porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2365

 
 
238
   ...  
233
 
232
 
231
 
230
 
229
   ...  
1
 
 
Magdalen

dział 308
temat nr 2307

Drzwi do pomieszczenia fitness


Dzień dobry,

zamawiamy drzwi wewnętrzne i w związku z tym chciałabym się upewnić, że w drzwiach do pokoju masażu w piwnicy nie są potrzebne otwory wentylacyjne. Dołączam fragment koncepcji wentylacji hybrydowej przygotowanej przez Pana.

nr 1 Fragment koncepcji wentylacji hybrydowej
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Czarek U.

dział 308
temat nr 2306

Zamiana dachu na stropodach i ocieplenia ścian BSO na wentylowane


Panie Jerzy.

Kilka lat temu wykonywał Pan dla nas komplet analiz dla domu. Z różnych względów budowę przesunęliśmy w czasie. W stosunku do tamtego projektu chcemy zamiast dachu wykonać stropodach żelbetowy i kilka zmian w oknachna piętrze. Planujemy równieżteż zamienić elewację BSO ocieploną styropianem na ocieploną wełną z szalówką drewnianą. Czy takie zmiany mają istotny wpływ na wyniki analiz?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom

Mattteuszzz

dział 308
temat nr 2305

Zamurowanie otworów na stolarkę


Witam,
budynek SSO bez ścian działowych, po skorzystaniu z usług projektanta wnętrz musimy zamurować dwa istniejące otwory okienne 150x160 i 100/240 (cm).

1. Jak poprawnie wykonać zamurowanie istniejących otworów aby uniknąć rys ściany w tym miejscu i innych niepożądanych sytuacji? Myślałem o dodanie w co którejś spoinie zbrojenia zakotwionego w istniejącym murze/słupie przy otworze.

Beton podkładowy wewnątrz budynku bezpośrednio na gruncie zasypowym - piasek różnoziarnisty 80cm (niestety bez użycia jakiejkolwiek folii pomiędzy), w analizie tego przypadku zaproponował Pan na betonie podkładowym zastosowanie preparat gruntujący GRUNDBIT, hydroizolacja polimerowo-bitumiczna FUNDAMENTDICHT 2K.

2. Czy pod ścianami działowymi murowanymi na betonie podkładowym zastosować dodatkowo papę podkładową modyfikowaną SBS grubości 4 mm zbrojoną włóknem
szklanym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom

Mattteuszzz

dział 308
temat nr 2304

Podmurowanie i obsadzenie okien i drzwi w murze


Witam, budynek parterowy w SSO.
Ściany fundamentowe na ławie żelbetowej wymurowane z bloczków fundamentowych, beton podkładowy na równo z ostatnią warstwą bloczka fundamentowego, ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego 500. Spód otworów drzwiowych wejściowych i tarasowych, a także otworów okiennych typu HS i fix (góra dół) to góra ostatniej warstwy bloczka, planowana przyszła podłoga 25cm (16 cm styropian + 7cm wylewka + 2 cm wykończenie). W otworach standardowych okien trzeba domurować jeszcze 12 cm muru (nie wiedziałem jaka będzie wysokość podłogi).

Pytania:
1. Jak należy poprawnie zamontować drzwi wejściowe, tarasowe, okna typu HS (szer 4.5m i 2m), okna typu fix (szer 2m)? HS znajduje się pomiędzy trzpieniami żelbetowymi - czy mógłbym wykonać podwalinę żelbetową kotwioną do tych trzpieni? Czy wystarczy podmurówka z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 o wys 3 cm a na bloczku XPS 12-14cm?

2. Pod standardowymi oknami wykonać brakującą podmurówkę z betonu komórkowego 8cm na spoinie zbrojonej fi 6-8 cm z zakładką po 30 cm (wcięcie w istniejący mur)? Tutaj okna osadzamy bezpośrednio na murze, nie stosujemy podwaliny z XPS?

3. Czy dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych oparć systemowych? Czy jednak zastosowanie zwykłego xps o klasie 700 będzie lepszym rozwiązaniem?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury okna drzwi mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom

Mattteuszzz

dział 308
temat nr 2303

Fundament na ławach malowany emulcją bitumiczną


Witam,
dom parterowy posadowiony na działce o nachyleniu podłużnym wynoszącym 5%, pola znajdujące się nad działką mają większą w.n.p.m. Fundamenty (ława + ściana fundamentowa wyk. z bloczków fundamentowych) obsmarowane tylko dysperbitem (więc można przyjąć że niezaizolowane od wilgoci) obsypane piaskiem, na działce grunt rodzimy glina i margiel.

Odwodnienie z dachu i podjazdu przed budynkiem, rurami przekierowane do zbiornika na wodę, dodatkowo dookoła budynku planuję wykonać opaskę z kostki o szerokości 70cm.

Pytanie:
Czy dobrym rozwiązaniem chroniącym ściany fundamentowe przed wodą gruntową będzie wykonanie drenażu francuskiego dookoła budynku i odprowadzenie nim wody do rowu? Jeżeli tak to na jaką głębokość wykonać wykop pod dren i w jakiej odległości zlokalizować go od budynku?

