porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1547

 
 
156
   ...  
151
 
150
 
149
 
148
 
147
   ...  
1
 
 
centaur

dział 308
temat nr 1490

Poprawny montaż daszka w ocieplonej ścianie nad wejściem


Dzień dobry panie Jerzy Chciałbym nad drzwiami elewacyjnymi przeszklonymi które prowadzą do pomieszczenia gospodarczego zamontować daszek. Szerokość drzwi 270 grubość styropianu 24 cm. Nad drzwiami znajduje się skrzynka rolety zewnętrznej 20 cm Jak zamontować daszek przez styropian daszek 300 cm na 90 cm. Z czego powinien być wykonany i jaki sposób mocowania do nadproża betonowego? Bardzo proszę o radę.

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje zadaszenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

DragMZ

dział 308
temat nr 1489

Zakres projektu instalacji elektrycznej


Jaki jest zalecany przez Pana zakres projektu instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego? Czy projekt powinien uwzględniać rozłożenie przewodów elektrycznych? Uprzejmie dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje elektryczne projektowanie projekty budowlane

INNO

dział 308
temat nr 1488

Ościeża okien dachowych (połaciowych)


Panie Jerzy.
Chciałem poruszyć kwestię sposobu montażu okna połaciowego w dachu stromym , a dokładnie sposobu wykończenia parapetu. W załączniku przesyłam wersje A,B,C,D .
1.Czy prawdą jest że tylko wersja A jest poprawna, a w każdej kolejnej dojdzie do kondensacji pary wodnej na parapecie (powierzchni zaznaczonej na pomarańczowo).
2.Czy górna płaszczyzna okna przy nadprożu również musi być rozwiązana jako płaszczyzna pozioma czy dowolnie?
Bardzo proszę o wyjaśnienie problemów jakie za sobą niosą poszczególne rozwiązania.


nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie okna dachowe

AndrzejM

dział 308
temat nr 1487

Ocieplenie zewnętrznego komina od kominka


Koza z kominem na zewnątrz. Chciałbym się zapytać jak poprawnie zaprojektować kozę z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (zdjęcie poniżej)?
Narysowałem komin ocieplony wełną 15cm, jednak zastanawiam się czy czasem nie obmurować komina działówką np 12 cm i do niej przykleić wełnę. Komin wychodzi ponad kalenicę.

nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli kominy kominki ocieplenia elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał Zieliński

dział 308
temat nr 1486

Zamiana tynku cem-wapiennego na gipsowy i stworzenie antresoli


Witam Panie Jerzy.
Zgodnie z analizą cieplno-wilgotnościową wykonana u pana nr 2018/2018 mieliśmy zrobić tynk cem-wap wewnątrz gr. 1,5 cm. Jesteśmy obecnie na etapie ścian, wylewki, dachu etc i powoli umawiamy ekipy na kolejne etapy. Pojawiła się opcja zrobienia tynków gipsowych. I tutaj moja żona męczy mnie co by może nie zrobić gipsowych. Bo to przecież i tak potem gładzie by chciała a tak to już będzie bardziej równo etc. Z racji że ja to się trzymam projektu i analiz jak pies zębami obiecałem że spytam :) Tak więc czy możliwa by była u nas taka zmiana?

Druga kwestia jest taka. Tak jak kiedyś rozmawialiśmy mówił pan że nie ma problemu zmiany stropu z lanego na wiązary. Wiec zapadła decyzja jednak wiązarów tylko iż chcielibyśmy mieć część nad salonem odkrytą (w sensie bez stropu poddasza nad salonem i ewentualnie kuchnią (tylko ze nad kuchnia to chcemy wtedy zrobić sufit podwieszany żeby wyciąg głupio nie wyglądał i żeby szafki zabudowane mogły być do sufitu). I stąd moje pytanie wiem że w takim przypadku izolację cieplną będzie trzeba przenieść ze stropu na poddasze. Czy grubości warstw i rodzaj materiału się mocno zmienią?
Pozdrawiam
Zieliński Michał
komentarze: 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny porady inwestorom

Kancin

dział 308
temat nr 1485

Harmonogram robót wykończeniowych


Witam,
Panie Jerzy mam pytanie odnośnie harmonogramu plac budowlanych. Stan surowy otwarty osiągnąłem w tamtym roku w listopadzie. Okna mam już zamówione i w zasadzie fabryka je już wyprodukowała i mogą być zamontowane w każdej chwili. Wstępnie planowałem montować je na początku marca. Później również w marcu elektryk, hydraulika (woda, kanalizacja). Następnie w kwietniu tynki gipsowe. Maj zarezerwowałem na rozłożenie ogrzewania podłogowego oraz wylewki anhydrytowe. Ocieplenie styropianem z zewnątrz miałoby być wstępnie we wrześniu. Czy taki harmonogram ma szanse powodzenia? Dodam tylko, że ściany wykonane są/będą w technologii dwuwarstwowej (Porotherm+styropian).
Pozdrawiam serdecznie
Marcin
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 1484

