porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 620


 
 
63
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 1873

Ocieplenie budynku wielorodzinnego metodą BSO - wadliwe, czy poprawne?


Panie Jerzy proszę o zajęcie stanowiska w opisanej poniżej kwestii.

Wykonawca robót, miał za zadanie wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, zakwalifikowanego do ZL V. Ocieplenie według systemu jednego z producentów, które miało być zgodnie z krajową oceną techniczną ITB dla zestawu zastosowanych wyrobów do wykonywania ociepleń.

Wykonawca wykonał klejenie płyt styropianowych do ścian budynku jedynie punktowo, z jednoczesnym zastosowaniem łączników mechanicznych. Mając powyższe na uwadze należy w mojej ocenie stwierdzić, że klejenie płyt styropianowych ww. metodą jest niezgodne z:
- Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 8: Złożone systemy ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2019;
- Instrukcją ITB nr 447/2009 - Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS Zasady projektowania i wykonywania.
Zgodnie z przywołaną powyżej instrukcją ITB sposób klejenia płyt styropianowych ma szczególne znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego budynku, ponieważ podczas pożaru w przestrzeni między podłożem, a ociepleniem możliwa jest penetracja gorących produktów spalania. W przypadku styropianu następuje wtedy szybsze topnienie warstwy izolacyjnej, a w powstałej przestrzeni możliwe jest spalanie i szybsze rozprzestrzenianie ognia. Dlatego też zgodnie z ww. WTWiORB klej należy układać metodą:
- całopowierzchniową: na płytę nanosi się porcję zaprawy klejącej i równomiernie rozprowadza cienką warstwę, następnie nanosi się dodatkową porcję kleju i rozprowadza ją pacą ząbkowaną o wymiarach zębów 10x10x10mm;
- obwodowo punktową: przygotowaną zaprawę nanosi się pasami o szerokości 3 ÷ 6cm po obwodzie płyt termoizolacyjnych wzdłuż ich zewnętrznych krawędzi oraz 3 ÷ 6 placków zaprawy o średnicy 10 ÷ 15cm rozłożonych równomiernie na środkowej powierzchni płyty; powierzchnia efektywnego klejenia płyt izolacji termicznej do podłoża powinna wynosić co najmniej 40% płyty.
W przypadku niewłaściwego nałożenia kleju, możliwe jest wystąpienie zjawisk opisanych powyżej.

Tym samym uważam, że nie jest zapewnione bezpieczeństwo pożarowe budynku - naruszenie §216 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.), co prowadzi w konsekwencji do naruszenia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.) i powinno w mojej ocenie skutkować demontażem wadliwie wykonanego ocieplenia.

Czy podziela Pan pogląd, iż jedynym "rozwiązaniem problemu" jest demontaż wadliwie wykonanego ocieplenia?
visibility czytano 448 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Lukasz86

dział 308
temat nr 1880

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym


Witam
Jestem na etapie budowy domu "Dom Pod Ambrowcem", a konkretnie muszę zrobić tarasy nad pomieszczeniem ogrzewanym - są dwa jeden 40m2 a drugi 13m2. Mam kilka pytań gdyż odpowiedź moich wykonawców nie do końca mnie przekonuje a więc:
1.czy termoizolacja (20cm styroduru) powinna zostać ułożona równo z płytą tarasu czy może lepiej "wypuścić" ją o grubość ocieplenia ściany(tj.15cm)?
2.czy zamiast folii paroizolacyjnej można użyć papy termozgrzewalnej?
3.Czy paroizolację wywijać na ścianę (chodzi o ścianę okapnika)?
4.czy jako warstwę dociskową można stosować wylewkę z mixokreta?
5.czy dobrym rozwiązaniem była by hydroizolacja a zarazem warstwa wykończeniowa z polimocznika natryskowego?
Dodam iż myślałem o takiej kolejności: papa termozgrzewalna, styrodur, papa podkładowa, papa termozgrzewalna, warstwa dociskowa z mixokreta, okapnik aluminiowy i polimocznik natryskowy.
Liczę na pomoc.
Pozdrawiam


visibility czytano 301 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom

Sławomir N.

dział 308
temat nr 1887

Nieskończony dach przeciekający podczas mrozów


Witam serdecznie Panie Jerzy,

przesyłam zdjęcia mojego dachu na zewnątrz i wewnątrz przedstawiające zacieki i mokre elementy więźby. Dach ma 2 lata, ale dopiero w tym roku zostały wykonane:

- tynki gipsowe w lecie 

- wylewki anhydrytowe- początek listopada

- ocieplenie zewnętrzne 23cm - listopad.

