porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 622


 
 
64
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
TomiLeetemat nr 308-1203
visibility czytano 680 razy

Fuszerka tartaku i mokre deski na dach


Deski pocięte około tygodnia temu, leżały pod chmurką w tartaku w paczce bez przekładek. Właśnie przekładam na przekładki. Widoczne ślady nalotu pleśni. Są poczerniałe. Za dwa dni (w poniedziałek) ma dojechać kolejna partia desek z tego samego przetarcia. Obawiam się widoku jeszcze gorszego. Człowiek w tartaku, mówi że sosna tak ma i że to normalne bo oddaje soki - Amerykę odkrył. Powiedział, że może mieć świeżo pocięte deski na środę. Dach ma być deskowany za 2 tygodnie.
1. Czy deski nadają się do deskowania dachu?
2. Czy widoczna pleśń może w jakiś cudowny sposób ulec wywietrzeniu jeżeli deski będą teraz na przekładkach?
3. Czy do impregnacji takich desek - po przeschnięciu - Adolit HOLZBAU B to dobry preparat czy są lepsze?
Pamiętam, że w miejscu przebywania zwierząt w oborach bieliło się ściany wapnem żeby zabić florę. Może i tu wapno w proszku lub w innej postaci mogłoby zdać egzamin (?)
Proszę o konkretną poradę co zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom

KrystianZtemat nr 308-1210
visibility czytano 246 razy

Renowacja wykonanych z błędami murków ogrodzenia


Jak się wziąć za renowację murka ogrodzenia, który wykonano z pustaków szalunkowych zalanych betonem (zmierzę wilgotność po usunięciu starej wyprawy najprawdopodobniej tynk akrylowy/silikonowy). Niestety nie odsłoniłem części podziemnej żeby sprawdzić czy jest jakakolwiek izolacja pozioma, czy była domieszka z betonu napowietrzonego też nie wiemy. Łuszczy się tylko wyprawa elewacyjna, pod spodem jest twardy podkład (klej, szpachla betonowa).
Moja propozycja na odświeżenie na kilka lat (min 5) jest taka:
-usunąć starą wyprawę,
-grunt (ale jaki, silikatowy?)
-siatka na całości z włókna szklanego wtopiona w klej fasadowy (ale jaki?)
-grunt pod wyprawę
-wyprawa
proszę o doradztwo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Miłosz Malektemat nr 308-1212
visibility czytano 307 razy

Działanie, gdy dojdzie do rozmięknięcia gruntu wokół fundamentów


Czy rozmoczoną glinę muszę wybrać przed zasypaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1214
visibility czytano 280 razy

Nieoczekiwane zawilgocenie ściany działowej i nośnej


Ścianki działowe wykonane z pustaków z ceramiki poryzowanej gr. 120 mm. Położone wewnątrz lokalu mieszkalnego na stropie międzykondygnacyjnym. Pokryte obustronnie tynkiem gipsowym gr. 15 mm. Po 10 miesiącach od wykonania jastrychu cementowego i tynkach, na ścianach w strefie przypodłogowej pojawiły się ślady zawilgoceń i wysoleń. Pod jednokrotnie wykonaną powłoką malarską powstały również pęcherze. Badania wilgotnościomierzem pojemnościowym oraz kamerą termowizyjną potwierdziły patologię stanu wilgotnościowego przegród. W niektórych miejscach pojawiły się ogniska grzybów pleśniowych pomimo intensywnej aeracji mieszkania (stale uchylone od 1 miesiąca wszystkie okna). Taki stan również utrzymuje się na ścianach konstrukcyjnych.

