porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 202


 
 
22
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Adam K.

dział 308
temat nr 2345

Renowacja kamienicy z ociepleniem lub bez


Witam
Jestem współwłaścicielem kamienicy, która wymaga już wymiany elewacji. Pojawił się problem i spór między współwłaścicielami - jeden chce styropian - drugi absolutnie nie, bojąc się grzyba na ścianie. Kamienica jest z 1938 roku. Ma ponad pięćdziesieciocentymetrowe ściany zewnętrzne. Kamienica jest ciepła i z nowymi oknami bardzo cicha. Nie mamy wentylacji mechanicznej. Większość ma zwykłe okna bez wywietrzników - do tej pory nikt nie miał problemu z grzybem.
Bardzo proszę o poradę - czy jest konieczny styropian? Czy prawdą jest że dzięki ociepleniu ścian styropianem rachunki za ogrzewanie mogą być zmniejszone?
Jestem tą osobą (jako trzeci współwłaściciel) która ma rozstrzygnąć spór.
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam - Ewa Filipiak

visibility czytano 497 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne kamienice porady inwestorom remonty renowacje ocieplenia elewacje

kpm

dział 308
temat nr 2373

Czym się kierować przy wyborze stolarki PCV?


Dzień dobry,
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej PCV do nowego budynku mieszkalnego? Producentów jest bardzo dużo, każdy przekonuje, że to on ma najlepszy produkt. Wydaje się, że cześć informacji w ofertach to czysty marketing. Spotkałem się z opinią montażysty, że większość producentów i tak korzysta z tych samych profili i szyb, wiec oferty te są do siebie bardzo zbliżone O co należy pytać producentów okien, przy wyborze stolarki?

serdecznie pozdrawiam
Paweł
visibility czytano 453 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV drzwi okna porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Mikolaj127

dział 308
temat nr 2374

Okna dachowe do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności


Dzień dobry,
jestem na etapie zamawiania okien dachowych. Wcześniej oczywiście mamy nadzieję na wykonanie przez Pana analizy C-W całego dachu. Pytanie dotyczy natomiast kwestii materiału, z jakiego dwóch wiodących producentów produkuje okna do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Producent A okna oraz ramy wykonuje z profili PCV, zaś producent B - z drewna pokrywanego szczelnie powłoką poliuretanową.

Czy może Pan podpowiedzieć, czy są jakieś różnice jeśli chodzi o fizykę budowli w tych dwóch rozwiązaniach? Zarówno cena okien, jak i parametry cieplne są na niemal identycznym poziomie.

visibility czytano 255 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna dachowe porady inwestorom porady architektom

K.O.

dział 308
temat nr 2388

Pomysł inwestorki na dom prawie naturalny


Szanowny Panie Zembrowski 

Piszę do Pana w pewnej dość istotnej sprawie. Mam zamiar/marzenie zbudować dom. Oczywiście nie własnymi rękoma, jednakże chciałabym zainwestować dużo własnego czasu i wysiłku w jego budowę tam, gdzie to możliwe. Ze względu na znaczne ograniczenie finansowe myślę o domu małym, do 86 m.kw. Zamiłowanie do harmonii, prostoty i naturalności  są dla mnie wyznacznikami w życiu i oczywiście w wyborze ewentualnego projektu domu i materiałów budowlanych. Właśnie wróciłam z warsztatów budownictwa naturalnego, ale moja praktyczność nie pozwala mi porwać się na aż taki szalony zamysł jakim jest budowanie domu z bloczków gliniano-słomianych. Stąd myśl, aby połączyć marzenie ze zdrowym rozsądkiem tak, aby powstał dom-hybryda: zdrowy w moim pojęciu, a zatem z materiałów jak najbardziej naturalnych, przy jednoczesnym dążeniu do zbudowania domu energooszczędnego lub niskoenergetycznego.

Proszę wybaczyć jeśli zacznę teraz wypisywać bzdury (nie mam pojęcia o fizyce budowli poza tym co przeczytałam w Pana książce i tutaj), chcę jednak zweryfikować moje marzenia z rzeczywistością. Otóż, czy możliwe jest zbudowanie domu tak, żeby miał niskie zapotrzebowanie na energie:
1) fundamenty z kamienia polnego,
2) ściany z ceramiki,
3) ocieplenie z bloczków slomiano-glinianych lub jakiegoś naturalnego materiału,
4) posadzka z cegły lub klepisko gliniane,  
5) strop drewniany,
6) dach z ceramicznej dachówki,
7) tynki gliniane (własnoręcznie nanoszone).  

Po wstępnym zaznajomieniu się z tematem budownictwa (również dzięki Panu) zrozumiałam, że całkowite zrezygnowanie z nowoczesnych rozwiązań nie jest możliwe, zwłaszcza w temacie termo- i hydro-izolacji, jak i wentylacji.

Chciałabym zbudować dom rozsądny, naturalny, oszczędny i inteligentny :) Ekstrawagancja w wykończeniu mi nie grozi, liczy się dla mnie efektywność, a nie efektowność. Stąd rodzące się pytania jak, jak, jak: jak wybrać najrozsądniejszy projekt i materiały tak, aby powstał dom w sam raz dla mnie?

