porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 331

 
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
John Peel

dział 308
temat nr 107

Zamiana masy typu KMB na papę termozgrzewalną


Nawiązując do ostatniej kwestii poruszonej przez pana Leszczyńskiego, sam rozważam zamianę masy KMB pod płytą fundamentową na wysokiej jakości papę termozgrzewalną (na betonie podkładowym). Na pewno będzie to tańsze rozwiązanie. Zastanawiam się tylko, czy wówczas także na papę potrzebna jest warstwa dociskowa betonu chroniąca papę przed ewentualnym uszkodzeniem przez zbrojenie. No i jak z kwestią połączenia hydroizolacji poziomej z papy z pionową z masy KMB.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty posadowienia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

M. P.

dział 308
temat nr 113

Przemarzające balkony i ocieplenie wewnętrzne


Jestem kierownikiem kontraktu. Proszę o pomoc, bo wyszedł mi problem z przemarzaniem wszystkich balkonów budynku oddanego rok temu do użytku. Mam tam balkony narożnikowe. Mają one ukryte żebra żelbetowe, między którymi przy ścianie zrobiliśmy przekładkę ze styroduru. Niestety w od strony mieszkania wyszło przemarzanie i pojawiły się zarodniki grzybni. Płytę balkonową mogę jedynie ocieplić od spodu a nie od góry, bo tam już leżą płytki gres.

Kilka lat temu słyszałem na Pana wykładzie, że jest możliwe ocieplenie od strony mieszkania. Czy mógłbym to zastosować?

Przesyłam zdjęcia miejsca z pleśnią od strony mieszkania oraz rzut kondygnacji z naniesionymi przekładkami ze styroduru w płycie balkonowej.  Przesyłam też zdjęcie z czasów budowy balkonu. Płyty balkonowe nie są w ogóle ocieplane, ani od góry, ani od dołu.


nr 1 Rzut kondygnacji oraz schemat montażu i ocieplenia płyty przy murze.
autor: MP
nr 2 Płyta balkonowa podczas wykonywania.
autor: MP
nr 3 Pleśń w narożach na styku stropu i ściany w strefie balkonu.
autor: MP
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe zawilgocenia docieplenie błędy projektowe błędy wykonawcze balkony porady wykonawcom porady inżynierom

centaur

dział 308
temat nr 114

Przerwana papa pod ścianą, uszkodzony pion PCV


Mój problem dotyczy przerwanej izolacji pod ścianami. Murarze omijając odpływy kanalizacyjne nacięli warstwę papy. W jaki sposób przywrócić ciągłość? W jaki sposób połączyć papę ze sobą i jak zaizolować miejsce połączenia beton-papa-odpływ kanalizacyjny? Jak naprawić uszkodzoną rurę kanalizacyjną?

nr 1 Uszkodzenia wokół rury PCV.
autor: R.M.
nr 2 Przebita rura PCV.
autor: R.M.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

Świątek

dział 308
temat nr 115

Naprawa muru 3-warstwowego bez hydroizolacji


Kupiłem dom w stanie surowym otwartym. Ma mieć ściany trójwarstwowe (Porotherm 25, wełna 12, pustka 3, cegła betonowa elewacyjna 12), a posadowiony jest na gruncie piaszczystym. Na dzień dzisiejszy stoją wszystkie ściany konstrukcyjne zakryte dachem odeskowanym + papa (bez muru elewacji). Niestety dopiero teraz kupiłem Pana książkę i widzę jak dużo popełniono błędów w tym domu. Moje więc problemy:
1. Izolacja pozioma pod ścianami została wykonana z kiepskiej papy na tekturze I-333, która została obcięta do równa z postawionymi na niej pustakami. Jak wzmocnić izolację poziomą?
2. Jak zabezpieczyć połączenie wylanego betonu tzw. chudziaka z izolacją poziomą pod ścianami (w części domu występuje styropian także od wewnętrznej strony fundamentów tworząc dylatację).
3. Jak prawidłowo izolować miejsce oparcia muru elewacyjnego?


nr 1 Widok muru w otworze drzwiowym z widoczną papą I-333.
autor: Jerzy Świątek
nr 2 Widok ściany od strony wnętrza. Widać pionowy pas styropianu na fundamencie i chudziak.
autor: Jerzy Świątek
nr 3 Widok od strony zewnętrznej: Porotherm na fundamencie i papie I-333, styropian 8 cm, bloczki pod ścianę licową, lepik, folia kubełkowa.
autor: Jerzy Świątek
nr 4 Ogólny widok domu z widocznym fundamentem wystającym ponad teren.
autor: Jerzy Świątek
Odpowiedź płatna
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci izolacje przeciwwilgotnościowe mury licowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

T.T.

dział 308
temat nr 120

Mocowanie piaskowca na elewacji


W jaki sposób zamocować elewacyjne płyty z piaskowca gr. 4 cm na warstwie styropianu muru dwuwarstwowego, a w jaki sposób na murze jednowarstwowym z ceramiki poryzowanej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne elewacje kamień naturalny ocieplenia piaskowiec analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Janusz K.

dział 308
temat nr 124

Czy ta więźba jest poprawnie wykonana?