Co może być źródłem zawilgocenia? Tynki gipsowe wykonane do poziomu surowego stropu a następnie jastrych cementowy. Czy tynk gipsowy po wysuszeniu zachowa swoje parametry wytrzymałościowe? Czy tynk gipsowy należy w całości usunąć w pasie przypodłogowym, a następnie przystąpić do wysuszenia przegrody przy pomocy np. osuszacza kondensacyjnego? Jakie należy podjąć kroki, aby doprowadzić przegrodę do stanu wilgotności sorpcyjnej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy murowane tynki wewnętrzne tynki gipsowe jastrychy betonowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

PiotrekZettemat nr 308-1219
visibility czytano 234 razy

Pękająca szyba w oknie podczas upałów


Witam Panie Jerzy.
Mam pytanie. Dwa tygodnie temu pękła nam szyba. Wymieniliśmy ją na nową. Dwa tygodnie po montażu, po zeszłotygodniowych upałach szyba pękła, jak na zdjęciu. Szyba była zastawiona materacem od wewnątrz, jak na zdjęciu. Pękła wiadomo, na skutek naprężeń termicznych w szybie. Moje pytanie. Czy materac wywoływał jakieś naprężenia na tej szybie? Tak twierdzi firma montująca. Czy pęknięcie musiało być wynikiem naprężeń w szybie i ościeżnicy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom

WojtekGtemat nr 308-1226
visibility czytano 371 razy

Hydroizolacja na ławie z rdzeniami


Witam
Jaką izolację poziomą zastosować w miejscu A (rdzenie – polimerowo-cementowa sztywna - jak na rys. FU-092) i B (pozostała powierzchnia wieńca - podkładowa papa bitumiczna, a pod nią grunt bitumiczny – jak na rys. FU-071)?
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 244 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Angela Angeloratemat nr 308-1240
visibility czytano 692 razy

Ślady łączenia płyt styropianu oraz kotew na elewacji


Witam,
Bardzo proszę o odpowiedź;
1. Dowodem na jakie popełnione błędy podczas wykonywania termoizolacji metodą BSO są widoczne ślady łączeń pod wyprawą elewacyjną? Wykonawca twierdzi, że takie łączenia widać ZAWSZE po trzech latach od wykonania termoizolacji. Przypuszczam, że to nieprawda, a świadczy to jedynie o tym, że zawsze popełnia ten sam błąd i nie ma pojęcia jaki. Ja też nie - więc proszę o pomoc by nie powtórzył tych baboli na mojej budowie (zwłaszcza, że jest autorem tych widocznych łączeń na zdjęciu).
p.s. Łączenia widoczne są tylko przy określonym kącie padania promieni słonecznych - w tym przypadku o wschodzie słońca. Na załączonych zdjęciach widoczne tylko na jednej ścianie.
2. Przy okazji i zapobiegawczo, dowodem na jakie błędy są widoczne ślady kołkowania na gotowej wyprawie elewacyjnej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1253
visibility czytano 508 razy

Wykonanie hydroizolacji na wieńcu w miejscach rdzeni


Panie Jerzy,
co w przypadku braku hydroizolacji poziomej rdzeni, przy fundamentach z błędami? Ława wylana jest bezpośrednio do gruntu, miedzy ławą a ścianą fundamentową nie ma żadnej izolacji poziomej. Ściana fundamentowa jest monolityczna. Jako hydroizolację pionową ścian mam tylko dysperbit (wiem,że to co najwyżej środek gruntujący). Podbicie fundamentów i przywrócenie całkowitej hydroizolacji nie wchodzi w grę. Między ścianą fundamentową a bloczkami z betonu komórkowego mam pseudo hydroizolację z folii "HYDROFOL", w przekroju rdzeni nie ma nic.Chciałabym zabezpieczyć rdzenie przed podciąganiem wilgoci i późniejszymi problemami.Mam w planach również podcięcie betonu podkładowego podłogi na gruncie, żeby połączyć hydroizolację poziomą podłogi z hydroizolacją fundamentów (oczywiście wykonując ją tylko kilkanaście/kilkadziesiąt cm wgłąb, bo jak pisałam nie mam nic na ławie fundamentowej, więc i tak z niczym się nie połączę). Proszę o poradę i sposób zabezpieczenia przed późniejszymi problemami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

arthurntemat nr 308-1255
visibility czytano 262 razy

Masa hydroizolacyjna bitumiczna zamiast mineralnej na cokole


Panie Jerzy proszę o poradę. Wykonawca nie wykonał masy polimerowo-cementowej na dwóch ostatnich bloczkach fundamentowych tylko wszystkie zagruntował i pociągnął masą KMB. Można to jakoś poprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
64
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.