porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1755

 
 
177
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
peper

dział 308
temat nr 1698

Dziurki w hydroizolacji po naniesieniu masy typu KMB


Panie Jerzy,
Na betonie podkładowym pod płytę miałem robioną hydroizolację z Bornit Fundamentdicht 1K. Był kładziony najpierw Fundamentgrund, potem jedna warstwa KMB, w niej siatka szklana, a na to (dobę później) druga warstwa. Krótko po przeschnięciu drugiej warstwy pojawiły się w niej małe dziurki o średnicy ok. 0.5-1 mm. Mam wrażenie, że po pewnym czasie takich dziurek pojawiło się więcej. Trudno powiedzieć, czy sięgają one tylko pierwszej warstwy czy samego betonu, ale wyglądają na dość głębokie.
Co mogło być przyczyną i czy należy podjąć jakieś działania?

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

MarcinMar

dział 308
temat nr 1697

Mokre kominy wentylacyjne wewnątrz domu


Witam
Po ostatnich bardzo obfitych opadach, na piętrze, na ścianie komina pokrytego tynkiem i pomalowanego pojawiła się spora plama wody. Komin jest zbudowany z bloczków keramzytowych. Wkład dymowy jest z ceramiki, a obok przebiega kanał wentylacyjny. Góra komina zwieńczona jest jakąś rurą metalową (dym) a otwór wentylacyjny obok "patrzy" sobie w niebo. Drugi komin na moim dachu to tylko wentylacyjny, ale mocno zalazł mi za skórę! Po ostatnich opadach pojawił się zaciek na skosie z płyt G-K, które stykają się z kominem, dokładnie na granicy styku!
Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

MPS

dział 308
temat nr 1696

Pęcherze na elewacji zachodniej


Witam
Mam następujący problem. W kwietniu 2016 ociepliłem dom (kamienica przedwojenna zbudowana z cegły pełnej). Do ocieplenia użyłem 12 cm styropianu - fasada, kleju i tynku akrylowego kornik 2 mm. W zeszłym roku zauważyłem tworzące się na ścianie pęcherze na tynku. W tym roku proces się pogłębił - wybrzuszenia są większe, ale tynk nie odpada. Chyba jest to kwestią czasu. Dziwne ale zjawisko to obserwuję tylko na zachodniej ścianie budynku. Wydaje się że położenie tynku było prawidłowe a jednak coś się dzieje.
Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić i podanie prawdopodobnych przyczyn zaistniałej sytuacji.
Z poważaniem

nr 1 Pęcherze na elewacji zachodniej
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

iz

dział 308
temat nr 1695

Wentylacja łazienki w budynku bez kanałów wentylacyjnych


Dzień dobry,
Bardzo proszę o odpowiedź w sprawie wentylacji w łazience, w istniejącym budynku.
Niestety w istniejących kominach brak jest wolnego kanału, do którego mogłabym podłączyć wentylację grawitacyjną łazienki (pom. 1.3.).

1.Czy zastosowanie wentylatora z czujnikiem światła i wilgoci w ścianie zewnętrznej jest wystarczającym i prawidłowym rozwiązaniem wentylacji łazienki?
2.Czy muszę wykonać dodatkowy kanał wentylacji grawitacyjnej po ścianie zewnętrznej, o długości nie mniejszej niż 3m? Niestety jest to budynek pod konserwatorem, więc raczej konserwator nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie.
3.Czy jeżeli piec gazowy jest z zamkniętą komorą spalania, to będę mogła wykorzystać istniejący kanał wentylacyjny w pom. gosp. 1.2 na wentylację łazienki?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa budynki zabytkowe

Niszczu

dział 308
temat nr 1694

Wentylacja dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym i strychem


Dzień dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w rozstawie kominków wentylacyjnych do wentylowania połaci. Z analizy CW wynika, że powierzchnia wylotu nie większa niż 1/200. Zgodnie z analizą zastosowałem kontrłaty o grubości 40mm. Taśma kalenicowa została zastosowana. Połać niedeskowana. Z moich obliczeń wynika, że potrzeba mi do zamontowania około 20 kominków wentylacyjnych (zakładając średnicę fi 125), czy słuszna jest ilość i średnica kominków? Jak je rozstawić?
nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy

