porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 679


 
 
69
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
Dachy-pdktemat nr 308-2234
visibility czytano 688 razy

Skraplanie się pary wodnej na wiatroizolacji w dachu


Witam potrzebuje porady.
Mamy zabierać się za poddasze, a na górnej ramie okna pojawiają się skropliny. Na membranie jest wstawiona dodatkowo rynienka nad oknem oraz membrana jest wywinięta na łatę. Tylko podczas mroźnych i słonecznych dni się to pojawia.
Budynek jest nieogrzewany i jeszcze nie ocieplony.
Jak to usunąć ?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Rafał1temat nr 308-2237
visibility czytano 495 razy

Dobór ocieplenia stropu domu parterowego


Witam serdecznie,
Buduje dom SSZ, stodoła parterowa bez stropu, jest stropodach, wiązary. Pytanie brzmi czym ocieplić ten strop na poddaszu nieużytkowym? W projekcie mam 40 cm wełny 2x20 cm, czy mogę zastosować pianę PUR?
Czy współczynnik wełny lambda ma znaczenie? Wełna o współczynniku ok 38 jest wiele droższa od np 45 ...

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne stropy dachy porady inwestorom

EWrotemat nr 308-2242
visibility czytano 170 razy

Odnowienie elewacji bez docieplania


Szanowny Panie

 

W związku z planem odnawiania elewacji zewnętrznej domu proszę o poradę dotyczącą tynku na elewacji. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie nowego tynku bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrałam kolor biały. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy - nie znam firm produkujących, mogę liczyć tylko na podpowiedź wykonawcy, która może nie być do końca obiektywna.
Ściany domu zbudowane są z cegły typu Max: od zew.grub.18,8cm, od wew. 28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała, ale są zielonkawe wykwity w różnych miejscach. W domu nie ma wilgoci. W załączeniu przesyłam badanie domu kamerą termowizyjną.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe renowacje porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2249
visibility czytano 346 razy

Obsadzenie okna, a taśmy okienne


Czy do okien już zainstalowanych w standardowy sposób - okna zlicowane z murem (beton komórkowy), wypełnienie pianką montażową można zrobić coś przed dociepleniem oraz wykonaniem tynków aby to zamontowanie ulepszyć (zredukować mostek termiczny)?

Zastanawiałem się nad docięciem wystającej pianki oraz użyciem uszczelniacza butylowego z dwóch stron okna. Następnie dodatkowo po stronie zewnętrznej zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej przyklejając ją do ramy okiennej oraz muru. Zastanawiałem się czy może to zaowocować pozytywnym efektem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2251
visibility czytano 416 razy

Ocieplenie i wentylacja dachu krokwiowego


Z uwagi na to iż będę zmuszony zamontować rekuperator na strychu nieogrzewanym zastanawiam się jak podejść do tematu jego ocieplenia. Obecnie mam pokrycie z blachodachówki oraz wiatroizolację (szczelina miedzy wiatroizolacja a blachodachówką). Krokwie wysokości 16cm. Strych z płyt OSB zamocowanych na jętkach 16cm.

1. Czy z uwagi na krokwie 16cm muszę dać wełny dokładnie 16cm aby pomiędzy krokwiami była w kontakcie z wiatroizolacją? Gdybym zastosował 15cm byłby to błąd ponieważ stworzyłbym około 1cm szczelinę pomiędzy wiatroizolacją a wełną? Pytanie z uwagi na fakt iż 15cm wełna jest dużo bardziej dostępna na rynku. Druga warstwa (pokrywająca krokwie) będzie miała jedynie 5cm.

2. Czy prawidłowe będzie takie samo ocieplenie poddasza użytkowego ogrzewanego - skosy plus sufit z OSB na jętkach - wszędzie 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja i płyty gk, jak i skosów na strychu 15cm/16cm + 5cm, na to paroizolacja, tutaj bez płyt gk?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom

