porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1102
 
 
112
   ...  
107
 
106
 
105
 
104
 
103
   ...  
1
 
 
magda710

dział 308
temat nr 1044

Ocieplenie ściany garażowej na styku z częścią mieszkalną


Witam serdecznie. Mam wątpliwość co do ocieplenia ścian garażu ogrzewanego połączonego z domem. Garaż ma mieć dwie ściany (wspólne z częścią mieszkalną) docieplone od środka wełną 10 cm. Cześć garażu jest na 2 metry wystająca do przodu poza obrys budynku (garaż jest wysunięty). Czy w takim razie należy ocieplić od środka także ten "wystający" fragment garażu skoro z zewnątrz będzie tam 20 cm styropianu. Czy można zamknąć ten kawałek ściany z porothermu z jednej strony styropianem z zewnątrz a z drugiej wełną 10 cm od środka? W projekcie jest właśnie takie rozwiązanie, ale czy jest ono prawidłowe. W dotychczasowych Pana odpowiedziach związanych z ociepleniem garażu od wewnątrz nie znalazłam informacji co do przypadku gdy garaż wysunięty jest do przodu. Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego garaże ściany nośne ocieplenia porady inwestorom

kemal111

dział 308
temat nr 1043

Drewniane belki stropu na wieńcu betonowym


U mnie w projekcie są zaprojektowane ukośne wiatrownice usztywniające podłużnie więźbę dachową z desek gr. 32 mm w dwóch rzędach pod i nad jętkami. Jak technicznie wykonać ocieplenie poddasza użytkowego? Z analiz grubość wełny mineralnej wyniosła 30 cm, 20 między krokwie i 10 między ruszta sufitu podwieszanego. Czy w miejscach pocienienia szczególnie w przekroju krokwi nie powstaną zbyt duże mostki termiczne?

W przypadku stropu drewnianego belki stropowe utwierdzone są w wieńcu. Pod belkami leży papa podkładowa. Czy powinno się też owijać boczne powierzchnie belek stropowych w miejscach oparcia w celu oddylatowania od okalających ścian? U mnie wieniec ma szerokość 24 cm, oparcie belki wynosi 20 cm, pozostaje wolna przestrzeń od czoła muru gr 4 cm. Jak zabezpieczyć czoło belki? Czy zmniejszyć oparcie belki i obmurować czoło cegłą na sztorc? Czy przestrzeń między murem a czołem belki wypełniać wełną czy pozostawić pustą?
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1042

Refleksje przy doborze hydroizolacji fundamentów


Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze hydroizolacji. Nasuwają mi się pewne wątpliwości a nie chciałbym wydać fortuny bezpodstawnie:
1. Co wybrać Fundamentdicht 1K czy Fundamentdicht 2K? Teren gliniasty woda na głębokości 1,75 m. chudziak na głębokości 1,6 m.
2. Czy papa Bornit Quandt g200 s4 będzie odpowiednia do izolacji chudziaka, ławy, wieńca pod ścianą i ścian działowych?
3. Rozumiem można papę przecinać po szerokości?
4. Zakład przy fundamentach to ok 15 cm?
5. Jak dużo ma wystawać papa poza obrys ścian działowych? W książce widzę, że papa pod ścianami nośnymi jest po szerokości muru, tak samo jest z działowymi?
6. Grundbit to grunt pod papę a Fundamentgrund to grunt pod masę KMB?
7. Jeśli chodzi o pospółkę to ma ona być wewnątrz budynku pod podłogą a piasek zwykły na zewnątrz ściany fundamentowej?
8. Duża jest różnica w cenie między produktem Multi-Mörtel a Sperrmörtel
9. Jak dużo piasku kwarcowego jest potrzebne do 1 mb żeby zrobić fasetkę zmieszaną z masą KMB?

Bardzo proszę o odpowiedź. Chciałbym kupić dobrą hydroizolację a nie wiem gdzie zaoszczędzić troszkę pieniędzy. Pozdrawiam Krzysztof
komentarze: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom fundamenty

ŁukaszW

dział 308
temat nr 1041

Pominięta hydroizolacja schodów betonowych wewnętrznych


Wydaje mi się, że schody betonowe, które łączą się na dole z chudziakiem nie były hydroizolowane od chudziaka. Powierzchnia styku chodów z chudziakiem nie jest duża ale jednak jest szansa, że woda będzie kapilarnie podciągana przez chudziak i później na betonowe schody.
Ktoś mi podpowiedział, aby całe schody pomalować szkłem w płynie. Czy to dobre rozwiązanie w tej sytuacji? A może lepiej niczym nie malować i jeśli woda będzie się podciągana kapilarne na schody to bez malowania będzie łatwiej też odparowywać ze schodów. Schody planuję wykończyć wykładziną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1040

