porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19


 
 
2
 
1
 
 
 
dktemat nr 308-798
visibility czytano 129 razy

Garaż przy budynku - ogrzewanie i ocieplenia


Mam wątpliwości dotyczące optymalnego rozwiązania ogrzewania oraz termoizolacji garażu połączonego z bryłą domu. Garaż będzie „doklejony” jedną ścianą do części mieszkalnej budynku, natomiast nad garażem będzie dach zielony . W bryle garażu wydzielona zostanie również kotłownia (kocioł gazowy, zbiornik cwu oraz rekuperator). Nie zależy mi na komforcie cieplnym w garażu, wystarczy temperatura dodatnia w okresie zimowym. Wątpliwości mam następujące:
1. Czy garaż ogrzewać? Jeśli tak, to czy zastosować również ogrzewanie podłogowe, tak jak jest to przewidziane w części mieszkalnej?
2. Czy można pocienić termoizolację na płycie fundamentowej w obszarze garażu (względem termoizolacji na płycie fundamentowej w części mieszkalnej)?
3. Czy można pocienić termoizolację stropodachu (dach zielony) nad garażem?
4. Czy wykonywać termoizolację na ścianie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną?

Wiem, że dokładna odpowiedź na te pytania wymaga dokonania stosownych obliczeń. Chodzi mi natomiast o ogólne zasady kształtowania termoizolacji dla takiego przypadku.
Ogólny szkic sytuacji przedstawiono na rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne dachy zielone garaże ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

Rakutemat nr 308-819
visibility czytano 1007 razy

Dach z pełnym deskowaniem


Szczelina wentylacyjna dachu. Projekt przewiduje folię paroprzepuszczalną bezpośrednio na krokwiach. Ze względu na porę roku, a co za tym idzie brak możliwości zabezpieczenia się przed wpływem UV. Rozważam, a w zasadzie skłaniam się, ku pełnemu deskowaniu i papie. W jaki sposób rozwiązać wentylację ocieplenia, i całej połaci dachu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-830
visibility czytano 282 razy

Dziwne wyniki modelowania cieplno-wilgotnościowego dachu


Próbuję od jakiegoś czasu znaleźć rozwiązanie wygłuszenia połaci dachowej, którą projektant przewidział jako ocieploną nakrokwiowo płytami PIR (rdzeń z poliizocyjanuratu, okładziny z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej).

Pierwszy problem jaki napotkałem to brak dokładnych danych odnośnie Sd oraz μ. W kartach technicznych podają dla rdzenia μ=50-100, natomiast brak jest danych o Sd dla okładzin. Kontaktując się telefonicznie z technikiem producenta usłyszałem, że dla okładzin mogę przyjąć Sd>1000, a konkretnie do obliczeń mogę wstawić wartość nawet 1500 (zakładam, że nie podaje się tej wartości w innych jednostkach niż [m]). Czy to możliwe, aby cienka folia aluminiowa w połączeniu z nieznanymi mi polimerami mogła mieć aż tak wysokie Sd?

Drugi problem jaki napotkałem, to dziwne skoki wilgotności na wykresach obrazujących zawartość wilgoci w materiale izolacyjnym - są one tak nienaturalne, że mam wrażenie, że coś jest nie tak z procesem obliczeniowym.

Przegroda wygląda następująco:
- membrana (warstwa techniczna zastępująca dachówkę, przyjęta tylko w modelu obliczeniowym)
- szczelina wentylowana powietrzem zewnętrznym 30 mm (wymiana 1/h)
- membrana Sd=0,005-0,02 1mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- rdzeń PIR ‎μ=43-72 (przypadek 1) μ=29,9-51,5 (przypadek 2) 140mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- deskowanie - drewno miękkie 30mm
- Wełna mineralna 200mm
- pustka powietrzna niewentylowana (przestrzeń na ruszt pod GK) 30mm
- płyta GK 12,5mm

