścianki nie ma ogrzewania podłogowego
Warstwy:
Strop monolityczny nad piwnicą wg projektu konstrukcyjnego 16 cm C16/20
EPS 200 10 cm
Folia PE 0.3 mm dwie warstwy
Jastrych cementowy gr ok 7 cm
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 1623

Zmoczenie przez deszcz wierzchu fundamentu dwustronnie pokrytego hydroizolacją


Dobry wieczór,
Sytuacja wygląda tak, że jest wykonana hydroizolacja pozioma na ławach (polimerowo-cementowa sztywna) oraz pionowa na ścianach fundamentowych murowanych z bloczków (polimerowo-bitumiczna flex KMB 2 składnikowa). Izolacja pionowa została zrobiona wczoraj, a dzisiaj (po około 30 godzinach od zakończenia nakładania hydroizolacji pionowej) ma zacząć padać intensywny deszcz. Nie została jeszcze wykonana hydroizolacja pozioma na ścianach fundamentowych. Czy woda z deszczu wsiąkająca od góry w ścianę fundamentową może wywoływać parcie negatywne na hydroizolację i ją uszkodzić czy nie trzeba się tym przejmować? Czy trzeba podjąć jakieś kroki, żeby zapobiec potencjalnym problemom?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixF

dział 308
temat nr 1622

Posadowienie domu szkieletowego na płycie żelbetowej


Witam.
Wysyłam rys. tego co będzie wykonywane i jak (zgodnie z rozmową telefoniczną).
Ustaliliśmy, że tam gdzie nie ma potrzeby, mleczka bet. nie muszę usuwać co mnie wielce cieszy. Przypomnę, że obecnie płyta została zmyta myjką o sile 150bar i luźną warstwę mleczka cementowego i osadów z całej płyty zmyłem. Płyta fundamentowa "leżakuje" już blisko 6-mcy. Miałem wątpliwości co do konieczności chemicznego zmywania mleczka i Pan je rozwiał.

Została kwestia ław na płycie fundamentowej i tego czy pod nimi jednak muszę użyć hydroizolacji (papa lub folia) czy też mogę nie używać w tym wypadku? Ja bym wolał nie dawać bowiem chodzi też o siły tarcia a każda powłoka pomiędzy to zawsze jakaś warstwa poślizgowa; to jeden z wielu powodów użycia bet.plus domieszki napowietrzające. Dom szkieletowy jest generalnie w porównaniu do murowanego lekki i tu właściwie chodzi o siły boczne i odporność na przesunięcie. Bez hydroizolacji między ława/płyta zwiększą się siły tarcia obu elementów.

Ława (waga całości ław i stali ok 7ton) będzie kotwiona dodatkowo do płyty na zakończeniu każdego odcinka prostego i przy zmianie kierunku prętami 4x fi16, chemicznie na głębokość 18cm do płyty fundamentowej, każdy pręt pod kątem ok. 12-15stopni. Każdy pręt będzie wystawał ponad poziom płyty na wys ok 25cm. Zostaną też związane do zbrojenia poziomego ław.

Na rys. 1 wszystkie elementy w przekroju opisałem jak Pan prosił, na rys 2 jest rzut z góry przebiegu ławy na płycie fundamentowej. Tak więc pytanie o mleczko cementowe (czy konieczne jest jego usunięcie) utknęło w tym momencie na zagadnieniu - co z miejscem gdzie pojawią się te właśnie pręty? Co z hydroizolacją ław?
Pozdrawiam serdecznie.

ps1. na wszelki wypadek od razu zapytam (by nie pytać później) czy takie środki jak: (https://www.noxan.pl/farby/wytrawianie-posadzek-betonowych.html) lub (https://budujmy.eu/product-pol-561-BETONI-PEITTAUSLIUOS-srodek-do-wytrawiania-powierzchni-betonowych-5-l-Obecnie-pod-nazwa-Rensa-Etching-Liquid-uniw.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--uagvp1VX5IPttDY7Sm_ww6wqz2SvTN-jkw51LpfXi5hHrjkUvQ8RoC0qUQAvD_BwE)nadadzą się do usunięcia mleczka bet kwasem z powierzchni betonowej, która nie była zacierana i nie jest gładka jak beton posadzkowy?

ps2. wysyłam też zdjęcie płyty i zbliżenie na tę białą, twardą warstwę na powierzchni betonu.

nr 1 przekrój warstw posadowienia na płycie fundamentowej
autor: FelixF
nr 2 rzut ław betonowych na płycie fundamentowej
autor: FelixF
nr 3 zdjęcie płyty fundamentowej (prace bud.)
autor: FelixF
nr 4 zbliżenie mleczko cem. 1
autor: FelixF
nr 5 zbliżenie mleczko cem. 2
autor: FelixF
komentarze: 12
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 1621

