porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 289


 
 
29
 
28
 
27
   ...  
1
 
 
Barbara D.

dział 308
temat nr 008

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

visibility czytano 376 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

Mirosław B.

dział 308
temat nr 009

Popękany tynk elewacyjny i docieplenie ścian


... Mieszkamy w domu parter z poddaszem użytkowym. Dom jest zbudowany z bloczków YTONG 400 grubości 36,5 cm. Betonowe nadproża i wieńce, ocieplone styropianem 12 cm. W czasie budowy w 1999 r. na Ytongu położono tynk zewnętrzny. W narożnikach okien widać skośne pęknięcia, a tam gdzie jest siatka na styropianie osłaniającym beton są rysy na granicy materiałów. Tynk nie został pomalowany.

Chcielibyśmy w jak najprostszy sposób to naprawić, dowiedzieliśmy się jednak, że jedynym sposobem jest położenie nowej warstwy tynku. Kilku majstrów oglądało tynk i orzekło, że trzyma się dobrze. Wszyscy proponowali położyć na całym domu warstwę kleju, siatkę i tynk cienkowarstwowy. Stoimy przed dylematem, czy przy tej okazji nie docieplić domu?

Ze ścianami nie mamy poważnych kłopotów jednak nie wiemy, czy zimne prądy powietrza, które miejscami czujemy są spowodowane właściwościami Ytonga czy jest inny powód?

Być może ocieplenie ścian pomogłoby, gdyż generalnie dom szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza (w porównaniu do innych domów ocieplonych).

Czytałem w Pana wypowiedziach, że przy docieplaniu konieczne jest zrobienie obliczeń c-w, aby nie spowodować kondensacji pary wodnej w ścianach. Ze względów finansowych wolelibyśmy docieplić styropianem, a nie wełną. W środku mamy położoną glazurę lub farby akrylowe na gładzi gipsowej, potem jest tynk mineralny 1,0 cm, potem bloczek Ytong 36,5 cm (betonowe nadproża i słupki na poddaszu ocieplone styropianem) i tynk mineralny Ytong na zewnątrz 1 cm.

 

Przy tym chcemy rozwiązać problemy:
1. Zmniejszenie otworu okiennego. Ponieważ okna mamy w środku ściany, dołożenie nawet 5 cm styropianu na ścianie wydłuży wnękę okienną, nie mówiąc już o dojściu ocieplenia do samych ram okien, na co po prostu nie ma miejsca (zasłoniłoby prawie całą ramę). Żona na dokładanie warstw na ramach okien się nie zgadza - woli marznąć niż stracić światło.

- Czy jest możliwe żeby ocieplenie nie dochodziło do samych ram okien?

- Czy przy założeniu, że ściana jest 1-warstwowa z Ytonga, może w okolicach okna dojść do jakichś niekorzystnych zjawisk?

- Czy można ewentualnie ściąć pod skosem kawałek muru z boków okien, żeby stworzyć rozszerzenie, które da więcej światła (jak proponuję na ilustracji 1)?
2. Wykończenie ocieplenia na styku z tarasem, gankiem i balkonem - wszystko już wyłożone płytkami.
3. Czy można dać więcej ocieplenia w miejscach osłoniętych podsufitką przy więźbie dachowej?
4. Ocieplenie fundamentu.
Zgodnie z projektem fundament jest ocieplony styropianem tylko od wewnątrz. Daliśmy styropian na całą powierzchnię podłogi grubości 15 cm i opaskę styropianem 2 cm do wysokości warstw podłogi (ilustracja 2).

- Czy ocieplenie na zewnątrz fundamentu trzeba bezwzględnie dodać aż do ziemi i jak wykończyć wtedy styk z kostką brukową? Czy można do fundamentu (jest on wyłożony płytkami klinkierowymi) czy w przeciwnym razie trzeba byłoby je zrywać?
5. Dobudowany składzik z płyt OSB na zewnątrz (ilustracja 3).
- Jak rozwiązać połączenie ocieplenia z nim skoro jest wykonany z płyt OSB i otynkowany tynkiem silikatowym? Czy w jego środku też trzeba ścianę od domu docieplić i czy tą samą grubością ocieplenia?

