porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-1006
visibility czytano 553 razy

Po kilku miesiącach zimy popękały tynki cem-wapienne


Witam moje pytanie dotyczy tynków cementowo-wapiennych wykonanych w sierpniu 2018 na murach z pustaków ceramicznych i stropie żelbetowym. Od około dwóch tygodni zauważyłem że większość ścian wewnętrznych i zewnętrznych ma popękany tynk na różnego rodzaju romby kwadraty. Opukując te ściany wydaje mi się że wydają różne dźwięki w różnych miejscach od pustego. Mam wrażenie że ten tynk odspoił się od ściany. Jaka może być tego przyczyna? Tynk to gotowa zaprawa z worka firmy na g.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1015
visibility czytano 375 razy

Spadek ciśnienia na kotle podczas wygrzewania jastrychu


Od około tygodnia Włączony mam program wygrzewanie jastrychu piec Vaillant po ośmiu dniach grzania na piecu pojawił się sygnał wyłączenie awaryjne brak ciśnienia wody po dobiciu zaworem wody piec pracuje kilka do kilkunastu godzin i ponownie się wyłącza znowu dobijam wodę kilkanaście godzin pracy i wyłącza się robiłem już tak 4 razy Jaka może być przyczyna takiego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom

Kristemat nr 308-1019
visibility czytano 260 razy

Problemy z posadowieniem domu na płycie


Witam
Zastanawiam się nad poziomami odbojówki dookoła domu, poziomem jakim zabezpieczę część płyty fundamentowej będącej w ziemi oraz czy dodatkowo pod cokół malować szlamem przeciwwodnym.
Na załączonym obrazku znajduje się krawężnik płyty fundamentowej o całkowitej wysokości 50 cm (to żółte). W tym krawężniku zabetonowana jest płyta fundamentowa leżąca na 25 cm izolacji termicznej Izodom. Cała powierzchnia górna płyty pomalowana jest 2x szlam izolacyjny przeciwwodny. Przed betonowaniem koryto było wyłożone folią.
Ten szary element to kształtka neoporowa Izodom o szerokości 45 cm, składająca się z 25 cm izolacji termicznej, 15 cm rdzenia betonowego oraz od wewnątrz 5 cm izolacji termicznej. Jest to szalunek tracony
Cokół dookoła domu będę chciał wykonać z jakiejś wyprawy elewacyjnej nadającej się do tego. Jaka to może być wyprawa? Czy jest potrzebny kapinos nad cokołem? Musiał bym frezować w neoporze ściany i go osadzać. Czy właściwe jest malowanie szlamem izolacyjnym na bitum, po czym na szlam siatka i klej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

lukmattemat nr 308-1024
visibility czytano 129 razy

Kombinacje wykonawcy - byleby sobie ulżyć, a co tam sztuka budowlana


Witam,
zacząłem właśnie budowę domu, zgodnie z projektem wybraliśmy humus na głębokość ok. 1-1,2m, wyrównaliśmy wykop i wylaliśmy beton podkładowy. Położyłem na nim papę podkładową (zgrzałem ją na łączeniach) i dzisiaj zaczynamy szalować ławy. Po ich wylaniu będą murowane fundamenty z bloczków betonowych i wykonywana hydroizolacja i ocieplenie. Mój wykonawca chce po zagęszczeniu piaskiem wykopu wykonać płytę zbrojoną z siatek metalowych 4mm połączoną z wieńcem - żeby zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki na gruncie. Dodatkowo żeby nie szalować wieńca chce wypuścić styropian XPS na odpowiednią wysokość odpowiadającą grubości płyty. Po zalaniu tej płyty będzie kładziona papa przed murowaniem murów z silikatów. Co Pan o tym sądzi, co z hydroizolacją jeśli wylejemy na całości płytę ? Jak należałoby postąpić?
Uprzedzając pytanie piasek będzie bardzo dobrze zagęszczony, ale z racji tego, że jest dość głęboki wykop kierownik budowy chce zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1027
visibility czytano 337 razy

Klawiszowanie jastrychów podczas wygrzewania


Klawiszowanie jastrychu. Od dwóch tygodni rozpocząłem wygrzewanie jastrychu - w trzech pomieszczeniach w strefie dylatacji progowej pojawiło się klawiszowanie do pół centymetra klawiszuje powierzchnia bez ogrzewania podłogowego jednak zarówno na parterze jak i na piętrze przez ten próg przechodzą w styropianie lub pod nim rurki zasilające grzejniki. Rurki zasilające grzejniki nie mają kontaktu z betonem jest nad nimi 5 cm styroduru czy należy się tym martwić? W przypadku podłogówki rurki w strefie progu znajdują się w rurce o szerszej średnicy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy ogrzewane błędy wykonawcze porady inwestorom

