porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 33


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Stefftemat nr 308-439
visibility czytano 90 razy

Stary kombinowany dom drewniano-murowany, czy warto?


Już od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń. Trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali (niezbyt grubych, na oko fi 18 cm), a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową, dom ogólnie wygląda nieźle, podobno był stawiany jakieś 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Tak się teraz zastanawiamy z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim). Od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej to położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się też, czy można by w perspektywie dłuższego tam zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy wymagałoby specjalnych pozwoleń, architekta i w ogóle byłoby do zrobienia? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię, niestety nie mam tu komu zaufać, bo poprzednim razem, jak się poważnie zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu (bo tylko takie w naszym przypadku wchodzą w grę), wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie a po rozmowie z nimi wcale nie wiedziałem więcej niż sam wywnioskowałem z oględzin, tyle że odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom remonty

Pa Notemat nr 308-764
visibility czytano 101 razy

Problem w wyniku samodzielnej poważnej zmiany w konstrukcji budynku


Witam Pana. Mam problem odnośnie prac przeprowadzanych w części piwnicznej murowanej na której to stoi dom z bala zamieszkiwany całoroczny. A więc postanowiliśmy wyburzyć kilka ścian działowych aby zwiększyć przestrzeń bo ma to być otwarty 35 m2 salon. Po wykuciu otworów w ścianach zewnętrznych przeciwległych 45cm wstawiliśmy dwa dwuteowniki 16 cm długości 730 cm w odstępach 170 cm. Belki leżą w poprzek belek stropu teriva na wylewkach betonowych.
Frontowa ściana została odcięta od stropu i słabo wcześniej podparta stemplami na skutek czego pękły pośrodku sufity stropu teriva między belkami. Martwi to mnie najbardziej. Później sufit podparliśmy bardziej. Następnie na betonowe wylewki ściany frontowej położono dwie stalowe belki również 16 cm. od zewnętrznej i wewmętrznej strony ściany co obłożono siatką, zaszalowano i ile się dało wypełniono betonem. Teraz wszystko schnie już 3 tydzień czekając na okno 550 cm. x 230 cm, które to ma być wstawione we frontową ścianę która to już właściwie jest od stropu odcięta. Obawiamy się tylko czy po wyjęciu stempli nie nastąpią jakieś kolejne pęknięcia ....
Z góry bardzo dziękuję za spojrzenie na powyższe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy z bala porady inwestorom remonty

Tomek Wtemat nr 308-892
visibility czytano 423 razy

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

Damian Jurczyktemat nr 308-1069
visibility czytano 221 razy

Skutki bezmyślnego wykonania fundamentów zimą


Mam poważny problem. Podczas robót byłem za granicą a teraz po przyjeździe jestem załamany. Proszę o pomoc. Chronologiczny opis robót wg wykonawcy.
- Podczas wykonywania wykopu pod koniec listopada pod ławy fundamentowe w piwnicy pojawiła się woda. KB podjął decyzję o podniesieniu całego fundamentu o 80cm czyli do poziomu wody gruntowej
równo z górą ławy.
- Na początku grudnia wylano ławy i przez 2 tygodnie murowano fundament z bloczków betonowych.
- 24 grudnia zalano strop. Od 25 grudnia nastąpiły silne opady śniegu który zalegał do marca.
- W połowie marca postawiono na fundamentach dom z bala. W tym czasie w piwnicy znajdowało się ok. 80cmponad poziom ław. Wodę wypompowano ale po kilku dniach poziom wody powrócił. Poziom tak wysokiej wody nadal się utrzymuje. Regularne wypompowywanie nie daje efektów.
- Na początku kwietnia wykonawca założył drenaż wokół budynku ale powyżej ław z ujściem do zbiornika 6m3. Woda ze zbiornika wypompowywana jest ok. 50m dalej na łąkę przez całą dobę. Widzę bezsens. Grunt jest piaszczysto-żwirowy.

Fundament jest wykonany z bloczków betonowych, całych od środka i połówka na zewnątrz przedzielone 8cm XPS. Izolacja pozioma na ławie jest z jakiejś grubej folii w dwóch rzędach (w zał. rysunek). Dodatkowo w ściance wewnętrznej po drugim rzędzie bloczków zastosowano jeszcze jedną izolację poziomą. Równo z ławami jest zalany chudy beton o nieznanej mi grubości na dzień dzisiejszy. Zaprawa użyta do murowania była cementową i dodawano do zaprawy proszek chroniący przed zamarznięciem.

