porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1637


 
 
165
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
eszr

dział 308
temat nr 2403

Deskowanie dachu pokryte pleśnią


Panie Jerzy,
nie dopilnowaliśmy desek użytych do deskowania więźby. Efekt jest tego taki, że zamontowane na dachu deski od strony wewnętrznej zsiniały/pokryły się czarnym nalotem.

Zapoznaliśmy się z wątkiem nr 1203, jednakże bardzo nie chcemy pokryć desek impregnatem mocno chemicznym (kancerogennym), wymagającym wkładania stroju ochronnego. Dlatego chcielibyśmy skonsultować czy istnieje alternatywny (mniej skuteczny - liczymy się z krótsza trwałością takiego rozwiązania) sposób?

Rozważamy następujący plan: chcielibyśmy te deski, które są najbardziej pokryte czarnym nalotem (~ 70% powierzchni wewnątrz) wymienić, pozostałe oczyścić wodą pod ciśnieniem i pokryć obustronnie jednym z następujących produktów:
1. Remmers Deckfarbe
2. Remmers Hk-Lasur
3. Remmers Rofalin Acryl
4. Remmers Holzschutz-Creme

Jeżeli coś takiego nie wchodzi w grę, to rozważamy też wybicie wszystkich desek i wymienienie ich na nowe, ale oczywiście ze względów kosztowych wolelibyśmy tego uniknąć.
Drewno konstrukcyjne więźby było zaimpregnowane i przesuszone do odpowiednich parametrów. Dach pokryty zostanie dachówką cementową, a pod nią planowana jest membrana.

visibility czytano 321 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

mgadomska

dział 308
temat nr 2405

Bezmyślność wykonawcy udającego dekarza


Dzień dobry,
Mam pytanie o montaż siatki przeciw kunom i osom przy kryciu dachu. Na dachu przewidziana jest wiatroizolacja i blachodachówka modułowa. Dekarz przekonuje że przy sytuacji jak na zdjęciach siatka przeciw kunom i owadom nie ma sensu bo:
1. Osa tak czy siak wejdzie nad ew. siatką bo blachodachówka jest profilowana i nie przylega do łaty idealnie - są przestrzenie większe niż 3mm.
2. Kuna nie wejdzie bo nie zmieści się pomiędzy pasem nadrynnowym z blachy a blachodachówką.

Dodatkowo ja sama nie wiem jak taką siatkę miałby położyć w obecnej sytuacji ponieważ pierwsza łata jest pod wiatroizolacją i pasem nadrynnowym a pas nadrynnowy nie sięga pod drugą łatę.

Co Pan o tym sądzi?
Pozdrawiam

visibility czytano 400 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom

Wojtek W

dział 308
temat nr 2406

Zadaszenie tarasu przyległego do budynku


Dzień dobry 🙂
Miałbym pytanie odnośnie takiego daszku "dołączonego" do budynku. Na rzucie z góry płatew P7 jest połączona bezpośrednio z murem (na niej opierają się krokwie K5 zadaszenia tarasu). Proszę mi powiedzieć jak wykonać izolację cieplną takiego miejsca?
Na przekroju widać, że płatew ma pocienioną izolację (o grubości 8 cm), a same krokwie bezpośrednio dobijają do wieńca. Jak dobrze zaizolować takie miejsce, bo wydaje mi się, że będzie dość duży mostek cieplny w miejscach połączenia krokwi z murem oraz na całej długości P7. Na rzucie przedstawiono mur bez ocieplenia.
To mój pierwszy post na forum, więc jeżeli pytanie jest źle skonstruowane to postaram się doprecyzować.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

visibility czytano 283 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego zadaszenia porady inwestorom porady wykonawcom

Kordian

dział 308
temat nr 2407

Dwuwarstwowe ocieplenie ściany wełną


Witam,
chciałbym zasięgnąć Pana opinii na temat ocieplenia budynku jednorodzinnego. Czy można użyć do wykonania elewacji wełny w dwóch warstwach 10+10cm? Jeśli tak, to czy mógłby Pan w kilku słowach przybliżyć mi jak najlepiej to wykonać?
Pozdrawiam.

visibility czytano 304 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom ściany

sWhite

dział 308
temat nr 2408

Sufit podwieszany na poddaszu i ruszające się jętki


W trakcie wykonywania konstrukcji pod podwieszany sufit na poddaszu, wykonawca uznał, że jętki ruszają się w zbyt dużym stopniu i w przyszłości podczas montażu desek na jętkach oraz w trakcie użytkowania poddasza ruchy jętek będą na tyle duże, że spowoduje to pęknięcia w miejscu łączeń płyt. Proszę o poradę w jaki sposób wykonać konstrukcję, aby uniknąć pęknięć?

Konstrukcja sufitu oraz paroizolacja mają być wykonana przed tynkami. Na obrzeżach sufitu, na ścianie, wykonawca planuje montować profil U z jedną ścianką wyższą, aby wystawała ponad tynk, co umożliwi późniejsze przykręcenie płyty gk. Czy taki montaż na obrzeżach będzie prawidłowy?

Jak prawidłowo połączyć podwieszany sufit ze ścianą kolankową, gdzie pachwina wyjdzie ponad ścianą?

