porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 24


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Pawełtemat nr 308-795
visibility czytano 2770 razy

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Z.temat nr 308-1070
visibility czytano 208 razy

Skutek błędów w posadowieniu i bezmyślności wykonawcy


Witam
piszę do Pana z województwa dolnośląskiego. Zimą kupiłem dom w stanie deweloperskim. Mam poważny problem w domu do którego mam zamiar się wprowadzić w maju. Dom jest częściowo podpiwniczony i po opadach deszczu właśnie tam jest woda. Piwnica ma prawie trzy metry głębokości. Po odkopaniu części podpiwniczonej od zewnątrz okazało się że ławy są pod wodą prawie 15 cm. Nie ma możliwości zrobienia zewnętrznego drenażu bo nie pozwala na to ciągle napływająca woda. W sobotę strażacy odpompowali wodę a po pięciu minutach piwnica znów pod wodą - prawie 1000 litrów wody w piwnicy mam aż po pierwszy stopień i częściowo woda podtopiła piec c.o. Codziennie wypompowuję wodę bez skutku, ponieważ na drugi dzień jest ten sam poziom. Dodać należy że posadzka w piwnicy jest nie zaizolowana jeszcze a pod posadzką jest tylko folia. Od zewnątrz na fundamencie jest izobud pomalowny w górnej części oraz papa poprzybijana nie wiedzieć dlaczego gwoździami do styropianu. Dolna izolacja na ławach to papa klejona na lepik na gorąco. Jestem załamany. Jak to rozwiązać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

pepertemat nr 308-1140
visibility czytano 439 razy

Posadowienie domu na płycie nad istniejącym drenażem


Planuję budowę domu posadowionego na płycie na warstwie ok. 40 cm poniżej bieżącego poziomu gruntu. Około 10-20 cm niżej znajduje się przedwojenny drenaż ułożony z ceramicznych odcinków po ok. 35cm o średnicy zewn. ok. 13cm. Kilka nitek tego drenażu znajduje się pod miejscem, gdzie będzie posadowiony dom (zob. rysunek). Stąd pytania:
1. Czy drenaż należy usunąć z obszaru na którym powstanie dom? (Spodziewam się, że tak).
2. Jeśli tak, to w jaki sposób zapełnić miejsce po nim, żeby zapewnić właściwą nośność gruntu pod płytę?
3. Ponieważ drenaż ten częściowo zbiera wodę z działek położonych dalej, muszę zapewnić jego ciągłość. Planuję więc połączyć go w pewnej odległości od domu. Jaka powinna być to odległość, żeby nie zaszkodziło to budynkowi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-1207
visibility czytano 290 razy

Czy zastosować drenaż opaskowy wokół fundamentów z piwnicą?


Jeszcze dopytując o ewentualny drenaż opaskowy, jeśli nie ma naturalnego rowu ani żadnego zbiornika, czy dopuszczalne jest odprowadzenie wody z drenażu opaskowego do studzienki kanalizacji burzowej, z zastosowaniem ewentualnie jakiegoś zaworu, uniemożliwiającego cofanie się wody, gdyż drenaż byłby położony znacznie niżej niż rury kanalizacji burzowej? Czy może to być wręcz szkodliwe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drenaże porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1426
visibility czytano 448 razy

Fundament z obniżonym terenem


Panie Jerzy.
Mam pytanie dotyczące sposobu docieplenia fundamentu , który jest na niewielkim odcinku posadowiony powyżej strefy przemarzania, t.j.1,2m. Powodem dla którego lokalnie obniżono poziom terenu jest wprowadzenie jak największej ilości światła do pomieszczeń w piwnicy. Nie schodziłem z poziomem fundamentu niżej w tym miejscu bo wody gruntowe na to nie pozwalały. W załączniku przesyłam część rzutu piwnic i przekrój C-C w dwóch wersjach. W wersji A płyty ze styropianu XPS odcinają spływ wód opadowych do drenażu. W wersji B kolidują z rurami drenażowymi i studzienką kontrolną. Dodam też , że planowane jest wykonanie dodatkowej wewn. inst.kan.deszcz. której rury pobiegną tuż nad drenażem i będą łapać wodę deszczową z połaci dachowej. Wydaje mi się , że w tym przypadku mamy trzy możliwości:
1. Znalezienie rozwiązania przy drenażu poprowadzonym jak w załączniku kolorem czerwonym .
2. Poprowadzenie samego drenażu z ominięciem obniżonego ogrodu (drenaż w kolorze fioletowym). wtedy docieplenie fundamentu można by wykonać jak w wersji B i powyżej styropianu XPS położyć wewn.inst.kan.deszcz. z rur kanalizacyjnych fi 160, do których można by podpiąć wpust kanalizacyjny który zbierałby wody opadowe przy dużych ulewach aby nie doszło do zalania obniżonego ogrodu i piwnic.
3. Zarówno drenaż jaki instalację zbierającą wody opadowe poprowadzić z ominięciem obniżonego ogrodu (drenaż w kolorze fioletowym). Natomiast w celu zabezpieczenia przed zalaniem obniżonego ogrodu i piwnic można by w murze oporowym wykonać przelewy , które zostały by połączone z wewn.inst.kan.deszcz. biegnącą zaraz po drugiej stronie muru w gruncie.
Mam nadzieję , że jest to zrozumiałe co piszę.
Proszę o opinię w którym iść kierunku , aby zabezpieczyć ławy fundamentowe przed przemarzaniem i poprawnie wykonać drenaż i wewn.inst.kan.deszcz. zbierająca wody opadowe.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty piwnice porady architektom porady inwestorom

Krystiantemat nr 308-1471
visibility czytano 472 razy

Zapytania o drenaż i analizy optymalizacyjne


Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie poniższego:

1. W dziale 1.10.2 na stronie 197 przedstawia Pan szkic drenażu pod całym budynkiem więc jak rozumiem poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Proszę o wyjaśnienie czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Obawiam się wypłukiwania kruszywa nawet w przypadku rur drenarskich w otulinie z geowłókniny.

