porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 754


 
 
77
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
Paweł T.

dział 308
temat nr 1640

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


visibility czytano 304 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

micmac23

dział 308
temat nr 1641

Mostek cieplny na styku podłogi i ściany fundamentowej


Mam wybudowany stan zero. Zastanawiam się nad dalszym etapem prac. Ostatnia warstwa bloczków jest ponad gruntem, natomiast chudziak zalany jest do przedostatniego bloczka (widać na załączonym rysunku). Jak w takiej sytuacji wykonać hydroizolację podłogi na gruncie i jak ją połączyć z izolacją na ścianie? Bloczki zabezpieczone są masą KMB. W projekcie mam 20 cm styropianu pod jastrychem czy nie powstanie mostek termiczny pomiędzy podłogą a fundamentem (sytuacja jak w książce strona 70).

visibility czytano 306 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Sergio

dział 308
temat nr 1643

Oparcie drzwi tarasowych i wejściowych w domu szkieletowym na płycie żelbetowej


Jak opierać drzwi tarasowe oraz wejściowe w domu szkieletowym na płycie z podmurówką?
Układ warstw podłogi wg załączonego rysunku.

visibility czytano 344 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Herman

dział 308
temat nr 1648

Zamiana fundamentu murowanego na monolityczny


Dzień dobry,
Panie Jerzy nie wnikając w szczegóły wykonana przez Pana analiza projektu spotkała się z akceptacją większości uwag architekta adaptującego PB. Niestety jak się Pan może domyślić Pańskie zmiany i uwagi nie zostały wprowadzone albo zostały poczynione jedynie uwagi co należy zrobić, bez opracowania detali itp. (kilkanaście punktów na jednej kartce A4... bez komentarza).
Po wielu rozmowach zamieniamy bloczek fundamentowy na ścianę monolityczną. Ponieważ nie znalazłem u Pana w książce takiego detalu opracowałem go sam. Poproszę o krótką analizę i odpowiedź czy poprawnie dobrałem układ warstw i produktów.

visibility czytano 355 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Paweł Kapuściński

dział 308
temat nr 1653

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

visibility czytano 326 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom

TomaszPe

dział 308
temat nr 1656

Zastąpienie papy paroizolacyjnej folią aluminiową


Dzień dobry
w analizach mam następujące warstwy na dachu płaskim garażu:
- strop betonowy 18cm
- papa min Sd = 120m
- styropian spadkowy min 16cm
- szlichta betonowa 5cm
- papa podkładowa
- papa nawierzchniowa
Czy można pierwszą warstwę papy zamienić na folię metalizowaną/laminowaną z aluminium? Twierdził Pan, że dobrej jakości folia wychodzi podobnie cenowo do papy ale to co jestem w stanie znaleźć z deklarowanym Sd=150m ma cenę rzędu 2,6/m kw. wobec ceny papy na poziomie 24zł/m kw. Proszę o wskazanie jakościowej folii lub wad np. Strotex 150 Al.

visibility czytano 326 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne stropodachy porady inwestorom

januk87

dział 308
temat nr 1667

Budowa fundamentu domu przed półtoraroczną przerwą w robotach


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i prac ziemnych. Budowę planuję zacząć za miesiąc, jestem zmuszony podzielić ją na kilka etapów tak więc po wykonaniu fundamentu będzie on stał nie obciążony około półtora roku. Dopiero później zostaną wykonane mury, strop, dach i rynny.

1. Teren
Posiadamy działkę z lekkim spadem. Jak to ugryźć - czy lepiej kopać pod ławy czy może usunąć całą ziemię spod budynku? Dodam że strona położona niżej będzie podniesiona tak by była wyżej około 50 cm niż poziom drogi. Ponieważ przód działki będę podnosił to ściana fundamentowa na przodzie będzie miała około 1,2 m a z tyłu budynku od północy jakieś 30 - 40cm. Powyżej mnie mam jednego sąsiada. Pomimo iż podczas obecnej pogody nigdzie woda na działce nie stała to trochę obawiam się zalewania od góry i muszę pomyśleć jak odebrać ewentualną nadwyżkę wody? Z odwiertów wynika że teren jest skalisty, z resztą było to dobrze widać przy kopaniu studni. Wydaje mi się że lepiej zebrać całą górę i trochę z dołu bo obniży to ryzyko zasypywania się fundamentów podczas prac i po prostu chyba generalnie będzie wygodniej.

2. Wykonanie
Projekt przewiduje beton podkładowy C8/10 o grubości 10 cm. Czy taki beton też w jakiś sposób trzeba szalować czy jeśli wykop będzie w miarę ok to można to zrobić bez szalunku? Kolejna warstwa według projektu to 2 razy papa termozgrzewalna na to szalunek zbrojenie i beton. Trzeci etap to ponowne szalowanie i wylanie ściany fundamentowej. Lepiej zrobić jak projekt nakazuje czy może izolację poziomą dać między ławą a ścianą fundamentową zamiast między betonem podkładowym a ławą?

3. Uziom
Gdzie najlepiej umieścić bednarkę? Czy zatapia się ją w ławie czy może w betonie podkładowym? Jest to raczej praca dla elektryka czy poziom trudności nie jest zbyt duży i poradzi sobie z tym ekipa od fundamentu?

4. Hydroizolacja
Jeśli wszystko będzie robione w szalunkach to chciałbym na całości zrobić hydroizolację pionową używając masy kmb. Czy to poprawne wykonanie?

5. Izolacja termiczna pionowa
Planuję zastosować płyty xps. Teraz pytanie skoro fundament będzie miał miejscami do 1,3m to odkąd zaczynać izolację termiczną? Czy wystarczy metr wysokości? Izolację termiczną planuję zamontować na kleju punktowo czy to dobry pomysł czy może lepiej dokładnie przykleić ją do fundamentu tak jak np robi się to przy kładzeniu płytek gdzie klej powinien być rozprowadzony na całej powierzchni?

