porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 202


 
 
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
Kris

dział 308
temat nr 654

Wentylacja hybrydowa a powietrzna pompa ciepła


W wentylacji hybrydowej powietrze zasysane jest bezpośrednio z zewnątrz (może być wstępnie ogrzane grzałką w tym otworze), przechodzi ono przez pomieszczenie i w pomieszczeniach brudnych jest wyciągane przewodem kominowym na którym zainstalowana jest nasada wspomagająca ciąg tzw. turbo-went. Takie rozwiązanie poleca jedna z firm polskich.

Moje pytanie brzmi: Czy można zastosować powietrzną pompę ciepła do podgrzewanie wody użytkowej, która z wyrzucanego powietrza przekaże ciepło do wody użytkowej i będzie podpięta ona z jednej strony rurami z "brudnych pomieszczeń" do wyciąganego powietrza a z drugiej strony będzie wyrzucać powietrze do przewodu kominowego.
visibility czytano 240 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa pompy ciepła porady inwestorom porady architektom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 657

Czym ocieplić poddasze?


Najskuteczniejsze ocieplenie poddasza: piana PUR, wełna mineralna czy celuloza?
Który z materiałów jest optymalny dla ocieplenia poddasza - zdania są mocno podzielone, sprzedawcy nie mówią wszystkiego, wykonawcy trzymają się tego, co sami wykonują, współczynniki przenikania ciepła nie zawsze przekładają się na praktykę, bo wiele zależy od wykonawstwa i dogrania detali. Byłem na dobrze wyizolowanych poddaszach z wełny mineralnej, mam stałą styczność z domami, w których poddasza są ocieplone pianą PUR (kanadyjską), w obu przypadkach efekt jest zbliżony, jednak piana PUR daje wrażenie pełniejszego wyizolowania, wygłuszenia - jest to odczuwalne szczególnie latem. Piana ma jeszcze przewagę szybkości aplikacji "wstrzelenia" każdą szczelinę - pod tym względem na pewno nie ma sobie równych. Celulozy nie znam. Co wybrać? - sam stoję przed dylematem, będąc w trakcie wykańczania własnego domu. :)


visibility czytano 1097 razy forum komentarzy: 32
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia dachy

lukasz89k1

dział 308
temat nr 669

Dodatkowe ocieplenie wieńców i nadproży


A to jeszcze pytanie bo wykonywał Pan mi analizy. I jak jest wieniec wokół domu na stropie betonowym to widziałem jak niektórzy cofają go w środek dając na zewnątrz styropian np 7 cm który licuje się ze ścianą budynku i na to później w całości ścian idzie termoizolacja. Tak samo nad oknami i drzwiami jak są nadproża. Chodzi o zewnątrz budynku. Czy ludzie robią błąd czy to dobre posunięcie?
visibility czytano 329 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

gabrielka115

dział 308
temat nr 701

Obliczenie kosztu energii Kp do optymalizacji kosztów termoizolacji


Witam,
Moje pytanie pochodzi z naszej dyskusji na grupie "facebookowej". Prosiłbym o poradę, jakieś dodatkowe wskazówki w jaki sposób obliczyć wartość Kp -> potrzebną do wyliczenia współczynnika przenikania ciepła ekonomicznie uzasadnionego (wzór 2.12-12). Mnie szczególnie interesuje ta wartość dla przegród zewnętrznych przy ogrzewaniu gazem ziemnym, ale wszystkie wskazówki będą cenne. Oczywiście jestem gotowy i myślę, że posiadam wystarczającą wiedzę, żeby sobie to policzyć w excelu lub innym matematycznym programie (mathcad, matlab).
Dziękuje i pozdrawiam!
visibility czytano 210 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne energochłonność porady inwestorom porady inżynierom porady architektom projektowanie

John Peel

dział 308
temat nr 703

Odstępstwa od wyników analiz c-w


Chciałbym zadać kilka pytań w nawiązaniu do dyskusji na Facebooku odnośnie ewentualnych zmian już po wykonaniu analiz cieplno-wilgotnościowych.
Otóż mój przypadek dotyczy analizy 1998/2018 i jest następujący:

W projekcie ściany parteru i poddasza wykonane są z betonu komórkowego H+H PP4-0,50. Wg producenta lambda wynosi 0,13. Karta techniczna: http://www.hplush.pl/documents/20662/77650/Karta+Techniczna+-+HH+Gold%2B+Bloczki+4%2C0-500.pdf/5b4e656e-20a5-4d36-8429-25eec947d72f

