porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 63


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Nestatemat nr 308-706
visibility czytano 303 razy

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

diakon88temat nr 308-708
visibility czytano 239 razy

Fuszerka przy budowie więźby dachowej


Panie Jerzy, mijałem dziś pewną budowę i zaciekawił mnie fakt położenia belki na dachu, tzn ona jest podparta "kawałkiem" drewna , czy ta belka nie powinna w całości leżeć na tej ścianie murowanej zakończonej wieńcem? Czy to fuszerka? czy będzie tam podmurowane i jest to dopuszczalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy

bartitemat nr 308-802
visibility czytano 1029 razy

Wyrównanie ościeży przed montażem okien


Panie Jerzy jak przygotować szpalety/ościeża do trójwarstwowego szczelnego montażu okien za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych? Materiał ścian to beton komórkowy z zamkami i uchwytami montażowymi i w kilku miejscach rdzenie betonowe. Myślałem nad klejem do siatki, ale może być problem przy uchwytach montażowych, bo to jednak jest troche głębokie i pewnie będzie pękać. Myślałem też nad najtańszą dostępną od ręki na miejscu masą pcc (w moim przypadku Mapei Planitop 400). Czy to będzie odpowiedni produkt? Niestety tylko to jest dostępne, a w niedziele przychodzi murarz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego naprawa żelbetu naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-885
visibility czytano 728 razy

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

Tomek Wtemat nr 308-892
visibility czytano 423 razy

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 437 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

nygastemat nr 308-1050
visibility czytano 234 razy

Bajanie producenta schodów wspornikowych i rozsądek inwestora


Witam. Chciałbym zamontować u siebie schody tzw. półkowe/wspornikowe. Ściana nośna gr 24cm jest z betonu komórkowego zakończona wieńcem żelbetowym na wys 2.7 m. Z racji że gazobeton jest miękkim materiałem to producent schodów proponuje zamontować je na specjalnym stelażu stalowym połączonym w całości (na wspornikach "zatopionych" w ścianie na kotwach chemicznych oraz podporach na betonie podkładowym (zdj poniżej). Na widoczne elementy stelaża producent nakazuje dać siatkę i na to tynk cementowo wapienny aby go zakryć. Ze ściany wystawać będą tylko stopnie na które nałożone będą trepy.
Czy taka konstrukcja jest bezpieczna? Czy muszę egzekwować certyfikat wytrzymałościowy? Czy mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje takiej konstrukcji wpuszczonej w ścianę? Pękanie tynków od naprężeń? Producent twierdzi iż zamontował takich stelaży kilkadziesiąt i nikt nie składał reklamacji. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1062
visibility czytano 233 razy

Czy zbrojenie muru w obrębie okien jest potrzebne?


Mam problem dotyczący braku zbrojenia w strefie podokiennej przy dwóch oknach. Są to jedyne takie okna na parterze w moim domu. Jechałem na budowę aby się upewnić czy to zrobią ale poszli szybko w górę i nie zdążyłem. Jakie są teraz możliwości wykonania tych zbrojeń? Jest to beton komórkowy 600. Siatki systemowe to marne rozwiązanie raczej myślałem o prętach tylko teraz słabo to widzę bez rozbierania bloczków czego chciałbym uniknąć. Przekucie się na boki i wklejenie prętów mało da raczej bo będzie to pod warstwą cienkiej podmurówki. Ktoś radził mi aby zrobić rowki na głębokość min 3 cm ale po bokach czyli wewnętrznej i zewnętrznej części muru.

1) Co Pan myśli można to jeszcze mało inwazyjnie poprawić?
Jedno okno te mniejsze (kotłownia) jest wyżej więc chyba tam jest mniejsza szansa na pęknięcia. Bardziej martwię się tym większym (kuchnia). Pęknięcia wewnątrz budynku poniżej okien jeszcze bym strawił gdyż w kuchnie będzie zabudowa stała z mebli i blat wchodzący w okno a pomieszczenia techniczne to można poprawić później i nie będzie to reprezentatywna część domu.

2) Bardziej martwiłbym się jakby na elewacji coś wyszło. Czy dając styropian 20 cm jest niebezpieczeństwo, że na elewacji też będzie pękać?

3) Zakładając, że nie będzie tych prętów to jak to zrobić przy robieniu elewacji aby tamte miejsca zabezpieczyć przed pękanie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Kuleszatemat nr 308-1155
visibility czytano 321 razy

Wypełnienie ubytków w betonie komórkowym


Czym wypełnić duże ubytki w betonie komórkowym? Uchwyty do przenoszenia bloczków są dość spore - jaki materiał będzie najlepszy i jak go zaaplikować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego naprawy porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-1185
visibility czytano 1393 razy

Masa do wypełniania ubytków w betonie komórkowym


Murując ściany z gazobetonu, na wielu krawędziach jak i glifach, mamy wnęki od uchwytów w bloczkach. Chciałbym je wypełnić, szczególnie na glifach aby montaż okien z taśmami był poprawny i szczelny. Chciałbym użyć zaprawy PCC np. Bornit Sperrmortel ale wiem że należy ją wymieszać z piaskiem kwarcowym. Jakie powinny być proporcje zaprawy i piasku? Czy powierzchnię wcześniej spryskujemy wodą?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli naprawy porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.