porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 74


 
 
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Kristemat nr 308-654
visibility czytano 243 razy

Wentylacja hybrydowa a powietrzna pompa ciepła


W wentylacji hybrydowej powietrze zasysane jest bezpośrednio z zewnątrz (może być wstępnie ogrzane grzałką w tym otworze), przechodzi ono przez pomieszczenie i w pomieszczeniach brudnych jest wyciągane przewodem kominowym na którym zainstalowana jest nasada wspomagająca ciąg tzw. turbo-went. Takie rozwiązanie poleca jedna z firm polskich.

Moje pytanie brzmi: Czy można zastosować powietrzną pompę ciepła do podgrzewanie wody użytkowej, która z wyrzucanego powietrza przekaże ciepło do wody użytkowej i będzie podpięta ona z jednej strony rurami z "brudnych pomieszczeń" do wyciąganego powietrza a z drugiej strony będzie wyrzucać powietrze do przewodu kominowego.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa pompy ciepła porady inwestorom porady architektom

michaltetemat nr 308-777
visibility czytano 281 razy

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-784
visibility czytano 458 razy

Czy bloczki silikatowe, to dobry materiał na ściany?


Witam, mam problem z wyborem materiału do murowania a nie znalazłem żadnej odpowiedzi w pytaniach z BDB. Sytuacja wygląda następująco: budowa stan zero bez chudziaka. Planowane murowanie wiosną/latem przyszłego roku. W projekcie są bloczki silikatowe i po zgłębieniu tematu materiał ten wydaje się dla mnie najbardziej atrakcyjny. Głównie ze względu na akumulacje ciepła/zimna, bardzo dobrą akustykę itd.
Niestety materiał ten to podobno tylko 3% udziału w rynku domów jednorodzinnych, a jak coś nie znane to oczywiście wszyscy mi to odradzają (znajomi po fachu z branży budowlanej). Spotkałem się również z wieloma sprzecznymi teoriami, np. skład silikatu: piasek, wapno woda czyli teoretycznie same naturalne składniki. A opinie słyszę typu: "jakiś wynalazek chemiczny, tragiczny dla zdrowia".

Kolejny problem, dużo poważniejszy to znalezienie ekipy. Mało kto wie o jakim materiale mowa podczas wstępnych rozmów, a nie za bardzo chcę aby ktoś uczył się nowego materiału na mojej budowie za moje pieniądze. A dodatkowo rozmowy kończą się całkiem gdy dany majster usłyszy masę pojedynczego bloczka.
Proszę o radę, czy warto się nadal upierać przy swoim, czy poddać się ogólnemu trendowi i wymurować dom z ceramiki bądź betonu komórkowego? Czy wymienione zalety silikatów i korzyści z nich płynące są realne czy jak zwykle wszystko to jedna marketingowa bzdura?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Janusz Maktemat nr 308-791
visibility czytano 233 razy

Ocieplenie ścian murowanych wełną drzewną bez paroizolacji


Dzień dobry,
Mam ogromna prośbę do Pana. Mam ściany zewnętrzne domku z pustaka ceramicznego o grub. 25 cm i będę chciał je ocieplić od zewnątrz wełną drzewną grub. 20 cm. Na ścianę daje się specjalne dwuteowe belki, pomiędzy nimi ta wełna i na to całościowo płyty o grub. 4 cm. Potem wiadomo klej, siatka, struktura. Chciałem dodatkowo ocieplić te ściany od wewnątrz systemem z wełny drzewnej o grub. 4 cm, ale nie wiem, czy technicznie nie ma jakichś przeszkód i czy ekonomicznie jest to opłacalne. Dzwoniłem do wykonawcy-producenta. Powiedziano mi, że podobno jest tak nawet lepiej. Nie ma tam nigdzie żadnej folii paroizolacyjnej jak Pan podaje, ale chcę być pewny I dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne ocieplenia ściany porady inwestorom

Piotr Krawczyktemat nr 308-821
visibility czytano 453 razy

Czy wentylacja grawitacyjna to zacofanie?