Maraton

dział 308
temat nr 1693

Remont częściowo podpiwniczonego murowanego domu sprzed 33 lat


Panie Inżynierze.
Remontuję dom z 1987 roku, zakupiony 3 lata temu. Ściany trójwarstwowe z K065-2W z pustką powietrzną. Dom jest specyficzny, podłogi parteru są na 3 poziomach. Najniższy poziom to właśnie remontowany salon (cokół wokół salonu ma tylko 7 cm) i jako jedyne pomieszczenie nie ma pod nim piwnicy. (piwnica tylko w małej części zaznaczonej na zdjęciu). Otóż w salonie ma być ogrzewanie podłogowe i ze względu na fatalną jakość chudziaka (zapadnięty beton na luźnym gruzie ceglanym) skułem wszystko i teraz nie wiem co dalej. Izolacja pozioma jest: 2 warstwy papy na lepiku. Fakt w różnym stanie, ale jest. Niestety dwie ściany zewnętrzne są grubsze niż ściana fundamentowa i powstał wewnątrz pomieszczenia uskok nawet 10 cm tam już papy nie ma.
Moje pytanie jest szerokie. Po prostu nie wiem co po kolei dalej zrobić. Jakie warstwy i jakiej grubości dać. Czy wystarczy wylać chudziak 10 cm na to co jest, położyć folię PE,10 cm styropianu i potem folia pod rurki ogrzewania podłogowego i 7 cm posadzki? Nie sądzę.Włożyłem już tyle pracy i chciałbym zrobić wszystko jak należy. Jak to się powinno zrobić kompleksowo? Żeby zachować wysokość pomieszczenia (300 cm przy powierzchni salonu 40 m2) musiałbym zejść ze wszystkimi warstwami (oprócz posadzki) na równo z wysokością fundamentu. Tak można? Mam co do tego tematu mnóstwo pytań, ale ich nie zadam, bo to będzie na Bolka oko. Liczę na to, że po prostu pomoże mi Pan i wypisze wszystkie etapy prac po kolei. Tak będzie prościej niż odpowiadać na moje pytania laika. A i może pytanie około tematu: muszę poprowadzić przez salon rury c.o. do pionu prowadzącego na piętro. W jakiej warstwie posadzki je dać?
Zależy mi w tej chwili na czasie jeśli chodzi o ten etap, dlatego proszę o odpowiedź. Generalnie chciałbym poprowadzić całość remontu domu w oparciu o Pana wskazówki. Czy jest na to szansa?

nr 1 Zdjęcia poglądowe. Remontowany salon od frontu.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 2 Podłoże po skuciu chudziaka, piasek i miejscami trochę gliny.Myślę,że to grunt rodzimy
autor: Mirosław Jabłoński
nr 3 Uskok zaznaczony strzałką.Ściana szersza od fundamentu o 7 do 10 cm.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 4 Zdjęcie styku fundamentu i ściany. Izolacja pozioma jest tylko na fundamencie, izolacja pionowa się zachowała.Całość raczej mało dokładna.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 5 Ściana salonu od zewnątrz. Cokół salonu jest tylko ok 10 cm od powierzchni cementowej opaski domu.
autor: Mirosław Jabłoński
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1692

Przepusty kabli elektrycznych przez fundament


Czy można zamiast wykonywać przepusty przez ścianę fundamentową do rozprowadzenia instalacji elektrycznej na teren ok. 8-9 rur średnicy 110, położyć rury arota z pilotem o mniejszej średnicy ale w większej ilości pod ławami fundamentowymi i wejść bezpośrednio do pomieszczenia technicznego przez posadzkę na gruncie przepustem w rurze gładkiej?
Chciałbym uniknąć wykonania ok 17 przepustów przez ściany fundamentowe.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

stanl12

dział 308
temat nr 1691

Błędnie i bezmyślnie ułożona paroizolacja i rury wentylacyjne nad poddaszem


Nie dopilnowałem ,,majstra" przy okazji wykonywania poddasza (tydzień przedurlopowy i spora ilość pracy). Myślałem, że pewne rzeczy są oczywiste ale tak nie jest. Okazuje się, że paroizolacja dobrej marki (lepsze Sd niż wykazane w analizie) została układana od góry ku dołowi ale wyłącznie z zakładem 10 cm bez zaklejania łączeń. Tak samo do ścian też nie jest paroizolacja przyklejona (ściany nie będą gładzone zostaje zacierany tynk CW). Będzie wentylacja mechaniczna. Strych nad poddaszem dobrze wentylowany zgodnie z analizą.

Jakie konsekwencje mogą wyjść przez brak klejenia na łączeniach oraz przy ścianach. Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Od ściany płyty mają 5 mm odstępu. Nie ma termoizolacji w dachu bo dopiero będzie robiony nasyp celulozy. Dojście z góry z poziomu jętek jest ale bardziej teoretyczne bo ciężko od drugiej strony zakleić coś taśmą gdy ma się przestrzeń 26 cm od profilu do membrany.

Osobna kwestia to też uszczelnienie paroizolacji w miejscu przejścia rur od wentylacji w pokoju.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna paroizolacje

mrpiter

dział 308
temat nr 1690

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
komentarze: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

Magdalen

dział 308
temat nr 1689

Jak określać powierzchnię kratki wentylacyjnej?


Dzień dobry,
jeszcze jedno pytanie odnośnie wentylacji nieogrzewanego strychu. W analizach napisał Pan, że otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych mają mieć powierzchnię przelotu 2410 cm każdy i powinny być zabezpieczone żaluzją przeciw deszczom i siatką przeciw owadom o oczkach 3 x 3 mm. Czy żaluzja ma być ruchoma czy stała? Czy podana powierzchnia dotyczy wielkości otworu czy powierzchni czynnej żaluzji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wentylacja grawitacyjna poddasza nieużytkowe


 
 
177
   ...  
172
 
171
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.