porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 18


 
 
2
 
1
 
 
 
monika.btemat nr 308-866
visibility czytano 584 razy

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1341
visibility czytano 569 razy

Ocieplenie ścian i dachu bez okapów


Ocieplenie murów na jesień.
1) Przymierzam się do ocieplenia murów już niedługo. Wszystkie ściany zewnętrzne stoją już od połowy maja. Czy to jest już bezpieczny czas aby już wykonać ocieplenie styropianem oraz zaciągnąć siatką z klejem przed zimą? Czy może potrzebne są pomiary wilgotności? Dwie ściany są takie które przy deszczach i odbijających się kroplach od rusztowań zawsze bardziej były narażone na wodę skapującą na nie.
2) Jastrychy będą przed zimą, tynki na wiosnę. Czy muszę grzać do jakieś temperatury z ocieplonymi murami. Będą bezpieczne jastrychy cementowe? Zastanawiam się czy grzać pompą przeciwzamrożeniowo lekko i wygrzać posadzkę przed zimą czy może wcale nie napełniać układu grzewczego (wszędzie podłogówka).
3) Czy zawsze biały i szary styropian będą miały taką samą lambdę w warunkach użytkowych czy może styropian w ciapki lub grafitowy renomowanej marki będzie miał te parametry jednak lepsze? Poleca Pan styropian z frezami? Dom energooszczędny?
4) Większe szpary w bloczkach wypełniać czymś? Jakąś masą?
5) Dach jest wg Pana analizy a pytanie dodatkowe mam czy potrzebny jest wlot pod okapem wysuniętym do wentylacji czy może wystarczy jak jest w rynnie wlot i wylot w kalenicy? Będzie wykonany ruszt od dołu płyty OSB a wszystko ocieplone styropianem.
6) Na co zwrócić uwagę przy pilnowaniu ekipy od ocieplania?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki fizyka budowli ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1430
visibility czytano 555 razy

Śniegołapy i płoty przeciwśniegowe na dachu


Panie Jerzy.
Chciałem poruszyć temat dotyczący zasad montażu śniegołapów. Nawet w poradach producentów są bardzo ogólnikowe informacje na ten temat, które mówią że:
1. Należy montować śniegołapy mijankowo w dwóch lub trzech rzędach w zależności od kąta dachu i rodzaju pokrycia.
2. Dodatkowo śniegołap nad oknem połaciowym. Nigdy pod żeby śnieg nie zalegał na oknie.
3. Dodatkowo nad wywiewką kanalizacji sanitarnej.
Moje pytania do poszczególnych punktów:
1. Do jakiego kąta, długości "krokwiowej" połaci dwie, a od jakiego kąta i dł. krokwiowej połaci trzy rzędy? Dlaczego na mijankę? Często widuje się połacie gdzie pierwszy rząd śniegołapów przy okapie jest na całej długości, a kolejne rzędy na mijankę.
2. Jak damy śniegołap nad oknem połaciowym to przysłonimy otwór wlotowy wentylacji dachu. Podejrzewam, że nie trzeba się tym przejmować bo krótkotrwałe zaślepienie otworów będą zawsze występować w zimie czy damy śniegołap czy nie.
3. Wydaje mi się że jeżeli wywiewka jest blisko kalenicy to nie ma potrzeby dawać śniegołapów. Jeżeli blisko okapu to już rozumiem (śnieg może ją urwać), ale gdzie mamy punkt graniczny kiedy trzeba, a kiedy nie?
Jeżeli to możliwe to proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje w tym temacie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Grzegorztemat nr 308-1453
visibility czytano 384 razy

Wiatroizolacja w okapie i kalenicy dachu


1
Obróbka okapu dachu dwuspadowego. Który rysunek przedstawia poprawne rozwiązanie wykonania obróbki okapu dachu dwuspadowego bez pełnego deskowania o kącie 40 stopni? Pokrycie płaska dachówka cementowa. Dekarz przygotował się na sposób pierwszy lecz za łatą, pyłki, skropliny itp. np latem zatrzymają się i będą leżeć na membranie która pod wpływem temperatury rozszerzy się. O zastosowaniu klina nie słyszał.

2
Tolerancja odległości między łatami dla dachówki cementowej płaskiej. Dekarz ołacił dach pod dachówkę cementową płaską układaną z przesunięciem. Moja weryfikacja odległości między łatami wykazała różnice. Producent zaleca 34 cm dla mojego kąta dachu a jest różnie, w niektórych miejscach 33,5 cm, 34,3 cm, 33,7 cm. Ogólnie odległości oscylują między 33,5 do 34,3 cm. Czy taka różnica będzie miała wpływ na konstrukcje czy tylko na końcowy efekt wizualny?