Witam. Z grubsza rozumiem cel analizy ekonomicznej charakterystyk energetycznych domu z doborem urządzeń i instalacji grzewczych i wentylacyjnych o których Pan pisze w książce. Tutaj chciałem zapytać o rekuperację - jest to obecnie bardzo popularne. W zasadzie niemal każdy projekt zawiera rekuperację a na każdym forum można spotkać informacje że wentylacja grawitacyjna to przeżytek i zacofanie i że jest ekonomicznie nieuzasadniona w domach o niskim zużyciu energii. Czy to prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

diakon88temat nr 308-859
visibility czytano 1787 razy

Projekt bez analiz, a samowolna zamiana wełny na styropian


Nie posiadam analizy c-w i energetyczno-ekonomicznej. Czy jeżeli jej nie mam to mam zastosować grubość podaną w projekcie do ocieplenia zewnętrznego (wełna mineralna 18cm) jak i poddasza wełną (25cm)? Ściany zewnętrzne porotherm 25 P+W. Czy można wełnę z ocieplenia zewnętrznego ścian zamienić na styropian?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Anna R-Btemat nr 308-908
visibility czytano 2815 razy

Czy analizy optymalizacyjne podczas projektowania są obowiązkowe?


Dzień dobry.
W swoich wypowiedziach na forach, tu w serwisie BDB, na e-wykładzie oraz w swojej książce wszędzie podkreśla Pan o konieczności wykonywania analiz optymalizacyjnych stosowanych rozwiązań podczas sporządzania projektu budowlanego. Ja w ub. roku ukończyłem studia na architekturze i szczerze mówiąc pierwszy raz to słyszę od Pana. Nikt na studiach o tym nawet nie wspomniał a także w pracowni gdzie pracuję także żaden z architektów o tym nie mówi a kiedy pytam o analizy, to pukają w czoło.
O co chodzi Panie Jerzy? Czy to tylko Pana wymysł czy są jakieś przepisy nakazujące wykonanie takich analiz? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-991
visibility czytano 669 razy

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-1081
visibility czytano 331 razy

Rewersyjna pompa ciepła wspomagająca wentylację mechaniczną z rekuperacją


Jaka jest Pana opinia na temat rekuperatora z wbudowaną pompą ciepła? Cena samego rekuperatora to 10 tys. zaś 25 tys. kosztuje wersja z pompą ciepła - w zał. charakterystyka bez nazwy producenta. Różnica w cenie wydaje się bardzo duża ale jeśli weźmiemy pod uwagę że cena klimatyzacji typu multi split to ok 20-30 tys. to powyższe 15 tys. staje się akceptowalne.
Jestem świadom że rekuperator z pompą ciepła to nie urządzenie klimatyzacyjne ale przy dobrej izolacji, zacienionych oknach od południa oraz zew. żaluzjach powinno wystarczyć - pytanie czy w ogóle klimatyzacja jest potrzebna?  :)
Plusy:
- chłodzenie latem a tak naprawdę schładzanie pobieranego powietrza do temp poniżej 20C
- dogrzewanie w okresie przejściowym - jak wyżej ale dogrzewanie do 22-25C
- brak dodatkowych instalacji oraz klimatyzatorów w pomieszczeniach
Minusy:
- brak możliwości regulowania temperatury w pomieszczeniach np. 1 sypialnia od północy.
- dodatkowy koszt
Od razu wyjaśnię że zgadzam się z Panem że wentylacja z rekuperacją nie ma uzasadnienia finansowego (mam gaz na działce) a wybrana została ze względu na komfort (rekuperator obrotowy - utrzymanie wilgotności, kontrola wymiany powietrza, filtr przeciwpyłowy itd.).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne energochłonność wentylacja mechaniczna porady inwestorom porady inżynierom porady architektom

ekoTypowetemat nr 308-1152
visibility czytano 181 razy

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom


 
 
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.