TomaszPetemat nr 308-1028
visibility czytano 196 razy

Szalony pomysł wykonawcy w sprawie wieńca


Panie Jerzy,
wykonawca opierając się na swoim doświadczeniu (???) proponuje mi ułożenie wieńca z bloków ze szkła spienionego. Utrzymuje, że dzięki temu nie będzie konieczna termoizolacja fundamentu. Czy ma rację? I czy bloki o parametrach jak poniżej nadają się do tego celu?
Gęstość: 125 kg/m3
Granica wytrzymałości na ściskanie: ≥ 0,7 MPa
Przewodzenie ciepła W/(m*K) przy temperaturze (20+/-5)°C: ≤ 0,052 W/m*K
Wymiary: 600 x 450 x 80 mm.
Opłacalność to druga rzecz (jeden blok kosztuje 85zł), do przeliczenia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego wykonawstwo porady inwestorom

klockitemat nr 308-1038
visibility czytano 261 razy

Rdzawe plamy na tynku gipsowym


Przed położeniem tynku gipsowego szukałam i zabezpieczałam przed utlenianiem się wszystkie pomocnicze, stalowe elementy zostawione w ścianach bądź wieńcach. Niestety kilka z nich przeoczyłam. Jak teraz prawidłowo obrobić takie miejsca żeby zabezpieczyć je na przyszłość?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tynki gipsowe porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-1041
visibility czytano 294 razy

Pominięta hydroizolacja schodów betonowych wewnętrznych


Wydaje mi się, że schody betonowe, które łączą się na dole z chudziakiem nie były hydroizolowane od chudziaka. Powierzchnia styku chodów z chudziakiem nie jest duża ale jednak jest szansa, że woda będzie kapilarnie podciągana przez chudziak i później na betonowe schody.
Ktoś mi podpowiedział, aby całe schody pomalować szkłem w płynie. Czy to dobre rozwiązanie w tej sytuacji? A może lepiej niczym nie malować i jeśli woda będzie się podciągana kapilarne na schody to bez malowania będzie łatwiej też odparowywać ze schodów. Schody planuję wykończyć wykładziną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom

klewtemat nr 308-1052
visibility czytano 182 razy

Poprawianie błędnie zamocowanej balustrady do stropu żelbetowego


Ekipa montażowa źle zamontowała balustradę stalową na antresoli wewnątrz domu. Mocowanie jest tylko do stropu żelbetowego o grubości 15 cm na dwie śruby na każdy pionowy słupek. Rozstaw śrub to 7 cm. Dali całą balustradę o około 2,5 cm za wysoko, przez co górne śruby były mocowane 1-1,5 cm od krawędzi płyty żelbetowej. Prawdopodobnie w tym miejscu płyta się ukruszyła i śruby nie trzymają (ruszają się). Dokładnie tego nie widać, bo podłoga i czoło stropu są już wykończone. Śruby mają długość około 12 cm.

W związku z powyższym będziemy musieli zdemontować balustradę i obniżyć ją o 2,5 cm. Niestety nie da się balustrady przesunąć w żaden bok o więcej niż 0,5-1 cm. Nowe odwierty pod śruby będą więc musiały być 2,5 cm pod istniejącymi odwiertami (w tym pod ukruszoną górną krawędzią płyty).

Czy mógłbym prosić o poradę w jaki sposób poprawić ten montaż? Zastanawiałem się czy da się coś wstrzyknąć w istniejące otwory, aby jest zalepić i wzmocnić, a potem ostrożnie nawiercić otwory niżej i zamontować śruby na kotwach chemicznych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom balustrady

diakon88temat nr 308-1061
visibility czytano 217 razy

Roboty dekarskie na dachu krytym blachodachówką - niekoniecznie poprawne


Niby to jeszcze nie skończone, jeszcze z dekarzem nie rozmawiałem, ale czuję tu bubel... Może się Pan wypowiedzieć? Bo coś mi nie pasuje to wykończenie blachy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki błędy wykonawcze porady inwestorom


 
 
64
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.