2. Podobny problem to odwodnienie podbudowy płyty fundamentowej, w przypadku gruntów nie przepuszczalnych oraz wysoko posadowionej płyty. Tworzy się kieszeń zasypana kruszywem na której stoi płyta fundamentowa. W jaki sposób odwadniać takie posadowienie?

3. Na rys. 1.9.-13 str. 165 przedstawia Pan hydroizolację płyty od spodu i boku co jest logiczne i prawidłowo "odcina" dostęp wilgoci gruntowej do płyty. Natomiast na rys. 1.9.-12 str. 164 hydroizolacja jest jedynie na betonie podkładowym. Rozumiem, że taka przepona zabezpieczy przed parciem wody od dołu, ale co z wodą dostającą się do warstwy termoizolacji z boku a następnie podciąganiem kapilarnym do płyty? Czy taka hydroizolacja nie powinna zamykać również boków termoizolacji? Ewentualnym pomysłem jest również hydroizolacja rozsypywana przez sito przed betonowaniem. Produkt wnika w płytę i powoduję krystalizację wewnątrz betonu.

4. Jeśli dobrze zrozumiałem zasadę optymalizacji to algorytm jest następujący. Dobór grubości termoizolacji przegród (na podstawie wybranego sposobu ogrzewania, ze względu na koszt jednostki ciepła), a następnie optymalizacja rozwiązań w tym np. wentylacji i CO. Co może oznaczać że przyjęte ogrzewanie zostanie zmienione (a więc grubość ocieplenia dobrania nieprawidłowo). Jest tu pewien problem logiczny wpływania jednego czynnika na drugi i ciągłego przeliczania założeń.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne drenaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Paweł T.temat nr 308-1640
visibility czytano 307 razy

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

Kordiantemat nr 308-1670
visibility czytano 410 razy

Czy drenaż opaskowy jest konieczny?


Witam, właśnie otrzymałem opinię z badań podłoża pod budowę domu. Treść poniżej. Chciałbym zasięgnąć opinii co do wyników badań. Czy np, drenaż jest potrzebny w tym wypadku czy nie?

"Przeprowadzone prace pozwoliły ustalić, iż bezpośrednio pod powierzchnią terenu występują mineralne grunty niespoiste, wykształcone w postaci piasku średniego. Pod nimi na głębokości od 1,5 m, występują mineralne grunty pochodzenia lodowcowego wykształcone w postaci piasków gliniastych. Na głębokości 2,9 m grunty te podścielone są przez mineralne grunty niespoiste (piaski średnie z dom. gliny) oraz grunty spoiste (piaski gliniaste).
Grunty spoiste znajdują się w stanie miękkoplastycznym (IL = 0,51), natomiast grunty niespoiste w stanie średniozagęszczonym (ID = 0,41).
Podczas prac terenowych prowadzonych latem, przy niższych od średnich stanach wód nawiercono warstwę wodonośną w postaci napiętego zwierciadła wody na głębokości 2,9 m. Stabilizacja nastąpiła na głębokości 2,5 m od powierzchni terenu.
W warunkach ekstremalnych występujących po obfitych długotrwałych deszczu lub tajaniu śniegu na powierzchni glin mogą pojawić się wysięki".

Pozdrawiam Kordian


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty drenaże porady inwestorom

MarianMtemat nr 308-1760
visibility czytano 312 razy

Drenaż opaskowy - czy konieczny?


Dzień dobry.

Przejrzałem kilkadziesiąt projektów domów jednorodzinnych na różnych posadowieniach bo na ławach i na płytach. Prawie w każdym jest przewidziany drenaż opaskowy. Czym to jest podyktowane?

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drenaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Marcinotemat nr 308-2026
visibility czytano 260 razy

Wilgotne piwnice w budynku przedwojennym


Mieszkam w zabytkowym IV piętrowym, wolnostojącym, przedwojennym budynku (budowa ok. 1930 r.) wybudowanym prawdopodobnie w technologii przedwojennej opisanej w Pana książce – bez izolacji poziomej. Przed remontem w 2016 roku posadzki piwnic znajdowały się w poziomie otaczającego terenu – w trakcie remontu założono izolację pionową z drenażem opaskowym oraz obsypano piwnice ziemią do wysokości ok. 1m od poziomu posadzek. Piwnice nadal posiadają okna, brak kanałów wentylacyjnych.
Problem: podwyższona wilgotność powietrza i ścian w piwnicach, stosowana przez mieszkańców metoda wietrzenia – otwieranie okien nie daje rezultatów.
Proszę o radę jak obniżyć wilgotność. Firma zajmująca się poprawianiem wentylacji zaproponowała zamknięcie okien z postawieniem osuszaczy powietrza (ciepłe i wilgotne powietrze wpływające do piwnic skrapla się – wietrzenie tylko pogarsza sytuację).
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia wady budynku suszenie ruch wilgoci renowacje remonty fundamenty piwnice porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.