porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 204


 
 
22
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
Anna R-Btemat nr 308-908
visibility czytano 2816 razy

Czy analizy optymalizacyjne podczas projektowania są obowiązkowe?


Dzień dobry.
W swoich wypowiedziach na forach, tu w serwisie BDB, na e-wykładzie oraz w swojej książce wszędzie podkreśla Pan o konieczności wykonywania analiz optymalizacyjnych stosowanych rozwiązań podczas sporządzania projektu budowlanego. Ja w ub. roku ukończyłem studia na architekturze i szczerze mówiąc pierwszy raz to słyszę od Pana. Nikt na studiach o tym nawet nie wspomniał a także w pracowni gdzie pracuję także żaden z architektów o tym nie mówi a kiedy pytam o analizy, to pukają w czoło.
O co chodzi Panie Jerzy? Czy to tylko Pana wymysł czy są jakieś przepisy nakazujące wykonanie takich analiz? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

MichałDtemat nr 308-916
visibility czytano 349 razy

Harmonogram na wybudowanie domu w 2 lata


Po świętach Wielkanocnych ruszamy z budową domu jednorodzinnego z piwnicą pod częścią mieszkalną , garażem na 2 samochody. Budowa z ceramiki. Nie ukrywam iż chcemy się wprowadzić jak najszybciej w ciągu 2 lat. Jak najlepiej przeprowadzić budowę, żeby mogło wszystko schnąć, a jednocześnie żeby cały czas coś się działo na budowie? Firma budowlana określiła około 3-4 miesiące na SSO. Później dach, okna, izolacja tarasu nad wykuszem, co można dalej robić o w jakiej kolejności?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Arkadiusz Daftemat nr 308-933
visibility czytano 338 razy

Dlaczego producenci materiałów nic nie mówią o analizach optymalizacyjnych?


Dzień dobry. Korzystam z Pana książki i serwisu. Mam pytanie dotyczące materiałów na wykonanie ścian w domu jednorodzinnym. Czy można samemu dobrać rodzaj materiału ścian muru i ocieplenia czy tylko jak Pan podaje poprzez analizy optymalizacyjne. Co się zyskuje i jak z tym jest w praktyce? Pytam bo nie spotkałem aby jakiś producent pisał że trzeba wykonać analizy c-w a każdy tylko chwali swoje materiały i je warto stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-991
visibility czytano 670 razy

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-1014
visibility czytano 247 razy

Analiza optymalizacyjna do zamiany zasilenia domu z sieci PEC na inne źródło


Panie Jerzy niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych muszę zrezygnować z zasilenia swojego domu przez sieć miejską ciepłowniczą PEC. Czy poza Pelletami jest jakieś inne uzasadnione ekonomicznie źródło ciepła z analiz c-w?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1017
visibility czytano 805 razy

Opłacalność zastosowania gruntowego wymiennika ciepła


Dzień dobry,
mam pytania (sprawdziłem i nie widziałem podobnych) o glikolowy wymiennik ciepła, zakładając, tak jak w moim przypadku, że analizy są zrobione, mimo wszystko podjąłem mając tą wiedzę, takie a nie inne decyzje, chciałbym wykonać glikolowy wymiennik ciepła do wspomagania rekuperacji.
Pytania:
1. Zapewne wyjdzie to z projektu (lada dzień otrzymam), ale czy słusznie zakładam, że dla domu o powierzchni użytkowej 93,5 m2 wystarczy 100 m zakopanej rury, czy to będzie za mało lub za dużo??
2. Jak wykonać poprawne ułożenie rur w ziemi, w odstępach powiedzmy 50 cm wystarczy?? Czy jest jakiś inny sposób układania, który można zastosować, widziałem gdzieś na zdjęciach (pewnie niepoprawnie), że leżały kręgami na sobie i później były zasypane.
3. Jaka najlepsza średnica rur, PE 100 RC - 32 czy 40. Czy te rury są prawidłowe.
4. W moim przypadku zwierciadło wód gruntowych jest na 1,3 m. p.p.t. Jest to już za strefą przemarzania, czy zakopywać głębiej niż 1,3 m.? Jaka jest optymalna głębokość?
5. Z uwagi, iż jest dużo rodzajów glikoli, jaki rodzaj będzie najlepszy do takiej instalacji.
6. Czy na wejściu do domu, ocieplamy rury wymiennika, jeśli tak to na jakiej długości, bo rozumiem, że w środku pomieszczenia ocieplamy.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Daniel Deptułatemat nr 308-1029
visibility czytano 253 razy

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego a działowe z silikatów - czy to dobry pomysł?


Myślałem o wykorzystaniu dobrej izolacyjności termicznej betonu komórkowego w ścianach zewnętrznych, a dobrej izolacyjności akustycznej i akumulacyjności cieplnej silikatów w ścianach działowych, czyli wybudować ściany nośne z BK, a działowe z silikatów. Czy tak się robi, czy to poprawne i uzasadnione?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne fizyka budowli ściany ściany działowe ściany nośne porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

rydzyktemat nr 308-1081
visibility czytano 332 razy

Rewersyjna pompa ciepła wspomagająca wentylację mechaniczną z rekuperacją


Jaka jest Pana opinia na temat rekuperatora z wbudowaną pompą ciepła? Cena samego rekuperatora to 10 tys. zaś 25 tys. kosztuje wersja z pompą ciepła - w zał. charakterystyka bez nazwy producenta. Różnica w cenie wydaje się bardzo duża ale jeśli weźmiemy pod uwagę że cena klimatyzacji typu multi split to ok 20-30 tys. to powyższe 15 tys. staje się akceptowalne.
Jestem świadom że rekuperator z pompą ciepła to nie urządzenie klimatyzacyjne ale przy dobrej izolacji, zacienionych oknach od południa oraz zew. żaluzjach powinno wystarczyć - pytanie czy w ogóle klimatyzacja jest potrzebna?  :)
Plusy:
- chłodzenie latem a tak naprawdę schładzanie pobieranego powietrza do temp poniżej 20C
- dogrzewanie w okresie przejściowym - jak wyżej ale dogrzewanie do 22-25C
- brak dodatkowych instalacji oraz klimatyzatorów w pomieszczeniach
Minusy:
- brak możliwości regulowania temperatury w pomieszczeniach np. 1 sypialnia od północy.
- dodatkowy koszt
Od razu wyjaśnię że zgadzam się z Panem że wentylacja z rekuperacją nie ma uzasadnienia finansowego (mam gaz na działce) a wybrana została ze względu na komfort (rekuperator obrotowy - utrzymanie wilgotności, kontrola wymiany powietrza, filtr przeciwpyłowy itd.).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne energochłonność wentylacja mechaniczna porady inwestorom porady inżynierom porady architektom

gabrielka115temat nr 308-1109
visibility czytano 730 razy

Rekuperatory ścienne - wady i zalety


Coraz więcej informacji dociera do mnie o rekuperatorach ściennych (raczej pozytywnych).
1) Jaka jest pana opinia na ten temat?
2) Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom

ekoTypowetemat nr 308-1152
visibility czytano 181 razy

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom


 
 
22
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.