porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 218


 
 
23
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
FelixFtemat nr 308-1243
visibility czytano 362 razy

Uwagi do posadowienia domu na płycie z pianobetonu


Witam.
Wyjaśnienie: Płyta Fundamentowa z pianobetonu PB500
20 cm pierwsza - na niej hydroizolacja
20 cm kolejna

1) Zamierzam ułożyć na zagęszczonej pospółce (1m+) folię kubełkową jak Pan proponuje w wielu poradach ("hamulec ręczny" przed podciąganiem kapilarnym) - czy układając tę folię w szalunku może być ona docięta na równo do szalunku (zawsze pojawi się jakaś nierówność, szczelina, etc), czy też jakoś inaczej należy zabezpieczyć brzegi?

2) Czy jest jakiś "patent" na przejścia rur - mam na teraz jedyny czyli wcześniej docięta dokładnie folia jak wyżej ale kubełkami w dół z zapasem 30+cm by kiedy będę kładł warstwę podstawową skleić obie ze sobą - ciężko inaczej coś wykombinować by "zgrać" kubełki.

3) Projekt przewiduje folię, wykonawca namawia na folię, projektant za przeproszeniem "nie ma zdania" , ja upieram się przy Pana rozwiązaniu - masa KMB (1,5kg/m2 bo płyta ponad poziomem gruntu i ma za zadanie jedynie chronić górną warstwę PB przed podciąganiem kapilarnym).

4) Projekt przewiduje opaskę przeciwwysadzinową, KB sugeruje by ją usunąć albo zmniejszyć do max 40cm, bowiem po wymianie gruntu na pospółkę na głębokość 1m+ nie ma już gruntów wysadzinowych więc nie ma po co stosować tej opaski (głębokość przemarzania 0,8m).

5) Mam też obawę bowiem po zagęszczeniu pospółki i badaniu (wyszło 97/98 Is), niestety z powodu pogody wierzchnia warstwa się "piaszczy" - upały i słońce na pewną głębokość jakby "rozgęszczają" ją powoli. Mam się tym martwić czy też zagęszczenie jej przed samym posadowieniem jeszcze by załatwiało sprawę? Jest w niej też mniej tych większych kamieni niż na wielu jakie na bdb oglądałem (zamieszczam zdj ale nie wiem czy na nim widać dokładnie).

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1253
visibility czytano 509 razy

Wykonanie hydroizolacji na wieńcu w miejscach rdzeni


Panie Jerzy,
co w przypadku braku hydroizolacji poziomej rdzeni, przy fundamentach z błędami? Ława wylana jest bezpośrednio do gruntu, miedzy ławą a ścianą fundamentową nie ma żadnej izolacji poziomej. Ściana fundamentowa jest monolityczna. Jako hydroizolację pionową ścian mam tylko dysperbit (wiem,że to co najwyżej środek gruntujący). Podbicie fundamentów i przywrócenie całkowitej hydroizolacji nie wchodzi w grę. Między ścianą fundamentową a bloczkami z betonu komórkowego mam pseudo hydroizolację z folii "HYDROFOL", w przekroju rdzeni nie ma nic.Chciałabym zabezpieczyć rdzenie przed podciąganiem wilgoci i późniejszymi problemami.Mam w planach również podcięcie betonu podkładowego podłogi na gruncie, żeby połączyć hydroizolację poziomą podłogi z hydroizolacją fundamentów (oczywiście wykonując ją tylko kilkanaście/kilkadziesiąt cm wgłąb, bo jak pisałam nie mam nic na ławie fundamentowej, więc i tak z niczym się nie połączę). Proszę o poradę i sposób zabezpieczenia przed późniejszymi problemami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 498 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Artur Btemat nr 308-1278
visibility czytano 978 razy

Hydroizolacja fundamentu, gdy są rdzenie i popełniono błędy


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania fundamentów. Już wiem, że na tym etapie mam kilka kardynalnych błędów. Od razu odpowiadam na pytanie odnośnie wykonawcy i KB: uważają moje uwagi (które biorę z BDB oraz z książki) za jakieś wymysły i generalnie "tak się nie robi, a robi się jak oni robią". A co do projektu nie ma tam rysunków detali (już to zgłosiłem do projektantów).

Został wykonany wykop, następnie zostały zaszalowane ławy fundamentowe, w ławach została wybrana ręcznie ziemia do gruntu rodzimego, którego nie ruszyła koparka. Dno pod ławami zostało wyrównane suchym betonem. Wykonano zbrojenie i zalano betonem. Po wyschnięciu i rozszalowaniu położono papę (z posypką - teraz już wiem, że to błąd), zaizolowano rdzenie jak na załączonych zdjęciach.