Potencjalnych wykonawców fundamentów i murów już mam na celowniku, nie wiem tylko na ile są oni giętcy aby zaakceptować nowe rozwiązania, które mogą być sprzeczne z ich ewentualnymi (złymi) przyzwyczajeniami. Dom miałby powstać we wsi w wielkopolskiem.

Czy mógłby Pan pomóc w powyższych kwestiach i jeśli tak, to czy będzie mnie stać na Pana pomoc?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem,

visibility czytano 416 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy ekologiczne porady inwestorom

Janusz Wu

dział 308
temat nr 2397

Dom kopułowy - jakie analizy są konieczne?


Dzień dobry.
Zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu w kształcie kopuły. Widzieliśmy wizualizacje takiego domu. Pytaliśmy architekta który je projektuje czy wykonuje analizy dla takiego domu, to zdziwił się i nie wiedział o jakich analizach mowa. U niego dom ma szkielet drewnianych kratownic pokrytych płytą OSB i dachówką bitumiczną. Izolacja wełną mineralną a w środku ściany murowane i strop ceramiczny, bo są dwie kondygnacje.
Prosimy o skomentowanie tego.

visibility czytano 303 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy kopułowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projektowanie

kpm

dział 308
temat nr 2400

Projekt domu pełen karygodnych błędów


Dzień dobry,
dom składa się części parterowej i piętrowej. Cześć parterowa to pokój, przedpokój, kotłowania, pralnio-suszarnia. Poddasze nad parterem nie będzie użytkowe, w praktyce nie będzie tam również dostępu z wagi na bardzo małą przestrzeń.
Ocieplenie stropu pkt 2 przekroju to wełna mineralna 30 cm. Bardzo proszę o poradę:
1. Jak należy prawidłowo wykonać ocieplenie stropu parteru?
2. Czy zamiast wełny można zastosować styropian (tu są jednak obawy co do ewentualnej ingerencji gryzoni) lub pianę PUR?
3. Czy w dachu powinny być zastosowane kominki wentylacyjne?

z góry dziękuje za odpowiedź

visibility czytano 475 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom

kkoscielniak

dział 308
temat nr 2404

Projekt murowanego domu typu stodoła


Dzień dobry,
wraz z żoną chcemy wybudować dom według tego projektu:
https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-smart/

Nie wiemy jeszcze w jakiej technologii, a sam projekt nie został jeszcze przez nas zakupiony i nie sprawdzaliśmy go w żaden sposób pod kątem tego jak wybudować taki dom dobrze. I w związku z tym mamy kilka pytań.

Twórcy projektu głośno mówią o tym, że budowę takiego domu można wykonać "na raty" tj: najpierw zbudować dom, a dopiero później dodać wiatrołap i garaż. Zastanawiam się jednak, czy w sytuacji kiedy chcielibyśmy oddać projekt do poprawek Panu Jerzemu jest to możliwe (do tej pory wydawało mi się, że projekt musi być "gotowy" i zbudowany naraz, ale może jest taka opcja).

To samo dotyczy okien dachowych. Zakładamy na początek poddasze nieużytkowe, jako strych, ale być może w przyszłości żona zechce wykonać tam studio fotograficzne, a ja przenieść biuro. Wobec tego nie wiemy czy dobrze byłoby te okna wstawić od razu, czy to też może poczekać. Jak bardzo taka zmiana w konstrukcji dachu wpływa jego ekologiczność itd?

Generalnie jesteśmy bardzo na tak i chcemy aby nasz dom wyglądał właśnie tak, ale chcemy też wykonać ten dom zgodnie ze sztuką, zatem jeżeli coś jeszcze rzuca się Panu w oczy, to proszę dać znać :)

Pozdrawiam,
Krystian

visibility czytano 292 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Paweł Wawrzyniak

dział 308
temat nr 2411

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

visibility czytano 471 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Paweł.K

dział 308
temat nr 2413

Ocieplenie nieogrzewanej piwnicy w budynku gospodarczym


Mam pytanie odnośnie projektowanego budynku gospodarczego: piwnica, parter, poddasze nieużytkowe. Budynek będzie nieogrzewany. Piwnica, zagłębiona na pełną wysokość, ma służyć przechowywaniu przetworów. Czy wykonanie ocieplenia fragmentu ściany zewnętrznej piwnicy (ok 1,5m poniżej poziomu terenu) oraz stropu nad piwnicą (z zamknięciem klapą włazu do piwnicy) zapewni temperaturę powyżej 0 w zimie? Jeśli nie, to co należy zrobić, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę przechowywania przetworów?

visibility czytano 320 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne piwnice naturalne porady inwestorom

7sebol7

dział 308
temat nr 2441

Ocieplenie ściany z ozdobami na elewacji


Dzień dobry,
chciałbym ocieplić ścianę zewnętrzną bardzo cienką warstwą materiału (około 5 cm), ze względu na chęć zachowania ozdobnych elementów elewacji. Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej zastosować w tej sytuacji. Styropian o grubości 4 cm? Tynk ciepłochronny? Znalazłem też produkt tynk aeroputz, którego producent podaje dużo niższą lambdę niż dla pozostałych tynków ciepłochronnych (rzędu 0,027 W/mK), jednakże z tego co wyczytałem w niektórych postach, jest Pan przeciwny produktom typu ,,aerożel".



visibility czytano 345 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
22
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.