porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1288
 
 
130
   ...  
124
 
123
 
122
 
121
 
120
   ...  
1
 
 
gryzly

dział 308
temat nr 1221

Taras naziemny na zbyt płytkim fundamencie


Posiadam dobudowany kilka lat po zakończeniu budowy domu taras. Ze względu na wysoki parter, taras wygląda następująco: fundament, ściana o wysokości 1,6m, płyta tarasowa (płyta żelbetowa, folia, styropian, folia, warstwa spadkowa, gres) Pod spodem jest nieogrzewane pomieszczenie. Ze względu iż taras został posadowiony na dosyć płytkim fundamencie ma on tendencję do przemieszczania się góra-dół. Jak wykonać połączenie między posadzką tarasu a elewacją domu (ocieplenie styropian) aby było ono szczelne i elastyczne? Czy tak jak na Rys. TA-003/004?
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy naziemne porady inwestorom

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1220

Tynkowanie skrzynki rolety nadstawnej we wnętrzu


Witam, panie Jerzy jak prawidłowo otynkować od wewnątrz skrzynkę rolet nadstawnych?
Mam zamontowane rolety nadstawne nad oknem, zlicowane z murem wewnątrz. Rewizja do rolet jest od spodu, a czoło nie jest płaskie tylko są poziomo wgłębienia (szerokość wgłębień 5 mm) do tego jest przykręcony kątownik podtrzymujący wykonany z metalu pomalowanego na biało.
Jedna ekipa tynkarzy chce pomalować gruntem sczepnym z piaskiem kwarcowym podobno przeznaczonym nawet do płytek ceramicznych, na to obrzutka z siatką wzmacniającą zachodzącą 20 cm na nadproże i tynk cementowo-wapienny (według analiz tak jak na reszcie 1,5 cm).
Druga ekipa twierdzi że należy na plastikową obudowę nakleić 1 cm styropianu, zazbroić siatką z klejem, zagruntować i na to 0,5 cm tynku cem-wap.
Czy któraś z podanych metod jest prawidłowa, czy może trzeba to wykonać w jeszcze inny sposób?
Pozdrawiam, Krzysztof
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rolety porady inwestorom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 1219

Pękająca szyba w oknie podczas upałów


Witam Panie Jerzy.
Mam pytanie. Dwa tygodnie temu pękła nam szyba. Wymieniliśmy ją na nową. Dwa tygodnie po montażu, po zeszłotygodniowych upałach szyba pękła, jak na zdjęciu. Szyba była zastawiona materacem od wewnątrz, jak na zdjęciu. Pękła wiadomo, na skutek naprężeń termicznych w szybie. Moje pytanie. Czy materac wywoływał jakieś naprężenia na tej szybie? Tak twierdzi firma montująca. Czy pęknięcie musiało być wynikiem naprężeń w szybie i ościeżnicy?

nr 1
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 1218

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

nr 1 Natrysk piany PUR na deskowanie
autor: b.d.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

aneczka85m

dział 308
temat nr 1217

Skosy betonowe poddasza


Witam
Panie Jerzy, chciałam zapytać odnośnie skosów betonowych, mało jest tutaj informacji na ten temat a zależy nam aby takie skosy lane u nas zrobić. Jak się do tego przygotować? Nasz murarz już robił takie stropodachy i bardzo dużą wagę przywiązuje do tego aby na poddaszu i w pierwszym stropie rozprowadzić odpowiednie zbrojenie i odpowiednią grubość ścianek działowych i nośnych. Ściany nośne na parterze mamy z solbetu kl 600 24 cm, są też ścianki działowe 12 cm i 18 cm z silikatu. Mi z kolei sen z powiek spędza ocieplenie takich skosów, wstępnie stanęło na ociepleniu 20 cm styropianu i zaciągnięcie tego siatką i klejem lub szlichtą. Kierownik budowy twierdzi, że to bardzo dobry pomysł z tą zmianą na skosy, że mamy mocny fundament (robiony według Pana książki) zakończony na górze wieńcem. Tylko nie wiem jak z tym ociepleniem, myślałam też nad pianą PUR. Czy potem trzeba deskować całościowo taki dach nad ociepleniem czy wystarczy membrana, łaty, kontrłaty i dachówka betonowa? Robiąc taki dach ze skosami lanymi chciałabym to zrobić dobrze, aby była dobra wentylacja itp.
Jakie powinny być warstwy ocieplenia od skosów lanych do dachówki włącznie w przypadku zastosowania:
a) styropianu
b) piany PUR
c) wełny
komentarze: 21
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia poddasza użytkowe porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 1216

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

Anna Black

dział 308
temat nr 1215

Słupek stalowy w ścianie - jak zakryć?


