porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2869


 
 
288
   ...  
204
 
203
 
202
 
201
 
200
   ...  
1
 
 
RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2021

Podjazd do garażu budynku niepodpiwniczonego


Pytania odnośnie rysunku FU-083 - Próg i wjazd do garażu:
1. Czy takie samo rozwiązanie można zastosować dla budynku niepodpiwniczonego?
2. W jakim celu zastosowano wypełnienie konstrukcji żelbetowej najazdu styropianem (poz. 54). Utrudnia to trochę szalowanie, betonowanie.

visibility czytano 574 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podjazy i wjazdy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcin Oko

dział 308
temat nr 2020

Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy


Dzień dobry,

Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
1) Jak wysoko od chudziaka powinny wystawać rury kanalizacyjne (jak rozumiem kielichy nie powinny być zalane w chudziaku). Nad chudziakiem mam 20 cm styropianu, 7 cm wylewki betonowej i 1 cm na podłogę.
2) Jak zabezpieczyć rury kanalizacyjne na styku z chudziakiem?
3) Wykonawca proponuje oddylatować chudziaka od ścian fundamentowych 2 cm styropianu. Czy pas dylatacyjny ma być np. Z eps-70 czy jest to zupełnie dowolne?

Pozdrawiam
Marcin

visibility czytano 606 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 2019

Sposób podłączenia kratek wywiewnych wentylatorowych w wentylacji hybrydowej


1. Jak powinny być podłączone wentylatory w wentylacji hybrydowej w poszczególnych pomieszczeniach? Tzn. czy one powinny być podłączone do pstryczków zapalających światło i uruchamiać się wraz z włączeniem świata, czy mieć oddzielny włącznik. A może mają być na stałe podłączone do źródła prądu bo same się załączają. Mam teraz robione instalacje elektryczne i chcę dobrze to wykonać a projekt takich informacji nie zawiera.
W produkcie VALEO- EH doczytałam w instrukcji że powinien być połączony z oświetleniem że ma jakiś czujnik i mimo wyłączonego światła i tak się uruchomi.
W produkcie SILEO V2 100 H takiej informacji nie ma.
2. Jak w poszczególnych pomieszczeniach powinny być podłączone te wentylatory: kuchnia, łazienka, kotłownia?
3. Chciałabym by móc je ustawić tak by w nocy w lato mogły chłodzić pomieszczenia.

visibility czytano 664 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: automatyka i sterowanie wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne domy murowane

Mattteuszzz

dział 308
temat nr 2018

Pielęgnacja stropu Teriva 4,0/1


Dzień dobry,
właśnie rozpoczęliśmy prace związane z deskowaniem nadproży, słupów i trzpieni a zaraz po tym zajmiemy się stropem TERIVA 4.0/1.
Moje pytania:
1. Jak prawidłowo pielęgnować beton w słupach, trzpieniach i nadprożach? (W tym po ilu dniach dokonać rozdeskowania i usunięcia części/całości podpór).
2. Ile powinna wynosić odwrotna strzałka ugięcia w syropie Teriva 4.0/1 przy rozpiętości belek 6.60m?
3. W jakim czasie przystąpić do usuwania podpór stropu i jak prawidłowo usuwać podpory (co druga, co czwarta w jakim okresie)?
4. W jaki sposób prawidłowo pielęgnować zalany strop?
5. Ocieplenie nadproży pod rolety podtynkowe zostanie wykonane przy użyciu płyt PIR z welonem szklanym. Ocieplać cały wymiar nadproża czy tylko szerokość otworu okiennego? W jakiś sposób zakotwić ocieplenie z płyt w nadprożu, czy nie nie ma takiej konieczność gdyż będzie trzymało się ono siła przyczepności do betonu który będzie wlewany do zadeskowanego nadproża z włożonym ociepleniem?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

visibility czytano 341 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane stropy stropy Teriva porady inwestorom porady wykonawcom

FelixF

dział 308
temat nr 2017

Pokrycia dachowe włókno-cementowe


Mam takie zapytanie bo poza marketingiem niewiele można znaleźć. Z materiałów dostępnych na rynku do pokryć dachowych, poza betonem czy ceramiką są też produkty z włóknocementu (dachówki płaskie albo płyty faliste duże i małe). Producent zachwala jako trwałe prawie jak ceramika, a jak to wygląda w rzeczywistości? Miał może Pan do czynienia z takimi materiałami? Pozdrawiam.

visibility czytano 438 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy pokrycia dachowe porady inwestorom dachówki włóknowo-cementowe