 

Poddasze jest użytkowe i ogrzewane, ale strych nad poddaszem użytkowym jest nieogrzewany, strop nad poddaszem użytkowym jest ocieplony wełną mineralną 20 cm.
Ocieplenie fundamentu od środka grubości 2 cm jest tylko na głębokość wylewki (czyli ok. 5-8 cm) a niżej (do ok. 1 m) jest grubości 6 cm.
- Czy części ocieplenia osłonięte podsufitką należy wykończyć tak samo jak te widoczne, czy można zrezygnować np. z tynku, a zostawić sam klej na styropianie?
W sprawie ocieplania okolic okien przyszedł mi do głowy taki pomysł – czy z powodu braku miejsca na grubsze ocieplenie można przykleić (jakim klejem?) cieniutką warstwę styropianu z folią odbijającą promieniowanie cieplne, jakie stosuje się do przyklejenia na ścianie za kaloryferami?


visibility czytano 5793 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne docieplenie elewacje spękania

Tadeusz Sak

dział 308
temat nr 014

Jakiej grubości ocieplenie z wełny mineralnej na bloczkach silikatowych?


... W projekcie domu, który będę budował, ściany przewidziano z 24 cm Silki ocieplonej od zewnątrz 15 cm wełny mineralnej. Według firmy Xella daje to w efekcie U = 0,220. Chciałbym zapytać, czy warto zwiększyć grubość ocieplenia do 20 cm?


visibility czytano 2615 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne izolacje cieplne porady inwestorom

Fryderyk Oracz

dział 308
temat nr 030

Docieplenie ścian z siporexu w istniejącym domu


... Chciałbym wykonać docieplenie domu mieszkalnego z piwnicą, wybudowanego w roku 1980 w Płocku. Ściany zewnętrzne otynkowane wykonane są z siporeksu:
a/ bloczek 24 cm, szczelina powietrzna 3 cm, bloczek 12 cm (ściany parteru),
b/ bloczek 24 cm (ściany strychu nieogrzewanego).
Okna mam nowe wykonane z PCV U=1,1. Ściany fundamentowe są otynkowane w całości i wykonane są z pustaków żużlobetonowych grub. 38 cm, wysokość ścian piwnic od poziomu gruntu do górnej krawędzi stropu nad piwnicą wynosi od 110 do 130 cm.

Mam takie pytania:
1. Chciałbym utrzymać jednakową grubość ocieplenia na całej wysokości ścian.

- Jaka powinna być zastosowana grubość ocieplenia?
- Jaki rodzaj wyprawy zastosować? Zaproponowano w sklepie silikatowy lub akrylowy, czy to dobrze?

2. Drzwi wejściowe otwierają się na jedną ze ścian (konstrukcja a/, po otwarciu opierają się o nią). Ściana ma pow. ok. 3 m2. Ze względu na to możliwe jest ocieplenie tej ściany (po skuciu tynku ) styropianem o gr. tylko 2 cm. - Czy można wykonać ocieplenie na tym kawałku ściany styropianem tylko o takiej grubości?

3. Odległość od dolnej krawędzi okien w piwnicy do poziomu gruntu wynosi od 10 do 30 cm. Przy braku ocieplenia całych ścian piwnic (tzn. do ław fundamentowych) należałoby rozpoczynać ocieplenie w środku okien piwnicy (stosując zalecenia producentów systemów BSO, 20-30 cm poniżej stropu nad piwnicą i 30 cm powyżej poziomu gruntu). Rozwiązanie to wydaje mi się mało estetyczne. - Czy można wykonać ocieplenie ścian piwnic do poziomu gruntu lub nieco poniżej np. 10 cm? - Jak w tym przypadku powinno być wykonane prawidłowo ocieplenie?


visibility czytano 18 razy
Odpowiedź płatna 492,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne elewacje docieplenie

Tomasz T.

dział 308
temat nr 034

Obsadzenie okien przy ociepleniu metodą BSO


... Mam taki problem: Budynek mieszkalny jednorodzinny; ściany zewnętrzne gr. 25 cm z POROTHERM. Ocieplenie metodą BSO zostanie wykonane na wiosnę, tj. po pierwszym sezonie grzewczym.

- Jak należy prawidłowo teraz obsadzić okna - w osi ściany czy z licem zewnętrznym?
- Czy w wyniku osadzenia okna z licem zewnętrznym będzie dochodzić do przemarzania ścian? Jeśli tak to jak temu zaradzić?


visibility czytano 232 razy
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ocieplenia okna

Zdzisława Nowak

dział 308
temat nr 039

Naprawa mocno przeciekającego tarasu


... Kupiliśmy dom wybudowany 7 lat temu. Ma okazały taras o powierzchni 40 m2 nad salonem. Z tarasem mamy problem. Nad salonem stale przecieka latem i zimą. Taras będzie remontowany. Wykonawca oglądał i chce rozebrać wszystkie warstwy a potem położyć ponownie jak były tyle, że nowymi materiałami - ponoć rewelacyjnymi.