Studioiftemat nr 308-2263
visibility czytano 185 razy

Możliwość zastosowania paroizolacji adaptacyjnej w stropie


Dzień dobry,
mam pytanie w kwestii paroizolacji poddasza.
Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, parterowy, technologia murowana, poddasze nieużytkowe, dach i strop - wiązary drewniane prefabrykowane drewno KVH, ocieplenie wełna mineralna 30cm.
Z uwagi na konieczność przyspieszenia robót budowlanych i przeprowadzenia części prac w okresie zimowym zdecydowałem się na wykonanie w pierwszej kolejności ocieplenia sufitu, następnie planuję zabezpieczyć go szczelnie folią, a następnie wykonać tynki i wylewki. Tynki planuję wykonać w połowie marca, ale w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, następnie wykonanie wylewek.
W związku że znaczna ilością wilgoci która pojawi się wewnątrz czy możliwe jest zastosowanie tzw. folii inteligentnych, o zmiennym oporze dyfuzji? np. Sd 15m
Czy systemowe taśmy dwustronne są wystarczające do uzyskania szczelnego i trwałego połączenia ze sobą arkuszy folii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom porady wykonawcom

TomiLeetemat nr 308-2275
visibility czytano 504 razy

Dobór produktów do ocieplenia ściany metodą BSO


Dzień dobry,
Niestety (nie wiem czemu) moje pytanie nie pojawiło się w serwisie, więc piszę ponownie.
W poradzie 1093 wypisał Pan użytkownikowi wszystkie produkty konieczne do zastosowania dla jego domu. Czy może Pan zrobić takie zestawienie produktów dla mojego domu?
Chodzi mi głównie o dobór:
1. Gruntu przed klejeniem styropianu;
2. Siatki i kleju;
3. Kołków wkrętnych do mocowania styropianu (wskazać konkretne, bo nawet google nie bardzo wie o co chodzi);
4. Farby (bo rozumiem, że do gruntowania stosujemy tą farbę po dodaniu do niej 5% wody).
Czy można nie nakładać żadnej wyprawy elewacyjnej tylko zostawić na gładko (czyli sam klej zaciągnięty na siatkę) i to pomalować uprzednio gruntując?
Jeżeli takie rozwiązanie jest niedopuszczalne to chciałbym nałożenie wyprawy elewacyjnej móc odłożyć i zrobić za kilka lat.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2281
visibility czytano 258 razy

Renowacja elewacji - świadoma, czy ryzykowna?


Budynek mieszkalny jednorodzinny został zrealizowany około 10 lat temu bez analiz cieplno-wilgotnościowych. Inwestor nie posiada dokumentacji powykonawczej o której mowa w art. 3 pkt 14 pr. bud. (aby można było zweryfikować zastosowane do budowy materiały), a obecnie planuje zmianę koloru wyprawy elewacyjnej (ściana murowana ocieplona styropianem w systemie ETICS). Wydaje się, że zupełnie przypadkowo prawidłowo dobrano materiały, albowiem elewacja nie jest „wzbogacona” glonami. Innymi słowy można przyjąć, że wykluczono kondensację pary wodnej na powierzchni elewacji i tuż pod nią. Czy w celu zmiany koloru obiektu (nie analizujemy współczynnika HBW), można przyjąć możliwość zastosowania wysokiej jakości farby silikonowej StoColor Lotusan G o współczynniku Sd równym 0,01m?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe badania i pomiary elewacje renowacje porady architektom porady inwestorom

kowal2307temat nr 308-2282
visibility czytano 310 razy

Opłacalność uzyskania c.w.u. dla domu


Co będzie lepsze do ogrzania CWU kolektory słoneczne czy fotowoltaika? Skłaniałbym się ku kolektorom ale nie wiem jakie wybrać płaskie czy próżniowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-2286
visibility czytano 429 razy

Czym współcześnie ogrzewać dom?


Dzień dobry, Panie Jerzy
czy inwestowałby Pan na dzień dzisiejszy w kotłownię gazową? Mam zrobione przyłącze gazowe, ale patrząc na to co się dzieje na świecie (odcięcie od gazu, droższy gaz itp.) zastanawiam się nad innymi rozwiązaniami, co jest alternatywą dla gazu na dzień dzisiejszy, wszystko się zmienia z roku na rok... może pompa ciepła z dofinansowaniem 7tys będzie lepszym rozwiązaniem? Na fotowoltaikę już się nie wyrobię do końca marca. Na kocioł zagazowujący drewno brak komina i w sumie mało miejsca, nie wiem w co iść każdy reklamuje swoje i nie bardzo wiem czym mam ogrzewać dom.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne porady inwestorom


 
 
69
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.