porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 218


 
 
23
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 722 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Kristemat nr 308-1019
visibility czytano 260 razy

Problemy z posadowieniem domu na płycie


Witam
Zastanawiam się nad poziomami odbojówki dookoła domu, poziomem jakim zabezpieczę część płyty fundamentowej będącej w ziemi oraz czy dodatkowo pod cokół malować szlamem przeciwwodnym.
Na załączonym obrazku znajduje się krawężnik płyty fundamentowej o całkowitej wysokości 50 cm (to żółte). W tym krawężniku zabetonowana jest płyta fundamentowa leżąca na 25 cm izolacji termicznej Izodom. Cała powierzchnia górna płyty pomalowana jest 2x szlam izolacyjny przeciwwodny. Przed betonowaniem koryto było wyłożone folią.
Ten szary element to kształtka neoporowa Izodom o szerokości 45 cm, składająca się z 25 cm izolacji termicznej, 15 cm rdzenia betonowego oraz od wewnątrz 5 cm izolacji termicznej. Jest to szalunek tracony
Cokół dookoła domu będę chciał wykonać z jakiejś wyprawy elewacyjnej nadającej się do tego. Jaka to może być wyprawa? Czy jest potrzebny kapinos nad cokołem? Musiał bym frezować w neoporze ściany i go osadzać. Czy właściwe jest malowanie szlamem izolacyjnym na bitum, po czym na szlam siatka i klej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1037
visibility czytano 270 razy

Dziwna metodologia powstawania projektu domu szkieletowego


Witam
Mam dylemat poważny związany z posadowieniem domu. Dom będzie parterowy, konstrukcja w technologii szkieletowej. Dach dwuspadowy, dom w lit. T. Posadowienie płyta fundamentowa - wstępnie projekt przewidywał płytę 25cm i na niej ławy zbrojone 30cm wysokie do których kotwiona byłaby podwalina. 30cm ławy wynikają z tego, że chciałem podnieść poziom podłogi 30cm powyżej gruntu i podwalinę oraz że instalacje kanalizacyjne umieszczone zostaną w strefie izolacji (już o tym dyskutowaliśmy w innym wątku - nie chciałem mieć kanalizacji rozprowadzonej pod płytą bowiem jest ona w wypadku uszkodzenia nienaprawialna).

Po drodze trafiłem na firmę wykonująca płyty z pianobetonu. Po rozmowach z firmą wyszło, że możliwe byłoby wykonanie takiej płyty - pod dom szkieletowy miałaby ona mieć 40-50cm grubości (w tym 10 cm wyrównujące co ewentualnie sobie zamieniłbym na beton napowietrzony bo wychodzi taniej). W związku z tym, że pianobeton ma pewne (jak w innym wątku Pan wykazał) właściwości izolacyjne lepsze niż beton oraz, że na płycie muszę i tak zrobić zbrojone ławy po konsultacjach także z moim konstruktorem uznano, że jest to wykonalne.

Konstruktor ostatecznie zaplanował 60cm podbudowę z pianobetonu (10 wyrównująca i 50 pianobeton PB500) gdzie moje szacunki wynikające ze wstępnych konsultacji kształtowały się na 40 max 50cm. Nadto dał 50cm odsadzkę tłumacząc to tak:
"Z przekazanych informacji, wynika, że 50cm pianobetonu jest grubością optymalną, najczęściej stosowaną w tego typu konstrukcjach. Odpowiedzialność za to ponosi konstruktor nie zaś firma wykonująca pianobeton na budowie, dlatego konstruktor przyjął grubość - jak określił to Pan z (...) – optymalną.
Zastosowanie odsadzek pełni dwie funkcje. Po pierwsze termiczną (izolacyjną), po drugie zwiększa powierzchnię przekazywania obciążeń na grunt. Szerokość odsadzki wynika z kąta przekazywania obciążenia. Przy kącie 45 stopni i grubości pianobetonu 50cm, wynika, że odsadzka powinna mieć szerokość 50cm.
Założeniem przyjmowania grubości pianobetonu, jest również zasada minimalizowania przekazywanych naprężeń na grunt. Przyjęta w projekcie klasa pianobetonu ogranicza naprężenia do 0,8MPa."

"Tak jak pisałem w poprzednim mailu, pianobeton traktuję jako materiał niekonstrukcyjny, a stabilizujący podłoże. Zatem poza obciążeniami powierzchniowymi od użytkowania pomieszczeń i obciążenia od ścian budynku nie przenosi obciążeń. Poza wytrzymałością na ściskanie, nie znalazłem żadnych parametrów wytrzymałościowych dla pianobetonu. Stąd moje bazowanie na konsultacjach z dostawca tego materiału."

