porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 22


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
mkoz

dział 308
temat nr 110

Hydroizolacja polimerowo-bitumiczna czy polimerowo-cementowa?


Mam pytanie o hydroizolacje - w książce w detalach występują izolacje głównie polimerowo-bitumiczne, taka izolacja wymaga wyschniętego betonu. Szlam pojawia się w poradach dotyczących naprawiania błędów. Czy izolacje polimerowo-bitumiczne są lepsze od polimerowo-cementowych, szlamów mineralnych? Czy to prawda że te drugie można stosować na mokry beton? Może zwyczajnie izolacje bitumiczne są tańsze, a może są inne wskazania? Czym się kierować w wyborze?
W kolorowej prasie, której nie do końca należy ufać (Murator) czytałem też że zaletą szlamu jest to że można go położyć na ławę również w miejscach występowania trzpieni żelbetowych.
Ogólnie ciekawy jestem Pańskiej opinii nt. szlamu, wskazań i przeciwskazań do zastosowania izolacji polimerowo-cementowych.

visibility czytano 714 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fundamenty garaże hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kajman

dział 308
temat nr 122

Zakup produktów z rabatem z udziałem BDB


Proszę o instrukcję jak dokonać zakupu produktów z zakładki "produkty i technologie", aby uzyskać rabat dla użytkowników BDB?


visibility czytano 4705 razy forum komentarzy: 5
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala maszyny i urządzenia obiekty sakralne obiekty sportowe obiekty zabytkowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze remonty renowacje wykonawstwo

T.T.

dział 308
temat nr 225

Naprawa stropodachu niewentylowanego nad silosami zboża


Na załączonych zdjęciach widoczny jest stropodach pełny, którego elementami składowymi są: płyty panwiowe oparte na ryglach betonowych, styropian gr. 5 cm, płyty pilśniowe gr. 1 cm, trzy warstwy papy na lepiku. Ponadto górna powierzchnia gzymsu szerokości 40 cm, jest położona wyżej w stosunku do górnej powierzchni płyt panwiowych o około 6 cm. Płyty pilśniowe mocno przywierają do styropianu (rozbiórka płyt pilśniowych prowadzi do naruszenia górnej struktury styropianu). Budynek jest nieogrzewany, przeznaczony na magazynowanie zboża. Dach przecieka. Jaki zakres robót budowlanych należy przewidzieć przy remoncie tego stropodachu?

visibility czytano 44 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: stropodachy remonty renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom

Marek Karczewski

dział 308
temat nr 238

Remont posadzki przemysłowej z lastrico


Zakupiliśmy budynek fabryczny zbudowany 8 lat temu i musimy wyremontować posadzkę o wymiarach 24,0 x 9,6 m. Rozstaw słupów 6,0 m. Posadzka jest na poziomie terenu. Po zrobieniu odkrywki wiemy że posadzka ma warstwy:

- piasek ok. 20 cm,

- chudy beton B10 grubości ok. 12 cm,

- czarna folia budowlana,

- pas ocieplenia ze styropianu EPS-80 szerokości 1 m od ścian zewn. i grubości 5 cm,

- dociskowa szlichta betonowa grub. 4 cm (klasy ok. B15),

- lastrico grub. 2-3 cm z polami 3 x 3 m oddzielonymi szkłem.

Nie stwierdzono dylatacji konstrukcyjnych betonu podkładowego. Pasy lastrica o w odległości 15-30 cm od pasków szkła popękały i odpadają. Planujemy obciążenia wózkami widłowymi o załadunku ok. 9,0 t. Wózki na kołach z twardej gumy.

Prosimy o podanie zakresu robót jak poprawnie ją wyremontować?

visibility czytano 182 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki betonowe posadzki przemysłowe budownictwo przemysłowe remonty izolacje przeciwwilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

A.R.

dział 308
temat nr 265

Remont i ocieplenie dachu szedowego nad halą produkcyjną


Obecnie nasza pracownia projektowa opracowuje projekt budowlany remontu dachu szedowego nad halą przemysłową ogrzewaną. Przesyłam do konsultacji nasze rozwiązanie problemu (dwa szkice).

STAN ISTNIEJĄCY

Konstrukcja szedów:

  • belki główne konstrukcji żelbetowe wylewane na budowie w kształcie umożliwiającym mocowanie żeber konstrukcji szedów
  • żebra żelbetowe prefabrykowane
  • płyta przykrycia szedów żelbetowa wylewana na budowie
  • izolacja termiczna: płyty suprema i czasami dodatkowo lub jako jedyne płyty paździerzowe miękkie
  • szlichta cementowa grubości 20-30 mm (obecnie podłej jakości)
  • kilka warstw papy asfaltowej w stanie technicznym złym.

