porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 36

 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
lwelniak

dział 308
temat nr 1423

Jakie płyty od wewnątrz w domu szkieletowym?


Witam,
mam pytanie odnośnie wykończenia ścian od wewnątrz w domu o konstrukcji szkieletowej. Aktualnie mamy dom w stanie surowym zamkniętym, kolejnym etapem po położeniu instalacji będzie ocieplenie ścian od środka i nabicie płyt...i tu właśnie mam zagwozdkę. Jaki rodzaj wykończenia zastosować, aby ściany były trwałe i nie groziły im spękania:
1. płyty G-K
2. płyta OSB-2 a na nią G-K
3. płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-włóknowe
Niedawno na budowie ekipa od ocieplenia zewnętrznego zwróciła mi uwagę, aby nie korzystać z samych płyt G-K bo będą pękać tynki na łączeniach (bo drewno pracuje) ... Jestem lakiem i pewnie źle do tego podchodziłem, ale wydawało mi się że przy drewnie budowlanym jego wilgotność jest na tyle niewielka, że w połączeniu z zamknięciem go w ścianie nie powinno być takiego niebezpieczeństwa.

Drugie pytanie: czy ściany wewnętrzne i stropy także powinny być zabezpieczone folią paroizolacyjną? Czy to się odnosi tylko do ścian zewnętrznych a wewnętrzne powinny oddychać?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

adamhzk

dział 308
temat nr 1457

Błędy w fundamentowaniu domu szkieletowego


Szanowny Panie, proszę o doradzenie w sprawie optymalnej hydro- i termoizolacji podłogi na gruncie oraz ścian fundamentowych. Historia mojej budowy jest taka:

Buduję dom szkieletowy na zboczu. Ława została wykonana w szalunku ziemnym z betonu W8. Ława ma wysokość od 120 cm tj. od dna wykopu do poziomu gruntu. Fundament jest na zboczu, więc z jednej strony korona ławy jest na poziomie gruntu, a na drugim końcu jeszcze 70 cm poniżej poziomu gruntu. Nie wykonano hydroizolacji ławy. Następnie, od poziomu gruntu zostały wymurowane z bloczków zalewowych ściany fundamentowe na wys. ok 72 cm. Bloczki zostały zalane betonem.
Następnie na budowie pojawił się nowy wykonawca odpowiedzialny za wykonanie konstrukcji szkieletu. Stwierdził, że korona ścian fundamentowych z pustaków jest nierówna, różnica poziomu na narożnikach fundamentu wynosi 2-4 cm. Doradził wypełnienie pól miedzy ścianami zagęszczoną pospółką, a następnie wylanie ok 12 cm płyty na całości powierzchni w celu wyrównania. Płyta została zbrojona i zalana betonem W8.
- Jak najlepiej ułożyć hydroizolację i ocieplić tak wykonany fundament z płytą?
- Czy w takim układzie warstw należy hydroizolować i ocieplić ściany fundamentowe?
- Jaką hydroizolację wykonać pod podwaliną konstrukcji szkieletowej?
- Czy pod podwalinę należy dać xps?
- Jak wykonać izolację posadzki wewnątrz pomieszczeń?
Będę wdzięczny za jakikolwiek schemat. Niestety mój kierownik budowy wydaje się być nie zorientowany w konstrukcjach szkieletowych.

p.s. Z wiedzą jaką mam dziś, wiem, że można to było zrobić prościej i taniej, ale będę wdzięczny za wytknięcie wszelkich błędów, przyda się na przyszłość.

nr 1 przekrój fundamentu
nr 2 pospółka w ścianach
nr 3 wylewanie płyty betonowej
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje

Da-Mun

dział 308
temat nr 1468

Ściana panelowa z pianką PUR


Witam,

Prosiłbym o pomoc w przeanalizowaniu występowania zjawiska wykraplania pary wodnej w przegrodzie budowlanej. Przegroda budowlana to panel budowlany składający się z dwóch płyt OSB grubość 15 mm stanowiących warstwy zewnętrzne i rdzenia pomiędzy płytami ze sztywnej piany PUR grubości 200 mm. Panel miałby stanowić element ściany zewnętrznej budynku od wewnątrz wykończony płytą KG, ułożoną na specjalnym ruszcie w taki sposób, że pomiędzy panelem a płytą KG powstałaby szczelina o szerokości 25mm. Strona zewnętrzna miałaby być wykończona elewacją analogicznie jak w przypadku domów szkieletowych.

