porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
213
 
212
 
211
 
210
 
209
   ...  
1
 
 
Bociek1313

dział 308
temat nr 2106

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

nr 1 Rozdzielacz ogrzewania grzejniki - poddasze.
autor: Marcin
nr 2 Rozdzielacz do wody (ciepła, zimna) plus rozdzielacz do podłogówki - poddasze.
autor: Marcin
nr 3 Cyrkulacja łazienka poddasze.
autor: Marcin
nr 4 Montaż stelaż WC z rurą do wywiewki kanalizacyjne.
autor: Marcin
nr 5 Montaż kształtek bateria wannowa.
autor: Marcin
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 2105

Przeciekający fundament podczs budowy


Witam Panie Jerzy,

po obfitych deszczach okazało się, że w dwóch miejscach na styku ława/ściana fundamentowa podciąga wilgoć. Zdjęcie w załączniku. Pozioma izolacja - szlam sztywny. Pionowa bitumiczna masą 1K. W pachwinę wklejana taśma Bornit DB. Proszę o poradę w jaki sposób naprawić błędy wykonawcze i czy można w tych miejscach wykonać iniekcję, aby nie odkopywać fundamentów. Np. SikaMur®InjectoCream-100? Nie wiem czy to ma znaczenia, ale ściana w tym miejscu jest już otynkowana tynkiem cem-wap.

Z góry dziękuję za pomoc.

nr 1 autor: Marcin
nr 2 autor: Marcin
komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

mrpiter

dział 308
temat nr 2104

Projektowanie detalu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną


Panie Jerzy,
w moim projekcie nie ma wkładki dylatacyjnej między betonem podkładowym podłogi na gruncie a ścianą fundamentową. Zamiast tego jest folia kubełkowa kubełkami w stronę betonu. Czy tak może być? Można uznać, że ta folia i kubełki będą dylatacją czy muszę te folię obciąć i wkleić paski styropianu grubości 1cm? Czym może skutkować brak dylatacji? Chodzi o popękanie betonu a przez to przerwanie izolacji?

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie dylatacje

MarekB

dział 308
temat nr 2103

Czy każda termorenowacja budynku jest opłacalna?


Dom z lat 70. w środkowej Wielkopolsce, z dachem dwuspadowym, usytuowany ścianami szczytowymi w osi północ-południe. 10 lat temu podczas remontu elewacji została wykonana termoizolacja (15 cm, styropian) ścian wschodniej i zachodniej ponieważ na północna i południowa (ściany szczytowe) dach był wykonany na równo z murem. Teraz przy okazji remontu dachu kalenica jest wydłużana, powstaje więc miejsce na termoizolacje. Planowane jest wykonanie jej tylko na ścianie północnej "bo od południa przecież i tak grzeje".
Mogę prosić o komentarz i argumenty, które przekonają właściciela że to być może niewłaściwa droga?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termoizolacje termorenowacja porady inwestorom

Maraton

dział 308
temat nr 2102

Samodzielne wykonanie jastrychu cementowego w remontowanym domu


Dzień dobry.
Mam kilka pytań dotyczących przygotowania termoizolacji i jastrychu cementowego na podłodze ogrzewanej.
1.Czy wolno uzupełniać ubytki między płytami styropianu pianką niskoprężną ?
2.Jakie są proporcje cementu expert 42,5 w stosunku do żwiru ? Ile kg tego cementu na 1m2 dla grubości 1cm jastrychu?
3.Czy z miksokreta nie można zrobić dobrego jastrychu pod ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czego pilnować? Czy to karygodny błąd korzystać z miksokreta przy ogrzewaniu podłogowym?
Na tym pytaniu bardzo mi zależy. Mam wstępnie zamówiony cement, plastyfikator i upłynniacz i ekipę.Czytałem opinie na grupie i wiem,że jest to odradzany sposób.Przy moim domu remontowanym muszę jednak zawierać kompromisy. Nie wiem tylko czy iść aż tak daleko.
4. Czy jastrych cementowy też się wygrzewa?
5.Ile cm zostawić na posadzkę z płytek podłogowych ,łącznie z klejem ?Będzie niski próg, więc muszę potwierdzić, czy 1,5 cm będzie ok.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik

dział 308
temat nr 2101

Ratowanie hydroizolacji płyty, podmurowania pod drzwiami i bramą garażu


Szanowny Panie Jerzy
Potrzebuję Pana porady, sprawa dotyczy hydroizolacji. Mianowicie beton podkładowy został najpierw zagruntowany gruntem Bornit fundament grunt a następnie hydroizolacją polimerowo bitumiczną Bornit fundament flex 2K. Hydroizolacja ta została nałożona uczciwie zgodnie z Pana zaleceniami. Sprawa polega na tym, iż beton podkładowy został zlicowany z płytą fundamentową. Hydroizolacja jest widoczna po całym obwodzie.

