porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 69


 
 
8
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Sergiotemat nr 308-1805
visibility czytano 231 razy

Zamiana elewacji BSO na płytki klinkierowe w domu szkieletowym


Dzień dobry.
Analizy 2097/2020. Dom szkieletowy. Na jednej ścianie chcę zamontować płytki klinkierowe na całej powierzchnie. Czy mogę zamienić "farba silikonowa jednokrotnego krycia" na taki płytki?
Zestawienie warstw wg analiz:
ściana zewnętrzna - pokoje:
· farba wewnętrzna dowolnego typu
· płyta GK grubości 12,5 mm
· folia paroizolacyjna o oporze Sd > 50 m
· płyta MFP grubości 12 mm
· słupki sosnowe 45 x 200 mm w rozstawie co 600 mm, pomiędzy nimi wełna
mineralna np. ROCKMIN PLUS grubości 200 mm
· płyta OSB-3 grubości 20-22 mm
· wełna mineralna np. FRONTROCK PLUS grubości 50 mm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 55)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 14)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia Sd < 0,03 m (μ < 110)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ocieplenia ściany szkieletowe porady inwestorom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1841
visibility czytano 249 razy

Z czego ściany drewnianego domu szkieletowego lub z bala?


Dzień dobry,
Panie Jerzy proszę o pomoc w ustaleniu bezpiecznej i rozsądnej cenowo technologii budowy domu szkieletowego lub drewnianego z dwóch warstw bala. Do wyboru mam takie opcje, nie jestem pewien jednak czy przegrody w nich są zaprojektowane poprawnie.

1. Dom szkieletowy z termoizolacją z wełny mineralnej lub wełny drzewnej. Oczywiście wiatroizolacja, paroizolacja, płyta miękka także.
2. Dom szkieletowy z wypełnieniem z ekofibru - https://ekofiber.com.pl/. Tutaj jak podaje producent ekofibru nie trzeba stosować paroizolacji.
3. 8 cm bala, wiatroizolacja, 15 cm ekofibru, 8 cm bala
4. 8 cm bal, wiatroizolacja, 15 cm wełna drzewna, 8 cm bala

Pytanie czy opcji 2,3,4 potrzebna jest paroizolacja. Człowiek stawiający te domy oraz producent ekofibru twierdzą, że w przypadku ekofibru paroizolacja nie jest potrzebna a nawet zbędna bo ekofiber zachowuje się jak drewno, czyli potrafi absorbować parę wodną gdy jest jej za dużo i oddawać gdy wilgotność jest niska.

Muszę powiedzieć że opcje 3 i 4 są ciekawe bo konkretny materiał i od razu powstaje elewacja zewnętrzna i ściany wewnętrzne, czyli ilość etapów stosunkowo mała ale nie jestem pewien czy przekrój ściany jest prawidłowy.
Opcja 2 z kolei może okazać się tańsza bo jednak pójdzie mniej drewna chociaż etapów więcej. Zaletą tej opcji w stosunku do 1 jest to że położenie termoizolacji trwałoby szybko i bezboleśnie (myślę że w 2 dni ekipa wdmuchałaby ekofiber). Ciekawe tylko czy ekofiber jest bezpieczny, trwały i skuteczny?

Oczywiście w żadnej opcji nie biorę pod uwagę płyt OSB, jedynie płyty pilśniowe miękkie lub inne dedykowane do takich zastosowań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy z bala porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1853
visibility czytano 268 razy

Jakie ocieplenie dla elewacji wentylowanej


Panie Jerzy, 
dlaczego dla ściany wentylowanej, pokrytej deską elewacyjną, jako izolację termiczną stosuje się wełnę, a nie np. styropian? Technologicznie, można wykonać ruszt na styropianie i pokryć elewację deską.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala ocieplenia ściany szkieletowe ściany nośne ściany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jacek Rachwaltemat nr 308-1908
visibility czytano 393 razy

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-1913
visibility czytano 529 razy

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie

Piotrektemat nr 308-1917
visibility czytano 383 razy

Ocieplenie fundamentu i pod progiem stolarki


Witam.
Pytanie odnosi się do termoizolacji podłogi na gruncie.

