porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 246


 
 
26
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
PawelMtemat nr 308-1555
visibility czytano 501 razy

Chłodzenie budynku wentylacją mechaniczną podczas upałów


Dzień dobry,
Panie Jerzy - ostatnio w rozmowie z jednym instalatorem zapytałem go z ciekawości czy jest aktualnie jakiś sposób na to aby zapobiegać przegrzewaniu się domu w trakcie upałów jeśli sam budynek więcej ciepła już nie jest w stanie powstrzymać. Nie chcę w domu "standardowej klimatyzacji" więc zapytałem go o to czy w urządzeniach rekuperacyjnych są zintegrowane ochładzacze powietrza (skoro są ogrzewacze takie jak np. grzałki)? Otrzymałem schemat instalacji wpięcia klimatyzacji do instalacji rekuperacji (z zastrzeżeniem, że ma to rację bytu gdy jednostki są dobrze dobrane wydajnością).
Z racji tego, że nie znam się na tym chciałem zapytać czy technicznie jest to poprawne rozwiązanie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fizyka budowli wentylacja mechaniczna chłodzenie

Jarykatemat nr 308-1568
visibility czytano 465 razy

Spiżarka w kotłowni i inne błędy w projekcie


Dzień dobry.
Panie Jerzy, poprosiłam architekta o zaprojektowanie małego okienka w pomieszczeniu nr 3, czyli małej spiżarce za kuchnią, gdzie jednocześnie będzie znajdował się piec. Chciałabym uzyskać tam trochę niższą temperaturę, a dodatkowo wydaje mi się, że w pomieszczeniu z piecem powinna być też większa wentylacja. Architekt jednak twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest to strona północna i zawsze będzie tam chłodniej. Wentylacja „jakaś” ma być. Nie planuję rekuperacji.
Przy okazji, proszę o zerknięcie fachowym okiem na rozkład pomieszczeń. Może są tam jakieś detale, których ja już nie zauważam, a nastręczą jeszcze problemów przy budowie.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

Jantemat nr 308-1617
visibility czytano 386 razy

Ściany jednowarstwowe - czy zasadne do zastosowania?


Panie Jerzy, chcę zadać generalne pytanie o ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego (grubości 48 cm, klasa 300 lub 350 kg/m3). Jak się Pan odnosi do tego rozwiązania - czy ma ono jakieś ogólne wady albo zalety? Czy robił Pan analizy takiej przegrody? Czy może w niej zachodzić kondensacja pary wodnej, czy nigdy nie wychodziło z obliczeń takie prawdopodobieństwo? Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale myślę, że wiele mi wyjaśni Pana doświadczenie w tym temacie.
Pytam ponieważ kiedy kilka lat temu liczyłem koszty, to ściana trójwarstwowa (bk + wełna drzewna + deska modrzewiowa elewacyjna) wychodziła znacznie taniej niż jednowarstwowa. Na dzień dzisiejszy różnica jest dużo mniejsza a mi dodatkowo coraz bardziej zależy na łatwiejszej i szybszej realizacji prac z uwagi na samodzielne wykonawstwo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady architektom

FelixFtemat nr 308-1622
visibility czytano 452 razy

Posadowienie domu szkieletowego na płycie żelbetowej


Witam.
Wysyłam rys. tego co będzie wykonywane i jak (zgodnie z rozmową telefoniczną).
Ustaliliśmy, że tam gdzie nie ma potrzeby, mleczka bet. nie muszę usuwać co mnie wielce cieszy. Przypomnę, że obecnie płyta została zmyta myjką o sile 150bar i luźną warstwę mleczka cementowego i osadów z całej płyty zmyłem. Płyta fundamentowa "leżakuje" już blisko 6-mcy. Miałem wątpliwości co do konieczności chemicznego zmywania mleczka i Pan je rozwiał.

Została kwestia ław na płycie fundamentowej i tego czy pod nimi jednak muszę użyć hydroizolacji (papa lub folia) czy też mogę nie używać w tym wypadku? Ja bym wolał nie dawać bowiem chodzi też o siły tarcia a każda powłoka pomiędzy to zawsze jakaś warstwa poślizgowa; to jeden z wielu powodów użycia bet.plus domieszki napowietrzające. Dom szkieletowy jest generalnie w porównaniu do murowanego lekki i tu właściwie chodzi o siły boczne i odporność na przesunięcie. Bez hydroizolacji między ława/płyta zwiększą się siły tarcia obu elementów.

