porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 69


 
 
8
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
lwelniaktemat nr 308-1423
visibility czytano 605 razy

Jakie płyty od wewnątrz w domu szkieletowym?


Witam,
mam pytanie odnośnie wykończenia ścian od wewnątrz w domu o konstrukcji szkieletowej. Aktualnie mamy dom w stanie surowym zamkniętym, kolejnym etapem po położeniu instalacji będzie ocieplenie ścian od środka i nabicie płyt...i tu właśnie mam zagwozdkę. Jaki rodzaj wykończenia zastosować, aby ściany były trwałe i nie groziły im spękania:
1. płyty G-K
2. płyta OSB-2 a na nią G-K
3. płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-włóknowe
Niedawno na budowie ekipa od ocieplenia zewnętrznego zwróciła mi uwagę, aby nie korzystać z samych płyt G-K bo będą pękać tynki na łączeniach (bo drewno pracuje) ... Jestem lakiem i pewnie źle do tego podchodziłem, ale wydawało mi się że przy drewnie budowlanym jego wilgotność jest na tyle niewielka, że w połączeniu z zamknięciem go w ścianie nie powinno być takiego niebezpieczeństwa.

Drugie pytanie: czy ściany wewnętrzne i stropy także powinny być zabezpieczone folią paroizolacyjną? Czy to się odnosi tylko do ścian zewnętrznych a wewnętrzne powinny oddychać?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

adamhzktemat nr 308-1457
visibility czytano 424 razy

Błędy w fundamentowaniu domu szkieletowego


Szanowny Panie, proszę o doradzenie w sprawie optymalnej hydro- i termoizolacji podłogi na gruncie oraz ścian fundamentowych. Historia mojej budowy jest taka:

Buduję dom szkieletowy na zboczu. Ława została wykonana w szalunku ziemnym z betonu W8. Ława ma wysokość od 120 cm tj. od dna wykopu do poziomu gruntu. Fundament jest na zboczu, więc z jednej strony korona ławy jest na poziomie gruntu, a na drugim końcu jeszcze 70 cm poniżej poziomu gruntu. Nie wykonano hydroizolacji ławy. Następnie, od poziomu gruntu zostały wymurowane z bloczków zalewowych ściany fundamentowe na wys. ok 72 cm. Bloczki zostały zalane betonem.
Następnie na budowie pojawił się nowy wykonawca odpowiedzialny za wykonanie konstrukcji szkieletu. Stwierdził, że korona ścian fundamentowych z pustaków jest nierówna, różnica poziomu na narożnikach fundamentu wynosi 2-4 cm. Doradził wypełnienie pól miedzy ścianami zagęszczoną pospółką, a następnie wylanie ok 12 cm płyty na całości powierzchni w celu wyrównania. Płyta została zbrojona i zalana betonem W8.
- Jak najlepiej ułożyć hydroizolację i ocieplić tak wykonany fundament z płytą?
- Czy w takim układzie warstw należy hydroizolować i ocieplić ściany fundamentowe?
- Jaką hydroizolację wykonać pod podwaliną konstrukcji szkieletowej?
- Czy pod podwalinę należy dać xps?
- Jak wykonać izolację posadzki wewnątrz pomieszczeń?
Będę wdzięczny za jakikolwiek schemat. Niestety mój kierownik budowy wydaje się być nie zorientowany w konstrukcjach szkieletowych.

p.s. Z wiedzą jaką mam dziś, wiem, że można to było zrobić prościej i taniej, ale będę wdzięczny za wytknięcie wszelkich błędów, przyda się na przyszłość.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje

Da-Muntemat nr 308-1468
visibility czytano 349 razy

Ściana panelowa z pianką PUR


Witam,

Prosiłbym o pomoc w przeanalizowaniu występowania zjawiska wykraplania pary wodnej w przegrodzie budowlanej. Przegroda budowlana to panel budowlany składający się z dwóch płyt OSB grubość 15 mm stanowiących warstwy zewnętrzne i rdzenia pomiędzy płytami ze sztywnej piany PUR grubości 200 mm. Panel miałby stanowić element ściany zewnętrznej budynku od wewnątrz wykończony płytą KG, ułożoną na specjalnym ruszcie w taki sposób, że pomiędzy panelem a płytą KG powstałaby szczelina o szerokości 25mm. Strona zewnętrzna miałaby być wykończona elewacją analogicznie jak w przypadku domów szkieletowych.

Wiem, że miejsce posadowienia budynku (klimat) w przypadku zjawiska wykraplania się pary wodnej w przegrodzie budowlanej jest bardzo istotne, jednak w tym przypadku nie jestem w stanie tego określić. Czy jest możliwe określenie parametrów brzegowych (od ...do) dla obszaru całej Polski i w zależności od nich określenie konieczności zastosowania odpowiednich folii w odpowiednich miejscach? Inaczej formułując pytanie - czy można określić warunki klimatyczne najgorsze i najlepsze na terenie Polski w kontekście wykraplania się pary w takiej ścianie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady architektom

Sergiotemat nr 308-1528
visibility czytano 1114 razy

Analizy cieplno-wilgotnościowe (c-w) dla domu szkieletowego


Dzień dobry.
Czy analizy cieplno-wilgotnościowe rozważają tylko domy murowany czy może być policzony wariant domów w technologii szkieletu drewnianego? Czy dla wykonania analiz domy szkieletowego wystarczy projektu koncepcyjnego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

lwelniaktemat nr 308-1529
visibility czytano 453 razy

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna

FelixFtemat nr 308-1622
visibility czytano 453 razy

Posadowienie domu szkieletowego na płycie żelbetowej


Witam.
Wysyłam rys. tego co będzie wykonywane i jak (zgodnie z rozmową telefoniczną).
Ustaliliśmy, że tam gdzie nie ma potrzeby, mleczka bet. nie muszę usuwać co mnie wielce cieszy. Przypomnę, że obecnie płyta została zmyta myjką o sile 150bar i luźną warstwę mleczka cementowego i osadów z całej płyty zmyłem. Płyta fundamentowa "leżakuje" już blisko 6-mcy. Miałem wątpliwości co do konieczności chemicznego zmywania mleczka i Pan je rozwiał.

