porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1635

 
 
165
   ...  
159
 
158
 
157
 
156
 
155
   ...  
1
 
 
Jaryka

dział 308
temat nr 1568

Spiżarka w kotłowni i inne błędy w projekcie


Dzień dobry.
Panie Jerzy, poprosiłam architekta o zaprojektowanie małego okienka w pomieszczeniu nr 3, czyli małej spiżarce za kuchnią, gdzie jednocześnie będzie znajdował się piec. Chciałabym uzyskać tam trochę niższą temperaturę, a dodatkowo wydaje mi się, że w pomieszczeniu z piecem powinna być też większa wentylacja. Architekt jednak twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest to strona północna i zawsze będzie tam chłodniej. Wentylacja „jakaś” ma być. Nie planuję rekuperacji.
Przy okazji, proszę o zerknięcie fachowym okiem na rozkład pomieszczeń. Może są tam jakieś detale, których ja już nie zauważam, a nastręczą jeszcze problemów przy budowie.nr 1
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

Jan

dział 308
temat nr 1567

Ława bez hydroizolacji, a fundament wylewany izolowany


Panie Jerzy,
poniekąd znalazłem odpowiedzi w innych wątkach w tym dziale ale chciałbym zebrać to w całość bo chyba takiego przypadku jako łącznego nie ma opisanego.
Ława fundamentowa bez hydroizolacji, beton zwykły (nie z mieszanki napowietrzonej) i do tego słupy żelbetowe (to jest rozwiązanie błędne ale już jest). Podbicia nie będą robione by to naprawić.
Na ławie będzie fundament monolityczny (w projekcie jest z bloczków ale z kierownikiem budowy, który jest także konstruktorem, została dokonana zmiana na zbrojoną ścianę fundamentową podwójnie siatką fi 6 15x15 - z obu krawędzi ścian, bez prętów wystających z ławy). I tutaj 3 pytania (albo grupy pytań) odnośnie tych rozwiązań:

1) Czy przy takim zbrojeniu ściany fundamentowej (przy obu krawędziach ściany będą siatki fi6 oczko 15 cm) potrzebny będzie wieniec? Pytam bo właśnie znalazłem w innej Pana odpowiedzi, że przy fundamencie monolitycznym nie trzeba robić wieńca na szczycie ściany fundamentowej (wieńca nie ma w projekcie).

2) W innym wątku odpisał mi Pan, że na ścinę fundamentową monolityczną (jeśli nie ma ubytków lub zostały właściwe uzupełnione) można zastosować Bornit UNIBIT ale w 4 warstwach. Oczywiście tylko przy sprzyjających warunkach gruntowych (brak stale napierającej wody). Czy tutaj można więc zastosować UNIBIT? Jeśli tak, to czy na cokole trzeba stosować jak w innych przypadkach izolację polimerowo-cementową flex z zakładem (UNIBIT powinien najechać ok. 20 cm na flex)? I rozumiem, że w takim przypadku też można zatopić później taśmę która elastycznie połączy izolację ściany fundamentowej z izolacją chudziaka? Czy ta izolacja chudziaka też może być z UNIBIT?

3) Rozumiem, że na tej niezaizolowanej ławie na miejscu pod słupami dać hydroizolację polimerowo-cementową sztywną jak w innych poradach (2-3 cm poza obrys i papa G200 SB na całej ścianie z wyjątkiem słupów)? Papa rozumiem ma wystawać po 10 cm z każdej strony, ma być zrobiona faseta, tylko czy z masy KMB czy z UNIBITU z dodatkiem odpowiedniego piasku kwarcowego?

Jeszcze jedno dodatkowe pytanie. Wielokrotnie wspominał Pan, że folia nie może być hydroizolacją ponieważ ulega postrzępieniu, m.in. przez oddziaływanie bakterii w gruncie, ale także z uwagi na fakt, że jest łatwo ją przedziurawić zbrojeniem oraz na brak możliwości szczelnego połączenia folii na zakładach. A czy jeśli przyjmiemy, że da radę dopilnować, by nie była przedziurawiona, zrobi się podwójne zakłady z zawinięciem, to czy taka folia nie będzie przez jakiś czas poprawnie hydroizolować - oczywiście krótki czas w porównaniu do hydroizolacji KMB? Chodzi mi o to, czy nie będzie to stanowiło opóźnienia niszczenia całej ławy fundamentowej (jeśli ta nie będzie miała poprawnej hydroizolacji).
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Krzysiek

dział 308
temat nr 1566

Hydroizolacja bitumiczna wewnątrz domu


Pytanie o izolację chudziaka na gruncie a raczej o wątpliwości zastosowania polimerowo-bitumicznych bezrozpuszczalnikowych hydroizolacji. Czy taki rodzaj izolacji nie jest wyczuwalny później w domu i na ile jest to bezpieczne rozwiązanie, w kwestii emisji. Mówiąc szczerze, ja mam wątpliwości i o ile ściany fundamentowe tym pokryłem to już dość mocno się obawiam pokryć tym chudziaka.