PLANOWANE ROBOTY ROZBIÓRKOWE

  • usunięcie pokrycia z papy, szlichty cementowej i izolacji termicznej
  • usunięcie odspojonych warstw na płycie żelbetowej
  • usunięcie murowanych ścianek na szczytach szedów do uzyskania równej powierzchni dachu
  • oczyszczenie powierzchni płyty żelbetowej.

PLANOWANE ROBOTY NOWE

  • naprawa ubytków w płycie żelbetowej i wyrównanie powierzchni
  • wykonanie spadku w korycie odpływowym za pomocą kawałków bloczków gazobetonowych z zalaniem powierzchni betonem C16/20 gr. 50 mm. Czy można wykonać koryto ze styropianu w całości i wykonać warstwę wierzchnią z betonu?
  • Wykonanie paroizolacji. Jak i z czego?
  • Przyklejenie pierwszej warstwy płyt styropianowych. Podłoże nie zostanie oczyszczone do czystego betonu i będzie miało warstewkę bitumu. Jaki zastosować klej?
  • Przyklejenie drugiej warstwy płyt styropianowych. Jaki zastosować klej?
  • Mocowanie pierwszej warstwy papy + kołkowanie. Kołki z rdzeniem stalowym. Czy papę przyklejać do styropianu czy ułożyć na sucho i kołkować? Jaki rodzaj papy? Po jakim czasie od mocowania płyt można kołkować? Ile kołków na powierzchni zależnie od strefy połaci dachowej?
  • Na dostawianej części do szeda będzie wykonana konstrukcja stalowa do zamocowania płyt warstwowych układanych w poziomie i blachy trapezowej od góry.
  • Na połączeniu blachy i muru zostanie wykonana paroizolacja z papy z wkładką aluminiową w formie pasa klejonego do blachy i do płyty żelbetowej – połączenie z paroizolacją nad szedem.
  • Płyty styropianowe będą mocowane do blachy trapezowej. Czym mocować styropian do płyt?
  • Jak rozwiązać koryto oraz w nim dylatacje?.
  • Obróbki blacharskie koryta i krawędzi dachu.
visibility czytano 29 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: dachy docieplenie renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

SB

dział 308
temat nr 348

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

visibility czytano 8967 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

grzesiek.swider

dział 308
temat nr 432

Podłogi w przechowalniach, mroźniach i chłodniach


Witam Panie Jerzy
Interesuje mnie temat mroźni, w sensie hal przechowalniczych, na warzywa, mięso itp... Poszukuje informacji odnośnie projektowania i pracy i wykonawstwa takich obiektów, np. spotkałem się z kilkoma rozwiązaniami posadzek takich obiektów: podłoga podniesiona, podłoga z przewietrzaniem, podłoga ogrzewana matami elektrycznymi ale nie znam plusów i minusów tych rozwiązań, w jakim wypadku stosować rozwiązanie takie a nie inne. Jeśli polecił by pan jakieś pozycje literaturowe na ten temat był bym wdzięczny.
Pozdrawiam

visibility czytano 6894 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo przemysłowe fizyka budowli porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 556

Jak tworzyć domy po roku 2021?


Panie Jerzy,
Badam temat - budownictwo wielorodzinne i biurowe/komercyjne po WT 2021. Czy ma Pan jakieś tropy odsiewające marketing? Czy naprawdę tylko budynki szkieletowe spełnią warunki?
visibility czytano 4161 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy ekologiczne

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 697

Wytyczne ITB i PN, a błędy w domach


Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykonania opracowywanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do tego jeszcze dochodzą Polskie Normy budowlane. Mamy więc szereg wytycznych i wskazówek na prawidłowe wykonanie danej realizacji.
Pytanie moje jest następujące: czy wg Pana oceny powyższe opracowania łącznie z PN już są z błędami, czy może są zbyt ogólnikowo napisane, że na etapie projektowania domów. czy ich stawiania popełnia się tak wiele grzechów?

Jako wykonawca często zastanawiam się, czego będzie się trzymał rzeczoznawca oceniający moją pracę. Na jakiej podstawie oceniał będzie moją pracę, w oparciu o co, i czy jego ocena będzie opisywała stan rzeczywisty.

Sprawy są dla mnie dziwne. Bo te wszystkie Normy, opracowania nie są dostępne dla każdego, w sposób darmowy. A powinno być wręcz odwrotnie - nim zaczynamy coś robić, dostajemy kryteria i wytyczne oceny. Trochę wygląda to tak jakbym jeździł samochodem a nie wiedziałbym za co mogę dostać mandat. :)
visibility czytano 21 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo przemysłowe budownictwo komunalne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wykonawstwo

Konrad W.

dział 308
temat nr 800

Kto wykonuje podlewki pod słupy?


Witam
kto powinien wykonywać podlewki pod słupy konstrukcji stalowej? Wykonawca fundamentów czy montażysta konstrukcji?
Pozdrawiam

visibility czytano 244 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo przemysłowe kotwienia stopy fundamentowe słupów porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.