porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 314


 
 
33
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
Barytemat nr 308-1448
visibility czytano 517 razy

Mocowanie folii paroizolacyjnej w dachu


Witam,
jaki jest prawidłowy sposób montażu foli paroizolacyjnej przy ocieplaniu dachu skośnego. Znalazłem dwa sposoby umiejscowienia owej foli ale żaden nie wyklucza przebicia paroizolacji. Dodam iż w moim przypadku występuje termoizolacja (wełna mineralna) pomiędzy krokwiami jak i również pod nimi.
1. Folia zamocowana przed stelażem do płyt GK. Tu występują przebicia w miejscu wieszaków, ale również nie ma możliwości przykleić ją do sztywnego podłoża (wełna).
2. Folia zamocowane za pomocą taśmy dwustronnej do stelaża pod płyt GK. W tym wypadku przebicia foli wystąpią po przykręceniu płyty GK - po wkrętach.
W książce na str. 253 w pkt. 1.12.5. znalazłem jedynie wzmiankę o łączeniu foli w osi stelaża na twardym podłożu w sytuacji występowania termoizolacji pod krokwiami.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia dachy paroizolacje porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom

Grzegorztemat nr 308-1453
visibility czytano 384 razy

Wiatroizolacja w okapie i kalenicy dachu


1
Obróbka okapu dachu dwuspadowego. Który rysunek przedstawia poprawne rozwiązanie wykonania obróbki okapu dachu dwuspadowego bez pełnego deskowania o kącie 40 stopni? Pokrycie płaska dachówka cementowa. Dekarz przygotował się na sposób pierwszy lecz za łatą, pyłki, skropliny itp. np latem zatrzymają się i będą leżeć na membranie która pod wpływem temperatury rozszerzy się. O zastosowaniu klina nie słyszał.

2
Tolerancja odległości między łatami dla dachówki cementowej płaskiej. Dekarz ołacił dach pod dachówkę cementową płaską układaną z przesunięciem. Moja weryfikacja odległości między łatami wykazała różnice. Producent zaleca 34 cm dla mojego kąta dachu a jest różnie, w niektórych miejscach 33,5 cm, 34,3 cm, 33,7 cm. Ogólnie odległości oscylują między 33,5 do 34,3 cm. Czy taka różnica będzie miała wpływ na konstrukcje czy tylko na końcowy efekt wizualny?

3
Zakończenie membrany wysokoparoprzepuszczalnej w kalenicy. Z uwagi na fakt iż nie podjęto decyzji o użytku i ogrzewaniu stryszku nad jętkami membrana w kalenicy ułożona być miała tak, że pasy membrany z dwóch połaci zbiegać się miały w kalenicy w odległości od niej ok 40 cm i na nie nałożony pas membrany centralnie bez sklejania zakładów. Wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Najprawdopodobniej się z nimi pożegnam.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki cementowe domy jednorodzinne porady inwestorom wiatroizolacje

lukasz89k1temat nr 308-1461
visibility czytano 713 razy

Ocieplenie ściany kolankowej poddasza nieużytkowego


Moje analizy nr 1994/2018
Moje pytanie brzmi jak ocieplić ścianę kolankową na poddaszu nieużytkowym? A chodzi mi o przestrzeń wokół murłaty z zewnątrz budynku jak i od środka i nad murłatą. Dodaję przekrój.
Murłatę mam cofniętą do wewnątrz 2 cm następnie jest murłata 14 cm i następnie przestrzeń 13 cm i tu kończy się wieniec. Jak wykonać poprawnie wokół murłaty po kolei? Wiem że ścianę kolankową ocieplam tym samym styropianem co i na zewnątrz. Ale jak zaślepią tą przestrzeń nad murłatą od wewnątrz? I czy dojechać styropianem do samej membrany na dachu? Krokiew ma 18 cm. Wysokość ściany kolankowej jakieś 63 cm szczyt wieńca.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe ścianki kolankowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-1470
visibility czytano 614 razy

Papa zamiast wiatroizolacji w dachu


Mój wykonawca proponuje mi zastosowanie papy (nie samowolka, ale pełna procedura zmiany projektu, z zaakceptowaniem przez architekta) zamiast folii paroprzepuszczalnej. Ostrzegając przed podatnością na niszczenie się takiej folii w skutek dużej różnicy temperatur na dachu pokrytym blachą. Ponoć rozmawiał z kilkoma KB, którzy podczas analizowania "cieknących dachów" odkrywali, że z takiej folii zostały same resztki, wełna była praktycznie niczym nie chroniona a folia wyglądała na wypaloną. Czy te rewelacje mają sens? Jeśli nie, to jaki interes miałby wykonawca w sugerowaniu papy zamiast folii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1477
visibility czytano 401 razy