Ława fundamentowa frontowa posadowiona 1.6m poniżej istniejącego terenu, z drugiej strony budynku 0.6m poniżej istniejącego terenu - później wszystko zostało obsypane i utworzyła się skarpa więc spód całej ławy będzie znajdował się 1.8m poniżej nowego terenu.

Boję się że woda np. po roztopach spływająca z pól będzie zatrzymywała się przy frontowej ścianie fundamentowej i tam zalegała.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2302

Żelbetowy daszek wspornikowy nad wejściem


Panie Jerzy proszę o analizę poprawności warstwy P-3 wspornika zadaszenia nad wejściem do budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w następującym układzie:
- blacha cynkowo-tytanowa łączona na podwójny rąbek stojący z uszczelką
- mata strukturalna
- płyta OSB-3 gr. min. 25mm impregnowana mocowana do krawędziaków sosnowych
- styropian EPS 70-040 od 10 do 20 cm układany między krawędziakami sosnowymi
- impregnowany krawędziak sosnowy gr. 10cm i zmiennej wysokości (3 szt. wzdłuż krawędzi zadaszenia nad wejściem), mocowany do płyty żelbetowej za pomocą kotew stalowych
- papa zgrzewalna podkładowa wysokomodyfikowana SBS gr. 4,7 mm
- płyta żelbetowa
- styropian EPS 70-040 20 cm
- tynk cienkowarstwowy – system ETICS np. StoTherm Mineral

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: daszki nad wejściem porady architektom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze

PotencjalnyInwestor

dział 308
temat nr 2301

Garaż przyległy do domu czy wolnostojący?


Dzień dobry,

Książkę kupiłem parę miesięcy temu i dopiero niedawno przeczytałem pierwszą część. Jestem napełniony wiedzą i niestety mam podejrzenia, że, delikatnie mówiąc, nie nadaję z moimi architektami na tej samej fali. Wolę jednak tak, niż ślepe wierzenie w każde ich stwierdzenie.

Teraz jesteśmy na etapie projektowania. Na początku wypracowaliśmy bardzo ładny wg nas projekt domu i dwukondygnacyjnego garażu zaraz opodal. Niestety, wstępna wycena wykonawców zmusiła nas do szukania innych rozwiązań, minimalizujących koszty.

Dom jest prosty, 9x15m, dwuspadowy dach, dwukondygnacyjny - tutaj raczej nic nie zetniemy bez zmian wymiarów, a na tym nam nie zależy.
Za to w garażu zrezygnowaliśmy z jednej kondygnacji, a z racji tego że działka jest dość mocno spadzista, jego dach ma być na wysokości poziomu zerowego domu. Po jego przysunięciu do budynku będzie można uzyskać pozwolenie na płaski dach (garaż według planu zagospodarowania może mieć dwuspadowy, a płaski jedynie, jeżeli jest to taras). Dzięki temu zwiększymy powierzchnię tarasu, pozbędziemy się dużej części robót ziemnych, wydaje się - same zalety.

Ale nie jestem do końca przekonany, czy tego rodzaju przysunięcie garażu do budynku nie wpłynie jakoś na izolację przeciwwilgociową, fundamenty domu i czy w ogóle jest to dopuszczalne. Czy nauka mówi coś na ten temat? :)

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Paweł Szczygielski

PS. Mam nadzieję, że wrzucam to pytanie do dobrego działu, nie mogłem się zdecydować. Na pewno później założę kronikę budowy domu :)
nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne garaże tarasy projektowanie porady inwestorom

PioCh

dział 308
temat nr 2300

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje

Rafał Szajwaj

dział 308
temat nr 2299

Stara podmurówka


Na firmie mam taką oto podmurówkę robioną z 20 lat temu. Dzisiaj wygląda tragicznie i zastanawiam się czy można jakoś to uratować nie niszcząc asfaltu, który jest wylany od strony chodnika.

nr 1 autor: Rafał
nr 2 autor: Rafał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe

Mruk

dział 308
temat nr 2298

Podłoga na strychu


Proszę o potwierdzenie w słuszności wybranego sposobu wykonania podłogi na strychu nieogrzewanym.
Dach jest dwuspadowy, konstrukcja krokwiowo-jętkowa (po dwie jętki 20x8 z przewiązkami na każdą krokiew), krokwie co ok. 90cm. Kolejność warstw (od dołu): Płyta GKx2, folia paroizolacyjna, wełna pod i międzykrokwiowo, membrana wysokoparoprzepuszczalna, legary z łat 4x6cm co 40cm, płyta OSB-3 22mm z otworami 25mm.
Czy taka konstrukcja wydaje się ok? Czy jest jakiś "bezpieczny" wzór na zagęszczenie otworów w OSB, czy należy koniecznie wykonać analizę c-w? Czy legary są konieczne (tak mi się wydaje, tym bardziej że OSB leżałyby bezpośrednio na membranie) czy wystarczy przykręcać płyty do jętek (wg kierownika).
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy


 
 
238
   ...  
233
 
232
 
231
 
230
 
229
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.