porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2881


 
 
290
   ...  
229
 
228
 
227
 
226
 
225
   ...  
1
 
 
Studioiftemat nr 308-2263
visibility czytano 185 razy

Możliwość zastosowania paroizolacji adaptacyjnej w stropie


Dzień dobry,
mam pytanie w kwestii paroizolacji poddasza.
Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, parterowy, technologia murowana, poddasze nieużytkowe, dach i strop - wiązary drewniane prefabrykowane drewno KVH, ocieplenie wełna mineralna 30cm.
Z uwagi na konieczność przyspieszenia robót budowlanych i przeprowadzenia części prac w okresie zimowym zdecydowałem się na wykonanie w pierwszej kolejności ocieplenia sufitu, następnie planuję zabezpieczyć go szczelnie folią, a następnie wykonać tynki i wylewki. Tynki planuję wykonać w połowie marca, ale w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, następnie wykonanie wylewek.
W związku że znaczna ilością wilgoci która pojawi się wewnątrz czy możliwe jest zastosowanie tzw. folii inteligentnych, o zmiennym oporze dyfuzji? np. Sd 15m
Czy systemowe taśmy dwustronne są wystarczające do uzyskania szczelnego i trwałego połączenia ze sobą arkuszy folii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2262
visibility czytano 494 razy

Prowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej w podłodze


Panie Jerzy,
Zawsze zaleca pan styropian XPS jako ocieplenie podłóg na gruncie ze względu na spodziewane znaczne odkształcenia zmęczeniowe styropianów EPS klasy poniżej 200.
Mam jednak pytanie odnośnie styropianu na podłodze poddasza mieszkalnego, jego funkcja to przede wszystkim tłumienie hałasów przechodzących z piętra na parter. Czy w tym celu XPS sprawdza się wystarczająco dobrze? Wydawało by się że miekkszy styropian EPS lepiej spełni tę funkcję niż twardy styrodur... Poddasze mieszkalne też z reguły jest chyba mniej obciążane niż parter. Może lepiej tam zastosować EPS 100 lub 150?

W moim przypadku mam przewidziane 10cm (8cm+2cm) styropianu na piętrze żeby ukryć w nim kanały wentylacji mechanicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna instalacje wentylacyjne porady inwestorom

MacGyvertemat nr 308-2261
visibility czytano 375 razy

Fuszerka wykonawcy słupów i nadproży


Dzień dobry,
to nasz pierwszy post i piszemy go ponieważ mamy problemy z naszym wykonawcą.
Sprawa dotyczy wieńca nad domem i garażem. Mamy podejrzenia nieprawidłowego wykonania.
Wieniec został rozszalowany po dwóch dniach i od razu, masą inną niż naprawcza do betonów, zostały załatane raki. Był jeszcze problem ze słupem ale po Pana poradzie o samodzielnym wpisie do dziennika temat został rozwiązany - postawili słup na nowo.
Wykonawca nie ściągnął zaprawy, temat jest otwarty. Kierownik budowy wie o naszych wpisach ale nie ma możliwości sprawdzenia wielkości raków. Temat będziemy kontynuować, zlecimy badania betonu.
Natomiast w tym wątku chciałem podpytać o startery z wieńca poziomego do wieńców nad ścianami szczytowymi i wieńców nad lukarnami.
Mamy podejrzenie graniczące z pewnością że część starterów to proste pręty włożone już po wylaniu betonu. Na ile poważny błąd to jest i co dalej z tym możemy zrobić?
Dodam tylko że postanowiliśmy temat otworzyć ponieważ to będzie rozporowy dach pokryty dachówką.
Poniżej foto z rozkuwania uszkodzonego słupa, po tych zdjęciach jesteśmy prawie pewni że startery były po prostu wsadzone.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2260
visibility czytano 564 razy

Membrana PE jako hydroizolacja w murze


Szanowny Panie,
czy produkt "folia fundamentowa pozioma o specyfikacji jak w załączeniu nadaje się do izolacji poziomej pomiędzy ławą fundamentową, a fundamentem oraz pomiędzy fundamentem, a ścianą? Jakie są zalecenia przy stosowaniu tego typu produktów? czy lepiej jednak wybrać papę do izolacji poziomej.