Myślałem o alternatywie w postaci izolacji mineralnej, jedno lub dwuskładnikowej ale i tutaj pojawiają się wątpliwości - taka izolacja nie zapobiega migracji pary wodnej z gruntu więc może z czasem pojawiać się wilgoć i wytrącać pod styropianem.
Muszę przyznać, że ciężko mi się zdecydować.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli hydroizolacje podłogi porady architektom porady inwestorom

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 1565

Posadowienie na płycie ogrzewanej


Ogrzewanie płyty fundamentowej. Oba rysunki w książce dotyczące posadowienia na płycie (str 164 i 165) przedstawiają ogrzewanie w osobnej warstwie jastrychu.
Co Pan myśli zatem na temat stosowania ogrzewania bezpośrednio już w samej płycie fundamentowej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadowienia na płycie ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

peper

dział 308
temat nr 1564

Odprowadzenie wody z dachu, a posadowienie na płycie


Planuję odprowadzenie wody z rynien do podziemnego zbiornika na deszczówkę. Mój projekt zakłada płytę fundamentową z termoizolacją na płycie. Czytałem kilka porad odnośnie odprowadzenia wody z rynien (m.in. 1206 wraz z komentarzami). Chciałbym zapytać jeszcze o kilka spraw.

1. Czy lepiej poprowadzić rury odprowadzające wodę z rynien pod płytą, czy naokoło płyty?
2. Chciałbym odprowadzić do tego samego zbiornika wodę z odwodnienia liniowego w garażu. Jak poprowadzić rury? Prostopadle przez płytę, a potem poziomo (z lekkim spadkiem)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego odwodnienia odpływy liniowe wewnętrzne porady inwestorom rynny i rury spustowe

peper

dział 308
temat nr 1563

Podbitka między krokwiami w okapie dachu


Załączam fragment detalu dachu skośnego z mojego projektu. Jeśli dobrze rozumiem, to podbitka jest tutaj zlokalizowana pomiędzy krokwiami (tak też zrozumiał ten rysunek wykonawca). Wykonawca twierdzi, że to niepoprawne rozwiązanie. Wg niego robi się albo nadbitkę (nad krokwiami a pod poszyciem), albo podbitkę (pod krokwiami).
Wiem, że wykonawca jest od wykonywania a nie od proponowania rozwiązań, ale skoro zgłosił takie zastrzeżenie, to wolałbym się upewnić. Jaka jest prawda?

nr 1 Fragment detalu dachu skośnego (okap).
autor: Michał Papka
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okapy dachowe dachy budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

MARADAWOJ

dział 308
temat nr 1562

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia

klocki

dział 308
temat nr 1561

Eliminacja skroplin na rurze wodociągowej w pomieszczeniu


Na rurach z zimną wodą w pomieszczeniu gospodarczym skrapla się woda. Zjawisko naturalne (woda zimna, powietrze w pomieszczeniu ciepłe), ale niepożądane.
W jaki sposób zmniejszyć ilość zbierającej się na rurach wody i nie narobić sobie innych problemów?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje wody zimnej porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 1560

Kompozytowy pomost na istniejącym balkonie


Na balkonie w mieszkaniu na ostatnim piętrze w bloku odpadły płytki, nie pierwszy już raz zresztą. Chciałabym zamiast płytek położyć deski kompozytowe na legarach. Mam w związku z tym następujące pytania:

1. Firma od desek proponuje pozostawienie obluzowanych płytek i położenie na nich desek. Propozycja ta wydaje mi się podejrzana - czy to jest dopuszczalne/sensowne? Jeżeli nie to czy trzeba zabezpieczyć jakoś to co znajduje się pod płytkami? Wg dokumentacji warstw górnej części płyty balkonowej (załączam rysunek) jest to "szlichta spadkowa gr. 4 cm". Oczywiście warstwy nie są w żaden sposób zgodne z opisem w Pana książce ale nie chciałabym organizować remontu całej płyty z góry i z dołu, chociaż być może w przyszłości czeka to cały budynek. Nie sądzę żeby administracja wyraziła na to w tej chwili zgodę. Budynek ma 10 lat i nie są widoczne żadne problemy z elewacją w okolicach balkonów ani w innych miejscach. Pytanie brzmi: co warto zrobić teraz, przy okazji montażu desek, żeby zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości?

2. Co powinno się znaleźć na styku balkonu ze ścianą? Czy blacha będzie dobrym rozwiązaniem?

3. Producent systemu desek, firma DLH, proponuje legary z kompozytu. Czy jest to dobry i trwały wybór czy lepiej zainwestować w legary aluminiowe?

nr 1 Detal balkonu
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe balkony błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom remonty

Bociek1313

dział 308
temat nr 1559

Łączenie wywiewów pionów kanalizacyjnych


Panie Jerzy, w projekcie mam 3 piony kanalizacyjne. Czy wentylację 3 pionów mogę połączyć i wyprowadzić ponad dach jedną wywiewką (kominek wentylacyjny)?
komentarze: 19
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
165
   ...  
159
 
158
 
157
 
156
 
155
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.