porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1637


 
 
164
 
163
 
162
   ...  
1
 
 
Marian P

dział 308
temat nr 001

opaska wokół domu, odprowadzenie wody z rur spustowych, drenaż


... Kupiłem dom w stanie developerskim. Nie wiem jak zabezpieczone są fundamenty. Wokół domu jest opaska szer. 50 cm wysypana grubym żwirem, natomiast pod rurami z rynien w opasce są zrobione niecki betonowe skąd woda miała odpływać na ogród. Te niecki się zapadły i powstał spadek w kierunku domu a woda z rynien podpływa w stronę domu.

- Czy napływająca do opaski woda zaszkodzi fundamentowi?

- Czy te niecki przebudować by były wyżej?

- Czy wokół domu trzeba usunąć gruby żwir z opaski i w to miejsce położyć chodnik z kostki betonowej a usunąć te niecki?


visibility czytano 3709 razy forum komentarzy: 17
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe drenaże

Barbara D.

dział 308
temat nr 008

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

visibility czytano 376 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

J.K.

dział 308
temat nr 010

Przyśpieszenie wysychania domu


... Widziałem na forum czyjeś pytanie o szybkie wysuszenie ścian w budowanym domu. Były różne odpowiedzi. Więc zgłaszam się o poradę. Mam taki sam problem. Kończę budowę domu jednorodzinnego i 2 tygodnie temu położono ostatnie tynki i wylewki na podłogi. Obecnie czuje się dużą wilgotność w domu. Chciałbym szybko zabrać się do robót wykończeniowych: płytki, parkiety, malowanie i się wprowadzić.

- Czy można zastosować osuszacz na olej opałowy? Jak jest z tym naprawdę, bo nie chcę czegoś zepsuć podczas suszenia.


visibility czytano 372 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne suszenie budowa domu jednorodzinnego wysychanie

Alina M.

dział 308
temat nr 012

Wadliwie wykonane ławy fundamentowe


... Pytałam na kilku forach, ale nigdzie nie ma poważnych odpowiedzi. W jednej to nawet chyba jakiś wykonawca bronił kompana "po fachu" pracującego na mojej budowie bo pisze że nic się nie stało. W czym problem? Wynajęłam wykonawcę i mam wątpliwości czy to co on wykonał to jest poprawne? Wykopano rowy pod ławy i zanim przyszłam na budowę to już zastałam wszystko zalane betonem. Nazajutrz wszystko popękało. Zaznaczam, że po zrobieniu wykopów okazało się że wszędzie jest twarda glina i ciężko kopać, więc wykonawca postanowił spłycić wykop o 50 cm twierdząc, że potem dosypie się ziemi wokół domu. Pośpiech w pracach argumentował tym że obawiał się deszczu i zalania wykopów wodą. Dom jest na lekkim wzniesieniu i w projekcie jest ława schodkowa.

Ponieważ moja budowa jest w Białymstoku, bardzo proszę Pana o przyjazd (odpłatnie) i sprawdzenie stanu ław i wyjaśnienie czy można dalej prowadzić roboty czy kazać to poprawić, ale jak? Nakazałam wykonawcy czekać na Pana przyjazd, gdyż chciał już na następny dzień murować fundamenty z bloczków betonowych.


visibility czytano 520 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego ławy schodkowe

A i D Borowscy

dział 308
temat nr 062

Wyniki sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego


... Zakupiliśmy książkę "Sekrety tworzenia domów bez błędów" i przesyłamy projekt budowlany do przeanalizowania pod kątem błędów w fizyce budowli. Jest to projekt domu z katalogu adaptowanego przez innego architekta. Widzieliśmy w grupie na fb jak dużo jest problemów z usuwaniem błędów po wybudowaniu domu. Chcemy tego uniknąć. Bardzo zależy nam aby wykonawca trzymał się projektu, ale ten nie może mieć błędów. Dziękujemy za Pana wspaniałą książkę i że robi Pan to co robi a szczególnie, że  powstał serwis BDB gdzie można bezpiecznie dowiedzieć się prawdy budowlanej.


visibility czytano 3464 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne projekty wykonawcze projektowanie błędy projektowe

Karol P.

dział 308
temat nr 073

Rozterki inwestora co do wieńca, konstrukcji dachu i kominów


Mam wykonawcę, który na wszystko się godzi co zaproponuję. Nie za bardzo mi się to podoba, zwłaszcza że KB za każdym razem nie widzi przeciwwskazań. Dlatego chciałbym się upewnić jak jest naprawdę?