Co mam teraz robić z tym fantem? W piwnicy cały czas mokro choć woda nie stoi. Dom stoi 400 m od jeziora.
 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy z bala porady inwestorom

Paweł Serdektemat nr 308-1169
visibility czytano 248 razy

Elewacja z szalówką na ścianach murowanych z silikatu


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym zastosować elewację drewnianą na całej powierzchni ścian wykonanych z bloczków silikatowych. Widziałem kilka projektów, że tylko niektóre ściany albo fragmenty są z takiej szalówki a reszta to ocieplenie styropianem BSO.
Kiedyś Pan na fb pisał, że nie są to trwałe elewacje, ale widziałem trochę takich domów i domy te stoją ileś lat i mają się dobrze. Jak Pan ocenia trwałość takiej elewacji, czy warto taką zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 495 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1260
visibility czytano 308 razy

Praktyczna regulacja ogrzewania podłogowego


W jaki sposób zwykły śmiertelnik - posiadacz książki - może obliczyć lub sprawdzić poprawność projektu instalacji ogrzewania podłogowego w kontekście niepodrywania aerosoli przez różnicę temperatur podłogi i pomieszczenia? A może wystarczy jakoś wpiąć czujnik temperatury podłogi i temperatury powietrza w pomieszczeniu w taki układ i uzależnić dalsze ogrzewanie podłogi od tego czy jej temperatura nie staje się zbyt wysoka? Czy rodzaj wylewki - anhydryt lub cementowa - ma tutaj jakieś znacznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje klimatyzacyjne instalacje wentylacyjne porady inwestorom

beatamitemat nr 308-1269
visibility czytano 203 razy

Posadowienie ścianek działowych w domu z bala


Dzień dobry
Nie mogłam znaleźć odpowiedzi na pytanie jak zaizolować p/wilgociowo wieniec, który jest zaprojektowany na fundamentach pod ściankami działowymi. Ławy i ściany fundamentowe są zaprojektowane po obwodzie budynku i pośrodku wzdłuż dłuższej osi. Budynek jest z bali drewnianych i wieniec jest zaprojektowany dodatkowo pod ściankami działowymi.
PYTANIE: Jak go poprawnie zaizolować żeby zachować ciągłość izolacji? Czy pod wieńcem wymagana będzie poduszka z betonu i papa która potem połączy się z masą kmb? Po jakim okresie można nakładać masy kmb aby nie zamknąć wilgoci wewnątrz?

Odpowiedź płatna
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy z bala fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Wiśniewskitemat nr 308-1389
visibility czytano 323 razy

Remont starego domu z bala


Witam
Zwracam się z takim pytaniem - czy sam dam rady zabezpieczyć dom (stary ok 60 letni z bala), w którym zagnieździł się chyba spuszczel (tak sądzę po opisach zachowania). Chcę na poddaszu położyć podłogę z drewna i chciałbym zabezpieczyć bale i oczywiście nową podłogę.
Dodatkowo zapytam czy przed położeniem podłogi trzeba zedrzeć próchnicę z bala na belkach sufitowych na których będę kładł podłogę czy lepiej nie zdzierać? Niestety miejscami jest jej sporo ale też rdzeń jest gruby gdyż to starodrzew.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala porady inwestorom remonty naprawy

Maria R-Otemat nr 308-1734
visibility czytano 252 razy

Ocieplenie willi drewnianej z XIX wieku


Szanowny Panie Jerzy
Z mężem zakupiliśmy willę modrzewiową z XIX wieku. Dom wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z czym konserwator chce nam narzucić ocieplenie od wewnątrz. Chcemy
prosić Pana o poradę dotyczącą technologii izolacji cieplnej w w/w budynku.
P
o przeczytaniu Pana wypowiedzi na forum i w książce doszliśmy do wniosku, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie chyba wełny mineralnej czy innej na zewnątrz i przykrycie tego deskami o grubości 28mm imitującymi rysunek belki zastanej.
Jak Pan to ocenia?
Oczekując Pana odpowiedzi,
serdecznie pozdrawiamy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.