porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19


 
 
2
 
1
 
 
 
Lucyna W.temat nr 308-064
visibility czytano 5418 razy

Kiedy jest powierzchnia biologicznie czynna?


... Pracuję w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM i zajmuję się uzgadnianiem projektów pod względem zgodności z wymogami ochrony środowiska, zachowania wymaganej powierzchni zabudowy w stosunku do istniejącego planu zagospodarowania  przestrzennego, oceny wpływu na środowisko. Ponieważ nasze miasto jest miastem rezydencjalnym, działki sprzedawane inwestorom mają zwykle bardzo małą powierzchnię zabudowy. Wymagana powierzchnia biologicznie czynna, do zachowania na działce jest duża. Jest oczywiste, że deweloperzy robią wszystko żeby maksymalnie przeinwestować działkę. I tu pojawia się problem interpretacji przepisu o pow. biologicznie czynnych.

- Co można traktować jeszcze za powierzchnię biologicznie czynną, a co już taką nie może być? Spotykamy się z różnymi skrajnymi przypadkami w przedkładanych nam projektach.


Przytoczę skrajnie absurdalny: projektant przedkłada nam projekt budynku, pod którym niemal na całej powierzchni działki znajduje się garaż podziemny. Garaż "przysypany" jest 5 cm warstwą ziemi na której rosnąć ma trawa, na dodatek zjazdy do garażu są podobnie skonstruowane i tam też warstwa ziemi z trawą. Architekt całą tą powierzchnię wyliczył jako biologicznie czynną w 50 %. My jako Wydział opiniujący nie godzimy się oczywiście na taką interpretację i wtedy zaczynają się dyskusje i przeciągania. Na szczęście do takich skrajności dochodzi nieczęsto. Jednak problem przysypanych podziemnych garaży jest u nas bardzo popularny. Zwykle poprzestajemy na warstwie (nie licząc pap i folii izolacyjnych) 5-10 cm żwiru drenującego i 15-30 cm ziemi na której rosną rośliny.

Wiedzę jaką posiadamy na ten temat czerpiemy raczej z przenoszenia tego co wiemy o zielonych stropodachach. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że popełniamy tu błąd gdyż nawierzchnia stropodachów ma zupełnie inny charakter niż nawierzchnia, która ma być użytkowana jako nawierzchnia do chodzenia, jeżdżenia z posianą trawą. Inne też są zapewne technologie tworzenia tak różnych nawierzchni. Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone

L. Makówkatemat nr 308-150
visibility czytano 44 razy

Paroizolacja na dachu zielonym


Nadzorując budowę spotkałem się z następującym problemem: wykonawca w roli paroizolacji pod tarasem zielonym (taras nad garażami) zastosował folię dachową XXX. W opisie jej właściwości znalazłem że jest to folia paroprzepuszczalna wobec czego chyba nie może być paroizolacją? Producent podkreśla zalety paroprzepuszczalności, co ma uzasadnienie dla warstwy pokrycia dachu jako warstwy zewnętrznej, a z drugiej strony pisze że ta folia ma zastosowanie przy dachach zielonych. Do tego wszystkiego pod folią, bezpośrednio na stropie żelbetowym wykonawca położył włókninę, tłumacząc to tym że chciał uniknąć ewentualnego uszkodzenia folii. Proszę o wyjaśnienie tego problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy zielone paroizolacje analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Cezary Kubińskitemat nr 308-231
visibility czytano 171 razy

Membrana EPDM na balkonach, tarasach i dachach zielonych bez spadku


Czy zastosowanie membrany EPDM jako hydroizolacji na balkonach/tarasach lub dachach zielonych na powierzchniach bez spadków jest poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony membrany dachowe tarasy dachy dachy zielone fizyka budowli

Jerzy Świątektemat nr 308-242
visibility czytano 267 razy

Warstwa spadkowa z keramzytobetonu na dachu zielonym


Jest dobra pogoda, to rozpoczęliśmy roboty. Wykonawca zrobił kilka prób z warstwą spadkową z keramzytu (poz. 2) na moim dachu zielonym nad salonem - wg rysunku na stronie 238 Pana książki. Przesyłam zdjęcia z warstwy wykonanej w proporcji 3:1. Proszę o uwagi gdyż ekipa budowlana jest zestresowana i nie wiedzą co dalej bo robią to po raz pierwszy w życiu.
Pytanie 1: Które ze zdjęć przedstawia strukturę właściwą?
Pytanie 2: Jak zgrzać papę do tak porowatej powierzchni oczywiście mając na uwadze grunt bitumiczny?
Pytanie 3: Co zrobić z miejscami które nie związały?
Pytanie 4: Czy można dać na to wszystko cienką betonową szlichtę?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachy zielone keramzytobeton porady inwestorom porady wykonawcom

