porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2869


 
 
288
   ...  
231
 
230
 
229
 
228
 
227
   ...  
1
 
 
Arek_eM

dział 308
temat nr 2291

Szerokość rynien dachowych w okapach


Panie Jerzy,
jaka średnica rynien będzie odpowiednia dla dachu kopertowego o powierzchni 175m2 i kącie nachylenia 25 stopni? Czy 125 będzie ok, czy należy wybrać 135 lub 150?

visibility czytano 263 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

Rajlee

dział 308
temat nr 2290

Takie sobie pomysły inwestora


Dzień dobry,
mam w planach budowę niewielkiego, dobrze docieplonego domu, ok. 74,4 m2. Dwie z trzech sypialni będą gościnne, użytkowane głównie latem. Planuję ogrzewanie kablami grzejnymi we wszystkich pomieszczeniach i wentylację mechaniczną. Jednak zastanawiam się jak powinno się podejść do tych rzadko używanych pokoi, a mianowicie:
-- czy w nich również warto zainstalować wentylację mechaniczną czy może postawić na grawitacyjną? Wentylacja mechaniczna wiąże się z kosztami instalacji i jej działania, więc czy jest sens jej instalowania, gdy przez znaczną część w roku nie będzie tam nikt przebywał?
-- czy te pokoje powinny być zimą ogrzewane? Nawet nie mam na myśli, że do temperatury 20 stopni, ale powiedzmy 12? Gdyby były nieogrzewane, a drzwi zostawiłabym zamknięte to chyba pokoje te wyciągałyby ciepło z sąsiednich pomieszczeń, co i tak przyczyniałoby się do większego zużycia prądu na ogrzewanie? Jak rozumiem w przypadku ich zamknięcia i wentylacji grawitacyjnej należałoby je wietrzyć raz na jakiś czas?
Proszę o Pańską opinię, jak najlepiej byłoby podejść do tego tematu.

visibility czytano 274 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne porady inwestorom

Marek J.

dział 308
temat nr 2289

Remont starej łazienki


Dzień dobry,
Panie Jerzy jestem w trakcie przygotowań do remontu domu z 1985r.

1. Łazienka na piętrze – będę skuwał płytki które sięgają do połowy wysokości pomieszczenia a druga połowa to tynk c-w czy ten tynk też mam skuć? Ściany łazienki to z trzech stron cegła pełna (ściana wew.) i czwarta ściana zew. to pustak ceramiczny.
W poradzie nr 1142:
- zaczął Pan od nałożenia foli co z gruntowaniem przed folią?,
- w punkcie 3 jest podana temp. 18-22°C, czy nie może być niższa. Aktualnie dom jest nieogrzewany panuje temp. Około 8-9°C,
- mam rozumieć iż remont łazienki oprzeć na poradzie nr 1142?

2. Już nie pamiętam ale w którejś poradzie Pan wspominał o odpowiednim podcięciu drzwi lub wykonaniu otworów w drzwiach jak się ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Ja taką posiadam na piętrze i pytanie ile trzeba podciąć drzwi lub jakiej powierzchni powinny być otwory w drzwiach dla prawidłowego przepływu powietrza.

3. W domu została wymieniona instalacja C.O. a dokładnie stare rury z 85r. zostały zastąpione rurami PEX, ale zostały jeszcze do wymiany rury w łazience i kuchni chodzi o zimną i ciepłą wodę użytkową. Podejście do domu zasilania wody jest wykonane z rur PP.
Ciepła woda z zasobnika wody jest transportowana rurami PP i w którymś momencie łączy się ze starymi rurami. Piec i zasobnik C.W.U. będzie zastąpiony nową instalacją do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania domu (pompa ciepła).
Z czego wykonać zasilanie zimnej i ciepłej wody do łazienek i kuchni na piętrze i parterze? Z rur PP zimna woda i PP-r ciepła woda?
visibility czytano 513 razy forum komentarzy: 53
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty łazienki porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin323

dział 308
temat nr 2288

Poziom terenu wokół budynku na płycie na zboczu


Witam serdecznie.
Chciałbym się dowiedzieć do jakiej wysokości powinien sięgać cokół budynku w domu posadowionym na płycie fundamentowej. Ocieplenie na płycie. Czy do wysokości posadzki a może do wysokości wewnętrznej termoizolacji pod posadzką?
A także interesuje mnie do jakiej wysokości można wykonać poziom terenu w stosunku do poziomu posadzki w domu.
Niestety zdecydowałem się na płytę na pochyłej działce i na ścianie frontowej poziom terenu jest na ten moment na równo z posadzkami w domu (jeszcze nie zrobione) z drugiej zaś strony budynku teren jest na wysokości spodu płyty (w trakcie podnoszenia terenu) także różnica na obu stronach budynku to 50 cm. Jak wybrnąć? Tej sytuacji już po fakcie bo zdaje sobie sprawę że budynek powinien być o dobre 25 cm wyżej niż jest.