 

Dom starałem się wietrzyć - otwierałem okna na oścież w ciągu dni z niskim nawilgoceniem. Używaliśmy też kilka razy nagrzewnic gazowych wraz z osuszaczami powietrza ale bardzo sporadycznie gdy temp. spadała poniżej zera. Woda pojawiła się pierwszy raz 2 tygodnie temu kiedy nastąpiły gwałtowne mrozy. W zeszłym tygodniu potop się powtórzył. Zacieki są w wielu miejscach dachu od wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Najbardziej leje się z dwóch koszy, aż musiałem podstawiać wiaderka.


Ostatnio bardzo wiało i nawiało dużo śniegu na dach i te dwa kosze namokły jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Dodam tylko, że dach już był w kilku miejscach raz poprawiany przez wykonawcę gdyż małe docinane dachówki powysuwały się z koszy i spod gąsiorów i powpadały do rynien. Również dachówki były ułożone nie równo i odstawały (klawiszowały). Tak się składa, że te przeciekające kosze były rozbierane gdyż zdejmowane były łaty na tych połaciach i przestawiane. Stare blachy koszowe nie nadawały się do ponownego użycia, gdyż dekarz je uszkodził w trakcie demontażu ale nic nie robił z folią wiatroizolacyjną!!! Czy możliwe jest to, że uszkodził folię i teraz leje się przez te kosze?

 

Na dachu znajduje się folia Dorken Delta Max Plus. W koszach blacha aluminiowa MDM.

Pod gąsiorami znajduje się folia TIF TASMA ROZPRĘŻNA20/10 x50.


W tym momencie tynki gipsowe są wilgotne i boję się, że to je załatwi tak jak i może załatwić wilgotną jeszcze posadzkę z anhydrytu. Czy mogę włączyć ogrzewanie podłogowe w całym domu mimo, że sufit w dachu jest jeszcze nie ocieplony i grzać do końca zimy? Czy otworzyć okna i wietrzyć dom?

 

Bardzo proszę o pomoc, nie chcę wyrządzić szkód których już nie będę w stanie naprawić.

Najbardziej żałuję, że Pana książkę kupiłem dopiero teraz i szkoda że nie wcześniej, bo może bym dopilnował żeby nie było błędów.


Dodam, że to projekt domu Rozłożysty 2. Dziś odkryliśmy jeszcze, że blachy koszowe aluminiowe montowane są za pomocą wkrętów do łat. Wkręty są usytuowane na zewnętrznych częściach blach. Znajomy mówił mi, że blachy nie powinny być przykręcane tylko zaginane na końcach i mocowane za pomocą specjalnych spinek, które są kręcone do łat. Brak jest dodatkowej folii w koszach.


Czy Pan wystawi mi opinię którą będę mógł przedstawić wykonawcy? Opinia będzie mogła posłużyć mojemu adwokatowi w razie problemu z wykonawcą.


Pozdrawiam


visibility czytano 256 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 1903

Naprawa termoizolacji w stropie z dolnych pasów wiązarów


Analizy CW 2025/2018
Fachowcy kiepsko ułożyli mi wełnę na stropie, na termoizolacji mnóstwo mostków przez wieszaki od podwieszanego sufitu, szpary miedzy belkami a wełną itp. Wpadłem na pomysł, że wymienię wełnę na granulat styropianu (jest dosyć tani i można to zrobić spokojnie samemu, nie chcę się bawić w wełnę bo to najgorosza z możliwych praca).

W analizach mam paroizolację o Sd > 72m oraz 40 cm wełny. Mam założoną paroizolację Eurovent Alu 110, która ma sd 150m. W związku z tym, czy mogę zamienić 40cm wełny na 40 cm granulatu styropianu i na to ewentualnie jeszcze położyć te 15 cm wełny, która mi zostanie?
visibility czytano 282 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia naprawy porady inwestorom stropy

Kamil B.

dział 308
temat nr 1910

Malowanie elastycznej otuliny rur z pianki


Witam
Panie Jerzy malowałem strop wraz z urządzeniami na jednym z biur w Warszawie na kolor biały. Przy malowaniu otuliny armaflex wystąpiły dość duże spękania. Aby nie wystąpiły na innych piętrach były później malowane m.in. farbami elewacyjnymi silikonowymi co tylko troszkę pomogło. Czy jest jakiś sposób aby te spękania nie wystąpiły lub jak naprawić już istniejące. W chwili obecnej jest pomysł akrylowania pęknięć akrylem W i malowania farbą kauczukową. Nadmienię że przy malowaniu na czarno stropu po prostu nie pękają.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

visibility czytano 205 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze malowanie porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1911