Przegrodę przyjęto jako poziomą (niestety w darmowej wersji programu nie da się ustawić kąta nachylenia innego niż 0 i 90 st.). Pominięto obciążenie deszczem, absorpcję deszczu, absorpcję promieniowania długofalowego i krótkofalowego, wpływ promieniowania. Przyjęto wartość standardową wsp. odbicia krótkofalowego promieniowania gruntu. Opór cieplny pow. zew. i wew. pozostawiono domyślny (0,0526 oraz 0,125 [m2K/W]). Warunki początkowe zawartości wilgoci - stała wartość w przegrodzie (wilg. wzgl. 0,9 temp. pocz. 20st. C) Opcje obliczeń numerycznych - tylko transport ciepła i wilgoci. Klimat zew. Warszawa. Klimat wew. ISO 13788 (domyślny - bez modyfikacji)

Dane wilgotnościowe po obliczeniach przedstawiam na poniższych rys. (PIR jest jedyną warstwą, gdzie kondensująca wilgoć kumuluje się z biegiem lat). Rozpatrywano dwa identyczne przypadki różniące się jedynie doborem PIR z dostępnej bazy materiałowej.

Czy tak faktycznie mogą wyglądać wyniki dla przypadku 1?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

arturgtemat nr 308-1286
visibility czytano 516 razy

Warstwy w stropodachu


Witam,
Pytanie dotyczy paroizolacji dachu płaskiego. Do wykończenia mały płaski dach z attyką o wysokości 40 cm. Czy jako paroizolacja może być stosowana papa samoprzylepna? Czy papę kładziemy tylko na płaskiej powierzchni - stropie czy na ściance attykowej również np. do wysokości do której będzie termoizolacja lub warstwa dociskowa - wylewka? Jak kleimy styropian? W przypadku dwóch warstw styropianu warstwy też sklejamy do siebie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV paroizolacje termoizolacje

rjazwiectemat nr 308-1537
visibility czytano 374 razy

Paroizolacja i ocieplenie dachu w strefie kalenicy


Pytanie o następny brakujący detal z projektu gotowego.
Na rysunku na detalu konstrukcji kalenicy zaznaczyłem na czerwono planowaną linię położenia membrany wysokoparoprzepuszczalnej (Sd=0,02m). Połać będzie ocieplana 30 cm wełny - 20 cm pomiędzy krokwie i 10 cm pod krokwiami. Planowałem zrobić ocieplenie również pod jętkami i paroizolację po niebieskiej linii. Całą przestrzeń pomiędzy czerwoną i niebieską linią wypełnić wełną skalną.
Zaproponowano mi jednak wykonanie ocieplenia i paroizolacji po zielonej linii. Ten wariant rozważam. Oraz po pomarańczowej linii - ten z góry odrzuciłem bo wymagałby obchodzenia paroizolacją jętek, a nie wierze że zostałoby to wykonane szczelnie.
Który wariant jest lepszy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1733
visibility czytano 258 razy

Membrana poliuretanowa na dachu płaskim


Czy zamiast papy na dachu płaskim i pod jakimi warunkami można zastosować membranę poliuretanową. https://www.marispolymers.com/
Czy takie rozwiązanie ma przewagę nad papą SBS? Trwałość? Szczelność? Mniejsze nagrzewanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachy odwrócone dachy użytkowe dachy zielone hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Lennytemat nr 308-1955
visibility czytano 366 razy

Przecieki dachu po wykonaniu deskowania i łacenia


Dzień dobry.
Taki problem z dachem, po deszczu pojawiły się przecieki. Dach przygotowany pod dachówkę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze dachy porady inwestorom porady wykonawcom

Monika i Zbigniew K.temat nr 308-2056
visibility czytano 633 razy

Fuszerka ponoć renomowanego dekarza z tradycjami


Witamy
Zgłaszamy następujący problem. Dom ukończony w ub. roku. Dach jest czterospadowy i był kładziony w lutym przez renomowaną firmę z tradycjami. Dachówka Roben Plus, na krokwiach membrana wysokoparoprzepuszczalna, pod nią 25 cm wełny mineralnej, folia paroizolacyjna Rockwool i płyta g/kna stelażu. Na początku maja zostały położone tynki a pod koniec czerwca wylane posadzki. Od września działa rekuperacja a od początku października centralne ogrzewanie. Temperatura w domu utrzymywana jest na poziomie 22 st.C. Wprowadziliśmy się do domu przed Bożym Narodzeniem.