Jednak z obawyprzed utrudnioną dostępnością tych bloczków, do analiz wybrałem bloczki firmy Solbet. Wydaje mi się, że do obliczeń zastosował Pan bloczek Optimal 600kg/m3 o współczynniku lambda 0,17. Czy może Pan to potwierdzić?
Solbet podaje własności bloczków tutaj: https://www.solbet.pl/bloczki.php

Już po wykonaniu analiz udało mi się znaleźć dostawcę bloczków wg projektu: H+H PP4-0,50. O ile dobrze rozumiem, to ich własności są o wiele lepsze (większa wytrzymałość na ściskanie i niższa lambda) aniżeli Solbet zastosowany do obliczeń, dlatego rozważam jednak zastosowanie H+H. Teraz jednak nie wiem, czy możliwe jest ich użycie bez "popsucia" czegoś z analiz.

Innym problemem jest to, że w oryginalnym projekcie na stropie piwnicy jest tylko 5cm styropianu. Pana analiza wskazuje na 10cm. Taki wzrost (o 5cm) w połączeniu z koniecznością zwiększenia jastrychu o 2cm (w projekcie jest tylko 5cm, a niektóre pomieszczenia mają ogrzewanie podłogowe) już znacznie wpływa na wysokości pomieszczeń, na projekt schodów i wymaga sporych korekt w projekcie. Stąd teraz moje wątpliwości, że może jednak udałoby się tak dobrać grubości styropianu na ścianach (piwnica, cokół, elewacja), żeby móc pozostawić te 5cm na podłodze parteru? Z punktu widzenia dostępności styropianu, prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem byłoby: piwnica XPS 15cm, cokół EPS 20cm, elewacja EPS 25cm.
No ale tutaj znowu wątpliwości, czy nie spowoduje to kondensacji.


visibility czytano 1083 razy forum komentarzy: 70
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi porady inwestorom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 720

Stosowanie pianki poliuretanowej natryskiwanej do ocieplania


Czy mógłby Pan zamieścić zdjęcia przedstawiające skutki nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej poddaszy użytkowych z zastosowaniem piaski poliuretanowej? - Chodzi o zdjęcia skutków natrysku pianki poliuretanowej bezpośrednio na pełne dekowanie bądź płytę OSB, bez pozostawienia szczeliny wentylacyjnej.

visibility czytano 677 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projekty wykonawcze

Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 723

Opłacalność odzysku ciepła z kanalizacji


Na rynku istnieją urządzenia umożliwiające "odzysk" ciepła ze zużytej ciepłej wody.
Przykład to http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa (są też inne, także bardziej kompaktowe). Prosiłbym o komentarz na temat:
- możliwości zwrotu nakładów na takie urządzenie
- możliwości realnego wpływu urządzenia na zapotrzebowanie na Ep projektowanego budynku.
visibility czytano 290 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe ekologia odzysk ciepła porady inwestorom

kemal111

dział 308
temat nr 749

Program "czyste powietrze" - opinia


Witam. Panie Jerzy co Pan sądzi o programie "czyste powietrze", który pojawił się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/ogloszenie-o-naborze/. Według projektu możliwa będzie dotacja do wymiany starego źródła ciepła na nowoczesne, w przypadku kotłów spełniających 5 klasę zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, a także innych prac termomodernizacyjnych. Warunkiem jest jednak wymiana źródła ciepła.
visibility czytano 1703 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

michalte

dział 308
temat nr 777

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
visibility czytano 279 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

MarekB

dział 308
temat nr 796

Ściana 3-warstwowa, jej fundament i obsadzanie okien


W temacie 1.12.4. Termoizolacja ścian str. 252 jest informacja o tym, że nie stosuje się już klasycznych ścian 3-warstwowych. Jakie to są te klasyczne i jakie powinny osiągać grubości aby były zgodne z WT2017, o których wspomina się w książce?

Na rysunku 1.9.-22 przedstawiony jest schemat hydroizolacji ściany 3-warstwowej, czy cokół jest konieczny i czy nie można dwóch murów fundamentowych doprowadzić do jednego poziomu i na nim budować ścianę 3-warstwową bez cokołu?

Na rysunku 1.12-7 rama okienna jest na warstwie termoizolacji, rozumiem że jest to możliwe tylko wtedy kiedy rama jest szersza od termoizolacji, żeby opierała się na murze? Jeśli jest węższa to powinna opierać się na murze wewnętrznym?
visibility czytano 352 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mury licowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom


 
 
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.