visibility czytano 364 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2287

Lokalizacja czerpni i wyrzutni wentylacyjnej w jednej ścianie


Witam Panie Jerzy,
co Pan myśli o lokowaniu czerpni oraz wyrzutni na jednej ścianie?
Warunki techniczne mówią o minimalnej odległości w świetle 1,5m, czy nie jest to za mało i może dochodzić do mieszania powietrza?

visibility czytano 487 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja mechaniczna wyrzutnie czerpnie porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 2286

Czym współcześnie ogrzewać dom?


Dzień dobry, Panie Jerzy
czy inwestowałby Pan na dzień dzisiejszy w kotłownię gazową? Mam zrobione przyłącze gazowe, ale patrząc na to co się dzieje na świecie (odcięcie od gazu, droższy gaz itp.) zastanawiam się nad innymi rozwiązaniami, co jest alternatywą dla gazu na dzień dzisiejszy, wszystko się zmienia z roku na rok... może pompa ciepła z dofinansowaniem 7tys będzie lepszym rozwiązaniem? Na fotowoltaikę już się nie wyrobię do końca marca. Na kocioł zagazowujący drewno brak komina i w sumie mało miejsca, nie wiem w co iść każdy reklamuje swoje i nie bardzo wiem czym mam ogrzewać dom.

visibility czytano 428 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne porady inwestorom

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2285

Oznaczenia stali zbrojeniowej w konstrukcjach żelbetowych


Proszę opisać różnicę pomiędzy gatunkami stali zbrojeniowej klasy A-IIIN. Występuje kilka gatunków B500A, B500B, RB500W, B500SP. Posiadają taką samą granicę plastyczności, różnią się m.in. użebrowaniem. Czy jest różnica, który gatunek zostanie zastosowany w fundamentach, stropie? Czy można je wzajemnie zamieniać w przypadku braku dostępności?

visibility czytano 568 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 2284

Przygotowania do tynku cementowo-wapiennego


Proszę o radę, w jaki sposób przygotować budowę do nakładania tynków CW.

1) Obecnie wykonany SSZ oraz ocieplenie ścian budynku (tynki miały być wykonane przed zimą, stąd ocieplenie ścian). Konstrukcję stropu i dachu stanowią wiązary. Stelaż pod sufity podwieszane będziemy wykonywać za kilka miesięcy więc nie mamy możliwości zamocowania folii do stelaża.

Czy zamiennie możemy przymocować pod wiązarami grubą, przeźroczystą folię budowlaną i przykleić ją do wieńca na ścianach nośnych? Jakiej taśmy najlepiej użyć do przyklejenia do żelbetonu?

2) W jaki sposób obrobić tunel na kable przed nałożeniem tynków? Głębokość do uzupełnienia to 1,5-2 cm. Elektryk poradził uzupełnienie pianką, czy to dobry sposób?

3) Wylewka anhydrytowa będzie wykonywana kilka miesięcy po tynkach CW. Czego najlepiej użyć, aby tynki zaczynały się powyżej poziomu docelowych wylewek- przykręcić kantówki, ewentualnie jakieś listwy?

4) Obecnie wewnątrz domu panuje temperatura 4 stopnie. Tynkarze rozpoczną pracę za ~ 2 tygodnie. Czy przedtem wskazane byłoby ogrzanie wnętrza np. za pomocą nagrzewnic elektrycznych?

visibility czytano 392 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptuła

dział 308
temat nr 2283

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

visibility czytano 379 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

kowal2307

dział 308
temat nr 2282

Opłacalność uzyskania c.w.u. dla domu


Co będzie lepsze do ogrzania CWU kolektory słoneczne czy fotowoltaika? Skłaniałbym się ku kolektorom ale nie wiem jakie wybrać płaskie czy próżniowe.

visibility czytano 305 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom


 
 
288
   ...  
231
 
230
 
229
 
228
 
227
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.