Anita H.temat nr 308-328
visibility czytano 140 razy

Warstwa spadkowa z keramzytobetonu pod dach zielony


Proszę o podanie receptury na wykonanie warstwy spadkowej z keramzytobetonu na moim stropodachu żelbetowym nad garażem gdzie chcę wykonać dach zielony zgodnie z rysunkami na stronach 238-240 Pana książki.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropodachy dachy zielone keramzytobeton porady wykonawcom porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-365
visibility czytano 166 razy

Niespotykane partactwo dekarzy na stropodachu


Przesyłam zdjęcia paroizolacji wykonanej z papy termozgrzewalnej z wkładką aluminiową - na moim stropodachu. Białe plamy widoczne na papie powstały po wycięciu w attykach otworów na przelewy awaryjne. Wycinali wiertnicą fi 130 mocowaną do attyki. Zgrzewy papy i narożniki właściwie na całym dachu są takie same więc nie mogłam oznaczyć. Nie wykonali zakładek na klinach. Proszę o poradę co zrobić z purchlami widocznymi na zdjęciach. Przypuszczam, że wykonawca będzie chciał je przebić – jak Pan ocenia, czy to dobra metoda? Czy w Pana ocenie purchle pod paroizolacją to duży błąd?  Roboty wykuje firma chwaląca się dużą praktyką w stropodachach. Czy nie powinnam zatrzymać prace na dachu i wezwać właściciela firmy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy dachy zielone błędy wykonawcze porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-369
visibility czytano 95 razy

Kiedy układać drugą warstwę pap po podkładowej?


Przesyłam kolejny etap - wpust nr 4 i widoki dachu. Jak szybko należy na papę samoprzylepną zgrzać nawierzchniową? Wykonawca chce zostawić wykonanie wierzchniej na później, a teraz robić dolne dachy. Temperatura papy na tym dachu jest już wysoka (sprawdzałam przez dotyk) a nie ma cienia przez cały dzień.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy dachy zielone domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

Piotr P.temat nr 308-494
visibility czytano 675 razy

Dach deskować czy pokryć płytą OSB?


Deskowanie dachu. Czy można zastosować na dach płyty OSB zamiast desek? ostatnio Pan pisał ze są szkodliwe ale jak się to ma do dachu który jest wentylowany i płyty są oddzielone od pomieszczenia wewnętrznego? Dekarz proponuje płyty bo lepiej usztywniają dach.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-657
visibility czytano 1106 razy

Czym ocieplić poddasze?


Najskuteczniejsze ocieplenie poddasza: piana PUR, wełna mineralna czy celuloza?
Który z materiałów jest optymalny dla ocieplenia poddasza - zdania są mocno podzielone, sprzedawcy nie mówią wszystkiego, wykonawcy trzymają się tego, co sami wykonują, współczynniki przenikania ciepła nie zawsze przekładają się na praktykę, bo wiele zależy od wykonawstwa i dogrania detali. Byłem na dobrze wyizolowanych poddaszach z wełny mineralnej, mam stałą styczność z domami, w których poddasza są ocieplone pianą PUR (kanadyjską), w obu przypadkach efekt jest zbliżony, jednak piana PUR daje wrażenie pełniejszego wyizolowania, wygłuszenia - jest to odczuwalne szczególnie latem. Piana ma jeszcze przewagę szybkości aplikacji "wstrzelenia" każdą szczelinę - pod tym względem na pewno nie ma sobie równych. Celulozy nie znam. Co wybrać? - sam stoję przed dylematem, będąc w trakcie wykańczania własnego domu. :)


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia dachy

Jaroccytemat nr 308-748
visibility czytano 170 razy

Piwniczka na zewnątrz


Witam
Chcę zbudować piwniczkę zewnętrzną jak najtańszym kosztem, ale zarazem solidnie. Na ściany chcę użyć bloczków fundamentowych, ale zastawiam się czy nie mógł bym je obrócić na sztorc, tak żeby ścianka miała 12 cm grubości. Tylko nie wiem czy one by to wytrzymały, ponieważ piwniczka będzie wkopana metr w ziemie a strop przykryty około 20 cm ziemi. Dzięki za wszelkie info.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje izolacje cieplne dachy zielone porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.