Ława (waga całości ław i stali ok 7ton) będzie kotwiona dodatkowo do płyty na zakończeniu każdego odcinka prostego i przy zmianie kierunku prętami 4x fi16, chemicznie na głębokość 18cm do płyty fundamentowej, każdy pręt pod kątem ok. 12-15stopni. Każdy pręt będzie wystawał ponad poziom płyty na wys ok 25cm. Zostaną też związane do zbrojenia poziomego ław.

Na rys. 1 wszystkie elementy w przekroju opisałem jak Pan prosił, na rys 2 jest rzut z góry przebiegu ławy na płycie fundamentowej. Tak więc pytanie o mleczko cementowe (czy konieczne jest jego usunięcie) utknęło w tym momencie na zagadnieniu - co z miejscem gdzie pojawią się te właśnie pręty? Co z hydroizolacją ław?
Pozdrawiam serdecznie.

ps1. na wszelki wypadek od razu zapytam (by nie pytać później) czy takie środki jak: (https://www.noxan.pl/farby/wytrawianie-posadzek-betonowych.html) lub (https://budujmy.eu/product-pol-561-BETONI-PEITTAUSLIUOS-srodek-do-wytrawiania-powierzchni-betonowych-5-l-Obecnie-pod-nazwa-Rensa-Etching-Liquid-uniw.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--uagvp1VX5IPttDY7Sm_ww6wqz2SvTN-jkw51LpfXi5hHrjkUvQ8RoC0qUQAvD_BwE)nadadzą się do usunięcia mleczka bet kwasem z powierzchni betonowej, która nie była zacierana i nie jest gładka jak beton posadzkowy?

ps2. wysyłam też zdjęcie płyty i zbliżenie na tę białą, twardą warstwę na powierzchni betonu.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Piotr Hermantemat nr 308-1648
visibility czytano 356 razy

Zamiana fundamentu murowanego na monolityczny


Dzień dobry,
Panie Jerzy nie wnikając w szczegóły wykonana przez Pana analiza projektu spotkała się z akceptacją większości uwag architekta adaptującego PB. Niestety jak się Pan może domyślić Pańskie zmiany i uwagi nie zostały wprowadzone albo zostały poczynione jedynie uwagi co należy zrobić, bez opracowania detali itp. (kilkanaście punktów na jednej kartce A4... bez komentarza).
Po wielu rozmowach zamieniamy bloczek fundamentowy na ścianę monolityczną. Ponieważ nie znalazłem u Pana w książce takiego detalu opracowałem go sam. Poproszę o krótką analizę i odpowiedź czy poprawnie dobrałem układ warstw i produktów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

januk87temat nr 308-1667
visibility czytano 850 razy

Budowa fundamentu domu przed półtoraroczną przerwą w robotach


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i prac ziemnych. Budowę planuję zacząć za miesiąc, jestem zmuszony podzielić ją na kilka etapów tak więc po wykonaniu fundamentu będzie on stał nie obciążony około półtora roku. Dopiero później zostaną wykonane mury, strop, dach i rynny.

1. Teren
Posiadamy działkę z lekkim spadem. Jak to ugryźć - czy lepiej kopać pod ławy czy może usunąć całą ziemię spod budynku? Dodam że strona położona niżej będzie podniesiona tak by była wyżej około 50 cm niż poziom drogi. Ponieważ przód działki będę podnosił to ściana fundamentowa na przodzie będzie miała około 1,2 m a z tyłu budynku od północy jakieś 30 - 40cm. Powyżej mnie mam jednego sąsiada. Pomimo iż podczas obecnej pogody nigdzie woda na działce nie stała to trochę obawiam się zalewania od góry i muszę pomyśleć jak odebrać ewentualną nadwyżkę wody? Z odwiertów wynika że teren jest skalisty, z resztą było to dobrze widać przy kopaniu studni. Wydaje mi się że lepiej zebrać całą górę i trochę z dołu bo obniży to ryzyko zasypywania się fundamentów podczas prac i po prostu chyba generalnie będzie wygodniej.

