porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2896


 
 
291
   ...  
286
 
285
 
284
 
283
 
282
   ...  
1
 
 
Kottemat nr 308-2841
visibility czytano 224 razy

Siatka Ledóchowskiego czy Rabitza?


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie siatki Leduchowskiego o której była mowa w Pana poradach a mianowicie jaki powinien być rozmiar oczek i grubość oraz spotkałem się że takie siatki były zgrzewane lub wycinane z arkusza blachy i która z tych dwóch będzie lepsza?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

MPPtemat nr 308-2840
visibility czytano 171 razy

Modyfikacja rozwiązań projektowych przez wykonawcę


Dzień dobry,
mam pytanie co do recyrkulacji z klimatyzacji kanałowej.
Postaram się pokrótce nakreślić sytuację. W stropie kotłowni zlokalizowanej na parterze mamy otwór przy ścianie zewnętrznej o wymiarach 150x30cm. Następnie mamy zabudowę g-k ściany kolankowej od wspomnianego szachtu do podobnego, znajdującego się 10m dalej, w którym są ukryte m.in. rury fi200 od rekuperacji oraz miejsce na planowaną rurę recyrkulacyjną do klimatyzatora kanałowego, który miał mieć według projektu odbiór z holu, przez który przechodzi szacht. Wykonawca proponuje prostsze rozwiązanie - usunąć rurę, pozostawić samą kratkę. Według niego zmniejszy to opory instalacji (więcej miejsca w szachcie niż w rurze), nie będzie również powodować podciśnienia w kotłowni. Czyli w skrócie klimatyzator będzie sobie pobierał powietrze bezpośrednio z kotłowni (czysta - w środku wyłącznie pompa ciepła i rekuperator), natomiast bilans powietrza będzie regulowany przez szacht. Czy takie rozwiązanie ma rację bytu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne porady inwestorom projekty budowlane

Kottemat nr 308-2839
visibility czytano 266 razy

Kanały spalinowe i powietrzne do kotłów kondensacyjnych


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie komina do kotła Wolf FBG-28 a mianowicie mam przygotowany szacht z pustaków kominowych o średnicy wewnętrznej 29 cm który w środku jest wyłożony wełną o grubości 5 cm i moje pytanie czy mogę w tym szachcie zastosować komin nie koncentryczny tylko jedno ścienny gdzie rura koncentryczna (tj. kolano) była by zastosowana od pieca do ściany łącząc się z rurą jedno ścienną oraz potem komin również byłby zakończony nasadą z rury koncentrycznej co pozwoliło by dostawaniu się powietrza do środka szachtu a potem kolanem koncentrycznym do pieca czy takie rozwiązanie jest poprawne? I drugie pytanie czy te rury kominowe mogą by z polipropylenu? W załączniku zdj które przedstawia takie rozwiązanie o którym piszę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kanały spalinowe kominy kotły gazowe kotły olejowe porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Lenarttemat nr 308-2838
visibility czytano 424 razy

Obliczenie optymalnej grubości termoizolacji


Chciałem przetestować wzory z rozdziału 2.12. do optymalizacji termoizolacji i wydaje mi się, że zauważyłem błąd we wzorze 2.12-11 (str 488) który oblicza dek. Chodzi mi o "- Rp" które jest pod pierwiastkiem a chyba powinno być poza nim. Czy mógłby Pan się temu przyjrzeć i zweryfikować?

Chciałem też sprawdzić moje zaprojektowane funkcje do Pańskiego wykresu na rys 1.4.-23 (str 56) ale nie zawiera on wszystkich potrzebnych mi danych, czy ma Pan może jeszcze te dane i mógłby potwierdzić/poprawić poniższe argumenty:

HDD: 4270
Lambda ściany: 0,21
Lambda styropianu: 0,04
cena energii z gazu ziemnego: 0,064 zł/MJ
sprawność systemu ogrzewania: 1,01


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom

7sebol7temat nr 308-2837
visibility czytano 270 razy

Pękające ściany w nowym budynku wielorodzinnym


Dzień dobry. 
W moim mieszkaniu w bloku (nowym) w narożnikach okien wychodzą takie ślady (zdjęcia poniżej). Co może być tego przyczyną? 
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia porady inwestorom

