porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
28
 
27
 
26
 
25
 
24
   ...  
1
 
 
FelixFtemat nr 308-1526
visibility czytano 545 razy

Ocieplenie płytą obornicką


Witam.
Zależy mi na Pana opinii. Chodzi o płyty warstwowe zwane potocznie "obornickimi" - płyty produkowane są z wypełnieniem z EPS, PIR i wełną. Zastanawia mnie jak zachowuje się izolacja tych płyt zamknięta właściwie obustronnie w stali, która ma bardzo wysoki opór dyfuzyjny (jest silną barierą). Może kiedyś wykonywał Pan takie badania albo czytał o takich?

Czy w tym wypadku warto interesować się płytami z wypełnieniem PIR? Czy też to nazbyt ryzykowne? Pytanie nie tyle by zaspokoić wyłącznie ciekawość ale też mam możliwość zastosowania takich płyt jako izolacji i elewacji zamiast podkonstrukcji pod wełnę plus elewację wentylowaną. Konstrukcja byłaby drewniana ale wewnątrz odsłonięta a płyty na zewnątrz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo przemysłowe elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom

Sergiotemat nr 308-1528
visibility czytano 1110 razy

Analizy cieplno-wilgotnościowe (c-w) dla domu szkieletowego


Dzień dobry.
Czy analizy cieplno-wilgotnościowe rozważają tylko domy murowany czy może być policzony wariant domów w technologii szkieletu drewnianego? Czy dla wykonania analiz domy szkieletowego wystarczy projektu koncepcyjnego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1532
visibility czytano 352 razy

Jaka grubość wyprawy cienkowarstwowej na elewacji?


W jakich przypadkach nie należy stosować na elewacji tynków cienkowarstwowych o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
W jakich przypadkach należy stosować na elewacji tylko i wyłącznie tynki cienkowarstwowe o grubości 1,0 mm, grubości 1,5 mm, grubości 2,0 mm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inżynierom

lukasz89k1temat nr 308-1549
visibility czytano 775 razy

Zamiana styropianu do ocieplenia elewacji metodą BSO


Wykonał Pan dla mnie analizy. I tak przeglądam oferty renomowanych firm produkujących styropian elewacyjny. Zazwyczaj widzę EPS 70 w ofercie. Z Pana analiz jak Pan podał pisze EPS 80 o grubości 21 cm. Proszę mi powiedzieć czy coś się zmieni jeśli zastosuje EPS 70? I czy to jest ogromna różnica? Proszę o wytłumaczenie gdyż podejrzewam że jeszcze ktoś zapyta o to.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1560
visibility czytano 445 razy

Kompozytowy pomost na istniejącym balkonie


Na balkonie w mieszkaniu na ostatnim piętrze w bloku odpadły płytki, nie pierwszy już raz zresztą. Chciałabym zamiast płytek położyć deski kompozytowe na legarach. Mam w związku z tym następujące pytania:

1. Firma od desek proponuje pozostawienie obluzowanych płytek i położenie na nich desek. Propozycja ta wydaje mi się podejrzana - czy to jest dopuszczalne/sensowne? Jeżeli nie to czy trzeba zabezpieczyć jakoś to co znajduje się pod płytkami? Wg dokumentacji warstw górnej części płyty balkonowej (załączam rysunek) jest to "szlichta spadkowa gr. 4 cm". Oczywiście warstwy nie są w żaden sposób zgodne z opisem w Pana książce ale nie chciałabym organizować remontu całej płyty z góry i z dołu, chociaż być może w przyszłości czeka to cały budynek. Nie sądzę żeby administracja wyraziła na to w tej chwili zgodę. Budynek ma 10 lat i nie są widoczne żadne problemy z elewacją w okolicach balkonów ani w innych miejscach. Pytanie brzmi: co warto zrobić teraz, przy okazji montażu desek, żeby zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości?

2. Co powinno się znaleźć na styku balkonu ze ścianą? Czy blacha będzie dobrym rozwiązaniem?

3. Producent systemu desek, firma DLH, proponuje legary z kompozytu. Czy jest to dobry i trwały wybór czy lepiej zainwestować w legary aluminiowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe balkony błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom remonty

Bociek1313temat nr 308-1578
visibility czytano 1010 razy

Rysunki detali w serwisie BDB


Witam,
Panie Jerzy. Jeszcze jakiś czas temu, na stronie były dostępne rysunki detali. Były przydatne z uwagi na fakt, iż errata która była dodana do książki, w moim przypadku, "gdzieś" się zapodziała ;). Dostęp do rysunków na stronie był też przydatny ze względów mobliności.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

swiatlowtemat nr 308-1581
visibility czytano 1778 razy

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 740 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

GTtemat nr 308-1585
visibility czytano 156 razy

Ocieplenie i hydroizolacja podłogi w starym domu


Dzień dobry,
Zamierzam wykonać samodzielnie docieplenie podłogi na parterze domu (bez podpiwniczenia i bez docieplenia) wybudowanego w latach 70-tych.
Nie stwierdziłem żadnych śladów zawilgoceń, pleśni czy innych wykwitów na ścianach wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Chciałbym wykonać docieplenie podłogi wraz wykonaniem hydroizolacji (poziomej) i tu nasuwają mi się dwa pytania:
- jak wykonać hydroizolację istniejących fundamentów aby osiągnąć ciągłość zabezpieczenia przeciwwodnego?
- czy można użyć zagęszczarki do pospółki (po wybraniu warstwy gruntu spod obecnej podłogi) jeśli nie, to jaka jest technologia naprawy?
dziękuję za odpowiedź,
TG

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne docieplenie remonty podłogi porady inwestorom

BobBudtemat nr 308-1589
visibility czytano 479 razy

Przygotowanie podłoża pod posadowienie na płycie


Witam,
planuję budowę domu na płycie. Warunki geologiczne jednak nie są najlepsze. poniżej screen. Jak najlepiej poradzić sobie z posadowieniem płyty fundamentowej? Czy wykopać i zrobić 30 cm podsypkę piaskową? Bardzo proszę o radę.
Planuję pod płyty dać również XPSa. Czy pionowa opaska przeciwwysadzinowa to dobry pomysł? Zaoszczędzi to miejsce na zagospodarowaniu ternu przy domku.
Czy jest dobrym pomysłem dać 10cm XPS pod płytą a nad płytą 10cm EPS100?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne fundamenty płytowe posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom


 
 
53
   ...  
28
 
27
 
26
 
25
 
24
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.