porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1102
 
 
112
   ...  
104
 
103
 
102
 
101
 
100
   ...  
1
 
 
Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 1014

Wykorzystanie analiz optymalizacyjnych - zamiana zasilenia domu w ciepło z sieci PEC na inne źródło


Panie Jerzy niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych muszę zrezygnować z zasilenia swojego domu przez sieć miejską ciepłowniczą PEC. Czy poza Pelletami jest jakieś inne uzasadnione ekonomicznie źródło ciepła z analiz c-w?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

zejnowski

dział 308
temat nr 1013

Płyta pod altanę gościnną


Witam serdecznie. Przymierzam się do budowy szkieletowej altanki ok 25m2 z belek drewnianych 100x100. Zastanawiam się w jaki sposób przygotować podłoże pod taki budynek aby w razie np. jak ktoś przyjedzie to żeby spokojnie tam przenocował nawet kilka dni ale żeby rachunek za ogrzewanie takiego domku mnie nie zniszczył finansowo. Chodzi mi tak naprawdę o przekrój warstw podłoża.
Przeczytałem wpisy i książkę i wychodzi, że najlepiej by było:
1. wybrać grunt na 50 cm
2. geowłóknina
3. pospółka/żwir 2-8 na 40 cm, zagęszczany co 20 cm do Is=0,95
4. foliaPE
5. XPS
6. zbrojenie (o ile będzie potrzebne, jestem w trakcie liczenia), beton
Zastanawiam się jak zrobić jednak łączenie termoizolacji pionowej ścian późniejszych z poziomą "płyty"? Geologia mówi, że do 7,5m brak jakiejkolwiek wody.

komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Niszczu

dział 308
temat nr 1012

Ekspresowe wykonanie fundamentów w gruncie gliniastym


I. Chciałem odnieść się do porady nr 478 i nr 709. Mój teren to glina piaszczysta, brak wód podziemnych na 3 m i ich raczej nie będzie, ponieważ dom usytuowany jest na górce. Ze względu na ten teren chciałem skorzystać z harmonogramu przyspieszonego, tylko w poradzie nr mowa jest o wylanej ławie 3 tygodnie wcześniej, zaś w drugiej poradzie mowa jest chyba o świeżo wylewanej ławie betonowej. Moje pytanie brzmi:
1) Czy można wykonać fasety z klina bitumicznego (firmy bornit), jako grunt użyć np. BORNIT - FG (Fundamentgrunt) a jako izolację bornit fundamentflex 2k (czy może lepszy jest fundamentdicht 2k?) na ławy wylane po 1-2 dniach czy obowiązkowy tylko i wyłącznie polimerowo cementową elastyczną?
2) Którą izolację powinienem zastosować bornit fundamentflex 2k czy fundamentdicht 2k?
3) Jeżeli wykonane zostałoby wcześniej odwodnienie dna wykopu tj, w odległości 0,5m od krawędzi betonu podkładowego został by wykopany rowek dookoła, a w 2 najniższych punktach wstawione te wiadra wraz z pompą to czy trzeba się spieszyć z hydroizolacją ław?
4) W jaki sposób ewentualnie wykonać odwodnienie środka fundamentu?
II. Druga kwestia to wysokość wieńca fundamentowego.
W przekroju mam ścianę z bloczka fundamentowego na wysokość 80 cm( poziom +-0,00). Zakładając, że bloczek z zaprawą to 14 cm, to wtedy osiągnę wysokość 84 cm( poziom +0,04). Wieniec fundamentowy to 24 cm ( poziom +0,28). Pierwsza warstwa bloczka Ytong pp4/0,6 na zaprawie cem-wapiennej to jakieś 22 cm ( poziom +0,50). I to była by wysokość cokołu 50 cm. Jak teraz wykonać warstwy podłogi na gruncie chodzi o położenie wysokościowe?
1) Wg rys w analizach 2017/2018 i w książce to wysokość jastrychu posadzki powinna być na poziomie końca cokołu czyli+0,50?
2) Zakładając, że jastrych będzie miał 6 cm, to górne położenie termoizolacji ( z analiz wynika że 16 cm XPS) to będzie +0,44, zaś dół to +0,28 ?
3) Poziom betonu podkładowego w tym układzie będzie na równo z poziomem wieńca, a więc +0,28?
4) Wysokość poziomu pospółki wtedy to +0,18?
To co wyżej tyczy się części „mieszkalnej”. Co w przypadku części gdzie jest garaż, wg projektu powinien być niżej o 15 cm w stosunku do części mieszkalnej? Czy rysunek który zamieściłem w załączniku pokazuje prawidłowo poziom warstw oraz strefę cokołową?
III. Istnieje jeden słup. Będzie on wylewany razem z fundamentami. Czy na beton podkładowy pod słup można dać normalnie papę termozgrzewalną, następnie wylać na wysokość ławy fundamentowej, użyć hydroizolację polimerowo-cementową sztywną w miejscu przerwania ciągłości wylewania? Czy po nałożeniu hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na słup należy jego też ocieplać?
IV. Schody zewnętrzne i taras. Czy powinny być wykonane od razu wraz z wykonywaniem fundamentu budynku czy mogą być później?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe tarasy naziemne podłogi fundamenty porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1011