2. Wykonanie
Projekt przewiduje beton podkładowy C8/10 o grubości 10 cm. Czy taki beton też w jakiś sposób trzeba szalować czy jeśli wykop będzie w miarę ok to można to zrobić bez szalunku? Kolejna warstwa według projektu to 2 razy papa termozgrzewalna na to szalunek zbrojenie i beton. Trzeci etap to ponowne szalowanie i wylanie ściany fundamentowej. Lepiej zrobić jak projekt nakazuje czy może izolację poziomą dać między ławą a ścianą fundamentową zamiast między betonem podkładowym a ławą?

3. Uziom
Gdzie najlepiej umieścić bednarkę? Czy zatapia się ją w ławie czy może w betonie podkładowym? Jest to raczej praca dla elektryka czy poziom trudności nie jest zbyt duży i poradzi sobie z tym ekipa od fundamentu?

4. Hydroizolacja
Jeśli wszystko będzie robione w szalunkach to chciałbym na całości zrobić hydroizolację pionową używając masy kmb. Czy to poprawne wykonanie?

5. Izolacja termiczna pionowa
Planuję zastosować płyty xps. Teraz pytanie skoro fundament będzie miał miejscami do 1,3m to odkąd zaczynać izolację termiczną? Czy wystarczy metr wysokości? Izolację termiczną planuję zamontować na kleju punktowo czy to dobry pomysł czy może lepiej dokładnie przykleić ją do fundamentu tak jak np robi się to przy kładzeniu płytek gdzie klej powinien być rozprowadzony na całej powierzchni?

6. Czas
Skoro fundament będzie stał przez ponad rok to czy warto już teraz robić chudy beton czy lepiej się wstrzymać i zrobić później? Czy warto zabezpieczyć ścianę fundamentową od góry na ten okres?

7. Beton podkładowy
Od dawna się zastanawiam jak to jest z tym chudym betonem. W przypadku kiedy ma on 10 cm grubości jak przewiduje to projekt to przecież pod ciężarem fundamentu i reszty domu taki beton na pewno pęknie co za tym idzie może zostać uszkodzona izolacja pozioma z papy.

8. Słupy i zbrojenie
Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem z racji iż mam kilka słupów których zbrojenie będzie wystawać z fundamentów dosyć wysoko a nie chcę tego tak zostawić na rok. Czy można wypuścić krótsze zbrojenie i się dowiązać w kolejnych etapach? Czy może to nie najlepszy pomysł? Chodzi mi tu o 3 sprawy bezpieczeństwo, ewentualną korozję i ostatnia opcja którą również biorę pod uwagę to obcięcie i kradzież.

Zapewne niektóre sprawy poruszone są w książce ale niestety nie mam do niej teraz dostępu.
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-1668
visibility czytano 355 razy

Garaż przylegający do domu


Jestem na etapie tworzenia koncepcji rozkładu pomieszczeń w domu parterowym. Mam pytanie odnośnie garażu. Założenie jest takie, że będzie on niejako dostawiony od frontu do domu, ale nie będzie z niego wejścia do domu, oraz nie będzie on w ogóle ogrzewany. Będzie on też miał nieocieplany dach płaski podczas gdy na reszcie domu będzie dach dwuspadowy (dom w kształcie kwadratu). Obecnie parkuję w nieogrzewanym garażu blaszaku i nie potrzebuję garażu ogrzewanego, z tego co się nawet orientuję to samochody nie lubią przejścia przez temperaturę 0 gdyż jest to szkodliwe dla karoserii.
Załączyłem 4 warianty dostawienia garażu i chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z nich już na oko jest niepoprawny.