Przecięta membrana kalenicowa


Witam, rysunek DA-1618 str 235 nr 28 - samoprzylepna membrana ażurowa w kalenicy. Czy ona powinna być przecięta? Jeśli nie to co się stanie jeśli będzie przecięta?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kalenica porady inwestorom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1482
visibility czytano 1083 razy

Mokre drewno na więźbę dachową


Witam,
Proszę o pilną poradę. 20 grudnia zamontowano nam więźbę dachową (dach kopertowy w literę T) i pokryto membraną paroprzepuszczalną Tyvek Supro. Drzewo dostarczono na plac budowy dzień przed montażem (drzewo suszone, 4stronnie strugane – wilgotność mierzona na placu budowy: 15%) i zamontowano przy bezdeszczowej pogodzie w przeciągu 3 dni. Na membranę, wzdłuż krokwi przymocowano zaimpregnowane, suszone, 4stronnie strugane kontrłaty na szerokość krokwi (8cm, wysokość 4cm), będące podstawą pod przyszłe deskowanie i dystansem dla wentylacji. Prace wstrzymano na okres świąteczny i dzisiaj (10 styczeń) rozpoczęto montaż deskowania.
Niestety ze względu na temperatury, nie zdążyliśmy zaimpregnować więźby i do tych prac również miano dzisiaj przystąpić gdyż temperatury są powyżej 8°C.
Niestety na kilku krokwiach na różnych połaciach dachu znaliśmy pleśń i wstrzymaliśmy pracę. Pleśń znajduje się wzdłuż całych zainfekowanych krokwi (również w części okapowej), z dwóch / trzech stron. Małżonka podejrzewa, że drewno przyjechało zarażone bo widziała na jednej krokwi malutkie szare plamki, które schodziły po przetarciu palcem, ale uznała je za brud.
Załączam zdjęcia z dzisiejszych oględzin i proszę o poradę na kolejne kroki. Przez kolejny tydzień przewidywana jest bezdeszczowa pogoda o dodatnich temperaturach i planowane było wykonanie impregnacji, deskowania i papowania (dach ma pozostać pod papą na kolejne kilkanaście miesięcy).
Rozważam użycie środka przeciwgrzybicznego ma wszystkich elementach więźby:
- Adolit M flüssig
- a następnie wykonanie impregnacji preparatem: IG-10-Imprägniergrund IT (tym preparatem zaimpregnowano kontrłaty)
- oraz w kolejnym terminie wykopanie impregnacji przeciw ogniowej preparatem firmy Remmers (nazwy w tej chwili nie mam zapisanej).
Jednak obawiam się o stan i ryzyko dla krokwi pod nadbitką gdzie nie mam już dostępu.
Proszę o pilną poradę jakie kolejne kroki powinienem podjąć i czy kontynuować deskowanie budynku.
Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Gawliktemat nr 308-1491
visibility czytano 1294 razy

Połączenie termoizolacji ściany szczytowej z dachem bez okapu


Poprawne połączenie termoizolacji ściany szczytowej z termoizolacją dachu, w dachu bez okapu.
Zdecydowałem w swoim projekcie indywidualnym na dach bez okapu. Dach ma być kryty dachówką ceramiczną, bez deskowania. Warstwa ocieplenia 30 cm wełny, 20 cm między krokwiami + 10 cm podwieszone pod krokwiami. Ściany z betonu komórkowego 24 cm + 20 cm EPS.
Chciałbym wykonać dach bezokapowy najbardziej poprawnie jak się da. Dlatego też nie biorę pod uwagę rynien chowanych w ociepleniu, to miejsce ma być tak wykonane, aby zapewnić wlot powietrza wentylacyjnego, jak na Rys. 1.6.-8 w książce na stronie 96. Zastanawia mnie natomiast poprawne połączenie ściany szczytowej z dachem. Estetyka nie jest najważniejsza, ma być jedynie bez dużego wystającego okapu przed elewacją. Które rozwiązanie jest najlepsze:
1. Ostatnia krokiew powinna być na zewnątrz, przed warstwą termoizolacji ściany szczytowej ?
2. Ostatnią krokiew ukryć w warstwie termoizolacji ściany szczytowej ?
3. Ostatnia krokiew po wewnętrznej stronie ściany szczytowej. Łaty wysunięte tak, aby poszycie dachu poło nad termoizolacją ściany.
Szukałem odpowiedzi w serwisie, trafiłem na temat nr 620, jednak tam nie jest omawiane to miejsce.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli ocieplenia dachy ściany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ściany szczytowe