Podwyższenie pomieszczeń na poddaszu


Witam Panie Jerzy.
Ściany działowe poddasza użytkowego zostały wymurowane do wysokości jętek (zdjęcie nr 1). Zastanawiamy się, aby pomieszczenia mieszkalne powiększyć do wysokości kalenicy. Czy w tej sytuacji jest możliwość podmurowania ścian wyżej, ew. wykonania ścian z suchej zabudowy (nie zapominając o komforcie akustycznym pomieszczeń ze sobą sąsiadujących)? I drugie pytanie (związane z 1szym), czy kanały went. grawitacyjne podłączone do kominków wentylacyjnych można umieścić w warstwie izolacji dachu? (zdjęcie nr 2 - przykładowe z internetu).

visibility czytano 222 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe poddasza użytkowe porady inwestorom

Iskierka

dział 308
temat nr 1914

Mokra po zimie wiatroizolacja podczas budowy domu


Na membranie dachowej na strychu nieużytkowym, pojawiły się plamy wody. Prawdopodobnie są to roztopy po śniegu. Znajdują się one tylko po stronie wschodniej dachu dwuspadowego. W jednym miejscu membrana przecieka i mokra jest krokiew. Dach pokryty dachówką ceramiczną.
1. Czy dachówki przepuszczają aż tyle śniegu?
2. Na co zwrócić uwagę w ułożeniu membrany by roztopiony śnieg w przyszłości nie ściekał na krokiew i wełnę mineralną? Część skosów jest ocieplona wełną.

visibility czytano 380 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 1925

Błędy: wiazdu do garażu, drzwi tarasu naziemnego, murłaty, odwodnienia garażu


Panie Jerzy, architekt przygotował dla mnie detale wjazdu do garażu, wejścia na taras i ocieplenie murłaty. Czy mógłby Pan zerknąć czy to jest poprawne?
Jeszcze dodaje rysunek odwodnienia garażu. Czy odwodnienie liniowe przed garażem też jest konieczne?

visibility czytano 746 razy forum komentarzy: 15
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe bramy garażowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane drzwi i bramy garażowe dylatacje fizyka budowli garaże fundamenty dachy murłaty tarasy tarasy naziemne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane ocieplenia odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze

Rafał Wierzbicki

dział 308
temat nr 1930

Jak uniknąć raków powietrznych w betonie SCC?


Witam,
Panie Jerzy mam pytanie do betonu scc. Na zdjęciach element z takiego betonu, wysokość zalewania ok 3m. Na zdjęciach widać ubytki w betonie po porach powietrza. Czy to jest normalne dla takiego betonu i wysokości elementu? Czy można to zniwelować albo całkowicie wyeliminować?

visibility czytano 217 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze betony specjalne porady wykonawcom porady inwestorom

W.M.

dział 308
temat nr 1931

Mokra i zalana wodą piwnica w segmencie szeregówki


Dzień dobry
Kupiłem Pana książkę, bo myślałem że znajdę w niej rozwiązanie dla mojego przypadku i nie wiem czy tak jest bo sam nie mogę dopasować do mojego przypadku. A mam taki.
Kupiłem środkowy segment w szeregówce budowanej 10 lat temu. Jest ona częściowo podpiwniczona. Poprzedni właściciel nie ma do niej projektu, bo deweloper splajtował i nie ma z kim rozmawiać. Znajomy architekt wykonał więc inwentaryzację tego co jest i ją załączam.
Piwnica ma 16 m2 i jest dziwnie obmurowana od środka cegłą dziurawką - ma ściany jakby dostawione.
Problem jest taki, że w piwnicy coraz więcej jest mokrych ścian a po ostatnich roztopach napływa żywa woda że musiałem wykuć zagłębienie w posadzce i wstawić pompkę bo woda stale napływa.
Liczę na Pana pomoc bo pytałem różnych inżynierów i tego architekta ale nikt nie wie jak poradzić z tym problemem?

Co mam robić? Ratunku!

visibility czytano 193 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom remonty schody wewnętrzne betonowe


 
 
63
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.