1. Myślę, że ten wariant jest poprawny, ale nie podoba mi się to, że jest on najwęższy oraz jest cały ocieplony taką samą grubością styropianu jak dom. Skoro garaż ma być nieogrzewany jest to dla mnie zbędny wydatek.
2. W tym wariancie mam wątpliwości czy w pionowych pachwinach Pokoju 1 oraz pomieszczenia Technicznego (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) może wystąpić problem kondensacji pary wodnej. Wiem, że to wymagałoby obliczeń, ale czy na oko już można powiedzieć, że najprawdopodobniej tam byłby problem?
3. Ten wariant zakłada, że boczne ściany garażu w ogóle nie łączą się z murem domu a za tył garażu robi styropian domu. Ten wariant mi się podoba ponieważ w garażu jest najszerzej a dodatkowo nie płacę za styropian na garaż oraz za robociznę jego położenia. Mam jedynie obawy, czy robiąc elewację domu nie będzie problemu na łączeniu bocznych ścian garażu ze styropianem na domu (zaznaczyłem czerwonym kółkiem)? Czy tam nie dojdzie do pionowych pęknięć elewacji ze względu na różnicę podłoża? na który poszłaby warstwa szpachlowa zbrojona siatką (bloczek silikatowy w przypadku garażu i styropian na domu)?
4. Delikatnie zmodyfikowana wersja wariantu 3. Garaż zwężony o 10cm po to aby na zewnątrz położyć styropian 5 cm aby była jednorodna powierzchnia pod wykonanie elewacji (tylko jeśli w wariancie 3 faktycznie występowałby problem).

Będę wdzięczny za opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

TomaszPetemat nr 308-1682
visibility czytano 417 razy

Wpływ zamiany tynku cem-wapiennego na gipsowy na dyfuzję pary wodnej


Dzień dobry
W projekcie i obliczeniach do niego, które Pan wykonał mam wskazane tynki cementowo-wapienne. Życie jednak poszło swoją drogą i tynki (poza łazienkami, garażem i kotłownią) będą gipsowe. Jakie zmiany i w jakim trybie należy wprowadzić do projektu aby nie sprowadzić na siebie nieszczęść?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

iztemat nr 308-1685
visibility czytano 251 razy

Warstwy stropu w letniskowym domu nad łazienką i kuchnią


Dzień dobry,
Mam istniejący budynek rekreacji indywidualnej w technologii murowanej, ogrzewany sporadycznie grzejnikami elektrycznymi, użytkowany głównie w sezonie letnim. Pytanie odnosi się do projektowanego stropu drewnianego pomiędzy łazienką i kuchnią a pokojami na poddaszu. Warstwy stropu od góry:

2cm podłoga (parkiet, płytki)
2,0 cm płyta ognioodporna,
2,2 cm płyta OSB zagruntowana do NRO
10x20 cm belki konstrukcyjne zaimpregnowane ogniochronnym preparatem spełniającym warunki NRO 
10 cm wełna mineralna w przestrzeni pomiędzy belkami (funkcja akustyczna)
3,0 cm ruszt instalacyjny metalowy, zimnogięty
1,5 cm płyta ognioodporna,

Wiem, że paroizolacji nie stosujemy w przegrodach wewnętrznych. Sufit w łazience i kuchni będzie zabezpieczony płynną hydroizolacją. Jednak czy muszę jeszcze jakoś zabezpieczyć strop drewniany nad łazienką przed penetracją wilgoci?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź!
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane

Michał Emtemat nr 308-1686
visibility czytano 300 razy

Zawyżony kosztorys powykonawczy firmy budującej dom


Dzień dobry.
Podpisałem z firmą umowę na budowę domu jednorodzinnego pod klucz za 1 mln plus VAT. Podstawą ustalenia ceny był kosztorys ofertowy firmy. Dom powstał. Po zakończeniu prac firma miała przedstawić kosztorys powykonawczy. Firma nie skończyła prac, a skasowała już (trochę podstępem, trochę szantażem) 1,4 mln. Nie zrobiła większości wykończeniówki, a stan deweloperski. Trochę wykończeniówki zaczęła i nie skończyła.
Przygotowała za to kosztorys powykonawczy za to co robiła na ponad 1,6 mln.
 
Chcę wystąpić do sądu przeciw firmie o zwrot tego, co zapłacone ponad 1 mln plus VAT i zwrot kosztów tego, czego nie zrobili. Konsultowałem u adwokata i okazuje się że przed sądem ciężar dowodu będzie po mojej stronie i muszę udowodnić, że kosztorys powykonawczy jest zawyżony. Adwokat chce zawnioskować o biegłego, ale preferowałbym zrobić to po uzyskaniu wytycznych od Pana. Jak Pan to widzi?
 
Z poważaniem,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane roszczenia porady inwestorom


 
 
26
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.