Maciej P.temat nr 308-1492
visibility czytano 641 razy

Słupki drewniane w ścianach, ocieplenie komina


Dzień doby, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka moich pytań. Pomimo ukończonej piwnicy, zrobieniu stropów, ścian nośnych i działowych nie obyło się bez błędu- ściany działowe zostały połączone zaprawą ze stropem monolitycznym. Tego już chyba nie uratuję więc tak zostanie, chcę jednak uniknąć kolejnych błędów, więc mam kilka pytań:
1. Od stropu monolitycznego nad parterem do więźby biegną słupy drewniane 14x14. Jeden słup jest umieszczony w ścianie 11,5cm i tu jak mniemam muszę zrobić stelaż i obudować taki słup karton gipsem, co jednak umieścić między słupem a ścianą i karton gipsem- wełnę, styropian ?
2. Kolejne słupy ukryłem w ścianie 24cm a więc z każdej strony słup jest 5cm w głąb ściany, czy tu wystarczy umieścić styropian na słupie nie klejąc go, następnie dać metalową siatkę i przykryć tynkiem powierzchnię całej ściany?
3. Najważniejsze, czy słupy mogą być połączone ze ścianami czy muszą być niezależne konstrukcyjnie?
4. Murłata a konkretnie ocieplenie jej- z obu stron mam 5cm. Na zewnątrz zostanie przyklejony styropian 5 cm w tą wnękę a następnie na to 20 cm styropian na całej ścianie aż do membrany dachowej.
5. W środku też naklejać te 5cm styropianu następnie siatka metalowa i tynk ?
6. Czy na styku ściany działowej ze ścianą kolankową wypuścić porotherm w tą wnękę 5cm do murłaty, czy dać tam styropian po całym obwodzie budynku i dopiero ściana ma dochodzić do tego styro? (dach kopertowy).
7. Ściany działowe murować 5cm poniżej krokwi, czy to miejsce potem wyrównać do krokwi styropianem ?
8. Pas podrynnowy- czy można go przykryć blachą? Czy blacha taka nie będzie się „marszczyć” od zmiennych temperatur? Może lepiej zostawić tam samą deskę ?
9. Przy układaniu dachówki co dać nad rynną przy otworach wlotowych pod dachówkę aby nie gnieździły się tam ptaki, zwierzęta i utrudnić migrację owadów pod dachówkę?
10. Okno dachowe jak wysoko nad murłatą je umieszczać aby ułatwić sobie późniejszą obróbkę ? Czy wystarczy tak aby ściana kolankowa szła na prosto do wnęki okiennej czy jednak pod oknem powinno znaleźć się parę cm na wełnę ?
11. Komin systemowy- chciałbym ocieplić go 5 cm wełną na długości poddasza nieocieplonego i części wystającej nad dachem następnie umieścić na nim siatkę i klej- czy prace te wykonać przed czy po obróbce blacharskiej i jak taką obróbkę wykonać, dodam że komin znajduje się 20cm od kalenicy co już wiem iż nie ułatwia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ścianki kolankowe ściany działowe poddasza nieużytkowe poddasza użytkowe porady inwestorom

rjazwiectemat nr 308-1497
visibility czytano 357 razy

Połączenie termoizolacji ściany szczytowej i termoizolacji dachu bez okapu


Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie zaprojektowanego w domu, który będę budował ocieplenia ściany szczytowej. Czy widoczna na przekroju krokiew brzegowa przymocowana do wieńca w taki sposób nie będzie stanowiła słabego miejsca ocieplenia? Jeśli tak to czy jest jakiś sposób na poprawienie tego bez zmiany wyglądu ściany szczytowej. Dom nie ma okapu - zależy nam żeby dach nie wystawał za elewację ściany szczytowej?
Mój pierwszy pomysł to było położenie jej na płasko i danie na całej długości wieńca 12 cm XPS pomiędzy krokwią a wieńcem. Ta krokiew na całej długości jest podparta wieńcem żelbetowym ściany szczytowej więc przenosi znacznie mniejsze obciążenia niż pozostałe krokwie. Ma przekrój 8x20cm długość 5,2m. Nachylenie dachu to 40 st.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Radosław Jaźwiec

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia ściany szczytowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 617 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom


 
 
33
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.