porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 69


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
S24temat nr 308-630
visibility czytano 451 razy

Minimalizacja kosztów budowy, czy aby na pewno?


Panie Jerzy,
jak Pan ocenia technologię MITEK oraz więzary kratownicowe jako rozwiązanie na konstrukcję dachu a zarazem stropu w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym?
Kierując się optymalizacją kosztów i maksymalnym uproszczeniem procesu budowy jako projekt domu wybrałem sobie budynek parterowy, bez poddasza, bez garażu, o konstrukcji dachu w technologii prefabrykowanej z ociepleniem na stropie (poddasze nieocieplone).

Czy zna Pan jeszcze jakieś optymalizacje, które można wprowadzić na etapie projektu by ograniczyć do minimum możliwość błędów podczas budowy?

Czy płyta fundamentowa wpisuje się w tym kontekście jako optymalizacja?

Czy technologie domów szkieletowych są Pana zdaniem łatwiejsze do wdrożenia?

Czysto hipotetycznie, w jakiej technologii wybudował by Pan sobie teraz dom (ok. 120 m2 użytkowych) tak aby ograniczyć koszty, bolączki z ekipami budowlanymi i uprościć cały proces?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane dachy wiązary dachowe więźba dachowa porady inwestorom

mkoztemat nr 308-797
visibility czytano 156 razy

Ściany szkieletowe bez analiz c-w


Dzień dobry
Podesłano mi następujący link nt. wentylacji dyfuzyjnej i struktury ścian szkieletowych w budynkach wznoszonych przez firmę z załączonego linku
http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/wentylacja
Widzę ze struktury ściany że treść odbiega od zaproponowanej przegrody bo jedną z warstw zewnętrznych stanowi płyta osb, która ma wysoki opór dyfuzyjny i jest duża szansa że w połączeniu ze szczeliną wentylacyjną doprowadzi do kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie płyty osb.
Mam pytanie czy istnieje coś takiego jak wentylacja dyfuzyjna, czy jest to zjawisko które może mieć wpływ na klimat w pomieszczeniach, czy też jest z uwagi na skalę zupełnie pomijalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

monika.btemat nr 308-866
visibility czytano 586 razy

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

paulina1620temat nr 308-937
visibility czytano 188 razy

Typowe błędy w typowym projekcie domu szkieletowego


Witam,
dotarł do mnie projekt typowy domu w technologii szkieletowej, mam wątpliwości co do przedstawionych warstw przegród, 1 - ściany zewnętrzne, 3- podłoga na gruncie, 4- strop międzykondygnacyjny. Proszę o ocenę i poradę co jest źle a co dobrze.

Druga kwestia, bo dużo czytałam na temat dysperbitu, dużo sprzecznych informacji i proszę o jednoznaczną odpowiedź czy można dysperbit stosować na ściany fundamentowe jako izolacja przeciwwilgociowa.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