Warstwy podbudowy pod kostkę brukową na podjeździe


Witam.
Chcę wykonać samodzielnie podbudowę pod kostkę brukową na podjazd do garażu oraz tarasy. W serwisie oraz książce niestety brak informacji jak poprawnie wykonać taką podbudowę. Chcę wybrać 1 metr gruntu żeby dostać się do gruntu nienaruszonego (glina), potem dać 2 warstwy po 25 cm zwykłego piasku zasypowego ze ściany, później geowłóknina poliestrowa 200g i na to 2 warstwy czystego tłucznia granitowego 31.5/63 po 25-30 cm, później geowłóknina i piasek z cementem i na koniec kostka. Czy takie warstwy będą odpowiednie? Uparłem się na ten zwykły piasek, bo zostało mi go 100 ton z zasypu fundamentu (wiem, że to błąd, ale nie miałem wtedy jeszcze książki). Zdaję sobie sprawę, że najlepiej by było od samego początku sypać tłuczeń, ale to wyjdzie sporo pieniędzy za tyle ton kruszywa, a i tak z piaskiem nie mam co zrobić.
Drugie pytanie, czym fugować kostkę betonową żeby nie rosły tam w przyszłości chwasty i mech?
Pozdrawiam
komentarze: 8
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: chodniki i przejścia podjazy i wjazdy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Agnieszka77

dział 308
temat nr 1620

Skośny mankiet hydroizolacyjny w ścianie 3-warstwowej


Szanowny Panie Jerzy,
Przyglądając się rysunkowi nr 1.9-22 z Pana książki, zauważyłam, że występuje coś takiego, jak mankiet hydroizolacyjny (oznaczony jako pkt 21). W moim przypadku, mankiet ten, jest na równi ze ścianą murowaną, tak że nie wystaje poza zewnętrzną ścianę właściwego mur, ani na centymetr. Oznacza to, że nie mogę go ani połączyć z innym mankietem hydroizolacyjnym, ani wysunąć, tak aby znalazł się ostatecznie w ścianie licowej.
1. W jaki sposób i czym mogę połączyć część izolacji będącej w spoinie, tak aby zachować ciągłość izolacji wychodzącej w stronę cegły licowej? Czy w grę wchodzi nałożenie brakującej części mankietu i nałożenie jej na mur?
2. Czy zamiast masy polimerowo-bitumicznej, można stosować na fundament masy kauczukowo – asfaltowe? A jeśli nie, to czy na masę kauczukowo-asfaltową, można nanieść masę polimerowo-bitumiczną?
Pozdrawiam,
Agnieszka

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje mury porady inwestorom

peper

dział 308
temat nr 1619

Przygotowanie pozostawienia płyty fundamentowej na zimę


Panie Jerzy,
W tym sezonie będę miał gotową płytę fundamentową, ale prawdopodobnie murowanie zacznie się dopiero po zimie (kwestia dostępności wykonawców). Płyta jest na 60 cm warstwie klińca, a pod nim są gliny piaszczyste i piaski gliniaste - grunt niezbyt jednorodny. Do tego wody gruntowe dość wysoko - w szczycie kilka-kilkanaście cm poniżej dolnej granicy klińca. Termoizolacja ma znajdować się na płycie.
Chciałbym zapytać, czy trzeba płytę jakoś zabezpieczyć na zimę? Czy ma sens np. rozłożyć tymczasowo styropian, który później posłuży do termoizolacji i okryć jakąś folią żeby zabezpieczyć przed UV?
Czytałem artykuł o fundamentowaniu przed zimą, ale on dotyczył raczej ław fundamentowych. Czasu do zimy jeszcze sporo, ale chciałbym jakoś wstępnie zaplanować prace na ten rok.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadowienia na płycie

BobBud

dział 308
temat nr 1618

Sufit podwieszony na poddaszu: płaski czy skośny?


Witam serdecznie,
mam takie pytanko dotyczące wykończenia sufitem podwieszanym poddasza.
Chciałem zrobić sufit na "kąt ostry", ale boję się czy nie powstanie tam strefa martwa i nie zacznie się robić grzyb. (rys.1). Czy może lepiej zrobić obniżenie w strefie kalenicowej? Jeśli tak to o ile? (rys.2). Poddasze będzie miało instalacje wentylacji mechanicznej
Pozdrawiam

nr 1 sufit podwieszany_1
autor: Piotr
nr 2 sufit podwieszany_2
autor: Piotr
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

Jan

dział 308
temat nr 1617

Ściany jednowarstwowe - czy zasadne do zastosowania?


Panie Jerzy, chcę zadać generalne pytanie o ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego (grubości 48 cm, klasa 300 lub 350 kg/m3). Jak się Pan odnosi do tego rozwiązania - czy ma ono jakieś ogólne wady albo zalety? Czy robił Pan analizy takiej przegrody? Czy może w niej zachodzić kondensacja pary wodnej, czy nigdy nie wychodziło z obliczeń takie prawdopodobieństwo? Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale myślę, że wiele mi wyjaśni Pana doświadczenie w tym temacie.
Pytam ponieważ kiedy kilka lat temu liczyłem koszty, to ściana trójwarstwowa (bk + wełna drzewna + deska modrzewiowa elewacyjna) wychodziła znacznie taniej niż jednowarstwowa. Na dzień dzisiejszy różnica jest dużo mniejsza a mi dodatkowo coraz bardziej zależy na łatwiejszej i szybszej realizacji prac z uwagi na samodzielne wykonawstwo.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Anna Black

dział 308
temat nr 1616

Zacieki od pergoli na nowej elewacji


Panie Jerzy, Mamy kłopot. Co robić? Elewacja wykonana tydzień temu. Pierwszy konkretny deszcz w poniedziałek 11 maja, a dwa dni później na ścianie zauważyliśmy zacieki.... Na ścianach wełna i tynki silikonowe - Farby Kabe i belki aluminiowe. Wykonawca się bardzo przejął i chce poprawić proponuje obróbkę belek przy ścianie (np. zamontowanie "szyldów"). Czy pana zdaniem to pomoże? A może jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję i pozdrawiam,

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe pergole porady inwestorom


 
 
169
   ...  
165
 
164
 
163
 
162
 
161
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.