Wiem, że miejsce posadowienia budynku (klimat) w przypadku zjawiska wykraplania się pary wodnej w przegrodzie budowlanej jest bardzo istotne, jednak w tym przypadku nie jestem w stanie tego określić. Czy jest możliwe określenie parametrów brzegowych (od ...do) dla obszaru całej Polski i w zależności od nich określenie konieczności zastosowania odpowiednich folii w odpowiednich miejscach? Inaczej formułując pytanie - czy można określić warunki klimatyczne najgorsze i najlepsze na terenie Polski w kontekście wykraplania się pary w takiej ścianie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady architektom

Sergio

dział 308
temat nr 1528

Analizy cieplno-wilgotnościowe (c-w) dla domu szkieletowego


Dzień dobry.
Czy analizy cieplno-wilgotnościowe rozważają tylko domy murowany czy może być policzony wariant domów w technologii szkieletu drewnianego? Czy dla wykonania analiz domy szkieletowego wystarczy projektu koncepcyjnego?
komentarze: 2
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

lwelniak

dział 308
temat nr 1529

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna

FelixF

dział 308
temat nr 1622

Posadowienie domu szkieletowego na płycie żelbetowej


Witam.
Wysyłam rys. tego co będzie wykonywane i jak (zgodnie z rozmową telefoniczną).
Ustaliliśmy, że tam gdzie nie ma potrzeby, mleczka bet. nie muszę usuwać co mnie wielce cieszy. Przypomnę, że obecnie płyta została zmyta myjką o sile 150bar i luźną warstwę mleczka cementowego i osadów z całej płyty zmyłem. Płyta fundamentowa "leżakuje" już blisko 6-mcy. Miałem wątpliwości co do konieczności chemicznego zmywania mleczka i Pan je rozwiał.

Została kwestia ław na płycie fundamentowej i tego czy pod nimi jednak muszę użyć hydroizolacji (papa lub folia) czy też mogę nie używać w tym wypadku? Ja bym wolał nie dawać bowiem chodzi też o siły tarcia a każda powłoka pomiędzy to zawsze jakaś warstwa poślizgowa; to jeden z wielu powodów użycia bet.plus domieszki napowietrzające. Dom szkieletowy jest generalnie w porównaniu do murowanego lekki i tu właściwie chodzi o siły boczne i odporność na przesunięcie. Bez hydroizolacji między ława/płyta zwiększą się siły tarcia obu elementów.

Ława (waga całości ław i stali ok 7ton) będzie kotwiona dodatkowo do płyty na zakończeniu każdego odcinka prostego i przy zmianie kierunku prętami 4x fi16, chemicznie na głębokość 18cm do płyty fundamentowej, każdy pręt pod kątem ok. 12-15stopni. Każdy pręt będzie wystawał ponad poziom płyty na wys ok 25cm. Zostaną też związane do zbrojenia poziomego ław.

Na rys. 1 wszystkie elementy w przekroju opisałem jak Pan prosił, na rys 2 jest rzut z góry przebiegu ławy na płycie fundamentowej. Tak więc pytanie o mleczko cementowe (czy konieczne jest jego usunięcie) utknęło w tym momencie na zagadnieniu - co z miejscem gdzie pojawią się te właśnie pręty? Co z hydroizolacją ław?
Pozdrawiam serdecznie.

ps1. na wszelki wypadek od razu zapytam (by nie pytać później) czy takie środki jak: (https://www.noxan.pl/farby/wytrawianie-posadzek-betonowych.html) lub (https://budujmy.eu/product-pol-561-BETONI-PEITTAUSLIUOS-srodek-do-wytrawiania-powierzchni-betonowych-5-l-Obecnie-pod-nazwa-Rensa-Etching-Liquid-uniw.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--uagvp1VX5IPttDY7Sm_ww6wqz2SvTN-jkw51LpfXi5hHrjkUvQ8RoC0qUQAvD_BwE)nadadzą się do usunięcia mleczka bet kwasem z powierzchni betonowej, która nie była zacierana i nie jest gładka jak beton posadzkowy?

ps2. wysyłam też zdjęcie płyty i zbliżenie na tę białą, twardą warstwę na powierzchni betonu.

nr 1 przekrój warstw posadowienia na płycie fundamentowej
autor: FelixF
nr 2 rzut ław betonowych na płycie fundamentowej
autor: FelixF
nr 3 zdjęcie płyty fundamentowej (prace bud.)
autor: FelixF
nr 4 zbliżenie mleczko cem. 1
autor: FelixF
nr 5 zbliżenie mleczko cem. 2
autor: FelixF
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
5
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.