JHtemat nr 308-2836
visibility czytano 228 razy

Panele układane na mozaikę drewnianą


Dzień dobry
W mieszkaniu (2 pokoje 2,3x5,05m i 3,3x5,05m) posiadamy zniszczoną podłogę z mozaiki drewnianej, zamiast cyklinowania planujemy położenie paneli podłogowych bezpośrednio na mozaikę. Jaki najlepszy byłby podkład podłogowy pod panele?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2835
visibility czytano 315 razy

Warstwy ściany szkieletowej zewnętrznej


Dzień dobry,

Zgodnie z założeniami poniższego detalu z projektu architektonicznego dotyczącego ściany w technologii konstrukcji szkieletowej, chcę wykonać żebrowanie z profilu drewnianego w rozstawie co 60 cm wraz z płytowaniem. Szczegóły wykonania tego zakresu określa również detal C z projektu warsztatowego konstrukcji stalowej, który załączam. Płytowanie od wewnątrz budynku będę chciał wykonać z płyty MFP o grubości 18 mm na pióro-wpust. Pojawiają się dylematy w następujących kwestiach:
1. Czy styk płyty MFP ze stropem (z racji jego niedoskonałej powierzchni) lub ze ścianą należy uzupełniać np. taśmą rozprężną lub pianą montażową?
2. Czy z racji rozszerzalności materiałowej należy pozostawić dylatację pomiędzy płytą MFP – strop, płyta MFP – ściana? Jeżeli tak to jakiej wielkości oraz czy należy uzupełnić tę przestrzeń ww. rozwiązaniami?
3. Czy na łączeniu/styku kątownika ciesielskiego z konstrukcją stalową należy np. zastosować taśmę akustyczną lub podkładkę z EPDM?

Czy powinienem zwrócić jeszcze uwagę na coś czego nie uwzględniłem w swoich pytaniach?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2834
visibility czytano 297 razy

Jak poradzić ze szparami między płytami styropianu przy ocieplaniu


Dzień dobry,

Mam takie nietypowe pytanie przed wykonaniem elewacji. Otóż wiadomo, że na łączeniach płyt styropianowych mogą pojawić się szpary, które będą tym, większe, im gorsza będzie jakość styropianu i niższe umiejętności wykonawcy, zapewne działa to wykładniczo...

Przez szpary ucieka jakaś ilość ciepła, wiadomo, że większe uzupełnia się paskami styropianu, a mniejsze pianą niskoprężną. Nie zawsze jednak szpary są na tyle duże, żeby wypełnić je w całości pianą, czy ilość traconego ciepła jest na tyle mała, że można się tym nie przejmować?
Wiem, że zależy to od grubości styropianu, przy obecnych WT są to raczej grubości 20-25 cm. Przy cieńszych można stosować styropian frezowany, by zniwelować te mostki, a jak ja mam u siebie właśnie 25 cm zgodnie z analizami C-W, a dla takiej grubości znalezienie styropianu frezowanego było dla mnie niemożliwe i kupiłem zwykły, biały o prostych ściankach.

Czy jest sens ekonomiczny by samemu mając dużo czasu na budowie wyfrezować sobie boczne ścianki maszyną do cięcia termicznego styropianu, czy przy takiej grubości gra jest nie warta świeczki?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-2833
visibility czytano 268 razy

Zabezpieczenie wełny przed pyleniem


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabezpieczenia powierzchni twardej wełny mineralnej w wentylowanym szachcie technicznym (przewody wentylacji mechanicznej, spalinowej-systemowej) przed pyleniem za pomocą emalii żaroodpornej w sprayu (farba nawierzchniowa silikonowa, termoutwardzalna)?

Producent dopuszcza stosowanie materiału wewnątrz pomieszczeń (można stosować do malowania grilli, barbecue, kominków, tłumików, grzejników, nagrzewnic, bojlerów, rur i innych elementów nagrzewających się powyżej 220°C).

W szachcie obok przewodów wentylacji mechanicznej będzie przeprowadzony przewód spalinowy od kominka opalanego drewnem - preizolowany fabrycznie (blacha żaroodporna- wełna żaroodporna - blacha nierdzewna), temperatura powierzchni może dochodzić do 120 st. C, stąd pomysł na farbę żaroodporną, tym bardziej, że szacht będzie mechanicznie wentylowany i pył z wełny mógłby przedostawać się poza szacht.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje żelbetowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcin Lenarttemat nr 308-2832
visibility czytano 313 razy

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom


 
 
291
   ...  
286
 
285
 
284
 
283
 
282
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.