Jednak już w 1 dzień świąt podczas odwilży 0 - 1 st.C w garażu (między krokwiami jest tylko wełna mineralna) po krokwiach spływały małe stróżki wody. W części mieszkalnej na sufitach na poddaszu na płytach g/k pojawiło się wiele zacieków. Po nocy przy temp. ok 2 st.C z sufitu w salonie (mamy antresolę) zaczęła kapać woda, a w pokojach na poddaszu ponownie pojawiły się zacieki. Zacieki są również na ścianach zewnętrznych - woda zacieka spod podbitki.

Wykonawca po wizycie przy pierwszej odwilży w święta stwierdził, że są to skropliny pary tzw. technologicznej, która po zetknięciu się z mroźną membraną zamarza pod nią, przy dodatniej temp. spływa pod nią i po krokwiach i nie trzeba się przejmować.

Pragniemy nadmienić, że we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu jest założona folia paroizolacyjna łączona na zakładkę taśmą dwustronnie klejącą, więc zbyt wiele pary nie powinno się przedostać do wełny. Jednak membrana jest mokra prawie na całej powierzchni spodniej, co widać na załączonych zdjęciach. Co jest przyczyną? Podejrzewamy, że woda przecieka przez podziurawione miejsca, które zostały zrobione przez gwoździe i buty chodzących po dachu dekarzy (w trakcie nabijania łat wiele gwoździ nie zostało wbitych w krokwie, tylko obok, dziurawiąc membranę.Takich miejsc jest wiele.
Zacieki się powiększają a krokwie są coraz bardziej mokre!

Chcemy zapytać Pana czy jest dopuszczalne aby dekarz docinał dachówkę szlifierką kątową na dachu (producenci dachówek zdecydowanie nie zalecają bo gorące iskry wtapiają się w powłokę dachówek - utrata gwarancji) na którym jest już ułożona membrana paroprzepuszczalna i pozostawił na niej taki bałagan oraz warstwę pyłu, kurzu i trocin że prawie nie widać napisów na membranie.

Po opadach śniegu pod dachówką przez długi czas na membranie zalega gruba warstwa śniegu. Podobno to normalne że może być tam nawiewany jednak czy w takich ilościach? Jak to może wpłynąć na samą membranę i jej paroprzepuszczalność?

Co do samej jakości położenia membrany: jest położona z pofalowaniem. Dekarz twierdzi, że jest zgodne z wytycznymi producenta membrany.  Czy na zakładach powinna być ona klejona taśmą dwustronnie klejącą?

Czy dopuszcza się docinanie dachówek w kalenicy. Ostatni rząd dachówek jest przycięty z długości i trzyma się tylko dzięki taśmie uszczelniająco-wentylacyjnej, a może to brak wiedzy dekarza?

I ostatnia sprawa to niewyprowadzenie membrany w okapie nad pas nadrynnowy (nie ma też pasa podrynnowego) - skutki zaciekanie wody w podbitkę dachową i po ścianach.
Wykonawca tłumaczy to tak: "Brak pasa podrynnowego wymuszony był obniżeniem kosztów wykonania pokrycia dachowego. W normalnych warunkach powietrzno-wilgotnościowych pas podrynnowy nie jest potrzebny".

Co Pan o tym myśli i jak ocenia? Czy opinia techniczna wystawiona przez Pana będzie wiążąca w sądzie, bo przypuszczamy, że sprawa skończy się w tej instytucji, ponieważ wykonawca odmawia jakichkolwiek napraw.

Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Seweryn Kaminskitemat nr 308-2800
visibility czytano 279 razy

Błędnie zaprojektowany dach domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
Czy układ warstw na tym rysunku jeśli chodzi dach jest prawidłowo? Z tego co widzę to membrana powinna być na płycie osb a nie pod płytą. I czy nie lepiej zastosować deski zamiast płyty osb gdzie można je ułożyć z przerwami na wentylację pomiędzy deskami? W przypadku płyty osb nie da się takiej wentylacji uzyskać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.