porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 857
 
 
87
   ...  
82
 
81
 
80
 
79
 
78
   ...  
1
 
 
Garbaczowi

dział 308
temat nr 799

Przyklejanie styropianu przy ocieplaniu metodą BSO


Witam, prawdopodobnie już wiele razy powtarzało się to pytanie (choć nie mogłem znaleźć w BDB) ale mam sporo różnych informacji od różnych ludzi nt klejenia styropianu na ocieplenie budynku. Jedni mówią że na placki inni że obwodowo. Jedni i drudzy mają jakieś argumenty które wydają się nawet racjonalne. A wykonawca który ma mi na dniach zaczynać to ocieplenie mówi że jemu to wszystko jedno i zrobi mi jak chcę, na placki jest ciut taniej, obwodowo drożej bo po prostu dłużej mu na to zejdzie. Jak powinno być wykonane ocieplenie styropianem? Ściany d wysokości wieńca z silki, szczyty powyżej wieńca z gazobetonu H+H, styropian szary 20cm. Proszę o poradę w tej kwestii.
pozdrawiam
Jakub Garbacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady inwestorom

dk

dział 308
temat nr 798

Garaż przy budynku - ogrzewanie i ocieplenia


Mam wątpliwości dotyczące optymalnego rozwiązania ogrzewania oraz termoizolacji garażu połączonego z bryłą domu. Garaż będzie „doklejony” jedną ścianą do części mieszkalnej budynku, natomiast nad garażem będzie dach zielony . W bryle garażu wydzielona zostanie również kotłownia (kocioł gazowy, zbiornik cwu oraz rekuperator). Nie zależy mi na komforcie cieplnym w garażu, wystarczy temperatura dodatnia w okresie zimowym. Wątpliwości mam następujące:
1. Czy garaż ogrzewać? Jeśli tak, to czy zastosować również ogrzewanie podłogowe, tak jak jest to przewidziane w części mieszkalnej?
2. Czy można pocienić termoizolację na płycie fundamentowej w obszarze garażu (względem termoizolacji na płycie fundamentowej w części mieszkalnej)?
3. Czy można pocienić termoizolację stropodachu (dach zielony) nad garażem?
4. Czy wykonywać termoizolację na ścianie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną?

Wiem, że dokładna odpowiedź na te pytania wymaga dokonania stosownych obliczeń. Chodzi mi natomiast o ogólne zasady kształtowania termoizolacji dla takiego przypadku.
Ogólny szkic sytuacji przedstawiono na rysunku.

nr 1 Ogólny szkic
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne dachy zielone garaże ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

mkoz

dział 308
temat nr 797

Ściany szkieletowe bez analiz c-w


Dzień dobry
Podesłano mi następujący link nt. wentylacji dyfuzyjnej i struktury ścian szkieletowych w budynkach wznoszonych przez firmę z załączonego linku
http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/wentylacja
Widzę ze struktury ściany że treść odbiega od zaproponowanej przegrody bo jedną z warstw zewnętrznych stanowi płyta osb, która ma wysoki opór dyfuzyjny i jest duża szansa że w połączeniu ze szczeliną wentylacyjną doprowadzi do kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie płyty osb.
Mam pytanie czy istnieje coś takiego jak wentylacja dyfuzyjna, czy jest to zjawisko które może mieć wpływ na klimat w pomieszczeniach, czy też jest z uwagi na skalę zupełnie pomijalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

MarekB

dział 308
temat nr 796

Ściana 3-warstwowa, jej fundament i obsadzanie okien


W temacie 1.12.4. Termoizolacja ścian str. 252 jest informacja o tym, że nie stosuje się już klasycznych ścian 3-warstwowych. Jakie to są te klasyczne i jakie powinny osiągać grubości aby były zgodne z WT2017, o których wspomina się w książce?

Na rysunku 1.9.-22 przedstawiony jest schemat hydroizolacji ściany 3-warstwowej, czy cokół jest konieczny i czy nie można dwóch murów fundamentowych doprowadzić do jednego poziomu i na nim budować ścianę 3-warstwową bez cokołu?