No i mam teraz dylemat i wrażenie, że ktoś mi czegoś nie mówi. Co do konstruktora to z innej komunikacji wynika, że "ten pan" nie optymalizuje niczego, tylko "wali przekroje". Przykładem niech będzie projekt już konstrukcyjny, gdzie płyta stężająca ściany została zaprojektowana na 22mm (jak dla dachu), co generalnie jest nie spotykane (książki podają 12mm jako standard, czasami w pewnych sytuacjach skomplikowanych konstrukcji stosuje się czasem grubszą płytę). Na moje zapytanie odpowiedział, że jak zamówię projekt wykonawczy to mi "zoptymalizuje" (dramat kurcze).

Tak więc moje zaufanie do konstruktora niestety za wysokie nie jest, ale też nie ignoruję jego uwag. Nie rozumiem jednak tego jakie jeszcze obciążenia poza przenoszeniem "obciążeń od ścian" ma wykonywać płyta - pod którą dodam, będzie wyrównana i zagęszczona podbudowa z pospółki bo muszę ją i tak wykonać a na płycie zbrojone ławy 30/30cm (dwie ósemki złączone ze sobą). Z drugiej strony mam firmę promującą pianobeton jako izolację - czyli chcącą wylać jak najwięcej pianobetonu. Nie rozumiem w tym wszystkim jedynie tych "odsadzek". Walory izolacyjne mnie nie obchodzą a to, że firma chciałaby je wykonać z całym jej "marketingiem" wrzucam do kosza.

Poprzedni projekt z "ciężką" 25cm. płytą zbrojoną plus ława nie ma żadnych odsadzek a przecież nadal mam przenoszone i to większe "obciążenia na grunt". Ponadto pianobeton ma klasy i w projekcie użyto PB500 (wytrzymałość na ściskanie 0,8MPa) a firma posiada jeszcze PB1000 (2,0MPa+), którego użycie też mogłoby wyraźnie ograniczyć użycie pianobetonu.

Stąd teraz nie wiem, czy (jak podejrzewam) konstruktor robi wszystko na "odwal się pan" i "wali" przekroje tak by się zabezpieczyć, bez żadnej optymalizacji ani wysiłku, czy też ma rację i takie odsadzki w tym wypadku są konieczne a z jakichś racji w przypadku płyty zbrojonej nie bo one inaczej przekazują "obciążenia na grunt"? Czy zamiana w części PB500 (0,8MPa) na PB1000 (2,0MPa+) zmniejszyłaby objętość pianobetonu jak podejrzewam (stąd firma przede wszystkim promuje PB500)?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom projekty budowlane błędy projektowe

ŁukaszWtemat nr 308-1041
visibility czytano 295 razy

Pominięta hydroizolacja schodów betonowych wewnętrznych


Wydaje mi się, że schody betonowe, które łączą się na dole z chudziakiem nie były hydroizolowane od chudziaka. Powierzchnia styku chodów z chudziakiem nie jest duża ale jednak jest szansa, że woda będzie kapilarnie podciągana przez chudziak i później na betonowe schody.
Ktoś mi podpowiedział, aby całe schody pomalować szkłem w płynie. Czy to dobre rozwiązanie w tej sytuacji? A może lepiej niczym nie malować i jeśli woda będzie się podciągana kapilarne na schody to bez malowania będzie łatwiej też odparowywać ze schodów. Schody planuję wykończyć wykładziną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom

Damian Jurczyktemat nr 308-1069
visibility czytano 221 razy

Skutki bezmyślnego wykonania fundamentów zimą


Mam poważny problem. Podczas robót byłem za granicą a teraz po przyjeździe jestem załamany. Proszę o pomoc. Chronologiczny opis robót wg wykonawcy.
- Podczas wykonywania wykopu pod koniec listopada pod ławy fundamentowe w piwnicy pojawiła się woda. KB podjął decyzję o podniesieniu całego fundamentu o 80cm czyli do poziomu wody gruntowej
równo z górą ławy.
- Na początku grudnia wylano ławy i przez 2 tygodnie murowano fundament z bloczków betonowych.
- 24 grudnia zalano strop. Od 25 grudnia nastąpiły silne opady śniegu który zalegał do marca.
- W połowie marca postawiono na fundamentach dom z bala. W tym czasie w piwnicy znajdowało się ok. 80cmponad poziom ław. Wodę wypompowano ale po kilku dniach poziom wody powrócił. Poziom tak wysokiej wody nadal się utrzymuje. Regularne wypompowywanie nie daje efektów.
- Na początku kwietnia wykonawca założył drenaż wokół budynku ale powyżej ław z ujściem do zbiornika 6m3. Woda ze zbiornika wypompowywana jest ok. 50m dalej na łąkę przez całą dobę. Widzę bezsens. Grunt jest piaszczysto-żwirowy.