Jestem na etapie dyskusji z wykonawcą, ponieważ nie reaguje na moje uwagi odnośnie złej izolacji rdzeni. Upieram się przy wykonaniu wieńca na ścianach fundamentowych (nie ma go w projekcie). Moje pytania są następujące:
(zakładam, że wieniec zostanie mimo wszystko wykonany)
1. Jak prawidłowo zaizolować ściany fundamentowe (wieniec) od ścian nośnych (wykonawca upiera się jak wyżej na folię hydroizolacyjną IZOWINYL TYP T - czytałem w różnych wątkach, że folia to folia i nie powinno się jej używać do izolacji)?
2. Jak odizolować rdzenie już na tym etapie lub na etapie po wylaniu wieńca na ścianie fundamentowej, ale jeszcze przed wylaniem chudziaka pod podłogę?
3. Czy jedyna słuszna izolacja ścian fundamentowych to masa KMB? (wykonawca upiera się, że w tym terenie dysperbit jest wystarczający - teren to przepuszczalny piasek) - mówiłem mu że dysperbit to emulsja, odpowiedź jak w drugim akapicie.
4. Jaką izolację zastosować pod ściany nośnie, żeby prawidłowo odizolować fundamenty ale jednocześnie móc ją połączyć z izolacją podłogi w środku domu?
5. Widziałem ten detal w książce FU-070 oraz FU-071 ale jest to detal dla sytuacji bez rdzeni, załączam wykonany odręcznie rysunek mojego przypadku i problem jest właśnie w tym, że są te rdzenie.
6. Czy zlikwidowanie mostka termicznego detal FU-071 może odbyć się tylko stosując ocieplenie wewnętrzne fundamentów? Czy można, np. zaizolować tylko 30 cm od góry fundamenty (oczywiście mam na myśli w tej chwili wewnętrzną ich stronę)? Czy może jest inny sposób jak np. zwiększenie warstwy izolacji przez co zacznie się ona w domu nieco wyżej?

Dodam, że grunt jest bardzo przepuszczalny, a ściany nośne miały zostać wykonane z betonu komórkowego H+H klasy 600.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Artur

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Tomasz Rudnik temat nr 308-1291
visibility czytano 263 razy

Błędne warstwy tarasu nad garażem


Jak poprawnie zaizolować stropodach nad garażem i wykonać odwodnienie oraz orynnowanie? Zakładając że ma służyć jako taras.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe domy murowane tarasy porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1297
visibility czytano 435 razy

Beton wodoszczelny czy nie wodoszczelny?


Dużo Pan już pisał na temat określenia „beton wodoodporny”, nie mniej jednak, repetitio est mater studiorum, dlatego chciałbym do tego zagadnienia jeszcze wrócić.
Ostatnio czytałem WTWiORB; Część C; Zabezpieczenia i izolacje; Zeszyt 12; Części podziemne budynków wykonanych z betonu wodoszczelnego. Uszczelnienie części newralgicznych. ITB, Warszawa 2017.
Mam wrażenie, że niniejsze Warunki Techniczne utrwalają, można wręcz powiedzieć mityczną już obecnie klasyfikację mówiącą o tym, że beton wodoodporny to beton W8. Ponadto autorka opracowania argumentuje, że w Polsce nie jest znana jakakolwiek klasyfikacja w zakresie wodoszczelności betonu w oparciu o właściwości odporności na penetracje, a dotychczasowy podział bazujący na stopniu wodoszczelności jest bardzo czytelny, dlatego też ostał on przyjęty w niniejszych warunkach: W8, C30/37, rysy do 0,20 mm. Zamieszczam poniżej w formie zdjęcia, wyciąg z tych Warunków Technicznych.
Niemniej jednak pamiętam, że Pan już kiedyś pisał, że znana jest klasyfikacja dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody. Za beton wodoodporny uznaje się taki, w którym głębokość penetracji w badaniu wg PN-EN 12390-8; wyniósł maks. 50 mm oraz 30 mm w środowisku silnie agresywnym.
Ponadto podawał Pan zależność korelacyjną głębokości penetracji 50 mm, która odpowiada stopniu wodoszczelności W18.
Czy mógłby Pan wskazać nazwy publikację i link, pod którym znajdują się publikacja z:
1. Klasyfikacją dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody?
2. Zależnością korelacyjną pomiędzy głębokością penetracji wody, a klasami wodoodporności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe błędy projektowe budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

pepertemat nr 308-1305
visibility czytano 546 razy

Co powinien zawierać projekt budowlany?


