porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 289


 
 
30
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
Iskierka

dział 308
temat nr 1522

Kiedy okna, a kiedy elewacja i tynki?


Witam.
1.Jaki powinien być harmonogram kolejnych prac? Jestem na etapie stanu surowego otwartego. Kolejne etapy muszę rozłożyć na okres 3 lat. Jaka kolejność prac jeśli zdecyduję się na drewniane okna, przy projekcie ze ścianą trójwarstwową? Dom budowany z cegły silikatowej. Mam opcję wstawić okna w tym roku i stawiać elewację ze ściany trójwarstwowej, a może zrobić elewację bez okien. Lub wstawić okna i wykańczać dom w środku, robić instalacje i tynki? Nie planuję ogrzewania podłogowego ani rekuperacji. I mam problem z oknami bo gdyby miały być drewniane to czy wystarczy je zabezpieczyć i kontynuować pracę? A może okna lepiej wstawić na sam koniec? Problem jest w wilgoci i wysychaniu tynków które mogą mieć wpływ na okna.

2.W październiku mieliśmy stawianą więźbę dachową, przykrywany dach był w listopadzie. Ponieważ skosy mamy betonowe, musieliśmy ocieplić skosy zakrywając dostęp do kotew w murłacie, uniemożliwiając dokręcenie ich. Czy to może mieć wpływ na całą konstrukcję?
 

visibility czytano 670 razy forum komentarzy: 17
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Piotrek

dział 308
temat nr 1534

Pytania inwestora w trakcie powstawania projektu indywidualnego


Witam jestem na etapie projektu indywidualnego i mam parę pytań i wątpliwości. Oczywiście jeśli ktoś by zauważył coś co warto zmienić to proszę pisać.

1. W domu ma być ogrzewanie podłogowe zdecydowałem że w sypialniach będą tradycyjne grzejniki oraz drabinki w łazienkach. Gdzie powinny zostać zainstalowane sterowniki i czujniki do ogrzewania? Czy mają być w każdym pomieszczeniu? Jak są sterowane grzejniki? Poprzez tradycyjne pokrętło na samym grzejniku? Gdzie powinien być umieszczony grzejnik w sypialniach jeśli okno jest od podłogi? Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe mam dostęp do sieci.

2. Zrezygnowałem całkowicie z okien dachowych. Czy ilość i wielkość okien na poddaszu jest wystarczająca do powierzchni pomieszczeń?

3. Czy garaż powinien być ogrzewany? Czy wystarczy jeśli ściana od części mieszkalnej będzie ocieplona styropianem wewnątrz garażu? No i oczywiście ocieplony cały garaż po zewnątrz czy utrzyma się w nim dodatnia temperatura?

4. Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa jeśli ktoś wytłumaczy jak ją poprawnie wykonać. Bo jak na razie to nie mogę znaleźć jakiś rzeczowych wskazówek jak ją wykonać.

5. Pokrycie dachu: chciałbym dachówkę ceramiczną lub betonową ale wiadomo blachodachówka wyszła by pewnie taniej. Jednak mam obawy o to żeby w lecie na poddaszu nie zrobił się piekarnik. Projektant zapewnia że przy odpowiedniej termoizolacji nie powinno być różnicy między blachą a ceramiką. Co jest lepsze w użytkowaniu żeby było latem chłodno i nie było słychać deszczu za bardzo itd?

6. Gmina projektuje kanalizację, droga dojazdowa do mojej działki jest wspólna z innymi sąsiadami jednak nie ma już w niej miejsca na rurę do kanalizacji. Sąsiedzi mający działkę za mną muszą dostać zgodę ode mnie bo rura musi przebiegać wzdłuż mojej działki w zasadzie na terenie mojej działki. Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś późniejszymi niedogodnościami? Generalnie nie przeszkadza mi to w żaden sposób ale może o czymś nie wiem?




visibility czytano 577 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne porady inwestorom

GG

dział 308
temat nr 1538

Przegląd kontrolny przewodów kominowych i wentylacyjnych


Czego należy wymagać od kominiarza na przeglądzie przewodów kominowych.
1) Czy sprawdza się drożność przewodu spalinowego z wkładem kominowym alufol? Czy taki przewód też się czyści. Jeśli tak to czym, aby nie zniszczyć wkładu? Czy taki wkład może z czasem zsunąć się i zatkać drożność? Czy takie coś można naprawić?
2) Jak sprawdzić kominiarza czy prawidłowo czyści przewody wentylacyjne (murowane z cegły lub kominy systemowe, spalinowe i dymowe). Czy przewody kominowe z różnym wkładem należy czyścić różnymi rodzajami wyciorów?
3) Jakich przyrządów spodziewać się u dobrego kominiarza?
4) Czy kominiarz powinien sprawdzić ciąg kominowy we wszystkich przewodach wentylacyjnych, spalinowych itp.?
5) Czy można samemu sprawdzić np. ciąg kominowy. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo domowymi sposobami. O zapalaniu świeczki przy kratce wentylacyjnej słyszałem, ale czy to jest miarodajne?
P.S. Pytam, gdyż kiedyś wezwałem kominiarza, który wizualnie obejrzał przewody i podstemplował przegląd.

visibility czytano 551 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli kanały dymowe kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1545