- Czy dla takiego tarasu trzeba wykonywać wcześniej jakieś obliczenia czy nie trzeba? Nasz wykonawca twierdzi, że taras to nie ściana i nie trzeba żadnych obliczeń, że "szkoda kasy".

Wykonawca chce na tym tarasie przyklejać płytki i fugować jakąś masą poliuretanową o której wyczytał w Muratorze. Ponoć to rewelacyjna i skuteczna metoda. Jak Pan to ocenia?

visibility czytano 336 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne tarasy naprawy przecieki

Dariusz Wiktorko

dział 308
temat nr 044

Docieplenie ścian ceramiczno-żużlobetonowych


... Opracowuję projekt termorenowacji budynku jednorodzinnego piętrowego z poddaszem użytkowym i proszę o przeprowadzenie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla docieplanej ściany o następującym układzie warstw licząc od wnętrza:

- farba lateksowa wewnętrzna

- tynk gipsowy 2 cm

- mur z pustaków Porotherm 24 P+W

- pustka powietrzna 4 cm

- mur z pustaków żużlobetonowych ALFA 12 cm

- kotwy stalowe 5 szt/m2

- styropian EPS-70 grub. 8 cm na kleju mineralnym Weber Terranova KS 122

- warstwa szpachlowa KS 122 na siatce szklanej

- wyprawa mineralna kornik 3 mm.

Obecnie planuję ścianę docieplać takimi warstwami:

- styropian EPS-70 grub.8 cm na kleju mineralnym

- warstwa szpachlowa mineralna na siatce szklanej

- wyprawa mineralna kornik 3 mm

- farba silikonowa.

Ten trochę udziwniony układ wynika z tego, że docieplamy ścianę warstwową z istniejącym ociepleniem. Potrzebuję obliczyć, czy w ścianie nie pojawi się wilgoć? W budynku będzie zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją.


visibility czytano 2 razy
Odpowiedź płatna 738,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne

Tomasz T.

dział 308
temat nr 045

Pękanie elewacyjnej wyprawy akrylowej na styropianie


... Tynk cienkowarstwowy akrylowy barwiony w masie leży na ociepleniu ze styropianu EPS-70 grub. 15 cm. W każdym narożniku okiennym zastosowano dodatkowe zbrojenie siatką pod kątem 45 stopni. Prace przeprowadzono w okresie letnim (lipiec - sierpień). Wyprawę nanoszono po 3 dobach od wykonania warstwy szpachlowej zbrojonej siatką szklaną. Budynek wykonany jest w technologii WBL (na fotografii nr 3 przed ociepleniem), ściana osłonowa gr. 16 cm (warstwa betonowa - 5 cm, styropian - 6 cm, warstwa betonowa - 5 cm). Filarek międzyokienny nie jest elementem konstrukcyjnym. Ocieplenie metodą BSO wykonane w technologii firmy ATLAS bez kołkowania (wg aprobaty technicznej nie ma obowiązku kołkowania ocieplenia budynku o wysokości do 25 m).

A jednak są problemy. Po roku na elewacji wschodniej i południowej pojawiły się poziome pęknięcia wyprawy cienkowarstwowej (na załączonych fotografiach). - Co jest tego przyczyną?

 

visibility czytano 97 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje farby ocieplenia naprawy

Szczepan Mach

dział 308
temat nr 058

Kondensacja pary wodnej na oknach w basenie


... Mam dwa pytania:

1. W przydomowym krytym basenie kąpielowym mam zainstalowaną wentylację mechaniczną, ale mam wrażenie, że jej wydajność jest zbyt mała. Czy powodem może być przyjęcie temperatury wody basenowej +25 oC przez projektanta wentylacji?

2. Na okna dachowe typu świetliki nad basenem nie wypuszczono żadnego nawiewu ani na oszklenie w ścianach. W efekcie ciągle okna są zaroszone a ze świetlików kapie. Czy to nie jest jakiś błąd w wykonaniu?


visibility czytano 2 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: baseny kąpielowe pływalnie wentylacja

Agnieszka Jędryka

dział 308
temat nr 074

Jaki beton podkładowy pod podłogę na gruncie?


Mam pytania:

1. Czy beton podkładowy podłogi gruby na 10 cm z betonu B15 musi być z suchego ubitego betonu czy ma być wylany pompą z mokrego betonu B15?

2. W jakich odstępach zrobić trzeba dylatacje i czy wystarczą nacięcia tarczą?


visibility czytano 2823 razy forum komentarzy: 40
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne podłogi posadzki betonowe dylatacje porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom


 
 
29
 
28
 
27
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.