porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 756


 
 
77
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
Mavericktemat nr 308-1884
visibility czytano 232 razy

Współczynnik przenikania ciepła U bramy garażowej


Panie Jerzy,
jaka powinna być izolacyjność cieplna bramy garażowej w moim przypadku? Garaż ocieplany do 5 st C (analizy 2099). Jeden z producentów oferuje takie warianty i nie wiem, który z nich byłby ekonomicznie uzasadniony. Czy mógłby Pan polecić jakichś producentów bram, na których warto zwrócić uwagę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Lukasz86temat nr 308-1886
visibility czytano 256 razy

Analiza c-w tarasu i rysunki detali


A gdzie ja mogę wykonać u kogo analizę c-w tarasów nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz opracowanie technologii wraz z rysunkami detali?
Mam projekt budowlany ale tam tego nie ma.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane tarasy porady inwestorom

GGtemat nr 308-1889
visibility czytano 437 razy

Przebicia ścian rurami gazowymi oraz ich łączenie


Dzień dobry,
Jak i czym wypełniać otwory wokół otworów w ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych po przebiciu ich rurami stalowymi lub miedzianymi dla instalacji gazowej. Czy trzeba czymś je owijać celem kompensacji jakiś ruchów termicznych, czy w ścianach wewnętrznych ruchów nie będzie, gdyż temperatura jest stała?
Czy uszczelnianie połączeń dla instalacji gazowej należy wykonywać pakułami, taśmami teflonowymi czy nicią?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje gazowe porady inwestorom

Agnieszka Urbantemat nr 308-1890
visibility czytano 509 razy

Posadowienie domu przy wysokim poziomie wód gruntowych


Dzień dobry,
Jesteśmy w trakcie projektu domu i po badaniach gruntowych okazało się, że jest bardzo wysoki stan wód gruntowych (10-20 cm poniżej poziomu terenu). Planowaliśmy tradycyjny fundament, ale w tym przypadku skłaniamy się ku płycie fundamentowej z izolacją termiczną nad płytą nośną i dodatkowym wyniesieniu budynku ponad teren i dodaniu pod płytą zagęszczonej warstwy żwiru 8-16 mm. Dom jest w kształcie prostokąta 11x22 m, parter plus poddasze użytkowe. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Dodatkowo geolog twierdzi, że warstwy gruntu są wystarczająco nośne, ale ich zagęszczenie wynosi maksymalnie 0,5. W załączeniu jest opinia geotechniczna.

1.Robiąc tradycyjną ławę fundamentową w najsuchszym okresie musielibyśmy odwadniać wykopy i możliwe, że zagęścić grunt pod chudziakiem. Dodatkowo odpompowywać wodę z wykopów. Nie wiadomo na jakiej wysokości będą wtedy wody gruntowe. Czy w ogóle ma sens w tym przypadku wymiana części gruntu na żwir 8-16 mm pod chudziakiem, skoro i tak fundamenty będą w wodzie? Ile lat wytrzymuje izolacja przeciwwodna w takich warunkach? Tutaj chodzi mi o to, czy nie lepiej zastosować podwójne zabezpieczenie - beton napowietrzony i izolacja przeciwwodna. W tym przypadku też chyba konieczne byłoby wyniesienie trochę domu ponad teren, żeby robić płytsze wykopy.

2.Płyta fundamentowa wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, bo nie trzeba robić wykopów i da się usytuować dom ponad poziomem wód gruntowych. Zastosowanie żwiru 8-16mm pod chudziakiem może oddzielić fundament od wody. Jedynie moje przekonanie o większej stabilności ław fundamentowych skłania mnie ku wybraniu ław a nie płyty fundamentowej. W tym przypadku też trzeba byłoby podnieść poziom 0 domu, tylko o ile? Czy w tym przypadku też trzeba kilka metrów od domu podnieść teren na równym poziomie? Czy trzeba wymienić grunt pod płytą i jak coś to na jaką głębokość?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Inwestor i architekt w jednym
Agnieszka Urban
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990temat nr 308-1891
visibility czytano 296 razy

Smog, a wentylacja hybrydowa


Dzień dobry,
mam problem. Wszyscy wokoło mnie palą starymi piecami. Przy braku wiatru i niskiej temperaturze na zewnątrz czuć dym w moim domu. Chciałbym się pozbyć smogu. Czy jedynym rozwiązaniem jest rekuperacja z filtrem który wyłapuje cząsteczki PM 2,5 i PM 10? Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć rekuperacji w moim domu bo wymiana filtrów i koszt samego dobrego urządzenia trochę mnie przeraża. Z drugiej strony jak "zatkam" nawiewniki (wiem, że tak nie można, ale śmierdzi i boli wszystkich głowa chodzą oczyszczacze pokojowe) to mam dużo wilgoci w domu. Donos na policję nie wchodzi w grę bo tu gdzie nie spojrzeć wszyscy w koło palą starymi piecami i to nawet nie chodzi o śmieci.

