porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1448

 
 
146
   ...  
140
 
139
 
138
 
137
 
136
   ...  
1
 
 
Bociek1313

dział 308
temat nr 1381

Dobudowany do domu naziemny taras drewniany


Witam Panie Jerzy,
chciałbym dobudować zadaszony taras - jak na schemacie. Konstrukcja tarasu wsparta na fundamentach śrubowych oraz podparta na drewnianej kantówce (lub stalowym profilu), która zakotwiona będzie do ściany. Konstrukcja zadaszenia, również będzie wsparta na stalowym profilu lub drewnianej kantówce, zakotwionej do ściany.

Moje pytania:
1. W jaki sposób rozwiązać strefę montażu profilu lub kantówki ,kotwionej do ściany, zarówno dla zadaszenia jak i dla tarasu? Czy kotwić bezpośrednio do ściany (ściana z ceramiki)?
2. W jaki sposób rozwiązać miejsce styku taras-ściana-okno tarasowe, w odniesieniu do rozwiązania na stronie 217 Rys. TA-072, jeśli to rozwiązanie można zaadaptować do mojej koncepcji?

Schemat i przykładowa inspiracja (na zdjęciu jest nie zadaszony, ale rozważam z zadaszeniem) załączam do pytania.
nr 1 autor: Marcin
nr 2 autor: Źródło - internet.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Michał Klepacz

dział 308
temat nr 1380

Hydroizolacja starego fundamentu z roku 1894


Witam serdecznie,
chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać hydroizolację na ścianie fundamentowej starego budynku (rok budowy 1894)? Budynek jest częściowo podpiwniczony, w części nie podpiwniczonej fundament jest z kamienia (piaskowiec?) wys. ok1,2m. Część podpiwniczona to fundament z cegły pełnej i kamień jako warstwa ok 20cm pod cegłą. Grunt to glina, natomiast woda gruntowa jest na poziomie pierwszej cegły w piwnicy.
Pozdrawiam
Michał Klepacz
nr 1 Fundament pod częścią bez piwnicy
autor: MK
nr 2 Fundment pod częścią bez piwnicy
autor: MK
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budynki zabytkowe domy murowane ekspertyzy fizyka budowli fundamenty hydroizolacje kamień naturalny mury naprawy porady inwestorom projekty wykonawcze remonty renowacje

Jakub

dział 308
temat nr 1379

Pozostawienie styropianu na ścianach przez zimę


Witam serdecznie.
Chcialbym sie dowiedzieć co jest lepsze: Zostawienie przyklejonego i zakołkowanego styropianu białego 20cm na zimę, czy ocieplenie np. tylko trzech ścian i zaciągnięcie go klejem z siatką. Nadmieniam ze ocieplam sam i mogę nie zdążyć przed zimą zrobić wszystkiego.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

AW

dział 308
temat nr 1378

Uszczelnienie czapy kominowej z kamienia


Planujemy montaż czapy kamiennej zamiast betonowej, czym uszczelnić przejścia przez czapę? Dwa spalinowe i jeden sanitarny. Niestety w polecanych produktach z silikonami dekarskimi i żaroodpornymi jest pusto. Czy kamienną czapę też gruntujemy? Jak powinno wyglądać prawidłowe połączenie w tym wypadku?
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 1377

Tynki cem-wapienne na ścianach i gipsowe na sufitach


Panie Jerzy, niestety za namową tynkarzy popełniłem (chyba) błąd i wszystkie sufity zostały wykonane z tynku gipsowego Knauf. Ściany jak w analizach są cem-wap. Bardzo prosze o poradę czy mogę się ratować zmianą farby? Dobrałem farbę firmy sto o wartości mi 1150. Dodam jeszcze że podczas pielęgnacji tynkow na stykach z podciągami wyszły ciemne plamy ale było ich nieduzo, były w niektórych miejscach i niepostępowaly po zakończeniu pielęgnacji. Obecnie pomieszczenia są pokryte szpachlą gipsową i nic nie wychodzi.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 1376

Ocieplenie skosów wylewanych w dachu


Witam
Mm pytanie odnośnie skosów lanych. Ile dni trzeba odczekać żeby móc ocieplić skosy? Dom ma być kryty jeszcze przed zimą w połowie listopada. Po przykryciu nie będzie możliwe prawidłowe ocieplenie. Kierownik budowy kazał tylko położyć folię paroizolacyjną na beton i na to dwie warstwy wełny. Czy musi być zachowana szczelina wentylacyjna? Okna w tym roku nie będą wstawiane więc dom będzie miał dobrą wentylację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

rydzyk

dział 308
temat nr 1375

Podciąg stalowy nad oknem


Dzień dobry,
W projekcie domu mam podciąg stalowy nad drzwiami tarasowymi. Aby zmniejszyć mostek termiczny od dołu belki zastosowany został XPS 6 cm a dookoła wełna mineralna.
Patrząc na ten element jestem niemalże pewien że na belce będzie dochodziło do kondensacji pary wodnej. Aby wszystko nie zapleśniało należy zapewne ten element wentylować od zewnątrz a od wewnątrz zrobić paraizolację. Myślałem też o zastosowaniu zamiast wełny - natryskowej pianki pur – wtedy odpada wentylowanie.
Czy może Pan wskazać najlepszą drogę postępowania? Z moich symulacji programem Therm wynika że dla temp. zew -17C belka będzie miała od strony wewnętrznej -1C. Pomieszczenie będzie miało sufit podwieszany, ocieplony strop drewniany i poddasze nie użytkowe.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe okna projektowanie porady inwestorom porady architektom