AndrzejGtemat nr 308-956
visibility czytano 268 razy

Ściana szkieletowa drewniana domu letniskowego


Dzień dobry,
Spotkałem na jednej z grup przekrój ściany jak na załączonym zdjęciu w związku z tym mam kilka pytań. Nadmienię jedynie, że planuję budować dom na zgłoszenie do 35m2 (powierzchnia zabudowy), dom ma być używany jako rekreacyjny, więc nie będzie również na stałe ogrzewany.
1. czy przedstawione na zdjęciu rozwiązanie jest prawidłowe? Tu w przestrzeni instalacyjnej instalowana jest wełna, a przecież po tej stronie folii powinna być raczej przestrzeń wentylowana, by gromadząca się na folii woda wysychała. Tu prawdopodobnie będzie w wełnie
2. Czy w przestrzeni, która ma być wentylowana można prowadzić instalacje, które mogą zaburzyć wentylację tej przestrzeni?
3. Zamierzam zbudować ściany obustronnie obłożone deskami. Jeśli dobrze rozumiem ideę tej technologii po stronie zewnętrznej na słupkach powinienem zainstalować płyty np. OSB, które usztywnią konstrukcję na nie folia wiatroizolacyjna na nią ruszt drewniany (pionowy, by można było zamocować poziomo deski) zapewniający również wentylację przestrzeni. Patrząc w kierunku wnętrza na słupkach folia paroizolacyjna, ruszt drewniany zapewniający przestrzeń instalacyjną i wentylację tej przestrzeni i na wierzchu boazeria drewniana lub inna okładzina ścian. Między słupkami wypełnienie z wełny mineralnej. Tylko jaka powinna być prawidłowa jej grubość, by w tak użytkowanym domku nie rozwijały się w ścianach grzyby i pleśnie? Spotkałem się już z różnymi grubościami słupków 9,5 do 24 cm wszystko przy ich szerokości tych ok 4 cm.
4. Czy w ogóle powinno się taki dom ocieplać? W sumie będzie on używany w miesiące letnie i ewentualnie sporadycznie w miesiące zimowe.
5. Poprzedni właściciel działki przygotował fundament (ławę) pod ściany domu murowanego (szerokość ław ok 50 cm). Jak zabezpieczyć przed wilgocią podwalinę domu, by izolacja pod nią nie była siedliskiem wilgoci. Jak ewentualnie poprawnie ją wypoziomować na fundamencie (co podłożyć pod podwalinę by wyrównać poziomy, ale jednocześnie ne było powodem korozji biologicznej drewna jak i łączących śrub)?
6. Posiadany przeze mnie fundament jest pod dom ok 70m2, czy mogę go bezkarnie obciążyć tylko z jednej strony (dom ma mieć powierzchnię zabudowy do 35m2)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty ściany szkieletowe porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-981
visibility czytano 302 razy

Dwuwarstwowa wentylowana ściana domu szkieletowego


Witam.
Budować będę bud. szkieletowy, z podwójną ścianą zewnętrzną (łącznie na 28-29cm izolacji). Mam tu pewien dylemat - propozycja architekta (niepoprawna) dała mi jednak do myślenia czy w tym wypadku nie warto byłoby przenieść stężeń ścian (płyta mfp) do wewnątrz. Oczywiście o tym ostatecznie wypowie się konstruktor, choć spotkałem się już gdzieś z takim rozwiązaniem.

Plan jest taki - patrząc od zewnątrz:
- elewacja z desek malowanych, na pion (przekładane co pozwala zrobić od razu wentylację)
- łaty
- wiatroizolacja
- 14,5cm - celuloza
- mfp 12-18cm (zależnie co zaleci konstruktor)

- druga ściana z ok 5 cm przerwy między ścianami
- 14cm - celuloza albo wełna kamienna (rozważam zamiennie, bo jest niepalna)
- paraizolacja
- regips

Od zewnątrz byłaby wówczas tylko wiatroizolacja (paroprzepuszczalna), na niej łaty i elewacja wentylowana (pewnie z malowanych desek albo pochodnych). Zastanawia mnie jednak, i zasadniczo, abstrahując od konstrukcji - [b]wytrzymałość wiatroizolacji na uv i generalnie zniszczenie w czasie[/b] - nawet jeżeli zaraz po jej położeniu wykonałbym elewację.
Takie rozwiązanie z jednej strony likwiduje problem "zimnej ściany" zewnętrznej bowiem cienka wiatroizolacja + izolacja będą miały wówczas praktycznie tę samą temperaturę.
Tak z resztą wykonuje się izolację na ocieplonym dachu.
Ma to też pewną korzyść w oszczędności materiału, choć niewielką. Przesuwa mfp do wnętrza w stronę ciepłą. Warstwy wówczas są generalnie zgodne z kierunkiem dyfuzji (no mfp/osb stanowi pewną barierę dzielącą obie części izolacji to fakt ale też nie tak wielką).
Ponadto przy celulozie byłoby lepiej zmniejszyć "średnicę" ocieplaną co zmniejszy jej osiadanie. No i mam wybór co do izolacji od wewnątrz.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