Fundament jest wykonany z bloczków betonowych, całych od środka i połówka na zewnątrz przedzielone 8cm XPS. Izolacja pozioma na ławie jest z jakiejś grubej folii w dwóch rzędach (w zał. rysunek). Dodatkowo w ściance wewnętrznej po drugim rzędzie bloczków zastosowano jeszcze jedną izolację poziomą. Równo z ławami jest zalany chudy beton o nieznanej mi grubości na dzień dzisiejszy. Zaprawa użyta do murowania była cementową i dodawano do zaprawy proszek chroniący przed zamarznięciem.

Co mam teraz robić z tym fantem? W piwnicy cały czas mokro choć woda nie stoi. Dom stoi 400 m od jeziora.
 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy z bala porady inwestorom

bszwiectemat nr 308-1085
visibility czytano 277 razy

Pęknięty tynk cem-wapienny po dwóch dniach od wykonania


Witam, po ok dwóch dniach od tynkowania, na ścianie pojawiła się rysa jak na załączonych zdjęciach. Okna pozamykane, niezbyt wietrzone (oprócz otwartej bramy po drugiej stronie domu). Tynki cementowo-wapienne. Tynkarze z doświadczeniem długoletnim, teoretycznie znajomi więc oglądałem ich prace w kilku domach po 2 i więcej miesiącach, a nawet po roku, dwóch i nigdzie nie było problemu z pękaniem.
Rysę spróbowali zatrzeć, ale tak jak myśleliśmy wspólnie - nic to nie dało. Po 2 dniach stan obecny na zdjęciu. Po zewnętrznej stronie muru znalazłem taką "rysę" prawie dokładnie w tym samym miejscu co rysa wewnątrz. Wygląda to tak jakby zaprawa oddzieliła się od pustaków. Nigdzie więcej dookoła domu nie znalazłem czegoś takiego.
Pomijając przyczynę tego pęknięcia między zaprawą, a pustakami - co zrobić teraz aby tej rysy wewnątrz się pozbyć i już jej nie było?
Mój pomysł (pewnie błędny) - wykuć w miejscu rysy - oczywiście szerzej razem z częścią pustaków, zapianować (piana teoretycznie nie pęknie? :) ), na to siatka i tynk.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1144
visibility czytano 402 razy

Problemy w czasie budowy z mokrym murem i papą na betonie podkładowym podłogi


Witam, w piątek i sobotę naprawdę mocno padało i zauważyłem że na bloczkach w środku domu i na papie jest wilgoć dość mocna. Stawiając dom woda ukazała się tylko w kanale w garażu tam obecnie jest sucho jak popiół. Mokre są bloczki i papa widać na zdjęciach. Wszystko zagęszczone było pospółką prawidłowo, tylko w tych paru miejscach widać tą wilgoć - na innych bloczkach w garażu nie widać tego. Pytanie co zrobić? 1 czerwca miały być tynki. Ma przyjechać kierownik budowy zobaczyć, wykonawca był dziś nie ma pojęcia o co chodzi, wszystko mówił zrobił prawidłowo i dziwi się dlaczego tylko tam widać to? Co zrobić? Odwiert w posadzce zobaczyć czy podeszło 1,5 metra wody w całej pospółce? Na zdjęciu projektu zaznaczyłem owalnie te miejsca gdzie widać wilgoć na papie, strzałki to miejsca mokrych bloczków nawet te miejsca posmarowane na czarno.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury zawilgocenia porady inwestorom

Bogdan Wośtemat nr 308-1171
visibility czytano 219 razy

Mocny tynk na ścianach 3-warstwowych - czy warto?


Witam,
Mam do remontu dom ze ścianami 3-warstwowymi z ociepleniem wełną w środku. Inwestor remontuje dom, bo z połowy ścian odpadł tynk i namawia mnie na wykonanie super mocnego tynku cementowego, by ten nie odpadł. Czy to ma sens?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Maciej Jagielaktemat nr 308-1188
visibility czytano 304 razy

Radon w domach i jak się przed nim chronić jeszcze podczas budowy?


Chciałem poruszyć temat radonu i "produktów anty-radonowych". Czy i kiedy uzasadnione jest stosowanie takich rozwiązań zabezpieczających budynki przed przenikaniem radonu jak np. odpowiednich izolacji podłogi?
Czy istnieją mapy Polski obrazujące obszary podwyższonego ryzyka?
Czy produkty izolacyjne takie jak papy, masy uszczelniające, szlamy etc. wskazywane przez producentów jako zatrzymujące radon różnią się faktycznie budową/składem od innych, czy jest to raczej kwestia tego, że akurat te produkty są przebadane pod kątem przenikania radonu? Jako punkt wyjścia do dyskusji mogę przywołać np. ulotkę reklamową znanego producenta pap.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom radon

Anna Blacktemat nr 308-1215
visibility czytano 228 razy

Słupek stalowy w ścianie - jak zakryć?


Panie Jerzy,
czym najlepiej wypełnić przestrzeń na poddaszu użytkowym pomiędzy ramą metalową (konstrukcja dachu) a ścianką kolankową?
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
23
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.