porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1580

 
 
159
   ...  
153
 
152
 
151
 
150
 
149
   ...  
1
 
 
klocki

dział 308
temat nr 1513

Błędnie wykonany jastrych anhydrytowy


Co to za "kotki" na wylewce anhydrytowej? Wylewka zrobiona trzy tygodnie temu. Tydzień temu zaczęliśmy wietrzyć pomieszczenie. Jest nieogrzewane, temperatura 10-12 stopni.

nr 1
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1512

Ratowanie posadowienia na płycie żelbetowej z błędami


Przed wykonaniem płyty został wymieniony grunt, zlecono badanie gruntu, wynik b. dobry. Płyta została wykonana, na czas zimy grudzień-styczeń przykryta folią PE.
Opaska nie została wykonana - opaskę zrobi ekipa budowlana odpowiedzialna za SSO.
Widzę też że już popełniliśmy kilka błędów, które chciałbym naprawić (brak betonu c16/20 pod kątem 30stopni, brak masy polim-bitum. Rozumiem, że teraz przed ekipą odpowiedzialną za SSO jest następujący zakres prac w celu wykonania hydroizolacji poziomej na płycie i pionowej po obwodzie, po kolei:
Zdjęcie folii PE
Mury:
ułożenie membrany HDPE zgrzewana na zakładkach
Od zewnątrz: masa polimerowo-cementowa
styropian EPS-100
na płycie:
Ponowne ułożenie folii PE
ułożenie styropianu XPS
Na styropianie ułożenie folii aluminiowej refleksyjnej
Dodatkowa warstwa styropianu XPS
Między płytą a murami wykonanie wykładki dylatacyjnej styropian EPS-70

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 9
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom hydroizolacje ocieplenia

Beata

dział 308
temat nr 1511

Ocieplenie murłaty styropianem


Jesteśmy na etapie termoizolacji stropu, poddasze nieogrzewane. Ułożone zostały 3 warstwy styropianu łącznie 25 cm i na to powinna być ułożona posadzka betonowa grubości 6 cm (z miksokreta). Ale styropian położony jest do wysokość dolnej krawędzi murłaty, powyżej styropianu jest już murłata. Czy można zrobić dylatacje między murłatą a wylewką betonową ze styropianu o wysokości 10-15 cm (na wysokość murłaty) i o szerokości 30 - 40 cm potem wykonać posadzkę? Jaka może być minimalna grubość posadzki betonowej, strych nieużytkowy. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Pozdrawiam.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 1510

Test szczelności budynku - potrzebny, czy nie?


Test szczelności budynku (blower door test) - Warto czy nie warto skorzystać z takiej usługi? Zbliża się moment w mojej budowie domu, gdzie będzie można przeprowadzić taki test i tak się zastanawiam czy warto czy to zbędna usługa. Dawno temu wpisałem ją sobie w budżet, ale na ten moment raczej nie jestem przekonany do tej usługi, a może warto, stąd moje pytanie. Zważywszy na ceny od 600, a raczej koło 1000 zł za budynek 100 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego

dobrzynski

dział 308
temat nr 1509

Ocieplenie cokołu budynku


Witam Panie Jerzy
Proszę o poradę jak wykończyć cokół i ściany. Fundament ocieplony xps 16cm, ściany będą 25cm styropianem EPS 80. Moje pytanie czy cokół może być ocieplony też EPS 100 16cm,i czy pomiędzy fundamentowym styropianem a cokołem dajemy listwę startową? Jak najlepiej prawidłowo wykonać ocieplenie?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia cokoły porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Bentleylust

dział 308
temat nr 1508

Doprowadzenie powietrza do kominka w warstwie termoizolacji podłogi


W jaki sposób poprawnie wykonać doprowadzenie powietrza do kominka na podkładzie betonowym na gruncie? Załączam rysunek, gdzie widać planowany przebieg tego kanału.
Chcę to wykonać przy pomocy plastikowego kanału wentylacyjnego o wysokości 9 cm i szerokości 22 cm. Na zewnątrz planuję wyprowadzić rurę na wprost jak najdalej od muru i zawinąć do góry blisko elewacji, żeby kratka wylotowa w styropianie znalazła się na wysokości 50cm nad gruntem. Ten ostatni pionowy odcinek kanału zanurzony na wierzchu elewacji zamażę klejem do styropianu z siatką zbrojoną i potem ociepleniowcy zaciągną tam strukturę. Czy to będzie ok ?

