porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 620


 
 
63
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
diakon88

dział 308
temat nr 1144

Problemy w czasie budowy z mokrym murem i papą na betonie podkładowym podłogi


Witam, w piątek i sobotę naprawdę mocno padało i zauważyłem że na bloczkach w środku domu i na papie jest wilgoć dość mocna. Stawiając dom woda ukazała się tylko w kanale w garażu tam obecnie jest sucho jak popiół. Mokre są bloczki i papa widać na zdjęciach. Wszystko zagęszczone było pospółką prawidłowo, tylko w tych paru miejscach widać tą wilgoć - na innych bloczkach w garażu nie widać tego. Pytanie co zrobić? 1 czerwca miały być tynki. Ma przyjechać kierownik budowy zobaczyć, wykonawca był dziś nie ma pojęcia o co chodzi, wszystko mówił zrobił prawidłowo i dziwi się dlaczego tylko tam widać to? Co zrobić? Odwiert w posadzce zobaczyć czy podeszło 1,5 metra wody w całej pospółce? Na zdjęciu projektu zaznaczyłem owalnie te miejsca gdzie widać wilgoć na papie, strzałki to miejsca mokrych bloczków nawet te miejsca posmarowane na czarno.

visibility czytano 397 razy forum komentarzy: 45
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury zawilgocenia porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1154

Naprawa pękniętej szlichty na balkonie


W narożniku płyty balkonowej( warstwa spadkowa)w sąsiedztwie słupka balustrady od strony ściany budynku doszło do pęknięcia narożnika nie rusza ,się lecz widoczna rysa przebiega w sąsiedztwie słupka,oddzielając narożnik całkowicie. W jaki sposób połączyć ten element który przykryty już jest okapnikiem balkonowym.

visibility czytano 143 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1157

Plamy na tynku w miejscu przewodów elektrycznych


Kolejny raz widzę ten efekt w całkiem innym miejscu i zaczyna mnie on niepokoić dlatego muszę zapytać. Oba mieszkania w których występuje były remontowane przez ich właścicieli po kilku latach eksploatacji. W obu "dosztukowano" punkt świetlny do którego pociągnięto zasilanie pod tynkiem, z pobliskiego gniazdka. I właśnie o ten kabel chodzi - w obu przypadkach, po 3-5 latach po remoncie, farba nad nim wygląda jakby była tłusta (mokra). W efekcie na obu ścianach widać "tłusty" pasek. Dlaczego tak się dzieje?
visibility czytano 304 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

kemal111

dział 308
temat nr 1168

Bezmyślne zniszczenie papy przez wykonawcę


Wykonawca układał papę na betonie podkładowym podczas upału 30 C i chodząc po niej zniszczył mi papę podczas jej zagrzewania co przedstawiają zdjęcia. Co z nią zrobić? Mam do dyspozycji 3 kg Repabit, wiaderko Flexbit i resztę papy.

visibility czytano 244 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Bogdan Woś

dział 308
temat nr 1171

Mocny tynk na ścianach 3-warstwowych - czy warto?


Witam,
Mam do remontu dom ze ścianami 3-warstwowymi z ociepleniem wełną w środku. Inwestor remontuje dom, bo z połowy ścian odpadł tynk i namawia mnie na wykonanie super mocnego tynku cementowego, by ten nie odpadł. Czy to ma sens?

visibility czytano 216 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1172

Beton podkładowy płyty wylewany na raty


Witam,
Przesyłam zapytanie związane z problemem który pojawił się na naszej, obecnie prowadzonej budowie. Dom jednorodzinny o fundamentach na płycie fundamentowej (układ na podstawie książki), ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (w sezonie luty 2018: woda na -20cm).
Wykonano:
- Geowłóknina Typar SF49.
- Podsyp z pospółki 0-16 - ~35÷40cm grubości (maksymalna wysokość nasypu równa wysokości gruntu rodzimego, brak wyniesienia ponad poziom gruntu) – podsyp po wykonaniu został zbadany przez geologa i otrzymano współczynniki Is od 0.99 (jeden punkt pomiarowy) do 1,00 (11 punktów pomiarowych).
- Po około 2 tygodniach (okresowe deszcze) skończono prace kanalizacyjne i przepusty, a nasyp zgodnie z zaleceniem geologa dodatkowo zagęszczono na całej powierzchni małą zagęszczarką (80kg). Badań nie ponowiono, próby własne (test kamieniem wielkości grejpfruta) potwierdzały jakość nasypu.
- Przygotowano skosy pod opaskę przeciwwysadzinową i ułożono na całym nasypie folie PE 0.3 na suchy zakład. Wokół opaski przygotowano zbrojenie i bloczki betonowe wspierające wykonanie opaski (zdjęcie).
- W poniedziałek od godziny 12 przystąpiono do wylewania chudego betonu klasy B20 (grubość 15cm) – objętość 50m3.
- Podczas wylewania chudego betonu nastąpiła niespodziewana przerwa w dostawie betonu na ok 2h czasu (między 13 a 15) co doprowadziło do częściowego zaschnięcia chudziaka (27m3) pod połową budynku (zdjęcia, mężczyzna ~85kg mógł spokojnie stać na powierzchni bez zapadania się). Zaschnięcie nastąpiło również w obszarze który jest łączeniem z betonem dostarczanym w kolejnych dostawach.
- Dla utrzymania wilgotności betonu, rozpoczęto polewanie betonu wodą.
- Po godzinie 15 wznowiono dostawy betonu, ukończono wylewanie chudziaka i formowanie skosów (kontynuacja polewania pierwszej połowy chudziaka wodą).
- Następnie całość zakryto folią PE 0.3 z 0.5m zakładem i szczelnie obłożono deskami (beton wylany w pierwszej kolejności był zroszony wodą z lokalnymi kałużami).
- Tak przykryty chudziak oczekuje na dalsze kroki.