Wielokrotnie zaznacza Pan, że projekt budowlany powinien zawierać wszystkie informacje potrzebne, żeby poprawnie zbudować dom bez pozostawiania niedomówień. Czytałem również rozporządzenie na ten temat. Trudno jednak laikowi wywnioskować z niego co powinien wymagać od projektanta, żeby projekt spełniał to kryterium.

Stąd prośba - czy mógłby Pan wymienić chociaż te najczęściej pomijane a mimo to istotne elementy? W szczególności chciałbym wiedzieć jakie rysunki detali powinny się znaleźć w projekcie i na jakim poziomie szczegółowości. Wiem, że to zależy od konkretnego przypadku, ale z pewnością są jakieś elementy wspólne dla większości projektów.

Jeśli byłaby możliwość odnieść się szczegółowo do mojego przypadku, to projekt koncepcyjny wysyłałem na potrzeby analizy nr. 2054/2019.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe projekty budowlane porady inwestorom

gabrielka115temat nr 308-1324
visibility czytano 335 razy

Wilgoć na ścianie w 7-letnim domu z fundamentem z błędami


Panie Jerzy, kolejne raz proszę o fachową pomoc. W domu zamieszkałym przez 7 lat - 3 lata temu na ścianie w salonie pokazały się pierwsze ślady wilgoci. W tym roku wilgoć przybrała mocy - zdjęcia w załączniku.
Szczegóły wykonania budynku:
- ławy w gruncie
- papa pomiędzy ławami, a ścianami (tutaj nie ma pewności)
- papa pomiędzy ścianami fundamentowymi a ścianami budynku jest.
- dysperbit okryty folią kubełkową na zewnątrz (bez ocieplenia)
- beton podkładowy na zagęszczonym piasku, folia pomiędzy betonem podkładowym i wylewką.
- teren iły/glina fundamenty obsypane piaskiem z zewnątrz
- deszczówka odprowadzana do rowu
Zdaje sobie sprawę, że jest tu multum rzeczy które są zrobione nie zgodnie z Pana książką. Proszę o radę w jaki sposób inwestorzy znajdując problem w swoim budynku powinni działać, żeby rozwiązać np. taki problem jak tutaj opisałam.
Dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

Tomek warszawatemat nr 308-1329
visibility czytano 423 razy

Błędy w hydroizolacji balkonu i tarasu z pomostem kompozytowym


W jaki sposób wykonać w pachwinie szczelne połączenie izolacji termicznej ściany (siatka z klejem i wełną na styku balkonem oraz styropian/xps na poziomie 50cm od poziomu tarasu) z izolacją poziomą balkonu oraz tarasu z papy wierzchniego krycia soprema?

Na płycie balkonu jest hydroizolacja szlamem mineralnym, na to folia PE, styropian eps-200 spadkowy od muru, papa podkładowa oraz papa wierzchniego krycia z wywinięciem na ścianę ok 40cm i obróbkami blacharskimi.
Na tarasie jest papa paroizolacyjna z wkładką aluminiowa wraz z klinami 50x50 mm w rogach ścian, styropian eps-200 spadkowy od muru do wpustów+kliny 50x50mm, papa podkładowa, papa wierzchniego krycia z wywinięciem na ścianę budynku 50 cm oraz na ścianę attyki zarówno w pionie i poziomie.

Docelowo jako warstwa wykończeniowa będzie deska kompozytowa na balkonie i tarasie.
Wykonawca proponuje zatopić taśmę uszczelniającą soprema oraz posmarować łączenia masą alsan firmy soprema.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe balkony tarasy porady inwestorom

Krzysztof Balczewskitemat nr 308-1331
visibility czytano 524 razy

Zamakanie piwnic po deszczach - efekt błędów


Mam sporą zagwozdkę dotyczącą hydroizolacji piwnic w moim domu. Po dwudniowych opadach pojawiły się mokre plamy na ścianach piwnic wykonanych z pustaka zalanego betonem. Izolacja pionowa wykonana z masy KMB (typu 2K) - według wykonawcy bardzo starannie (ocena organoleptyczne). Spod ścian nośnych piwnic wystaje ok. 2 cm papy, ale niestety nie wiem czy była dobrze zgrzania na łączeniach. Na ścianach wykonano tynki cementowo-wapienne o jakości wołające o pomstę do nieba. Oprócz mokrych ścian nośnych wilgoć występuje w chudziaku i ścianach działowych. Proszę o poradę, jak pozbyć się problemu i diagnozę gdzie popełniono błędy.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom


 
 
23
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.