3
Zakończenie membrany wysokoparoprzepuszczalnej w kalenicy. Z uwagi na fakt iż nie podjęto decyzji o użytku i ogrzewaniu stryszku nad jętkami membrana w kalenicy ułożona być miała tak, że pasy membrany z dwóch połaci zbiegać się miały w kalenicy w odległości od niej ok 40 cm i na nie nałożony pas membrany centralnie bez sklejania zakładów. Wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Najprawdopodobniej się z nimi pożegnam.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki cementowe domy jednorodzinne porady inwestorom wiatroizolacje

FelixFtemat nr 308-2017
visibility czytano 441 razy

Pokrycia dachowe włókno-cementowe


Mam takie zapytanie bo poza marketingiem niewiele można znaleźć. Z materiałów dostępnych na rynku do pokryć dachowych, poza betonem czy ceramiką są też produkty z włóknocementu (dachówki płaskie albo płyty faliste duże i małe). Producent zachwala jako trwałe prawie jak ceramika, a jak to wygląda w rzeczywistości? Miał może Pan do czynienia z takimi materiałami? Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy pokrycia dachowe porady inwestorom dachówki włóknowo-cementowe

Miketemat nr 308-2258
visibility czytano 480 razy

Refleksyjna wiatroizolacja w dachu - kiedy stosować?


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie membran dachowych marki Tyvek, którą wielokrotnie pan polecał jako bardzo dobrej jakości. Chodzi mi o porównanie dwóch modeli dla Sd =0.03, mianowicie:
- Tyvek Supro: ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-tyvek-supro-10648.html )
- Tyvek Solid Silver ( https://folnet.pl/pl/products/membrany-dachowe/membrany-dachowe/membrany-tyvek/membrana-dachowa-metalizowana-tyvek-solid-silver-17144.html )
Głównie chodzi mi o powłokę odbijającą promieniowanie w membranie Solid Silver, czy takie coś ma sens? Może to realnie zmniejszyć nagrzewanie się warstw dachu? Warto w to iść czy lepiej zastosować model Supro który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki włóknowo-cementowe dachówki ceramiczne dachówki cementowe dachówki blaszane - blachodachówki dachówki bitumiczne wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Lenarttemat nr 308-2832
visibility czytano 294 razy

Panele fotowoltaiczne jako składowa dachu


Czy istnieją dostępne systemy, które umożliwiają używanie tanich (zwykłych) paneli fotowoltaicznych jako integralnej części pokrycia dachu, szczelnie je łącząc? Zastanawiam się nad taką opcją zamiast tradycyjnej blachy czy dachówki, zwłaszcza mając prosty dach dwuspadowy który chcę pokryć w całości od strony południowej. Czy istnieją przeciwwskazania do takiej konstrukcji i czy spotkał się Pan z czymś takim?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fotowoltaika pV porady inżynierom

Przemektemat nr 308-2868
visibility czytano 99 razy

Renowacja podbitki w okapach oraz dachówek ceramicznych


Proszę o polecenie farby do renowacji podbitki dachowej. Na jednym ze zdjęć widać że deski spuchły od wody, która dodatkowo zrobiła zacieki na elewacji. Wydaje mi się, że to mogła być wina zapchanych rynien, ale dostałem również sugestię, że rynna na tym odcinku może być za krótka i być może konieczne byłoby dodatkowe odprowadzenie wody w postaci np. rzygacza. Co Pan o tym sądzi? Mam sporo drzew na działce, więc zapchane rynny to trochę utrapienie - może poleci Pan jakiś sprawdzony, fajny system, który ograniczył by zapychanie się rynien liśćmi np. jakieś siatki, gąbki itp.?

Nie chcę zakładać dodatkowego tematu, ale wspomniał Pan kiedyś, że w przypadku tego domu brakuje wentylacji dachu. Jak widać na zdjęciach wentylacja znajduje się w podbitce - czy to wystarczy, czy jednak konieczne byłoby dołożenie dachówek wentylacyjnych? Dach z dachówki betonowej z pełnym deskowaniem i dwukrotnie położoną papą. Śladów wilgoci na poddaszu absolutnie żadnych.

I ostatnie pytanie - firma oprócz czyszczenia dachu proponuje mi jego malowanie tj. dwukrotne nakładanie farby na gorąco pod ciśnieniem. Warstwa grubości 300 mikronów, można wybrać stopień połysku, dzięki czemu będzie się osadzać trochę mniej zanieczyszczeń. Trwałość takiej impregnacji to około 20 lat, gwarancja na 5. Co Pan sądzi o takich zabiegach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze dachy dachówki cementowe degradacja domy jednorodzinne okapy dachowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.