Welon na wełnie przy ociepleniu i boniowanie elewacji


Witam.
Panie Jerzy, mam dwa pytania :
1.Przy ociepleniu elewacji wełna mineralna z welonem. Jaką funkcje pełni ten welon? Jak powinny wyglądać połączenia pomiędzy poszczególnymi płytami (a tym samym jak zachować ciągłość welonu, jeśli jest to konieczne)?
2.W jaki sposób poprawnie wykonać bo ie na elewacji? Zarówno przy wykończeniu wyprawą jak i przy przegrodzie obudowywanej płytami.
Z góry dziękuję i Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń elewacje elewacje wentylowane wiatroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

DragMZ

dział 308
temat nr 1483

Zmiana grubości termoizolacji względem obliczonej w analizie c-w


Na podstawie analiz wybrałem materiał ścian zewnętrznych, tj. Silka E24 kl.15 grub. 24 cm i styropian EPS-80 grub. 24 cm. Czy zmiana grubości styropianu na ścianach poddasza z 24 cm do 26 cm (przy pozostawieniu 24 cm na ścianach parteru) spowoduje unieważnienie wyników analiz c-w? Proponowana zmiana jest podyktowana wyłącznie względami estetycznymi.
Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1482

Mokre drewno na więźbę dachową


Witam,
Proszę o pilną poradę. 20 grudnia zamontowano nam więźbę dachową (dach kopertowy w literę T) i pokryto membraną paroprzepuszczalną Tyvek Supro. Drzewo dostarczono na plac budowy dzień przed montażem (drzewo suszone, 4stronnie strugane – wilgotność mierzona na placu budowy: 15%) i zamontowano przy bezdeszczowej pogodzie w przeciągu 3 dni. Na membranę, wzdłuż krokwi przymocowano zaimpregnowane, suszone, 4stronnie strugane kontrłaty na szerokość krokwi (8cm, wysokość 4cm), będące podstawą pod przyszłe deskowanie i dystansem dla wentylacji. Prace wstrzymano na okres świąteczny i dzisiaj (10 styczeń) rozpoczęto montaż deskowania.
Niestety ze względu na temperatury, nie zdążyliśmy zaimpregnować więźby i do tych prac również miano dzisiaj przystąpić gdyż temperatury są powyżej 8°C.
Niestety na kilku krokwiach na różnych połaciach dachu znaliśmy pleśń i wstrzymaliśmy pracę. Pleśń znajduje się wzdłuż całych zainfekowanych krokwi (również w części okapowej), z dwóch / trzech stron. Małżonka podejrzewa, że drewno przyjechało zarażone bo widziała na jednej krokwi malutkie szare plamki, które schodziły po przetarciu palcem, ale uznała je za brud.
Załączam zdjęcia z dzisiejszych oględzin i proszę o poradę na kolejne kroki. Przez kolejny tydzień przewidywana jest bezdeszczowa pogoda o dodatnich temperaturach i planowane było wykonanie impregnacji, deskowania i papowania (dach ma pozostać pod papą na kolejne kilkanaście miesięcy).
Rozważam użycie środka przeciwgrzybicznego ma wszystkich elementach więźby:
- Adolit M flüssig
- a następnie wykonanie impregnacji preparatem: IG-10-Imprägniergrund IT (tym preparatem zaimpregnowano kontrłaty)
- oraz w kolejnym terminie wykopanie impregnacji przeciw ogniowej preparatem firmy Remmers (nazwy w tej chwili nie mam zapisanej).
Jednak obawiam się o stan i ryzyko dla krokwi pod nadbitką gdzie nie mam już dostępu.
Proszę o pilną poradę jakie kolejne kroki powinienem podjąć i czy kontynuować deskowanie budynku.
Pozdrawiam,
Marcin

nr 1 Przykładowe miejsce z pleśnią
autor: Marcin
nr 2 Zbliżenie na spód krokwi.
autor: Marcin
komentarze: 7
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Tomekk

dział 308
temat nr 1481

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom


 
 
156
   ...  
151
 
150
 
149
 
148
 
147
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.