Dach z zastosowaniem płyt drewnopochodnych


Producent więźby CNC oprócz samej konstrukcji dachu zaproponował mi na poszycie dachu płyty pavatex. Dołączył wstępne analizy. Proszę o opinie dotyczącą tego produktu. Samo już to, że ktoś analizy robi to jest na plus jak dla mnie choć jak Pan to twierdzi powinien być to obowiązek.

nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 1039

Pielęgnacja betonu preparatem wstrzymującym odparowanie wody


Jaka jest Pana opinia na temat następującej techniki pielęgnacji świeżego betonu w warunkach podwyższonej temperatury? Technika polega na nanoszeniu, natryskiem preparatu, który tworzy powłokę ograniczającą ubytki wody z betonu. Niektóre preparaty posiadają biały barwnik, który uwidacznia miejsca nieodpowiednio pokryte oraz dodatkowo obniża pochłanianie promieniowania słonecznego. Czy są jakieś, zalecenia, przeciwwskazania lub trudności w późniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej na powierzchniach pielęgnowanych w ten sposób?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

klocki

dział 308
temat nr 1038

Rdzawe plamy na tynku gipsowym


Przed położeniem tynku gipsowego szukałam i zabezpieczałam przed utlenianiem się wszystkie pomocnicze, stalowe elementy zostawione w ścianach bądź wieńcach. Niestety kilka z nich przeoczyłam. Jak teraz prawidłowo obrobić takie miejsca żeby zabezpieczyć je na przyszłość?

nr 1
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki gipsowe porady inwestorom porady wykonawcom

FelixF

dział 308
temat nr 1037

Dziwna metodologia powstawania projektu domu szkieletowego


Witam
Mam dylemat poważny związany z posadowieniem domu. Dom będzie parterowy, konstrukcja w technologii szkieletowej. Dach dwuspadowy, dom w lit. T. Posadowienie płyta fundamentowa - wstępnie projekt przewidywał płytę 25cm i na niej ławy zbrojone 30cm wysokie do których kotwiona byłaby podwalina. 30cm ławy wynikają z tego, że chciałem podnieść poziom podłogi 30cm powyżej gruntu i podwalinę oraz że instalacje kanalizacyjne umieszczone zostaną w strefie izolacji (już o tym dyskutowaliśmy w innym wątku - nie chciałem mieć kanalizacji rozprowadzonej pod płytą bowiem jest ona w wypadku uszkodzenia nienaprawialna).

Po drodze trafiłem na firmę wykonująca płyty z pianobetonu. Po rozmowach z firmą wyszło, że możliwe byłoby wykonanie takiej płyty - pod dom szkieletowy miałaby ona mieć 40-50cm grubości (w tym 10 cm wyrównujące co ewentualnie sobie zamieniłbym na beton napowietrzony bo wychodzi taniej). W związku z tym, że pianobeton ma pewne (jak w innym wątku Pan wykazał) właściwości izolacyjne lepsze niż beton oraz, że na płycie muszę i tak zrobić zbrojone ławy po konsultacjach także z moim konstruktorem uznano, że jest to wykonalne.

Konstruktor ostatecznie zaplanował 60cm podbudowę z pianobetonu (10 wyrównująca i 50 pianobeton PB500) gdzie moje szacunki wynikające ze wstępnych konsultacji kształtowały się na 40 max 50cm. Nadto dał 50cm odsadzkę tłumacząc to tak:
"Z przekazanych informacji, wynika, że 50cm pianobetonu jest grubością optymalną, najczęściej stosowaną w tego typu konstrukcjach. Odpowiedzialność za to ponosi konstruktor nie zaś firma wykonująca pianobeton na budowie, dlatego konstruktor przyjął grubość - jak określił to Pan z (...) – optymalną.
Zastosowanie odsadzek pełni dwie funkcje. Po pierwsze termiczną (izolacyjną), po drugie zwiększa powierzchnię przekazywania obciążeń na grunt. Szerokość odsadzki wynika z kąta przekazywania obciążenia. Przy kącie 45 stopni i grubości pianobetonu 50cm, wynika, że odsadzka powinna mieć szerokość 50cm.
Założeniem przyjmowania grubości pianobetonu, jest również zasada minimalizowania przekazywanych naprężeń na grunt. Przyjęta w projekcie klasa pianobetonu ogranicza naprężenia do 0,8MPa."