Warstwa ocieplenia podłogi styropianem wewnątrz domu wyniesie ok 21 cm. Powierzchnia podłogi na gotowo jest wyliczona na 30 cm od powierzchni podkładu betonowego na gruncie. Czyli nad kanałem wentylacyjnym będzie 12 cm styropianu. Nad ociepleniem już tylko folia do podłogówki, rurki ogrzewania i wylewka.

Ściany fundamentowe są ocieplone od wewnątrz styropianem 10 cm XPS. Przejście kanału wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną wypada na styku ściany fundamentowej i pierwszej warstwy cegieł. Jak rozwiązać to przejście? Podkuć trochę ścianę fundamentową w otworze, i włożyć tam arkusz styropianu nachodzący na ocieplenie fundamentu z obu stron? Boki i górę przejścia planuję po prostu wypełnić pianą poliuretanową na grubość ok 5 cm z każdej strony. Czy za wewnętrznym styropianem XPS warto jeszcze trochę podkuwać posadzkę, żeby ocieplić kanał od spodu? Jeżeli podkuję nieco górę ściany fundamentowej w otworze to oczywiście muszę tam odtworzyć hydroizolację poziomą przy pomocy masy kmb. Sprawa wydaje się prosto a mnóstwo w niej niuansów i wątpliwości. Będę wdzięczny za pomoc.

nr 1 autor: Michał Gasztold
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kanały wentylacyjne porady inwestorom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1507

Mocowanie stolarki na konsolach drewnianych


Montaż okien w warstwie izolacji na konsolach z heblowanych impregnowanych kantówek drewnianych. Spotkałem się z takim sposobem montażu w sieci. Takie ekonomiczne MOWO :) . Proszę powiedzieć czy fizyka dopuszcza takie rozwiązanie?
Zdjęcie i screen znalezione w sieci.

nr 1
nr 2
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1506

Silne zamoczenia budowy w stanie surowym otwartym


Witam,
Dziś dostrzegłem wykwity pleśni na wilgotnych bloczkach silikatowych ściany piwnicy. Czy to możliwe że pleśń porasta silikat pomimo jego odczynu zasadowego? Wilgotności nie mierzyłem ale sądząc po suficie jest wysoka.
Stan surowy otwarty, otwory okienne zabezpieczone.

- Dom posadowiony na płycie fundamentowej z izolacją poziomą pod płytą na betonie podkładowym z masy polimerowo-bitumicznej
- Ściany piwnicy to bloczek silikatowy M20 pełny murowany na zaprawę cienkowarstwową M10, spoina pozioma i pionowa.
- Izolacja pionowa to masa polimerowo bitumiczna 2K z wklejoną w pierwszą warstwę siatką z włókna szklanego do wysokości gruntu zachodząca 10 cm na masę polimerowo-cementową która jest nałożona na ściany powyżej gruntu.
- Ściany piwnicy ocieplone i osłonięte folią kubełkową (kubełki w stronę gruntu)
- Ściany obsypane z trzech stron na 3/4 wysokości, z czwartej strony na 1/2 wysokości ściany (instalacje do ułożenia i zasypania).
- Z trzech stron piwnicy są przygotowane przepusty (elektryczne, wodne, gazowe, wentylacyjne) którymi hula powietrze z zewnątrz.
- Strop monolityczny wylewany na folię budowlaną (czy jego gładka struktura nie wpływa na jego paroprzepuszczalność?).

Generalnie dosyć późno dach był zabezpieczony bo w grudniu 2019, drugi strop wylany w październiku. Bardzo dużo wody przez długi okres zalegało w piwnicy i na stropie piwnicy, wlewana przez szalunki klatkę schodową i przepusty w stropach oraz woda ze stropu zlewała się po zewnętrznych ścianach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest otwarty kanał wentylacyjny.

Teraz nie wiem czy przejmować się tym zjawiskiem? Robić z tym coś teraz tzn. pozatykać "wloty" powietrza i wstawić osuszacze czy poczekać na wiosnę gdy góra budynku zostanie zamknięta (okna, drzwi, ocieplenie). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego glony i porosty zawilgocenia porady inwestorom

GrzegorzS

dział 308
temat nr 1505

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

P.S.

dział 308
temat nr 1504

Uwagi o stropie Smart


Witam
Jaka jest Pana opinia na temat stropu prefabrykowanego Smart?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy stropy prefabrykowane porady inwestorom


 
 
159
   ...  
153
 
152
 
151
 
150
 
149
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.