6. Czas
Skoro fundament będzie stał przez ponad rok to czy warto już teraz robić chudy beton czy lepiej się wstrzymać i zrobić później? Czy warto zabezpieczyć ścianę fundamentową od góry na ten okres?

7. Beton podkładowy
Od dawna się zastanawiam jak to jest z tym chudym betonem. W przypadku kiedy ma on 10 cm grubości jak przewiduje to projekt to przecież pod ciężarem fundamentu i reszty domu taki beton na pewno pęknie co za tym idzie może zostać uszkodzona izolacja pozioma z papy.

8. Słupy i zbrojenie
Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem z racji iż mam kilka słupów których zbrojenie będzie wystawać z fundamentów dosyć wysoko a nie chcę tego tak zostawić na rok. Czy można wypuścić krótsze zbrojenie i się dowiązać w kolejnych etapach? Czy może to nie najlepszy pomysł? Chodzi mi tu o 3 sprawy bezpieczeństwo, ewentualną korozję i ostatnia opcja którą również biorę pod uwagę to obcięcie i kradzież.

Zapewne niektóre sprawy poruszone są w książce ale niestety nie mam do niej teraz dostępu.
pozdrawiam

visibility czytano 845 razy forum komentarzy: 33
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

mrpiter

dział 308
temat nr 1668

Garaż przylegający do domu


Jestem na etapie tworzenia koncepcji rozkładu pomieszczeń w domu parterowym. Mam pytanie odnośnie garażu. Założenie jest takie, że będzie on niejako dostawiony od frontu do domu, ale nie będzie z niego wejścia do domu, oraz nie będzie on w ogóle ogrzewany. Będzie on też miał nieocieplany dach płaski podczas gdy na reszcie domu będzie dach dwuspadowy (dom w kształcie kwadratu). Obecnie parkuję w nieogrzewanym garażu blaszaku i nie potrzebuję garażu ogrzewanego, z tego co się nawet orientuję to samochody nie lubią przejścia przez temperaturę 0 gdyż jest to szkodliwe dla karoserii.
Załączyłem 4 warianty dostawienia garażu i chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z nich już na oko jest niepoprawny.

1. Myślę, że ten wariant jest poprawny, ale nie podoba mi się to, że jest on najwęższy oraz jest cały ocieplony taką samą grubością styropianu jak dom. Skoro garaż ma być nieogrzewany jest to dla mnie zbędny wydatek.
2. W tym wariancie mam wątpliwości czy w pionowych pachwinach Pokoju 1 oraz pomieszczenia Technicznego (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) może wystąpić problem kondensacji pary wodnej. Wiem, że to wymagałoby obliczeń, ale czy na oko już można powiedzieć, że najprawdopodobniej tam byłby problem?
3. Ten wariant zakłada, że boczne ściany garażu w ogóle nie łączą się z murem domu a za tył garażu robi styropian domu. Ten wariant mi się podoba ponieważ w garażu jest najszerzej a dodatkowo nie płacę za styropian na garaż oraz za robociznę jego położenia. Mam jedynie obawy, czy robiąc elewację domu nie będzie problemu na łączeniu bocznych ścian garażu ze styropianem na domu (zaznaczyłem czerwonym kółkiem)? Czy tam nie dojdzie do pionowych pęknięć elewacji ze względu na różnicę podłoża? na który poszłaby warstwa szpachlowa zbrojona siatką (bloczek silikatowy w przypadku garażu i styropian na domu)?
4. Delikatnie zmodyfikowana wersja wariantu 3. Garaż zwężony o 10cm po to aby na zewnątrz położyć styropian 5 cm aby była jednorodna powierzchnia pod wykonanie elewacji (tylko jeśli w wariancie 3 faktycznie występowałby problem).

Będę wdzięczny za opinię

visibility czytano 350 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Tomekk

dział 308
temat nr 1672

Budowa tarasu naziemnego na fundamencie


Dzień dobry,
Ze względu lekki spadek terenu i słabe wysadzinowe grunty projektant projektuje taras naziemny na fundamencie. W kwestii płytek gresowych które są planowane na tarasie rozumiem to tak, że powinien zostać zastosowany klej o odpowiednio dużej elastyczności (C2S2), odpowiednia masa fugowa  (CG2) oraz odpowiednia łączna szerokość fug między płytkami, żeby przenieść różnice w rozszerzalności termicznej materiałów.
Czy dla trzeciej strefy klimatycznej poniższe szerokości fug są prawidłowe?
rozmiar płytki 33cmx33cm - fuga min. 8mm,
rozmiar płytki 40cmx40cm - fuga min. 10mm,
rozmiar płytki 45cmx45cm - fuga min. 12mm,
rozmiar płytki 60cmx60cm - fuga min. 15mm

Jaka jest trwałość samego kleju/masy fugowej, czy jest konieczna i jak wygląda pielęgnacja masy fugowej? Jestem ciekawy ile dobrze położone płytki powinny wytrzymać.

visibility czytano 379 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

iz

dział 308
temat nr 1677

Ocieplenie ściany między łazienką a przedsionkiem


Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc. Czy powinnam ocieplić izolacją termiczną ścianę pomiędzy wiatrołapem pom. 1.1 a łazienką pom. 1.6 ze względu na różnicę temperatur? W wiatrołapie przyjęte jest 16 st, w łazience 24 st. Rysunek w załączeniu.
Pozdrawiam!

visibility czytano 423 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie centralne porady inwestorom


 
 
77
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.