Farba na spękany tynk oraz ochrona przed elektrosmogiem


Moje pytanie dotyczy wykończenia tynków cementowo-wapiennych które uległy mikropęknięciom podczas procesu wysychania. Czy można zastosować na taki tynk grunt w postaci farby podkładowej pochłaniającej promieniowanie elektromagnetyczne dokładnie chodzi mi o farbę polskiego producenta noem jak się to ma jako podkład do farby które można by było zastosować potem jako farby elastyczne maskujące te pęknięcia.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom

Kris

dział 308
temat nr 1010

Dom na płycie w technologii Izodom 2000


Witam
Mam płytę fundamentową oraz ściany zewnętrzne wykonane w technologii Izodom 2000.
Teraz przystępuje do robienia ogrzewania podłogowego i wylewki cementowej.

Oto warstwy płyty fundamentowej
1. grunt rodzimy
2. 80 cm pospółki zagęszczonej
3. Kształtki płyty fundamentowej, boki wys. 50 cm, co daje izolację z boku i pod spodem po 25 cm,
4. Folia PE połączona taśmą, zbrojenie i beton gr. 25 cm Folia ta zawinięta została na związany beton i postawione zostały na tej folii ściany nośne (szary pustak styropianowy w którym jest rdzeń betonowy na 15 cm)
5. Dodatkowo w pionowym obrysie płyty zrobiona została opaska gr 12 cm i wysokości 80 cm w tej pospółce zagęszczonej
6. Od zewnątrz płytę owinąłem dodatkową folią oraz wywinąłem ją ze spadkiem w kierunku zewnętrznym i przykryłem 40 cm pospółki.


Poczytałem trochę tutaj na forum i mam pytania
A) Czy trzeba wykonać izolację wodną na płycie fundamentowej w moim przypadku? Jak tak to jak połaczyć tą izolację z wystającą folią spod ścian zewnętrznych?
Ściany wewnętrzne nośne i działowe zostały też wymurowane na folii plastikowej która nadaje się jako izolacja pozioma. Pod wszystkimi ścianami zew. i wew użyłem dodatkowo szlamu firmy PCI który stanowi izolację wodną.
B) Czy dobrze, że zewnętrzna krawędź płyty fundamentowej o wysokości 50 cm otulona została folią czarną i na spodzie została rozłożona dodatkowo jakieś 50 cm od płyty ze spadkiem?
Pisał Pan gdzieś, że tzw. odbojówka dookoła domu musi być wykonana z kamieni by latem woda odparowywała, u mnie w sumie na minus 50 cm leży folia o szerokości około 50 cm dookoła.
Czy takie rozwiązanie jest poprawne?
nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane posadowienia na płycie porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1009