Podwalina termiczna pod okno-drzwiami tarasowymi


Na rys. TA-072 str. 217 w książce, jest przedstawiony sposób posadowienia okna tarasowego. Pod oknem jest podwalina z XPS lub EPS-200 (35). Pytanie, czy warstwa ta wymaga dodatkowego montażu do podłoża? Czy okno powinno być zakotwione do podłogi, czy tylko wspierać się na tej warstwie, a kotwione do ścian? Jeśli stosujemy podwalinę to z XPS, klinarytu lub inna, to o jakiej wytrzymałości i którą najkorzystniej zastosować. Czy jeśli łączymy dwa kawałki podwaliny, to łączymy je ze sobą - przykładowe zdjęcie. Czy podwalina ma być prosta, czy frezowana - przykładowe zdjęcie.
visibility czytano 540 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okna drzwi tarasy tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 1554

Obsadzenie drzwi wejściowych w ścianie murowanej


Witam - jak w tej sytuacji obrobić wykończyć drzwi?

visibility czytano 417 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane drzwi porady inwestorom

Magdalen

dział 308
temat nr 1560

Kompozytowy pomost na istniejącym balkonie


Na balkonie w mieszkaniu na ostatnim piętrze w bloku odpadły płytki, nie pierwszy już raz zresztą. Chciałabym zamiast płytek położyć deski kompozytowe na legarach. Mam w związku z tym następujące pytania:

1. Firma od desek proponuje pozostawienie obluzowanych płytek i położenie na nich desek. Propozycja ta wydaje mi się podejrzana - czy to jest dopuszczalne/sensowne? Jeżeli nie to czy trzeba zabezpieczyć jakoś to co znajduje się pod płytkami? Wg dokumentacji warstw górnej części płyty balkonowej (załączam rysunek) jest to "szlichta spadkowa gr. 4 cm". Oczywiście warstwy nie są w żaden sposób zgodne z opisem w Pana książce ale nie chciałabym organizować remontu całej płyty z góry i z dołu, chociaż być może w przyszłości czeka to cały budynek. Nie sądzę żeby administracja wyraziła na to w tej chwili zgodę. Budynek ma 10 lat i nie są widoczne żadne problemy z elewacją w okolicach balkonów ani w innych miejscach. Pytanie brzmi: co warto zrobić teraz, przy okazji montażu desek, żeby zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości?

2. Co powinno się znaleźć na styku balkonu ze ścianą? Czy blacha będzie dobrym rozwiązaniem?

3. Producent systemu desek, firma DLH, proponuje legary z kompozytu. Czy jest to dobry i trwały wybór czy lepiej zainwestować w legary aluminiowe?

visibility czytano 443 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe balkony błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom remonty

Jaryka

dział 308
temat nr 1568

Spiżarka w kotłowni i inne błędy w projekcie


Dzień dobry.
Panie Jerzy, poprosiłam architekta o zaprojektowanie małego okienka w pomieszczeniu nr 3, czyli małej spiżarce za kuchnią, gdzie jednocześnie będzie znajdował się piec. Chciałabym uzyskać tam trochę niższą temperaturę, a dodatkowo wydaje mi się, że w pomieszczeniu z piecem powinna być też większa wentylacja. Architekt jednak twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest to strona północna i zawsze będzie tam chłodniej. Wentylacja „jakaś” ma być. Nie planuję rekuperacji.
Przy okazji, proszę o zerknięcie fachowym okiem na rozkład pomieszczeń. Może są tam jakieś detale, których ja już nie zauważam, a nastręczą jeszcze problemów przy budowie.



visibility czytano 462 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie

Tomis8891

dział 308
temat nr 1579

Ścianka działowa z betonu komórkowego na styropianie XPS


Witam Panie Jerzy zwracam się z kolejnym zapytaniem. Chodzi o posadowienie ścianek działowych z BK. Ścianki o szerokości 11,5cm obciążenie na mb ściany to 200 kg czy uzasadnione jest postawienie tej ścianki na styrodur xps 700kPa (jak np. w przypadku okien tarasowych/balkonowych z innych tematów na forum) w celu odizolowania jej od zimnej strefy chudego betonu? Dziękuje i pozdrawiam

visibility czytano 452 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

Maverick

dział 308
temat nr 1584

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

visibility czytano 737 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 1592

Efekty braku przygotowania zawodowego monterów stolarki


Witam serdecznie po zimowej przerwie.
Jak zwykle potrzebuję Pana pomocy, bo chyba tylko tutaj będę mógł uzyskać rzetelną odpowiedź. Ekipa montażowa zamontowała mi stolarkę okienną na podwalinie systemowej, która jest wykonana z xps 700. Wszystko pięknie poszło, taśmy, podwaliny na idealnie wypoziomowanych przeze mnie podlewkach tak żeby nie trzeba było podwaliny klinować, taśmy, okna na dyblach i na końcu EPDM który uwaga! przykleili na kleju illbruck ct113 który jest na rozpuszczalniku (z tego co mi się wydawało każdy powinien wiedzieć, że wchodzi w reakcję ze styrodurem) w wyniku czego rozpuścił/utlenił podwalinę na głębokość około 2/3 cm. Całkowita grubość podwaliny to 7,5 cm.

Proszę o pomoc i odpowiedź czy rozpuszczalnik nadal będzie powodował degradację podwaliny? Czy to co miał to już "zżarł" i proces powinien się zatrzymać? Czy takie nadżerki będą mieć istotny wpływ na nośność tych podkładów? Czym ewentualnie je naprawić, jak wzmocnić i uzupełnić ubytki? Może Pan zaproponować jakiś produkt którym można to zreperowć?

Dołączam zdjęcia żeby zobrazować sytuację. Obawiam się wymiany podwalin ponieważ wiąże się to z demontażem okien które same jak i ponowny montaż na tym ucierpi.

visibility czytano 474 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi porady inwestorom


 
 
30
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.