Pozdrawiam Sławomir Biały
Numer analiz wykonanych przez Pana to 2059/2019.

visibility czytano 599 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe dachy ocieplenia ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

Mike

dział 308
temat nr 2409

Poprawne rozwiązanie szczeliny wentylującej dach dwuspadowy


Panie Jerzy,

Mam projekt z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy przykryty dachówką (bez pełnego deskowania). Kontrłaty 5x2,5cm i łaty 5x5cm, idąc za pana radami, w momencie zamawiania więźby zwiększyłem wysokość kontrłaty na 4cm, wychodząc z założenia że lepiej większa szczelina wentylacyjna niż mniejsza. Ze strony producenta ściągnąłem sobie rysunek techniczny dachówki i rozrysowałem sobie detale wentylacji mojego dachu tak żeby ekipa dachowa nie wymyślała mi własnych koncepcji, w załączniku detal wentylacji okapu i kalenicy. Proszę najpierw o pana opinie na temat czy dobrze to kombinuję.

1. OKAP: Z racji zwiększenia wysokości kontrłaty, nie widzę możliwości aby udało się doprowadzić skropliny z wiatroizolacji do rynny z równoczesnym zachowaniem odpowiedniej pozycji rynny w stosunku do dachu, gdy próbowałem mocować rynnę do deski czołowej to korytko wychodziło dużo poniżej linii spadku dachu i woda przelewała by się przez rynnę. Dlatego wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem będzie tak jak na rysunku, użyć haków giętych do rynny i zamocować je do pierwszej łaty (która jest dużo większa 12x6cm) a wiatroizolacjępuścić spodem ze swoim własnym okapnikiem. Tak jak na załączonym przekroju okapu. Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

2. KALENICA: Tutaj mam zamiar tak wyregulować wysokość łaty kalenicowej, żeby gąsior nie siadł szczelnie na dachówkach (dachówka płaska więc gąsior dolegałby prawie bez żadnych szczelin) tylko unieść go zostawiając szczelinę około 2cm (zaznaczone na rysunku). Pod spodem oczywiście odpowiednia taśma kalenicowa z przepustowością taką jak wlot w okapie. Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

3. WIATROIZOLACJA: Czy wzdłuż kalenicy wiatroizolacja powinna być rozcięta czy ciągła? Poddasze będzię użytkowe, ale sam szczyt nie będzie ocieplony, ocieplenie będzie się kończyło na jętkach.

visibility czytano 509 razy forum komentarzy: 9
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Mike.Pr

dział 308
temat nr 2414

Popękana i z uszkodzeniami ława z betonu napowietrzonego


Dzień dobry,
Panie Jerzy mam problem z ławami fundamentowymi. Ławy były wykopane w środę, w czwartek obszalowane deską. Ze względu na twardy grunt umocowane na szpilkach z prętów zbrojeniowych. Wykop wyłożony grubą folią budowlaną. Ławy zostały zalane w piątek betonem napowietrzonym XF3 klasy C30/37 napowietrzonym min. 6,5%. Delikatnie zawibrowane, wykonawca konsultował się z laboratorium i powiedzieli mu aby lekko zawibrować tylko. Po wylaniu ławy od razu przykryte folią budowlaną.

W wykopie folia budowlana zatrzymała beton, pojawiły się jak by to nazwać bułki/wybrzuszenia pomiędzy deskami/prętami. Na drugi dzień pojechałem obejrzeć ławy i niestety ławy były suche, od soboty zacząłem podlewać i przykrywać folią budowlaną ponownie. Niestety na ławach pojawiły się pęknięcia oraz "dołki". Dołki występują głównie przy desce obszalunkowej, w niektórych miejscach pośrodku ławy.

Wykop, foliowanie, zbrojenie oczywiście odbierał kierownik budowy.

Co w tej chwili można zrobić w tej sytuacji?
W załączniku przesyłam zdjęcia. Czy można to jakoś naprawić?

visibility czytano 513 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Rafal_R

dział 308
temat nr 2415

Hydroizolacja pod płytą w piwnicy na mokrym betonie podkładowym


Panie Jerzy,
w zeszłym tygodniu w środę wylałem beton podkładowy pod płytę w piwnicy zastosowałem beton B25W8 ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. W jaki sposób mogę wykonać hydroizolację poziomą na jeszcze wilgotnym betonie. Kierownik budowy zalecał użycie papy ale po dzisiejszej rozmowie już wiem że to zły pomysł więc zamierzam użyć masy bitumicznej.

visibility czytano 388 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie

AndrzejM

dział 308
temat nr 2416

Wiatroizolacja ze startą i uszkodzoną powłoką


Panie Jerzy,
w załączniku zdjęcia przetarć membrany, przetarta jest wierzchnia warstwa, jest tego trochę na powierzchni całego dachu. Membrana to Dorken Delta Foxx Plus, ułożona na pełnym deskowaniu.
Firma reklamuje się "Chodzenie po wytrzymałej włókninie ułożonej na twardym deskowaniu nie stanowi problemu." Jak widać ekipa mocno przyszorowała tą membranę butami. Da się to jakoś uratować (bez demontażu)?

visibility czytano 308 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

barti

dział 308
temat nr 2418

Przyłącze kanalizacyjne podłączone odwrotnie


Panie Jerzy
będąc na urlopie, wykonawca wykonał przyłącze kanalizacji. Jak się okazało połączył rury na odwrót tzn. bosą końcówką w stronę domu, a kielich w stronę odrzutu. Tłumaczył, że tak wychodził odrzut w stronę działki, nie pomyślał, że można dać mufę. Gospodarka komunalna odebrała przyłącze i zostało zasypane. Od domu do odrzutu jest jakieś 8 metrów przyłącza, czy przejmować się tym czy zignorować i dać sobie spokój? Rura średnicy 160.

visibility czytano 289 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne instalacje kanalizacyjne przyłącze kanalizacyjne (przykanalik) porady inwestorom


 
 
165
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.