Pomyślałem, że zainstaluję klimatyzator w salonie z funkcją grzania z filtrem Hepa, z tego co wiem klimatyzator osusza powietrze więc w zimne wieczory byłoby dobrze z wilgocią a na dodatek latem mógłbym schłodzić pomieszczenia. Jest to dom ok 80m2. Nie wiem czy dobrze myślę. Minusem tego rozwiązania jest również częsta wymiana filtrów, ale może "przeboleje".
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysiek.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom smog

Magda Smoleńskatemat nr 308-1894
visibility czytano 248 razy

Hydroizolacje części podziemnej w domu z roku 1944


Zdecydowałam się na remont domu z 1944 r z białej cegły. Jest projekt adaptacji. W 2019 r został wymieniony dach, wylany wieniec, postawiony nowy komin, drenaż opaskowy na 3/4 obwodu. Budynek w połowie podpiwniczony, w piwnicy wilgoć, ściany z cegły z wykwitami solnymi. Brak izolacji poziomej i pionowej fundamentów. Obawiam się wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach. Czy mogę wysłać projekt do sprawdzenia? Prośba o poradę jakie ekspertyzy należy zamówić, jakie dodatkowe projekty są niezbędne. W jakiej kolejności kolejne etapy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fundamenty hydroizolacje naprawy remonty renowacje porady inwestorom domy jednorodzinne

Mavericktemat nr 308-1905
visibility czytano 197 razy

Okna dachowe między blisko leżącymi krokwiami


Mam pytanie dotyczące montażu okien dachowych. Standardowe szerokości okien dachowych zaczynają się od 66 cm. Chciałbym zamontować okna 66x118 ale z tego co widzę na rzucie więźby odległości między krokwiami (między którymi będą montowane okna) od środka krokwi do środka wynoszą 71 cm lub 74, co przy odjęciu 8 cm daje 63 i 66 cm. Czy można krokwie wycinać aby takie okno się zmieściło, czy może lepiej poprosić konstruktora żeby przesunął nieco te krokwie żeby się te okna bez problemu zmieściły? Czy otwór 70 cm mierząc od brzegu krokwi do brzegu będzie odpowiedni żeby zamontować bez problemu takie okna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne dachy domy jednorodzinne domy murowane okna dachowe porady inwestorom

Jacek Rachwaltemat nr 308-1908
visibility czytano 392 razy

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1911
visibility czytano 222 razy

Podwyższenie pomieszczeń na poddaszu


Witam Panie Jerzy.
Ściany działowe poddasza użytkowego zostały wymurowane do wysokości jętek (zdjęcie nr 1). Zastanawiamy się, aby pomieszczenia mieszkalne powiększyć do wysokości kalenicy. Czy w tej sytuacji jest możliwość podmurowania ścian wyżej, ew. wykonania ścian z suchej zabudowy (nie zapominając o komforcie akustycznym pomieszczeń ze sobą sąsiadujących)? I drugie pytanie (związane z 1szym), czy kanały went. grawitacyjne podłączone do kominków wentylacyjnych można umieścić w warstwie izolacji dachu? (zdjęcie nr 2 - przykładowe z internetu).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe poddasza użytkowe porady inwestorom

Piotrektemat nr 308-1917
visibility czytano 383 razy

Ocieplenie fundamentu i pod progiem stolarki


Witam.
Pytanie odnosi się do termoizolacji podłogi na gruncie.

1. W książce na stronie 69 znajduje się wykres rys. 1.5-7 porównuje styropian za 440zł i 160zł czy można prosić o objaśnienie o jakim konkretnie styropianie mowa i z czego wynika tak duża różnica cenowa?

2. W swoim projekcie mam 10cm styropianu "eps100 podłoga" co wzbudziło moje zaniepokojenie bo z tego co już wyczytałem zalecany jest styropian xps oraz jego grubość czy to nie za mało? Projektant twierdzi że z obliczeń wychodzi że dalsze zwiększanie grubości styropianu nie przynosi większych korzyści. Czy mogę zamienić to na 10cm styropianu xps? Na fundamencie zaprojektowane jest 10cm xps jako termoizolacja pionowa. Na parterze przewidziane jest ogrzewanie podłogowe.

3. Kolejne zagadnienie to montaż okien od samej podłogi. Ściany zewnętrzne będą z gazobetonu solbet 500. Czy otwory okienne powinny być od poziomu betonu podkładowego czy można wymurować pierwszą warstwę z gazobetonu do wysokości docelowej posadzki i na tym zamontować okno?Chodzi mi o to czy jest uzasadnione stosowanie ciepłej podwaliny pod oknem (zapewne będzie to spory koszt)? Czy jest to po prostu kolejny produkt który wciska się inwestorom za grubą kasę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
77
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.