Kupiłem Pana wspaniałą książkę, ale tydzień temu i widzę mnóstwo błędów w moim domu, że ręce opadają. Od sierpnia 2017 buduję dom jednorodzinny tzn wynajmuję wykonawców. Mam z nimi same problemy. Każdy chwali czego nie budował ale po efektach to oceniam że sami partacze. W styczniu wykonano dach i pokryto deskami i papą.

Przesyłam dwa zdjęcia. Niezbyt dobra ich jakość ale w czasie fotografowania padał śnieg. Majster twierdzi że wykonał robotę dobrze i oczekuje zapłaty a ja mam mieszane uczucia i wstrzymałem zapłatę. Proszę ocenić jakość robót dachowych bo na chłopski rozum to chyba nie jest dobrze?


nr 1 Widok dachu z boku.
autor: Janusz K.
nr 2 Widok dachu pod okapem.
autor: Janusz K.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady inwestorom

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 126

Jak obliczać mostki cieplne?


Mam pytanie dotyczące ustalania warunków brzegowych w programie do obliczania przepływu ciepła, a dokładnie:
1) W warunkach brzegowych dla powierzchni zew.(nr 1) i wew.(nr 2) należy wpisać temperaturę oraz współczynnik przejmowania ciepła. Wiem, że w normie mamy podane Rsi (chyba dla t=18st. ?) oraz Rse (chyba dla t=0st. ?) i z tych wartości mogę wyliczyć potrzebne dane, ale czy wraz ze zmianą temperatury zmienia się znacząco wsp. przejmowania ciepła?

2) Warunki brzegowe dla gruntu.
Wydaje mi się, że należy ustalać warunki na dolnej krawędzi gruntu nr3. Ale gdzie znajdę odpowiednie dane do wpisania: temperaturę na odpowiedniej głębokości i odpowiadającej jej współczynnik przejmowania ciepła.


nr 1 Schemat mostka cieplnego.
autor: Rafał Wierzbicki
komentarze: 30
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne badania cieplne badania i pomiary błędy projektowe błędy wykonawcze ekspertyzy fizyka budowli mostki cieplne

Muszyński Jan

dział 308
temat nr 130

Wyłożenie płytkami niecki basenu przydomowego


Dwa lata temu fachowcy zbudowali żelbetową nieckę basenu kąpielowego u mnie w ogrodzie. Ma wymiary 4 x 10 m. Na wiosnę mam zamiar wykończyć basen. Nie będzie zadaszenia. Wynająłem nowych fachowców, którzy będą układać płytki ceramiczne basenowe na kleju cementowym (mają swoje płytki i klej) i twierdzą że się na tym znają.

Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy bezpośrednio na ten beton (przesyłam fotografię ścianki basenu) od razu można układać te płytki czy najpierw trzeba coś z tym betonem zrobić?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ciesząc się że wreszcie jest portal gdzie można pytać i uzyskać konkretne odpowiedzi bez błędów. Książkę Pana czytam i już wiem, że mój dom ma mnóstwo błędów a budowali go ponoć fachowcy. Brak mi słów.

nr 1 Obraz betonu ściany niecki basenu z bliska po dwóch latach przerwy w pracach.
autor: Jan Muszyński
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: baseny kąpielowe hydroizolacje błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady wykonawcom porady inwestorom

Stefan M.

dział 308
temat nr 132

Odpadająca wyprawa elewacyjna


Prowadzę niewielką firmę handlową. Jesienią w moim pawilonie firma specjalistyczna wykonała ocieplenie ścian styropianem a jako elewację położono tynk cienki baranek 1 mm. Przez 2 miesiące był spokój ale teraz ten tynk całymi płatami odpada! Czego to jest powodem?

nr 1 Widok ściany frontowej.
autor: Stefan M.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: docieplenie elewacje ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom

Michał Wilczek

dział 308
temat nr 138

Cieknący zawór bezpieczeństwa na c.w.u.


Mieszkam w starym budownictwie (kamienica) i właśnie mam remont (w chwili obecnej jestem w trakcie kładzenia kafelek). Hydraulik wymienił wszystkie rury na nowe a gdy kończył wystrzelił zawór bezpieczeństwa przy bojlerze, kupiliśmy więc drugi który też pękł po 3 dniach. Dzisiaj kupiłem trzeci zawór z którego tez cieknie i tu moje pytanie: Co może być przyczyną? Dlaczego te zawory nie trzymają? 

Gdy włączę grzałkę w bojlerze, po około pół godzinie zaczyna kapać z zaworu - najpierw wolno, później coraz szybciej, aż w końcu ciurkiem leci. Po odkręceniu kranu ciepłej wody przestaje kapać z zaworu.

Od hydraulika słyszałem że w nowych bojlerach nie ma dostatecznie dużej poduszki powietrza nad rurką przelewową. W ten sposób producenci zmniejszają gabaryty zbiornika co zmniejsza im koszty produkcji no i zmniejsza się powierzchnia w zbiorniku gdzie występuje korozja. Powiedział że jedynym wyjściem jest podłączenie naczynia przeponowego między zaworem bezpieczeństwa a wejściem wody zimnej. Czy ja to mogę sam poprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej błędy wykonawcze remonty


 
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.