Układ warstw dachu bez okapu krytego blachą na rąbek


Planuję wykonanie dachu jak w załącznikach. Blacha na rąbek (imitacja) na klik. Więźba z centrum. Izolacja od środka wełna lub pianka PUR. Sztywne poszycie dachu. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.
1) Jak powinna wyglądać wzorowa konstrukcja dachu dla takiego pokrycia? Wstępnie ma to być: krokiew - membrana - łata - płyta OSB/MFP/deskowanie - membrana - łata - kontrłata - blacha na klik. Czy tak jest ok?
2) Jakie sztywne poszycie dachu najlepiej zastosować - MFP, OSB czy deskowanie? Jakie grubości, frezowane (dotyczy OSB, MFP)? Czy może jakaś inna odmiana płyty wodoodpornej?
3) Jak z wentylacją takiego dachu?
4) Czy dodatkowa membrana na krokwiach da nam możliwość odparowania pary wodnej nawet jakby była pianka PUR przy której wiadomo ciężej jest zrobić pustkę 3-4 cm jak przy wełnie. Pryskanie piany wprost na sztywne pokrycie mimo, że producenci to zalecają trochę mnie nie przekonuje.
5) Chcę możliwie suchą i prostą więźbę po centrum CNC. Proponowane są dla mnie dwie opcje. Suszona po CNC bez strugania 4-stronnego oraz wysuszona mocniej i 4-stronna strugana. Zastanawiam się czy warto dopłacać w moim przypadku gdzie nigdzie nie będzie więźby widocznej bo jest dach bez okapu.
6) Czy wersja blachy wytłaczana, mikrofala czy nanofala zwał jak zwał rzeczywiście spowoduje że efekt falowania będzie mniej widoczny. Zaznaczę, że dach będzie na razie trochę w szczerym polu podatny na podmuchy wiatru. Sąsiedzi będą powoli sukcesywnie się budować ale trochę minie zanim się to stanie.

nr 1 autor: SL
nr 2 autor: SL
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Pawel Michalski

dział 308
temat nr 1008

Deklarowany a obliczeniowy współczynnik lambda styropianów


W książce jest napisane, na stronie 40, że nie ma znaczenia jaki rodzaj styropianu się zastosuje, bo różnią się one lambdami badanymi w warunkach laboratoryjnych, natomiast w warunkach rzeczywistych te lambdy są znacznie gorsze.
Dotarłem do strony, gdzie prezentowane są wyniki badań (w tym styropianu) i czasem to co podaje producent rozmija się z prawdą. Ale jeśli porównam sobie jeden z tańszych styropianów z allegro - https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_z_badan_nr_165_18_252_m-1.pdf?327-któryma λ deklarowaną 0,40 i jest biały, z jakimś tam styropianem grafitowym o λ 0,31 - też potwierdzonej badaniami: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_77_t_2018_0.pdf?388
to rodzi się w mojej głowie parę pytań... czy jeśli oba te styropiany będą mokre, w warunkach rzeczywistych, to ich lambda wzrośnie do takiej samej wartości i faktycznie nie będzie mieć znaczenia rodzaj styropianu? Czy może wzrost będzie liniowy i wciąż ten "lepszy" styropian będzie "lepszy"? Wiem, że temat był poruszany parę razy tutaj, jest też i ten opis w książce, ale póki co wciąż mam wątpliwości czy tak naprawdę jest wszystko-jedno "czy biały, w ciapki, czy kolorowy"
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GT

dział 308
temat nr 1007

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

centaur

dział 308
temat nr 1006

Po kilku miesiącach zimy popękały tynki cem-wapienne


Witam moje pytanie dotyczy tynków cementowo-wapiennych wykonanych w sierpniu 2018 na murach z pustaków ceramicznych i stropie żelbetowym. Od około dwóch tygodni zauważyłem że większość ścian wewnętrznych i zewnętrznych ma popękany tynk na różnego rodzaju romby kwadraty. Opukując te ściany wydaje mi się że wydają różne dźwięki w różnych miejscach od pustego. Mam wrażenie że ten tynk odspoił się od ściany. Jaka może być tego przyczyna? Tynk to gotowa zaprawa z worka firmy na g.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1005

Tynkowanie działowej ściany murowanej ze słupkiem drewnianym


Ściany działowe z pustaka grubości 12 cm a słupek ma grubość 14 cm. Jak to prawidłowo otynkować teraz?

nr 1 autor: diakon88
nr 2 autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom


 
 
112
   ...  
104
 
103
 
102
 
101
 
100
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.