1. W książce na stronie 69 znajduje się wykres rys. 1.5-7 porównuje styropian za 440zł i 160zł czy można prosić o objaśnienie o jakim konkretnie styropianie mowa i z czego wynika tak duża różnica cenowa?

2. W swoim projekcie mam 10cm styropianu "eps100 podłoga" co wzbudziło moje zaniepokojenie bo z tego co już wyczytałem zalecany jest styropian xps oraz jego grubość czy to nie za mało? Projektant twierdzi że z obliczeń wychodzi że dalsze zwiększanie grubości styropianu nie przynosi większych korzyści. Czy mogę zamienić to na 10cm styropianu xps? Na fundamencie zaprojektowane jest 10cm xps jako termoizolacja pionowa. Na parterze przewidziane jest ogrzewanie podłogowe.

3. Kolejne zagadnienie to montaż okien od samej podłogi. Ściany zewnętrzne będą z gazobetonu solbet 500. Czy otwory okienne powinny być od poziomu betonu podkładowego czy można wymurować pierwszą warstwę z gazobetonu do wysokości docelowej posadzki i na tym zamontować okno?Chodzi mi o to czy jest uzasadnione stosowanie ciepłej podwaliny pod oknem (zapewne będzie to spory koszt)? Czy jest to po prostu kolejny produkt który wciska się inwestorom za grubą kasę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

IzaFtemat nr 308-1918
visibility czytano 222 razy

Analizy dla domu szkieletowego drewnianego i stalowego


Dzień dobry.
Chciałam się dowiedzieć czy analizy cieplno-wilgotnościowe i ekonomiczne wykonywane dla domu szkieletowego drewnianego różnią się od analiz dla domu szkieletowego ale stalowego? Jeśli tak to czym się różnią?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe

Krzysztof Daniszewskitemat nr 308-1920
visibility czytano 511 razy

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

ReeMtemat nr 308-1932
visibility czytano 173 razy

Dziwna budowa tarasu i ścian domu drewnianego w Norwegii


Dzien dobry Panie Jerzy.
przesylam rysunki i kilka zdjec z tarasu oraz scian. buduje w okolicy Kristiansundu w Norwegii. gubosci welny na tarasie w najgrubszym miejscu=8cm w najcienszym 4cm.  wspolczynnik lambda= 0,041 W/mK taras ma wymiar 350x380 cm
pytanie czy jezeli od spodu miedzy legary poloze  PIR, IKO ALU TG 120,
to czy nie bedzie sie na nim skraplac para, czy nie bezie powstawac grzyb etc.
uzyty material do hydroizolacji to EPDM-Protan apod nim folia w plynie hidroflex, firmy biltema.

druga sprawa, to sciana zewnetrzna, mam juz w niej welne, 75mm grubosci + plyta asfaltowa, 12mm  i czy dokladac od zewnatrz na welne PIR, czy wyjac welne i wstawic tylko PIR?
czy przy zaizolowaniu dwoch scian PIRem powinienem zastosowac wentylacje
pomieszczenia? czy robic wentylacje samej izolacji?

zaznaczam ze te uklady warstw narzuca mi inwestor bo tak maja jego sasiedzi. ja to buduje ale czytajac pana ksiazke mam coraz wiecej watpliwosci czy to dobrze i czy do mnie nie bedzie potem reklamacji.
z gory dziekuje za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane ściany stropy drewniane tarasy porady wykonawcom

Izabela K.temat nr 308-2055
visibility czytano 285 razy

Projektowanie ściany drewnianej szkieletowej wyłożonej balami


Szanowny Panie
Zamierzam wybudować dom w technologii drewnianej - chyba najbliżej tu
do technologii słupowo-ryglowej. Sama jestem architektem ale zupełnie nie mam doświadczenia jeśli chodzi o domy drewniane a jako że im bardziej wnikam w temat domu
drewnianego tym bardziej wydaje mi się on bardziej skomplikowany. W załączniku przesyłam planowany przekrój przez ścianę zewnętrzną.
Prosiłabym o pomoc. Czy zaproponowane rozwiązanie jest prawidłowe pod względem cieplno-wilgotnościowym? Czy rozstaw słupków ma wpływ na dyfuzję pary wodnej? 
Oczywiście zapłacę za poradę.
Z góry dziękuję z poważaniem,



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inżynierom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane


 
 
8
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.