porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 16


 
 
2
 
1
 
 
 
mkoztemat nr 308-110
visibility czytano 717 razy

Hydroizolacja polimerowo-bitumiczna czy polimerowo-cementowa?


Mam pytanie o hydroizolacje - w książce w detalach występują izolacje głównie polimerowo-bitumiczne, taka izolacja wymaga wyschniętego betonu. Szlam pojawia się w poradach dotyczących naprawiania błędów. Czy izolacje polimerowo-bitumiczne są lepsze od polimerowo-cementowych, szlamów mineralnych? Czy to prawda że te drugie można stosować na mokry beton? Może zwyczajnie izolacje bitumiczne są tańsze, a może są inne wskazania? Czym się kierować w wyborze?
W kolorowej prasie, której nie do końca należy ufać (Murator) czytałem też że zaletą szlamu jest to że można go położyć na ławę również w miejscach występowania trzpieni żelbetowych.
Ogólnie ciekawy jestem Pańskiej opinii nt. szlamu, wskazań i przeciwskazań do zastosowania izolacji polimerowo-cementowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fundamenty garaże hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9023 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

Cezary Kubińskitemat nr 308-556
visibility czytano 4186 razy

Jak tworzyć domy po roku 2021?


Panie Jerzy,
Badam temat - budownictwo wielorodzinne i biurowe/komercyjne po WT 2021. Czy ma Pan jakieś tropy odsiewające marketing? Czy naprawdę tylko budynki szkieletowe spełnią warunki?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy ekologiczne

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-697
visibility czytano 21 razy

Wytyczne ITB i PN, a błędy w domach


Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykonania opracowywanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do tego jeszcze dochodzą Polskie Normy budowlane. Mamy więc szereg wytycznych i wskazówek na prawidłowe wykonanie danej realizacji.
Pytanie moje jest następujące: czy wg Pana oceny powyższe opracowania łącznie z PN już są z błędami, czy może są zbyt ogólnikowo napisane, że na etapie projektowania domów. czy ich stawiania popełnia się tak wiele grzechów?

Jako wykonawca często zastanawiam się, czego będzie się trzymał rzeczoznawca oceniający moją pracę. Na jakiej podstawie oceniał będzie moją pracę, w oparciu o co, i czy jego ocena będzie opisywała stan rzeczywisty.

Sprawy są dla mnie dziwne. Bo te wszystkie Normy, opracowania nie są dostępne dla każdego, w sposób darmowy. A powinno być wręcz odwrotnie - nim zaczynamy coś robić, dostajemy kryteria i wytyczne oceny. Trochę wygląda to tak jakbym jeździł samochodem a nie wiedziałbym za co mogę dostać mandat. :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo przemysłowe budownictwo komunalne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wykonawstwo

Tomasztemat nr 308-889
visibility czytano 371 razy

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-940
visibility czytano 228 razy

Taśmy hydroizolacyjne paroszczelne i paroprzepuszczalne


Czy mógłbym prosić o wskazanie taśm hydroizolacyjnych paroprzepuszczalnych stosowanych dla uszczelnienia naroży w systemach hydroizolacji - szlamach. Jakim współczynnikiem paroprzepuszczalności charakteryzują się taśmy paroprzepuszczalne a jakim nieparoprzepuszczalne. Z jakich materiałów najczęściej zbudowane są jedne i drugie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PawelMtemat nr 308-1246
visibility czytano 285 razy

Posadzki typu mikrocement i mikrobeton


Panie Jerzy a jak w porównaniu do posadzki betonowej wygląda tzw. mikrobeton lub mikrocement (na moją wiedzę to nie powłoki żywiczne/poliuretanowe)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki przemysłowe porady architektom porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1297
visibility czytano 434 razy

Beton wodoszczelny czy nie wodoszczelny?


Dużo Pan już pisał na temat określenia „beton wodoodporny”, nie mniej jednak, repetitio est mater studiorum, dlatego chciałbym do tego zagadnienia jeszcze wrócić.
Ostatnio czytałem WTWiORB; Część C; Zabezpieczenia i izolacje; Zeszyt 12; Części podziemne budynków wykonanych z betonu wodoszczelnego. Uszczelnienie części newralgicznych. ITB, Warszawa 2017.
Mam wrażenie, że niniejsze Warunki Techniczne utrwalają, można wręcz powiedzieć mityczną już obecnie klasyfikację mówiącą o tym, że beton wodoodporny to beton W8. Ponadto autorka opracowania argumentuje, że w Polsce nie jest znana jakakolwiek klasyfikacja w zakresie wodoszczelności betonu w oparciu o właściwości odporności na penetracje, a dotychczasowy podział bazujący na stopniu wodoszczelności jest bardzo czytelny, dlatego też ostał on przyjęty w niniejszych warunkach: W8, C30/37, rysy do 0,20 mm. Zamieszczam poniżej w formie zdjęcia, wyciąg z tych Warunków Technicznych.
Niemniej jednak pamiętam, że Pan już kiedyś pisał, że znana jest klasyfikacja dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody. Za beton wodoodporny uznaje się taki, w którym głębokość penetracji w badaniu wg PN-EN 12390-8; wyniósł maks. 50 mm oraz 30 mm w środowisku silnie agresywnym.
Ponadto podawał Pan zależność korelacyjną głębokości penetracji 50 mm, która odpowiada stopniu wodoszczelności W18.
Czy mógłby Pan wskazać nazwy publikację i link, pod którym znajdują się publikacja z:
1. Klasyfikacją dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody?
2. Zależnością korelacyjną pomiędzy głębokością penetracji wody, a klasami wodoodporności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe błędy projektowe budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Breslandtemat nr 308-1354
visibility czytano 492 razy

Łączenie taśmy hydroizolacyjnej w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych


W załączniku przedstawiam zagadnienia odnośnie szczegółów hydroizolacji dla płyty fundamentowej w budynku podpiwniczonym, będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe hydroizolacje taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.