Na rysunku 1.12-7 rama okienna jest na warstwie termoizolacji, rozumiem że jest to możliwe tylko wtedy kiedy rama jest szersza od termoizolacji, żeby opierała się na murze? Jeśli jest węższa to powinna opierać się na murze wewnętrznym?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mury licowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Paweł

dział 308
temat nr 795

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
nr 1 Typowy przekrój przez ścianę oporową
nr 2 Schematyczny widok z góry na ścianę oporową
nr 3 Przekrój geotechniczny w lokalizacji ściany oporowej
nr 4 Parametry geotechniczne warstw podłoża dla odwiertu nr 20.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 794

Szczelina powietrzna między warstwami wełny w dachu


Ocieplenie dachu będzie się składać z dwóch warstw wełny:
1) między krokwiami 20cm oraz
2) nad rusztem g.k. - 10cm
Z uwagi na pewne nierówności powierzchnia rusztu g.k. nie będzie równoległa do powierzchni tworzonej przez spód krokwi. Tym samym stosując jednakową grubość warstwy na rusztem powstanie szczelina powietrzna pomiędzy obydwoma warstwami. Pytanie brzmi czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne czy też próbować manewrować grubościami drugiej warstwy wełny tak, aby nie powstała szczelina?
Podejrzewam, że na innym fragmencie połaci pojawi się taki sam temat z uwagi na opuszczenie rusztu niżej niż wynika to z grubości drugiej warstwy wełny.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

andre

dział 308
temat nr 793

Podciąganie kapilarne betonu, a uszczelnienie strukturalne


Czy da się oszacować wysokość podciągania kapilarnego betonu w gruncie bez wody działającej pod naporem patrząc długookresowo - liczymy 50 lat? Czy zastosowanie domieszek krystalizujących do betonu może ograniczyć podciąganie kapilarne w samym betonie jak i w miejscach pojawienia się rys?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

Maksymilian Grab

dział 308
temat nr 792

Zbyt duża wilgotność wylewki przed położeniem parkietu


U mnie w domu jest za duża wilgotność wylewki betonowej na parterze do położenia na niej drewna - tak twierdzi fachman który ma układać parkiet. Czy pomalowanie chlorokauczukiem będzie pomocne? Dom jest nowy i grzane jest w nim od 2 miesięcy. Czy po pomalowaniu chlorokauczukiem problem z wilgocią ustąpi i czy pleśń nie zaatakuje?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

Janusz Mak

dział 308
temat nr 791

Ocieplenie ścian murowanych wełną drzewną bez paroizolacji


Dzień dobry,
Mam ogromna prośbę do Pana. Mam ściany zewnętrzne domku z pustaka ceramicznego o grub. 25 cm i będę chciał je ocieplić od zewnątrz wełną drzewną grub. 20 cm. Na ścianę daje się specjalne dwuteowe belki, pomiędzy nimi ta wełna i na to całościowo płyty o grub. 4 cm. Potem wiadomo klej, siatka, struktura. Chciałem dodatkowo ocieplić te ściany od wewnątrz systemem z wełny drzewnej o grub. 4 cm, ale nie wiem, czy technicznie nie ma jakichś przeszkód i czy ekonomicznie jest to opłacalne. Dzwoniłem do wykonawcy-producenta. Powiedziano mi, że podobno jest tak nawet lepiej. Nie ma tam nigdzie żadnej folii paroizolacyjnej jak Pan podaje, ale chcę być pewny I dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne ocieplenia ściany porady inwestorom

sebico_sp

dział 308
temat nr 790

Wieniec na fundamencie - czy potrzebny?


Pytanie dotyczące Pana spisu najczęściej popełnianych błędów z zakresu fizyki budowli, a mianowicie wieńca na fundamencie. od czego zależy jego konieczność? Czy w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym na połowie domu, na drugiej jego części salon z otwartym sufitem, dach dwuspadowy, długość domu 20 m, szerokość 9 m jest konieczność wieńca na fundamencie? Kiedy trzeba a kiedy nie? Czy zawsze trzeba? Pozdrawiam
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom


 
 
87
   ...  
82
 
81
 
80
 
79
 
78
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©