"Tak jak pisałem w poprzednim mailu, pianobeton traktuję jako materiał niekonstrukcyjny, a stabilizujący podłoże. Zatem poza obciążeniami powierzchniowymi od użytkowania pomieszczeń i obciążenia od ścian budynku nie przenosi obciążeń. Poza wytrzymałością na ściskanie, nie znalazłem żadnych parametrów wytrzymałościowych dla pianobetonu. Stąd moje bazowanie na konsultacjach z dostawca tego materiału."

No i mam teraz dylemat i wrażenie, że ktoś mi czegoś nie mówi. Co do konstruktora to z innej komunikacji wynika, że "ten pan" nie optymalizuje niczego, tylko "wali przekroje". Przykładem niech będzie projekt już konstrukcyjny, gdzie płyta stężająca ściany została zaprojektowana na 22mm (jak dla dachu), co generalnie jest nie spotykane (książki podają 12mm jako standard, czasami w pewnych sytuacjach skomplikowanych konstrukcji stosuje się czasem grubszą płytę). Na moje zapytanie odpowiedział, że jak zamówię projekt wykonawczy to mi "zoptymalizuje" (dramat kurcze).

Tak więc moje zaufanie do konstruktora niestety za wysokie nie jest, ale też nie ignoruję jego uwag. Nie rozumiem jednak tego jakie jeszcze obciążenia poza przenoszeniem "obciążeń od ścian" ma wykonywać płyta - pod którą dodam, będzie wyrównana i zagęszczona podbudowa z pospółki bo muszę ją i tak wykonać a na płycie zbrojone ławy 30/30cm (dwie ósemki złączone ze sobą). Z drugiej strony mam firmę promującą pianobeton jako izolację - czyli chcącą wylać jak najwięcej pianobetonu. Nie rozumiem w tym wszystkim jedynie tych "odsadzek". Walory izolacyjne mnie nie obchodzą a to, że firma chciałaby je wykonać z całym jej "marketingiem" wrzucam do kosza.

Poprzedni projekt z "ciężką" 25cm. płytą zbrojoną plus ława nie ma żadnych odsadzek a przecież nadal mam przenoszone i to większe "obciążenia na grunt". Ponadto pianobeton ma klasy i w projekcie użyto PB500 (wytrzymałość na ściskanie 0,8MPa) a firma posiada jeszcze PB1000 (2,0MPa+), którego użycie też mogłoby wyraźnie ograniczyć użycie pianobetonu.

Stąd teraz nie wiem, czy (jak podejrzewam) konstruktor robi wszystko na "odwal się pan" i "wali" przekroje tak by się zabezpieczyć, bez żadnej optymalizacji ani wysiłku, czy też ma rację i takie odsadzki w tym wypadku są konieczne a z jakichś racji w przypadku płyty zbrojonej nie bo one inaczej przekazują "obciążenia na grunt"? Czy zamiana w części PB500 (0,8MPa) na PB1000 (2,0MPa+) zmniejszyłaby objętość pianobetonu jak podejrzewam (stąd firma przede wszystkim promuje PB500)?


nr 1
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom projekty budowlane błędy projektowe

Arteo

dział 308
temat nr 1036

Paroizolacje o oporze dyfuzji Sd większym niż 80 m


W książce można spotkać paroizolacyjną folię aluminiową o oporze dyfuzji Sd=226 m. Poszukując foli paroizolacyjnej w internecie nie znalazłem takiej która miała większy opór dyfuzji Sd niż 150 m. Mogę prosić o nazwę produktu dobrego producenta który chwali się stosunkowo wysokim Sd? Mam wrażenie, że większość ukrywa ten parametr zasłaniając go reklamą. Pytam ponieważ nie chciałbym do analiz używać warstwy która nie jest dostępna na rynku.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1035

Mineralna hydroizolacja wstępna szybkowiążąca na mokry beton


W poradzie nr 280 proponuje Pan rozwiązanie położenia 2 kg/m2 hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej w wersji szybkowiążacej w celu odcięcia się od mokrego betonu. Na tym ma być położona kolejna warstwa już docelowej hydroizolacji.
Moje pytanie brzmi jaki konkretnie produkt zastosować w tej wersji szybkowiążącej? Jaka jest graniczna wartość wilgotności betonu od której wersja szybkowiążąca jest wymaga? Czy produkt Bornit Dichtungsschlamme DS się kwalifikuje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
112
   ...  
107
 
106
 
105
 
104
 
103
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.