zejnowskitemat nr 308-1013
visibility czytano 258 razy

Płyta pod altanę w ogrodzie


Witam serdecznie. Przymierzam się do budowy szkieletowej altanki ok 25m2 z belek drewnianych 100x100. Zastanawiam się w jaki sposób przygotować podłoże pod taki budynek aby w razie np. jak ktoś przyjedzie to żeby spokojnie tam przenocował nawet kilka dni ale żeby rachunek za ogrzewanie takiego domku mnie nie zniszczył finansowo. Chodzi mi tak naprawdę o przekrój warstw podłoża.
Przeczytałem wpisy i książkę i wychodzi, że najlepiej by było:
1. wybrać grunt na 50 cm
2. geowłóknina
3. pospółka/żwir 2-8 na 40 cm, zagęszczany co 20 cm do Is=0,95
4. foliaPE
5. XPS
6. zbrojenie (o ile będzie potrzebne, jestem w trakcie liczenia), beton
Zastanawiam się jak zrobić jednak łączenie termoizolacji pionowej ścian późniejszych z poziomą "płyty"? Geologia mówi, że do 7,5m brak jakiejkolwiek wody.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1037
visibility czytano 271 razy

Dziwna metodologia powstawania projektu domu szkieletowego


Witam
Mam dylemat poważny związany z posadowieniem domu. Dom będzie parterowy, konstrukcja w technologii szkieletowej. Dach dwuspadowy, dom w lit. T. Posadowienie płyta fundamentowa - wstępnie projekt przewidywał płytę 25cm i na niej ławy zbrojone 30cm wysokie do których kotwiona byłaby podwalina. 30cm ławy wynikają z tego, że chciałem podnieść poziom podłogi 30cm powyżej gruntu i podwalinę oraz że instalacje kanalizacyjne umieszczone zostaną w strefie izolacji (już o tym dyskutowaliśmy w innym wątku - nie chciałem mieć kanalizacji rozprowadzonej pod płytą bowiem jest ona w wypadku uszkodzenia nienaprawialna).

Po drodze trafiłem na firmę wykonująca płyty z pianobetonu. Po rozmowach z firmą wyszło, że możliwe byłoby wykonanie takiej płyty - pod dom szkieletowy miałaby ona mieć 40-50cm grubości (w tym 10 cm wyrównujące co ewentualnie sobie zamieniłbym na beton napowietrzony bo wychodzi taniej). W związku z tym, że pianobeton ma pewne (jak w innym wątku Pan wykazał) właściwości izolacyjne lepsze niż beton oraz, że na płycie muszę i tak zrobić zbrojone ławy po konsultacjach także z moim konstruktorem uznano, że jest to wykonalne.

Konstruktor ostatecznie zaplanował 60cm podbudowę z pianobetonu (10 wyrównująca i 50 pianobeton PB500) gdzie moje szacunki wynikające ze wstępnych konsultacji kształtowały się na 40 max 50cm. Nadto dał 50cm odsadzkę tłumacząc to tak:
"Z przekazanych informacji, wynika, że 50cm pianobetonu jest grubością optymalną, najczęściej stosowaną w tego typu konstrukcjach. Odpowiedzialność za to ponosi konstruktor nie zaś firma wykonująca pianobeton na budowie, dlatego konstruktor przyjął grubość - jak określił to Pan z (...) – optymalną.
Zastosowanie odsadzek pełni dwie funkcje. Po pierwsze termiczną (izolacyjną), po drugie zwiększa powierzchnię przekazywania obciążeń na grunt. Szerokość odsadzki wynika z kąta przekazywania obciążenia. Przy kącie 45 stopni i grubości pianobetonu 50cm, wynika, że odsadzka powinna mieć szerokość 50cm.
Założeniem przyjmowania grubości pianobetonu, jest również zasada minimalizowania przekazywanych naprężeń na grunt. Przyjęta w projekcie klasa pianobetonu ogranicza naprężenia do 0,8MPa."