link do strony producenta folii
https://www.seven7.pl/produkty/folie-budowlane-malarskie-okienne/folia-do-izolacji-poziomej-super-elastyczna/

Zauważyłem,żew budynkach z lat 70-tych izolację poziomą pomiędzy fundamentem, a ścianą wykonywano w następujący sposób warstwa papy na to kładziono warstwę białej cegły i dopiero stawiano ściany. Czy obecnie zasadnym jest stosowanie tego typu rozwiązania?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje mury porady inwestorom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2259
visibility czytano 702 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja pod podłogą - tak, czy nie?


Panie Jerzy,
Jako hydroizolację betonu podkładowego zaleca pan masę KMB na całość i wklejanie/zatapianie taśmy kauczukowej w narożnikach ściana-podłoga.

Czy jako alternatywę dla tej technologii można rozważyć rozwinięcie papy termozgrzewalnej na cały beton podkładowy z wywinięcięm na ścianę (fundament od środka jest ocieplony XPS 5cm) i ewentualne uszczelnienie naroży masą KMB?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Miketemat nr 308-2258
visibility czytano 482 razy

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Krystyna W-watemat nr 308-2257
visibility czytano 482 razy

Czy elektroosmoza usunie wilgoć ze ścian domu?


Dzień dobry
Chciałabym prosić Pana o pomoc fachową. Mieszkamy od 5 lat w nowym domu jednorodzinnym, ale ściany parteru nad podłogą są mokre, w plamach i miejscami jest pleśń. Mieliśmy w domu różnych ekspertów a ostatnio panów od elektroosmozy, którzy na 100% twierdzą że te wykwity na ścianach to kapilary i oni je usuną.

Mąż nie wierzy w cuda dlatego piszę do pana z pytaniem. W końcu budowy było duże przyśpieszenie za zgodą KB. W maju były robione wylewki i na takie mokre bo po tygodniu układane były płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy (dom był słabo wietrzony) i po około roku zaczęła w różnych miejscach (40cm od podłogi) odchodzić najpierw farba potem powstały wykwity. Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów w różnych miejscach na ścianach?

Panowie od elektroosmozy zbadali nam ściany i mamy w nich wodę na 30-45cm od podłogi. Bardzo Pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna aby ją wyeliminować? Czy taka elektroosmoza pomoże?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom

RoBortemat nr 308-2256
visibility czytano 450 razy

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

kowal2307temat nr 308-2255
visibility czytano 242 razy

Klasa betonu mieszanego na budowie


Jaką klasę betonu mógł uzyskać wykonawca używając do mieszanki tylko żwiru cementu piasku i wody?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom betony zwykłe

kowal2307temat nr 308-2254
visibility czytano 316 razy

Chałtura i fuszerka podczas budowy poddasza i dachu


Witam
przeprowadziłem remont domu, wymieniono poszycie dachowe oraz postawiono nowe ściany kolankowe i szczytowe. Moje pytania dotyczą betonu i drewna konstrukcyjnego. Firma budowlana wykonała beton na wieńce poprzez mieszanie na terenie budowy w betoniarce, dostarczając mi jednocześnie certyfikat na beton z betoniarni.
Czy istnieje szansa na to że beton mieszany na budowie będzie miał parametry takie jak na certyfikacie?
Czy drewno konstrukcyjne musi być strugane czterostronnie i suszone komorowo?
Na projekcie jest wymóg drewna klasy C24? Co na temat drewna mówi norma PN-EN 14081-1? Jakiej wilgotności powinno być drewno użyte na więźbę? Kłopot polega na tym że przywieziono drewno mokre które zanim go użyto na dach dostało śnicy i się pokręciło przez to mam krzywy dach. Jak można to teraz naprawić? Przesyłam zdjęcie deklaracji właściwości betonu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom


 
 
290
   ...  
229
 
228
 
227
 
226
 
225
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.