porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 217


 
 
23
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Magdalen

dział 308
temat nr 1560

Kompozytowy pomost na istniejącym balkonie


Na balkonie w mieszkaniu na ostatnim piętrze w bloku odpadły płytki, nie pierwszy już raz zresztą. Chciałabym zamiast płytek położyć deski kompozytowe na legarach. Mam w związku z tym następujące pytania:

1. Firma od desek proponuje pozostawienie obluzowanych płytek i położenie na nich desek. Propozycja ta wydaje mi się podejrzana - czy to jest dopuszczalne/sensowne? Jeżeli nie to czy trzeba zabezpieczyć jakoś to co znajduje się pod płytkami? Wg dokumentacji warstw górnej części płyty balkonowej (załączam rysunek) jest to "szlichta spadkowa gr. 4 cm". Oczywiście warstwy nie są w żaden sposób zgodne z opisem w Pana książce ale nie chciałabym organizować remontu całej płyty z góry i z dołu, chociaż być może w przyszłości czeka to cały budynek. Nie sądzę żeby administracja wyraziła na to w tej chwili zgodę. Budynek ma 10 lat i nie są widoczne żadne problemy z elewacją w okolicach balkonów ani w innych miejscach. Pytanie brzmi: co warto zrobić teraz, przy okazji montażu desek, żeby zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości?

2. Co powinno się znaleźć na styku balkonu ze ścianą? Czy blacha będzie dobrym rozwiązaniem?

3. Producent systemu desek, firma DLH, proponuje legary z kompozytu. Czy jest to dobry i trwały wybór czy lepiej zainwestować w legary aluminiowe?

visibility czytano 442 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe balkony błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom remonty

Jaryka

dział 308
temat nr 1568

Spiżarka w kotłowni i inne błędy w projekcie


Dzień dobry.
Panie Jerzy, poprosiłam architekta o zaprojektowanie małego okienka w pomieszczeniu nr 3, czyli małej spiżarce za kuchnią, gdzie jednocześnie będzie znajdował się piec. Chciałabym uzyskać tam trochę niższą temperaturę, a dodatkowo wydaje mi się, że w pomieszczeniu z piecem powinna być też większa wentylacja. Architekt jednak twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest to strona północna i zawsze będzie tam chłodniej. Wentylacja „jakaś” ma być. Nie planuję rekuperacji.
Przy okazji, proszę o zerknięcie fachowym okiem na rozkład pomieszczeń. Może są tam jakieś detale, których ja już nie zauważam, a nastręczą jeszcze problemów przy budowie.



visibility czytano 462 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

zrezur

dział 308
temat nr 1573

Posadowienie domu na nisko leżącej płycie żelbetowej


Zakupiłem podręcznik niedawno i jak wielu czytelników na tym portalu po przeczytaniu rozdziału 1.9, wiem że za późno. Chcę zapytać "jak wykonać poprawnie izolację pionową gdy jest opaska przeciwwysadzinowa i gdy jej nie ma?"
Płyta jest posadowiona pod ziemią, kończy się na równi z gruntem. W projekcie (rys 1) nic nie jest wspomniane o izolacji pionowej.
Na rysunku 2 przedstawiam próbę syntezy wiedzy z książki i porad z tego portalu.
W projekcie na izolacji pionowej mam XPS, ale w jednej poradzie radzi pan EPS bo XPS może zerwać izolacje hydrofobową pomiędzy pionowym XPS-em a płyta, gdy styropian pod płytą będzie osiadał. Czy w tym przypadku EPS może być? Jeśli tak to jak go zabezpieczyć przed wodą?
Czy może lepiej użyć w pionie XPS, a poziomy i pionowy XPS ochronić pasem FBF który by się ciągnął od silki aż po beton podkładowy? A co w przypadku gdy mamy opaskę przeciwwysadzinową?
Grunt mam mieć zagęszczony do Id = 0,6. Rozumiem że w takiej sytuacji opaska przeciwwysadzinowa może być tak jak na rysunku 1.9.12 tylko że pozioma - porada 985?

visibility czytano 912 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie hydroizolacje termoizolacje porady inwestorom

Anna Black

dział 308
temat nr 1616

Zacieki od pergoli na nowej elewacji


Panie Jerzy, Mamy kłopot. Co robić? Elewacja wykonana tydzień temu. Pierwszy konkretny deszcz w poniedziałek 11 maja, a dwa dni później na ścianie zauważyliśmy zacieki.... Na ścianach wełna i tynki silikonowe - Farby Kabe i belki aluminiowe. Wykonawca się bardzo przejął i chce poprawić proponuje obróbkę belek przy ścianie (np. zamontowanie "szyldów"). Czy pana zdaniem to pomoże? A może jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję i pozdrawiam,

visibility czytano 485 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe pergole porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1642

Zalewanie działki wodą opadową sąsiada


Witam Jak mogę walczyć z wodą na drodze przy mojej działce? Jak się stan podnosi przy deszczu to wlewa mi się na działkę. Głównie to sąsiad ma odpływ z dachu zrobiony na drogę rurą pcv fi 150... Na jednym zdjęciu zaznaczyłem skąd sąsiad ma rurę. W gminie chcą wykonać studnię chłonną na 3 kręgi. Ale co jak ona się zamuli? Napełni? Naczelnik z gminy widział odpływ sąsiada i rozłożył ręce. Czy i jak mogę się sam zabezpieczyć przed zalewaniem? Bo pod płotem tez mi wymywa jak jest taka ilość wody.