Piotr K.

dział 308
temat nr 1374

Usuwanie błędów w hydroizolacji nowego fundamentu domu bez piwnicy


Witam,
Niestety mój wykonawca dopuścił się licznych błędów w trakcie robienia fundamentów i spędza mi to teraz sen z powiek. Prosiłbym o podpowiedź jak to teraz naprawić. Mam projekt domu bez podpiwniczenia na ławach fundamentowych z rdzeniami żelbetowymi. Poziom wód gruntowych jest poniżej ławy fundamentowej (mieliśmy słabą, deszczową pogodę, ale w wykopie woda się nie gromadziła). Ława jest z betonu napowietrzonego.
Wykonawca pod fundament położył folię LDPE, na to bloczki fundamentowe, dysperbit x2 i potem z mojej inicjatywy masę KMB x2. Pod rdzeniami chyba nic nie ma. Martwi mnie ta folia LDPE.
Stan na dzisiaj jest taki, że na górze wieńca nie ma jeszcze hydroizolacji, po bokach jest i jest też przylepiony styropian od zewnątrz. Wnętrze fundamentów zostało wypełnione kolejno piaskiem i pospółką (25cm), zagęszczane warstwowo.
Czy na tym etapie ma jakikolwiek sens zaizolowanie wieńca hydroizolacją polimerowo-cementową od góry? Martwi mnie czy będzie ciągłość z hydroizolacją pionową i czy w tej sytuacji pieniądze na masę KMB nie poszły w błoto?
To jest jeden z wielu problemów. Wykonawca budował wg własnego planu bez uzgodnienia go ze mną (tj. optymalizował czasowo etapy prac). Efekt tego jest taki, że najpierw zaizolowane zostały bloczki fundamentowe, a później wieniec i raczej bez zachowania przerw technologicznych.
Są też inne problemy które na pewno Pan zobaczy na zdjęciach:
- Ława w gruncie (beton napowietrzony, zbrojenie położone na bloczkach żeby nie dotykało ziemi).
- Gruntowanie dysperbitem za wcześnie zrobione.
- Folia kubełkowa raczej się nie będzie mogła suwać.


nr 1 autor: Piotr K.
nr 2 autor: Piotr K.
nr 3 autor: Piotr K.
nr 4 autor: Piotr K.
nr 5 autor: Piotr K.
nr 6 autor: Piotr K.
nr 7 autor: Piotr K.
nr 8 autor: Piotr K.
nr 9 autor: Piotr K.
nr 10 autor: Piotr K.
nr 11 autor: Piotr K.
nr 12 autor: Piotr K.
nr 13 autor: Piotr K.
nr 14 autor: Piotr K.
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1373

Zasady układania paneli drewnianych i drewnopochodnych


Dzień dobry panie Jerzy Chciałbym zapytać o właściwą technologię położenie deski drewnianej dębowej pływającej. spotkałem się z różnymi sposobami. Jedni bezpośrednio na jastrychu układają podkład a na to bezpośrednio deska inni każą jeszcze bezpośrednio na jastrychu kłaść folię paroizolacyjną. Jak powinno to wyglądać w przypadku podłogi na parterze i na piętrze? Jakie warstwy zastosować?
komentarze: 7
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

tszymala

dział 308
temat nr 1372

Instalacje w podłodze po, czy przed hydroizolacją?


Dzień dobry,
Panie Jerzy mam pytanie odnośnie zabezpieczenia masy kmb położonej na chudziaku. Zastanawiam się czy kłaść masę kmb przed wylewkami (co będzie uciążliwe ze względu na położone już instalacje) ale będę miał pewność że nie została uszkodzona albo położyć ją przed kładzeniem wszystkich instalacji? W tym drugim przypadku jak mogę poprawnie zabezpieczyć taką izolację? Czy dobrym rozwiązaniem jest kupno najzwyklejszej papy podkładowej na całą powierzchnię gdzie będzie kładziona masa kmb w celu zabezpieczenia masy? Proszę o poradę czy jest jakieś inny sposób, może trochę tańszy? Jeśli ma zostać papa, to czy przed wylewkami ją zostawić na masie kmb czy usunąć?
Pozdrawiam,
Tomasz
komentarze: 10
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom


 
 
146
   ...  
140
 
139
 
138
 
137
 
136
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.