"Tak jak pisałem w poprzednim mailu, pianobeton traktuję jako materiał niekonstrukcyjny, a stabilizujący podłoże. Zatem poza obciążeniami powierzchniowymi od użytkowania pomieszczeń i obciążenia od ścian budynku nie przenosi obciążeń. Poza wytrzymałością na ściskanie, nie znalazłem żadnych parametrów wytrzymałościowych dla pianobetonu. Stąd moje bazowanie na konsultacjach z dostawca tego materiału."

No i mam teraz dylemat i wrażenie, że ktoś mi czegoś nie mówi. Co do konstruktora to z innej komunikacji wynika, że "ten pan" nie optymalizuje niczego, tylko "wali przekroje". Przykładem niech będzie projekt już konstrukcyjny, gdzie płyta stężająca ściany została zaprojektowana na 22mm (jak dla dachu), co generalnie jest nie spotykane (książki podają 12mm jako standard, czasami w pewnych sytuacjach skomplikowanych konstrukcji stosuje się czasem grubszą płytę). Na moje zapytanie odpowiedział, że jak zamówię projekt wykonawczy to mi "zoptymalizuje" (dramat kurcze).

Tak więc moje zaufanie do konstruktora niestety za wysokie nie jest, ale też nie ignoruję jego uwag. Nie rozumiem jednak tego jakie jeszcze obciążenia poza przenoszeniem "obciążeń od ścian" ma wykonywać płyta - pod którą dodam, będzie wyrównana i zagęszczona podbudowa z pospółki bo muszę ją i tak wykonać a na płycie zbrojone ławy 30/30cm (dwie ósemki złączone ze sobą). Z drugiej strony mam firmę promującą pianobeton jako izolację - czyli chcącą wylać jak najwięcej pianobetonu. Nie rozumiem w tym wszystkim jedynie tych "odsadzek". Walory izolacyjne mnie nie obchodzą a to, że firma chciałaby je wykonać z całym jej "marketingiem" wrzucam do kosza.

Poprzedni projekt z "ciężką" 25cm. płytą zbrojoną plus ława nie ma żadnych odsadzek a przecież nadal mam przenoszone i to większe "obciążenia na grunt". Ponadto pianobeton ma klasy i w projekcie użyto PB500 (wytrzymałość na ściskanie 0,8MPa) a firma posiada jeszcze PB1000 (2,0MPa+), którego użycie też mogłoby wyraźnie ograniczyć użycie pianobetonu.

Stąd teraz nie wiem, czy (jak podejrzewam) konstruktor robi wszystko na "odwal się pan" i "wali" przekroje tak by się zabezpieczyć, bez żadnej optymalizacji ani wysiłku, czy też ma rację i takie odsadzki w tym wypadku są konieczne a z jakichś racji w przypadku płyty zbrojonej nie bo one inaczej przekazują "obciążenia na grunt"? Czy zamiana w części PB500 (0,8MPa) na PB1000 (2,0MPa+) zmniejszyłaby objętość pianobetonu jak podejrzewam (stąd firma przede wszystkim promuje PB500)?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom projekty budowlane błędy projektowe

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 498 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1260
visibility czytano 309 razy

Praktyczna regulacja ogrzewania podłogowego


W jaki sposób zwykły śmiertelnik - posiadacz książki - może obliczyć lub sprawdzić poprawność projektu instalacji ogrzewania podłogowego w kontekście niepodrywania aerosoli przez różnicę temperatur podłogi i pomieszczenia? A może wystarczy jakoś wpiąć czujnik temperatury podłogi i temperatury powietrza w pomieszczeniu w taki układ i uzależnić dalsze ogrzewanie podłogi od tego czy jej temperatura nie staje się zbyt wysoka? Czy rodzaj wylewki - anhydryt lub cementowa - ma tutaj jakieś znacznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje klimatyzacyjne instalacje wentylacyjne porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.