1. Proszę o poradę jak zespolić hydroizolację wychodzącą z pomiędzy warstw by tworzyła szczelną jedność. Proszę o poradę jak się do tego zabrać by spać spokojnie. Oczywistością jest, iż należy zastosować grunt oraz dwie warstwy hydroizolacji, natomiast czy dodatkowo powinienem zastosować siatki wzmacniające na połączeniu betonu podkładowego i płyty fundamentowej oraz płyty fundamentowej i bloczków betonu komórkowego? Jeśli tak to jak ten proces powinien wyglądać?

2. Dodam, iż z racji braku okien oraz dachu na tamtą chwilę (2 tygodnie temu) wewnątrz domu utworzyły się zastoiny wodne od których pojawiły się wysolenia na pierwszym rzędzie bloczków ceramicznych. Zastoiny szybko odparowały nie mniej jednak fakt ten również powinien być wzięty pod uwagę by beton nie był zbyt wilgotny przy nakładaniu hydroizolacji. Obecnie jest już dach więc deszcz nie powoduje już zastoin wodnych. Czy te wysolenia wymagają jakiegoś dodatkowego traktowania przed tynkami, czy po prostu je zmywać?

3. Z racji, iż stolarka okienna oraz brama garażowa zostanie zamontowana przed wylewkami, chciałbym zapytać Pana o podpowiedź czy pod oknami na górnej kondygnacji (przed ich zamontowaniem) podmurować na wysokość wylewki bloczkiem z betonu komórkowego, czy proponuje Pan inne rozwiązanie? Generalnie będzie 5cm styropianu oraz 7 cm wylewki. To samo pytanie jeśli chodzi o bramę garażową. Czy mogę zlicować bloczek o odpowiedniej wysokości (12cm eps 200 plus 7cm wylewka) z płytą fundamentową tuż przy krawędzi wjazdu do garażu by móc nałożyć hydroizolację pionową fundamentu, czy proponuje Pan inne rozwiązanie?

Serdecznie dziękuję za porady
Marcin D.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Bartek

dział 308
temat nr 2100

Podest na wejściu wyłożony płytami betonowymi


Dzień dobry,
Panie Jerzy, potrzebuję Pana podpowiedzi w kwestii progu wejściowego do domu. Czuję, że jest to konkretnie spaprana robota, stąd zwracam się z pytaniem - jak prawidłowo wykończyć połączenie pomiędzy progiem drzwi, a w przyszłości - płytami betonowymi (jako wykończenie chodnika). Wystający styropian elewacyjny jest połączony ze styropianem (chyba XPS) na fundamencie. Drzwi i próg są osadzone na klinarycie.
W książce znalazłem tylko informacje o progu i podjeździe do garażu, a o drzwiach wejściowych niestety nie. Chyba, że coś przeoczyłem?

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podesty porady inwestorom porady wykonawcom tarasy naziemne

Linebaker

dział 308
temat nr 2099

Trwałość budynków z wielkiej płyty


Witam
Panie Jerzy, jaka jest pańska opinia budownictwa z wielkiej płyty? Czytałem, że trwałość tego typu bloków wynosi więcej niż zakładano i sięga powyżej 100 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe badania i pomiary badania wytrzymałościowe konstrukcje korozja stali degradacja docieplenie

Marcin Drabik

dział 308
temat nr 2098

Zamiana nawiewnika EXR w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy

1. Z analiz wynika, iż do termoizolacji pionowej płyty fundamentowej należy użyć 16cm eps 100, kiepsko z dostępnością 16cm eps 100, znacznie łatwiej o 15cm, pytanie brzmi czy15cm będzie wystarczające czy też muszę użyć 2x 8cm.

2. W projekcie wentylacji hybrydowej wyszczególniony jest nawiewnik exr.304 5-30m3, ciężko go znaleźć jutro będę dzwonił do producenta czy nadal jest dostępny, gdyby jednak nie był, czy exr.306 o wydajności 7-30m3 mógłby być użyty?

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Marcin D.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja hybrydowa ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

kayu

dział 308
temat nr 2097

Zastosowanie preparatu Grundbit pod hydroizolację


Dzień dobry,
czy na mur ściany fundamentowej z bloczka betonowego i żelbetowy wieniec w razie zabraknięcia Fundamentgrund można użyć Grundbit (którego na pewno mi zostanie) w celu zagruntowania powierzchni pod Fundamentdicht 2K? Jeśli tak to czy trzeba go rozcieńczać wodą?
Z góry dziękuję
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
219
   ...  
213
 
212
 
211
 
210
 
209
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.