Panie Jerzy,
czym najlepiej wypełnić przestrzeń na poddaszu użytkowym pomiędzy ramą metalową (konstrukcja dachu) a ścianką kolankową?
Dziękuję i pozdrawiam

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 1214

Nieoczekiwane zawilgocenie ściany działowej i nośnej


Ścianki działowe wykonane z pustaków z ceramiki poryzowanej gr. 120 mm. Położone wewnątrz lokalu mieszkalnego na stropie międzykondygnacyjnym. Pokryte obustronnie tynkiem gipsowym gr. 15 mm. Po 10 miesiącach od wykonania jastrychu cementowego i tynkach, na ścianach w strefie przypodłogowej pojawiły się ślady zawilgoceń i wysoleń. Pod jednokrotnie wykonaną powłoką malarską powstały również pęcherze. Badania wilgotnościomierzem pojemnościowym oraz kamerą termowizyjną potwierdziły patologię stanu wilgotnościowego przegród. W niektórych miejscach pojawiły się ogniska grzybów pleśniowych pomimo intensywnej aeracji mieszkania (stale uchylone od 1 miesiąca wszystkie okna). Taki stan również utrzymuje się na ścianach konstrukcyjnych.

Co może być źródłem zawilgocenia? Tynki gipsowe wykonane do poziomu surowego stropu a następnie jastrych cementowy. Czy tynk gipsowy po wysuszeniu zachowa swoje parametry wytrzymałościowe? Czy tynk gipsowy należy w całości usunąć w pasie przypodłogowym, a następnie przystąpić do wysuszenia przegrody przy pomocy np. osuszacza kondensacyjnego? Jakie należy podjąć kroki, aby doprowadzić przegrodę do stanu wilgotności sorpcyjnej?

nr 1 autor: Tomasz Turkoniak
nr 2 autor: Tomasz Turkoniak
nr 3 autor: Tomasz Turkoniak
nr 4 Pomiar dla suchej przegrody
autor: Tomasz Turkoniak
nr 5 Pomiar dla zawilgoconej przegrody
autor: Tomasz Turkoniak
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy murowane tynki wewnętrzne tynki gipsowe jastrychy betonowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

barti

dział 308
temat nr 1213

Dylatacje jastrychów a układanie płytek i płyt


Witam, jestem właśnie świeżo po wykonaniu posadzek z miksokreta. Kolorem granatowym na pierwszym rysunku zaznaczyłem dylatacje wykonane za pomocą profila dylatacyjnego z pianką (rysunek 2), natomiast kolorem zielonym zaznaczyłem dylatacje wykonane przez posadzkarzy za pomocą nacięć. W przejściach kolorem zielonym brakło mi profili, a już nie było czasu żeby jechać 50 km i kupić.
Przechodząc do sedna sprawy, jestem zaniepokojony dylatacją wykonaną przez posadzkarzy na środku długości korytarza, ponieważ zrobili to na takiej odległości, że nie położę w pełnym rozmiarze kafli w całym korytarzu i będę musiał docinać i cała estetyka pójdzie w las, bo przed dylatacją płytka będzie mieć 40 cm, a zaraz obok znowu zaczną się płytki o pełnym wymiarze 60x60. Czy jest jakiś sposób żeby położyć płytkę na tym nacięciu i aby nie doszło do pęknięcia? Znajomy podesłał mi link do pewnej maty - Schlueter Ditra 25. Co pan o tym myśli?
nr 1 rzut dylatacji posadzki
nr 2 profil dylatacyjny
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom porady wykonawcom posadzki z płytkami ceramicznymi

Miłosz Malek

dział 308
temat nr 1212

Działanie, gdy dojdzie do rozmięknięcia gruntu wokół fundamentów


Czy rozmoczoną glinę muszę wybrać przed zasypaniem?

nr 1 autor: Miłosz Malek
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
130
   ...  
124
 
123
 
122
 
121
 
120
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.