1. Jak szybko po wylaniu wieńca można układać dach?

2. Mam słupy podpierające taras. Czy obłożyć je styropianem 2 cm aby położyć na nich tynk cienkowarstwowy taki jak na ścianach? Czy wtedy zmniejszyć o te 2 cm grubość wylewanych słupów?
3. Chcę zmienić konstrukcję więźby z kratownicowej na jętkową z pasem dolnym oraz przesunąć murłaty na wewnętrzną krawędź wieńca. Strop będzie drewniany na belkach. Sufit będzie podwieszony, ocieplenie 25 cm wełny na stropie a nad wełną podłoga z desek. Czy tak można?

4. Chcę wykonać kominy z wkładem z rur nierdzewnych zarówno do kominka jak i do pieca gazowego z zamkniętą komorą. Czy takie rozwiązanie jest dobre?


visibility czytano 2453 razy forum komentarzy: 20
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy kominy ocieplenia budowa domu jednorodzinnego

klew

dział 308
temat nr 093

Nie brudząca się elewacja - prawda czy mit?


W jaki sposób wykończyć elewację (ściana dwuwarstwowa, ocieplona styropianem) tak aby jak najmniej się brudziła? W projekcie jest kolor zbliżony do bieli. Ewentualnie, jak zrobić, aby dała się łatwo i skutecznie czyścić?

visibility czytano 396 razy forum komentarzy: 21
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe BSO bezspoinowe systemy ociepleń budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

JulianO

dział 308
temat nr 094

Domy z paneli SIP - wady i zalety


- Jak ocenia Pan technologię budowy domów szkieletowych w oparciu o moduły SIP?
- Jakie są jej wady a jakie zalety?
- Czy są przeciwwskazania dla jej stosowania?
- Na co zwrócić szczególną uwagę zlecając projekt i budując dom w oparciu o moduły SIP? Załączam fragment materiału opisującego tę technologię:
„SIP jest bardzo wytrzymały. Przeprowadzono mnóstwo badań i w niektórych przypadkach jest bardziej wytrzymały od betonu. Jest sztywny i zarazem elastyczny, odporny na odkształcenia czego beton i technologie szkieletowe nie mają. Panele SIP z płytą magnezową są najbardziej wytrzymałe na ściskanie, wynika to z właściwości okładziny, bo płyta magnezowa jest zbrojona włóknami kompozytowymi. Z Paneli SIP można budować również hale, budynki wielorodzinne, oraz inne obiekty wielkogabarytowe, nawet te położone na biegunie północnym. SIP-owi nie straszne są trzęsienia ziemi, fale tsunami, huragany. Huragan Katrina pokazał odporność tego materiału na żywioły. Tak jak wspomniałem prędzej to zaleta sztywności, elastyczności i odporności na odkształcenia konstrukcji panelu. Budownictwo pasywne, NF15 jest chyba skazane na tą technologie, wyprze ona dotychczasowe rozwiązania, które nie nadają się do tego typu parametrów domu.”

visibility czytano 640 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane optymalizacja projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze ruch ciepła i wilgoci

Piotr Wrożyna

dział 308
temat nr 096

Suchy tynk z płyt GK na murze


Mam pytanie odnośnie zastosowania płyt GK jako okleinę na ścianach wewnętrznych. Czy płyta może zastąpić tynk cementowo wapienny lub gipsowy? Jakie są wady przy takim rozwiązaniu?

visibility czytano 140 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy murowane tynki wewnętrzne

ŁukaszW

dział 308
temat nr 097

Nawiewniki okienne czy ścienne? Jakie wybrać?


Wentylacja hybrydowa - pytanie o nawiewniki. Jakie będą różnice pod względem fizyki budowli (utrata ciepła, przepływ wilgotności) w nawiewnikach instalowanych w instalacji grawitacyjnej i hybrydowej? Znam dwa rodzaje: te instalowane w ścianach i te w ramie okna. Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?
Mnie przekonują te instalowane w ścianie bo można włożyć do nich filtry powietrza (zawsze trochę kurzu i pyłków zatrzymają), które później samodzielnie można wymieniać lub przepłukać a te w oknach nie mają takiej opcji? Niedawno się dowiedziałem że są też filtry do tych w oknach. Załączam zdjęcia z internetu wywietrzników instalowanych w ścianie i w ramie okna o jakie pytam.


visibility czytano 1327 razy forum komentarzy: 55
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli instalacje wentylacyjne kanały wentylacyjne mikroklimat procesy cieplne i wilgotnościowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna smog


 
 
164
 
163
 
162
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.