visibility czytano 344 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

andwaw

dział 308
temat nr 1661

Popękane ściany fundamentowe po zimie


Dzień dobry,
jesienią ubiegłego roku wymurowałem wraz z teściem ściany fundamentowe po czym naniosłem na nie Bornit Unibit w dwóch warstwach (plus gruntowanie). Murowanie jak i nakładanie emulsji było rozciągnięte na przełomie kilku miesięcy gdyż robiliśmy to w wolnym czasie oraz przy sprzyjającej pogodzie. Mimo to były dni gdy kończyliśmy murowanie przy temp. bliskiej 0 więc w nocy było pewnie poniżej. Do tego część bloczków była mokra. Ściany stały nie zasypane do wiosny br. kiedy to dokończyłem nakładanie emulsji (zwłaszcza na łączeniu ścian z ławą) a dopiero kilka tygodni temu dokończyłem montaż XPS oraz zasypywanie. Podczas zagęszczania zauważyłem pęknięcia ścian - częściowo w fugach a częściowo samych bloczków, na całej wysokości ścian. Znalazłem je w 5 miejscach - zarówno na ścianach zewn. jak i wewn. Odkopałem ławę przy jednym z pęknięć - jest nienaruszona.
Ściany wymurowane są z 6 warstw bloczka, na ławach 40x60 wylanych w folię w gruncie z częściowymi szalunkami. Między ławą i bloczkami położyłem membranę PVC Mauer 1 mm którą przy nakładaniu emulsji na ściany odcinałem by nie wystawała poza bloczki w celu dokładnego nałożenia emulsji na styku ściany i ławy - ale to dopiero niedawno więc w okresie zimowym ten fragment nie był pokryty emulsją.
Czy te pęknięcia są niebezpieczne? Proszę o radę, co można z nimi zrobić...

visibility czytano 403 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Iskierka

dział 308
temat nr 1666

Podtopienia fundamentów 3-warstwowych podczas ich budowy


1.Na działce budowlanej wystąpiły podtopienia. Teren jest teraz podmokły i woda stoi w fundamentach, (ściana trójwarstwowa, więc stworzył się zbiornik). Styropian stoi w wodzie. Czy ta sytuacja nie spowoduje degradacji fundamentów bądź zniszczenie styropianu?

2. Rynny poodginały się od silnych deszczów. Czy to jest wada materiału czy wykonania?

3. Wentylacja grawitacyjna. Chcę zrobić dodatkowe kominy w każdym pokoju. Czy jest jakaś zasada w którym miejscu pokoju ma być wyciąg? Obecnie mam wycięte otwory w stropie na rury spiro przy samych oknach. Wydaje mi się że powinny być w przeciwległym punkcie niż okna, by powietrze nawiewane mogło się wymieszać w pokoju.

4.Czy w schowku pod schodami także powinna być wentylacja, czy małe garderoby (1m/1m) powinny mieć wentylacje czy wystarczy zrobić drzwi z otworami?

visibility czytano 397 razy forum komentarzy: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia fundamenty hydroizolacje instalacje wentylacyjne porady inwestorom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1718

Betonowe wewnętrzne schody bez hydroizolacji


Dzień dobry, słuchając Pana wykładów natknąłem się na jeden z najczęstszych błędów, który niestety również mnie dotknął: brak izolacji schodów wewnętrznych od gruntu. Zastanawiam się co mogę zrobić już po fakcie? Czy izolacja z masy bitumicznej będzie tutaj jakąkolwiek pomocą?

visibility czytano 297 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe hydroizolacje porady inwestorom

miarus

dział 308
temat nr 1727

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

visibility czytano 589 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 1738

Błędy w hydroizolacjach posadowienia domu na zboczu


Po wykopie na podłożu gliniastym wykonawca wylał podkład betonowy (chudziak 10 cm), na którym ułożył szalunki i zalał ławy. Zabezpieczył je od wewnątrz Dysperbitem a następnie zasypał piaskiem (tak, już odnalazłam informacje o tym, że to niewskazane) i zalał ponownie tzw. chudziakiem. Potem na ławach zbudował ściany piwnicy.

Dom niestety oczekiwał kilka miesięcy na montaż dachu i w międzyczasie do piwnicy nalało się kilka razy wody po kostki. Dach jest już od stycznia zamontowany i piwnica wygląda na suchą ale podczas prac hydraulicznych odkuty został fragment betonu w jednym z pomieszczeń piwnicznych i okazało się, że piasek, który znajduje się pod spodem jest zupełnie mokry! Ponieważ piasek ten jest umieszczony między dwiema warstwami betonu, nie wiadomo w jaki sposób miałby wyschnąć.

Nie zrobiliśmy jeszcze w piwnicy hydroizolacji (też już wiem, że powinna być zrobiona przed instalacjami ale niestety już na to za późno) i nie wiemy jak w tym przypadku postąpić: robić hydroizolację i zignorować wilgoć, poczekać aż samo wyschnie. Czy to możliwe? Jak długo to może potrwać? Skuć cały beton i wysuszyć piasek lub wymienić na coś innego? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Załączam zdjęcia poszczególnych etapów prac.

visibility czytano 370 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia piwnice fundamenty porady inwestorom


 
 
23
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.