Betonowanie miało miejsce w poniedziałek 03.06 i na podstawie powyższego opisu i zdjęć prosiłbym o pomoc i informacje:
- Jak duży błąd został popełniony i czy i w jaki sposób możemy sprawdzić poprawność finalnego chudziaka (czy się zespoli i będzie monolityczny?)? Jakie ew. kroki powinniśmy teraz podjąć aby naprawić sytuację (jeśli to możliwe)?
- Jaką izolację należy następnie wykorzystać (układ płyty fundamentowej z ociepleniem na płycie (warstwy: chudziak / hydroizolacja / płyta fundamentowa (25cm, zbrojona górą i dołem) / ocieplenie). Planowana była hydroizolację z papy Icopal (4mm) a wokół przepustów + słupy zewnętrzne masa KMB (tutaj widzimy ryzyko ze względu na reżim wykonawczy i fakt iż ekipa nie zna tej technologi oraz na jakość wykonanego chudziaka (zdjęcia).

Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź,
Pozdrawiam,
Marcin
visibility czytano 593 razy forum komentarzy: 16
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

mkoz

dział 308
temat nr 1178

Tragiczne w skutkach nieprzestrzeganie technologii robót hydroizolacyjnych


Dzień dobry
Sytuacja na budowie. Podłoga na gruncie. Na wylewkę betonową naniesiono hydroizolację 2 warstwy na warstwę gruntującą rozcieńczoną. Wykonawca położył na to folię żeby zabezpieczyć hydroizolację przed uszkodzeniami. Na to została położona pierwsza warstwa styropianu gr 10cm. Po kilku dniach wykonawca zdjął fragment styropianu i się okazało że na folii jest wilgoć. Wydaje się to normalne że przy różnicy temperatur na folii czy styropianie który ma duży opór kondensuje woda, ale czy jest to normalne?
Podłoga nie ma wykonanych jeszcze wszystkich warstw, brakuje drugiej warstwy styropianu i górnych warstw podłogi, folii i wylewki cementowej. Jak górne warstwy dojdą to wilgoć która skondensowała lub dostała się pod styropian zostanie tam uwięziona.  Co dzieje się z taką wilgocią uwięzioną w przegrodzie na etapie budowy, czy jest to groźne?

visibility czytano 272 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

Robert B.

dział 308
temat nr 1180

Zagęszczanie zasypki fundamentów wodą - czy tak można?


Witam
Na mojej budowie dzieją się rzeczy dziwne. Wykonawca za zgodą kierownika budowy piasek z wykopów oraz zdjęty humus wymieszał i wsypał do środka fundamentów a potem zalał wodą.
Na moje pytanie do wykonawcy, a później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Co mam robić?
Pozdrawiam

visibility czytano 428 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1181

Partyzantka przy wykonywaniu więźby dachowej


Proszę o pilną pomoc ocenę sytuacji. Został rozpoczęty montaż więźby która jest wysuszona do ok. 18%, strugana oraz po CNC. Pytanie - czy to co widać w miejscu gdzie są dwie krokwie koło siebie to krzywizna naturalna materiału czy może niepoprawne miejsce montażu i krokwie się naddały?
Pokrycie będzie blachą więc nie ma mowy aby krzywo zostało. Jutro z rana kierownika wzywam ale co zarządzić i przekazać ekipie?

visibility czytano 267 razy forum komentarzy: 19
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1202

Naprawa wgłębień w tynku cem-wapiennym


Posiadam tynki cementowo-wapienne. Podczas różnych prac na budowie w niektórych miejscach doszło do ich uszkodzeń - zagłębienia są wielkości 4 mm i jest ich kilkanaście w całym budynku. Proszę o radę czym wypełnić? Czy przed gruntowaniem ścian to wykonać czy po gruntowaniu ścian?

visibility czytano 263 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom tynki cem-wapienne


 
 
63
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.