Została kwestia ław na płycie fundamentowej i tego czy pod nimi jednak muszę użyć hydroizolacji (papa lub folia) czy też mogę nie używać w tym wypadku? Ja bym wolał nie dawać bowiem chodzi też o siły tarcia a każda powłoka pomiędzy to zawsze jakaś warstwa poślizgowa; to jeden z wielu powodów użycia bet.plus domieszki napowietrzające. Dom szkieletowy jest generalnie w porównaniu do murowanego lekki i tu właściwie chodzi o siły boczne i odporność na przesunięcie. Bez hydroizolacji między ława/płyta zwiększą się siły tarcia obu elementów.

Ława (waga całości ław i stali ok 7ton) będzie kotwiona dodatkowo do płyty na zakończeniu każdego odcinka prostego i przy zmianie kierunku prętami 4x fi16, chemicznie na głębokość 18cm do płyty fundamentowej, każdy pręt pod kątem ok. 12-15stopni. Każdy pręt będzie wystawał ponad poziom płyty na wys ok 25cm. Zostaną też związane do zbrojenia poziomego ław.

Na rys. 1 wszystkie elementy w przekroju opisałem jak Pan prosił, na rys 2 jest rzut z góry przebiegu ławy na płycie fundamentowej. Tak więc pytanie o mleczko cementowe (czy konieczne jest jego usunięcie) utknęło w tym momencie na zagadnieniu - co z miejscem gdzie pojawią się te właśnie pręty? Co z hydroizolacją ław?
Pozdrawiam serdecznie.

ps1. na wszelki wypadek od razu zapytam (by nie pytać później) czy takie środki jak: (https://www.noxan.pl/farby/wytrawianie-posadzek-betonowych.html) lub (https://budujmy.eu/product-pol-561-BETONI-PEITTAUSLIUOS-srodek-do-wytrawiania-powierzchni-betonowych-5-l-Obecnie-pod-nazwa-Rensa-Etching-Liquid-uniw.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--uagvp1VX5IPttDY7Sm_ww6wqz2SvTN-jkw51LpfXi5hHrjkUvQ8RoC0qUQAvD_BwE)nadadzą się do usunięcia mleczka bet kwasem z powierzchni betonowej, która nie była zacierana i nie jest gładka jak beton posadzkowy?

ps2. wysyłam też zdjęcie płyty i zbliżenie na tę białą, twardą warstwę na powierzchni betonu.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-1690
visibility czytano 1114 razy

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

Maria R-Otemat nr 308-1734
visibility czytano 252 razy

Ocieplenie willi drewnianej z XIX wieku


Szanowny Panie Jerzy
Z mężem zakupiliśmy willę modrzewiową z XIX wieku. Dom wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z czym konserwator chce nam narzucić ocieplenie od wewnątrz. Chcemy
prosić Pana o poradę dotyczącą technologii izolacji cieplnej w w/w budynku.
P
o przeczytaniu Pana wypowiedzi na forum i w książce doszliśmy do wniosku, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie chyba wełny mineralnej czy innej na zewnątrz i przykrycie tego deskami o grubości 28mm imitującymi rysunek belki zastanej.
Jak Pan to ocenia?
Oczekując Pana odpowiedzi,
serdecznie pozdrawiamy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady inwestorom

Arektemat nr 308-1737
visibility czytano 254 razy

Dom ze słomy i gliny


Dzień Dobry
Od kilku lat interesuję się budownictwem z bloczków wykonanych ze słomy i gliny według polskich norm z lat 60. W tej chwili mam projekt i jestem na etapie załatwiania pozwolenia na budowę. W projekcie ściana ma grubość 45 cm, konstrukcja drewniana jest na zewnątrz ściany do niej jest przymocowana elewacja drewniana a między elewacją a ścianą jest 2,5 cm szczeliny wentylacyjnej. Projektant zaleca jednak na ścianę z bloczków wiatroizolację.
Wiatroizolacja, z tego co wyczytałem, chroni ścianę i konstrukcję drewnianą przed wodą, która jest ze skraplania pary. Czy jednak w przypadku bloczków ze słomy i gliny jest ona konieczna? Wydaje mi się, że takie bloczki utrzymują znakomite warunki dla drewna a para wodna swobodnie krąży w dwie strony, utrzymując w domu znakomity klimat.
Czy brak tej folii byłby zagrożeniem dla konstrukcji drewnianej domu?

Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1773
visibility czytano 302 razy

Dom szkieletowy drewniany prefabrykowany


Dzień dobry, potrzebuje opinii czy pokazana technologia firmy Szreder A.C jest prawidłowa. Jestem bliski decyzji powierzenia im budowy domu dla mnie, martwi mnie rozwiązanie płyty fundamentowej i połączenia z nią ścian. Dołączę zdjęcia które lepiej zobrazują to niż słowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom


 
 
8
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.