Mruk

dział 308
temat nr 2016

Pęknięcia i łuszczenie się betonu w wieńcu i rdzeniach


Witam Pana,
piszę z pewnym pytaniem. Ostatnio zalewałem wieniec . Po rozszalowaniu okazało się, że beton się delikatnie "łuszczy" (szalunek wykonany z płyty OSB-3) a na wielu z trzpieni występuje kilka mniejszych lub większych rys/spękań poziomych. W załączeniu zbliżenie trzpienia z największym spękaniem. Jaka może być przyczyna tych spękań? Podejrzewam słabą jakość betonu (beton przemysłowy C20/25 ale w trakcie wylewania dziwnie rzadki). Beton wibrowany solidnie, strzępia w całości wypełnione. Jakie mogą być skutki takiej "usterki" i jak można ją naprawić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

visibility czytano 443 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom

rjazwiec

dział 308
temat nr 2015

Tzw. ciepły montaż stolarki - stosowanie i problemy z łączeniem ocieplenia


Dzień dobry.
Pytanie dotyczy wykonania ocieplenia elewacji po montażu okien na ciepłej belce montażowej Marbet. Estetycznie i ze względów termoizolacyjnych chcemy wejść ociepleniem kilka centymetrów na profil okienny. Wstępnie wygląda na to, że będzie to 4 lub 5 cm - tak jak przymierzaliśmy to wygląda najlepiej. Na ścianie będzie 20 cm styropianu. Belka ma wymiar 10 x 10 cm. Na belkę i na ramę potrzebujemy przykleić 10 cm styropianu.
Moje pytanie dotyczy technologii klejenia w tym miejscu. Na rysunku pomarańczowa elipsa to listwa przyokienna. Kontrowersje dotyczą głównie czerwonej spoiny.
1. Czym wykonać połączenie pomiędzy belką z XPS, a styropianem (zielony kolor)?
Kierownik budowy i wykonawca ocieplenia optują za pianą do styropianu. Firma Marbet w swojej informacji pisze tylko o "klejach bezpiecznych dla wyrobów polistyrenowych".

2. Czym wykonać czerwoną spoinę? Jej grubość to będzie 2-3 mm. Tu opcji jest więcej: wykonawca elewacji zaproponował albo pianę do styropianu albo silikon. Firma od montażu okien proponuje klej bezrozpuszczalnikowy do EPDM (np. BOSTIK) bo z ich doświadczenia najlepiej trzyma się do ramy. Kierownik budowy uważa że najlepszy byłby klej lub taśma butylowa i ta opcja mi się najbardziej podoba.

visibility czytano 513 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV wykonawstwo ocieplenia wykonawstwo elewacje

Marta_MKN

dział 308
temat nr 2014

Zapomniano o fasecie w pachwinie między hydroizolacjami


Dzień dobry,
zaczęliśmy budowę domu i od początku problemy. Robimy zgodnie z książką p. Jerzego hydroizolację fundamentów masą polimerowo-bitumiczną. Fachowcy pięknie zrobili wyoblenia z masy zmieszanej z piaskiem zgodnie z wytycznymi Pana Jerzego wszędzie oprócz pachwiny między chudziakiem a ławą w środku budynku, a wszystko już 2 razy pokryli masą polimerow-bitumiczną. Ponieważ mamy słupy żelbetowe, poprawność hydroizolacji w każdym miejscu jest b. ważna.

Stąd teraz pytanie, czy możemy wykonać te wyoblenia teraz i tez będzie dobrze? Czy jeszcze coś musimy zrobić?

visibility czytano 322 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

rydzyk

dział 308
temat nr 2013

Gładź polimerowa - wady, zalety i stosowanie


Dzień dobry,
Chciałem się zapytać czy miał Pan styczność z gładzią polimerową. Producenci piszą że są wytrzymalsze od gipsowych, odporne na wilgoć oraz da się je szlifować. Czy mają jakieś wady lub trzeba na coś zwrócić uwagę podczas nakładania i użytkowania? W moim przypadku chciałbym wygładzić tynk cementowo-wapienny w nowo budowanym domu.

visibility czytano 1034 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego gipsy naturalne gipsy syntetyczne gładzie wystroje wnętrz porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 2012

Wełna termoizolacyjna do ściany murowanej 3-warstwowej


Ocieplanie ściany wentylowanej. Muszę zamówić wełnę mineralną do ocieplenia budynku w ścianie trzywarstwowej. Firmy produkujące wełnę, mają wełny do różnych metod ocieplania. Jednak są bardzo długie terminy realizacji zamówień, dostępną od ręki mam wełnę elewacyjną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą.
1. Czy mogę zastosować wełnę mineralną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą?
2. Czy wystarczy wełnę tę przytwierdzić do ściany na kołki?

visibility czytano 289 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
288
   ...  
204
 
203
 
202
 
201
 
200
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.